Często podróżujesz autem, a może planujesz dłuższe wakacje? Wiesz więc doskonale, jak w czasie letniej spiekoty trudno się ochłodzić za kółkiem. Jedyne, o czym wówczas myślisz to zimny napój, który skutecznie ugasi pragnienie i da kojące ochłodzenie. Tylko skąd go wytrzasnąć? Z lodówki samochodowej oczywiście! Dowiedz się, dlaczego warto zaopatrzyć swój wóz w taki sprzęt!
Często podróżujesz autem, a może planujesz dłuższe wakacje? Wiesz więc doskonale, jak w czasie letniej spiekoty trudno się ochłodzić za kółkiem. Jedyne, o czym wówczas myślisz to zimny napój, który skutecznie ugasi pragnienie i da kojące ochłodzenie. Tylko skąd go wytrzasnąć? Z lodówki samochodowej oczywiście! Dowiedz się, dlaczego warto zaopatrzyć swój wóz w taki sprzęt!
- Przedłużenie przydatności jedzenia i napojów
- Praktyczność i wszechstronność lodówek samochodowych
- Lodówka samochodowa na długie podróże
- Oszczędność płynąca z lodówek turystycznych
- Grillowanie i imprezowanie z lodówkami samochodowymi
- Utrzymanie diety
- Przechowywanie leków
- Najczęściej zadawane pytania dotyczące lodówek samochodowych
Przedłużenie przydatności jedzenia i napojów
Podobnie jak tradycyjne chłodziarki, tak i lodówki turystyczne wykorzystuje się głównie do przedłużenia przydatności jedzenia i napojów. Wiele produktów spożywczych jest bowiem podatnych na długotrwałe działanie wysokich temperatur. Pod ich wpływem mogą się łatwo zepsuć, a właśnie tego chcesz uniknąć podczas podróży.
Jakie jedzenie można więc przewozić w lodówkach samochodowych? Urządzenie na pewno się przyda, gdy planujesz zabrać ze sobą nabiał. Jajka, mleko, jogurty, sery itd. po kilkugodzinnej podróży w nagrzanym aucie bez odpowiedniej ochrony będą się nadawały do jednego – do wyrzucenia. To samo tyczy się mięs i ryb, a także owoców oraz warzyw. Jeśli chodzi o napoje to mowa tu głównie o sokach owocowych oraz zawierających jogurt czy maślankę. Piwa, cydry i inne tego typu trunki także lepiej przechowywać w znacznie niższej temperaturze.
Praktyczność i wszechstronność lodówek samochodowych
Kolejnym bardzo ważnym atutem lodówek turystycznych jest możliwość umieszczenia w nich wielu różnych produktów spożywczych. Dzięki temu bez problemu zabierzesz ze sobą prowiant na naprawdę długą wyprawę. I nie musisz się przy tym ograniczać jedynie do kanapek!
Tak naprawdę w lodówce samochodowej schłodzisz swoje ulubione potrawy i przekąski od sałatek, przez świeże owoce, aż po ciasta! Nie musisz więc tracić czasu na postoje w restauracjach czy przydrożnych fast foodach. Dzięki temu dotrzesz do swojego celu szybciej i z pełnym brzuchem.
Lodówka samochodowa na długie podróże
Od zawsze marzysz o objazdowej wycieczce po całym kraju czy nawet Europie? W takim razie chłodziarka samochodowa jest czymś, czego nie powinno zabraknąć w Twoim bagażniku. Możliwość zabrania ze sobą jedzenia i napojów sprawia, że możesz jechać i jechać i jechać bez jakichkolwiek postojów.
Nie musisz więc szukać miejsca, aby coś zjeść, a następnie czekać aż obsługa restauracji przygotuje i przyniesie Ci jedzenie. Wszystko, czego potrzebujesz, masz ze sobą. Docenisz to zwłaszcza, gdy jedzenie z lokalnej knajpki wygląda co najmniej podejrzanie, a Tobie nie uśmiecha się urlop w toalecie. Dzięki temu możesz całkowicie poświęcić się zwiedzaniu i podziwianiu nowych miejsc.
Oszczędność płynąca z lodówek turystycznych
Wiesz, co jeszcze oszczędzisz poza czasem? Mnóstwo pieniędzy! Zabierając ze sobą jedzenie w lodówce samochodowej, nie narażasz się na wygórowane ceny lokali gastronomicznych. Bardzo często takie punkty wykorzystują fakt, że są jedyne w okolicy, więc i tak do nich zajrzysz, gdy dopadnie Cię głód. Przez to ryzykujesz, że zaserwowane jedzenie będzie niebotycznie drogie, a do tego niesmaczne.
Z lodówką turystyczną masz pewność, że zjesz to, co lubisz najbardziej i za znacznie mniejsze pieniądze. Jedyne co musisz zrobić to poświęcić nieco czasu na przygotowania w swojej kuchni. Zapakuj kilka kanapek z kurczakiem, sałatkę z pomidorkami i fetą oraz coś do picia i w drogę!
Grillowanie i imprezowanie z lodówkami samochodowymi
Przewiezienie jedzenia na grilla lub imprezę plenerową to niemałe wyzwanie logistyczne. Marynowane mięso czy składniki na sałatkę źle zniosą transport w nagrzanym aucie, a raczej nie chcesz zatruć swoich gości, prawda? Dlatego właśnie lodówki turystyczne mają takie wzięcie w okresie letnim, kiedy sezon grillowy trwa w najlepsze.
Dzięki nim zaopatrzysz też najróżniejsze imprezy plenerowe – od wydarzeń sportowych, po przyjęcia urodzinowe czy nawet zwykły wypad na plażę ze znajomymi. Jedno jest pewne: z chłodziarką samochodową nikt nie wyjdzie głodny, ani spragniony.
- Lodówka/zamrażarka samochodowa – 12/24 V (DC) / 100 – 240 V (AC) – 36 l – 2 oddzielne strefy temperaturowe
- Lodówka/zamrażarka samochodowa – 12/24 V (DC) / 100 – 240 V (AC) – 20 l
- Lodówka/zamrażarka samochodowa – 12/24 V (DC) / 100 – 240 V (AC) – 30 l
- Lodówka/zamrażarka samochodowa – 12/24 V (DC) / 100 – 240 V (AC) – 52 l 1 249,00 zł
Utrzymanie diety
Musisz trzymać się konkretnej diety? Żaden problem! Dzięki lodówce turystycznej zabierzesz ze sobą potrawy i składniki dań, które musisz zawrzeć w swoim jadłospisie. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy chcą schudnąć czy przybrać na masie, ale i borykających się z alergiami pokarmowymi.
Wiele produktów bez alergenów jest dostępnych tylko w dużych hipermarketach lub sklepach sprzedających wyłącznie taki asortyment. Jadąc w nowe miejsce, nie masz pewności czy uda Ci się tam nabyć bezglutenową mąkę, mleko bez laktozy czy produkty wegańskie. Dlatego na wszelki wypadek przed podróżą uzupełnij zapasy i zabierz je ze sobą w lodówce samochodowej.
Przechowywanie leków
Są na świecie choroby, które wymagają ciągłego przyjmowania leków i preparatów umożliwiających normalne funkcjonowanie. Ich przechowywanie wiąże się z kolei z zapewnieniem odpowiednio niskiej temperatury. W przeciwnym razie nie tylko staną się bezużyteczne, ale mogą również zaszkodzić! Doskonałym tego przykładem jest insulina stosowana przez cukrzyków. Jeśli borykasz się z tą chorobą i chcesz pojechać na wycieczkę, to swoje leki bez problemu przewieziesz w lodówce turystycznej.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące lodówek samochodowych
Widzisz więc, jak wiele korzyści płynie z zakupu chłodziarek do samochodów. Ale zdajemy sobie sprawę, że nadal możesz mieć wątpliwości i pytania. Dlatego zebraliśmy te najczęściej zadawane i odpowiedzieliśmy na nie poniżej.
Którą lodówkę samochodową wybrać?
Jeśli chodzi o to, jaką lodówkę samochodową kupić, to wszystko zależy od Twoich potrzeb i planów. W gruncie rzeczy do wyboru masz dwa rodzaje tych urządzeń – na wkłady chłodzące i elektryczne. Czym się różnią?
Pierwszy typ, jak się pewnie domyślasz, wykorzystuje specjalne wkłady chłodzące. Należy je wcześniej zamrozić, a następnie włożyć do lodówki turystycznej. Oddają one chłód, obniżając tym samym temperaturę wewnątrz. Szczelna i izolowana konstrukcja chłodziarek sprawia, że nie dochodzi do wymiany zimnego i ciepłego powietrza. Dzięki temu w środku zawsze panują odpowiednie warunki nawet dla najbardziej wymagających produktów.
Skuteczność takich lodówek turystycznych zależy przede wszystkim od wkładów, które zapewniają niską temperaturę do ok. 12 godzin. Po tym czasie należy je ponownie zamrozić przed kolejnym użyciem. Dlatego najlepiej decydować się na ich wybór, jeśli nie planujesz zbyt długich wyjazdów. Modele na wkłady chłodzące są za to stosunkowo tańsze, więc sprawdzą się idealnie, nawet do sporadycznego użytku.
Elektryczne lodówki samochodowe zasilane są za sprawą akumulatora w Twoim aucie. Wystarczy, że podłączysz je do gniazdka na zapalniczkę 12 V, a urządzenie zapewni niską temperaturę. Na rynku dostępne są modele wykorzystujące jedną z trzech technologii chłodniczych – kompresorową, absorpcyjną i termoelektryczną. Lodówki kompresorowe do chłodzenia wykorzystują specjalny gaz stosowany również w tradycyjnych chłodziarkach. Urządzenia absorpcyjne działają na zasadzie pobierania ciepła z wnętrza komory, a termoelektryczne wykorzystują prąd stały przepływający przez określone metale zapewniające chłód.
Niezależnie jednak od Twojego wyboru, elektryczne lodówki turystyczne najlepiej sprawdzają się podczas długich podróży i pobytów. Wynika to ze znacznie dłuższego utrzymywania niskiej temperatury i wydajniejszego chłodzenia. Ponadto wiele modeli ma również możliwość podłączenia do sieci 230 V, więc wykorzystasz je też np. w domkach letniskowych.
Ile czasu lodówka samochodowa utrzymuje niską temperaturę?
Wspominaliśmy już o tym, ale rozwińmy nieco ten temat. Czas utrzymywania chłodu zależy przede wszystkim od modelu lodówki turystycznej. W jednych będzie on dłuższy, a w pozostałych o wiele krótszy. Jak to wygląda w praktyce?
Decydując się na lodówkę na wkłady chłodzące, licz się z tym, że ten czas wynosi maksymalnie 12 godzin. Po jego upływie żel lub woda we wkładzie zwyczajnie zaczyna topnieć i tracić swoje właściwości. Warto przy tym wspomnieć, że częste otwieranie chłodziarki znacznie skróci okres utrzymywania zimna.
Lodówki samochodowe 12 V nie mają takich ograniczeń. Dopóki są podłączone do źródła zasilania, mogą chłodzić bez końca. Oczywiście o ile nie padnie Ci akumulator w aucie. Dlatego wiele modeli tego typu ma do wyboru funkcję ECO. Zmniejsza ona nieco wydajność chłodzenia, ale za to pobiera znacznie mniej prądu.
Jak myć lodówkę samochodową?
W związku z tym, że lodówka samochodowa ma kontakt z jedzeniem, jej ubrudzenie jest wręcz nieuniknione. Rozlane napoje, soki z mięsa na grilla i inne resztki są całkowicie normalne. Nie oznacza to jednak, że należy je zostawić w środku, co to to nie. Z czasem zaczną się psuć i wydzielać nieprzyjemne zapachy, a tym samym sprawiać, że lodówka będzie do wyrzucenia. Dlatego regularne mycie jest tutaj jak najbardziej wskazane.
Na szczęście komory w chłodziarkach turystycznych posiadają gładkie powierzchnie pozbawione zakamarków, więc wytarcie ich wilgotną ściereczką nie stanowi żadnego problemu. Do bardziej wymagających zabrudzeń warto stosować płyn do naczyń z wodą. Po umyciu pamiętaj, żeby osuszyć lodówkę. Najlepiej wytrzyj ją do sucha. Pozostawienie wilgoci, zwłaszcza w modelach elektrycznych, może negatywnie wpłynąć na wydajność chłodzenia.
Udostępnij