Myjka parowa czy odkurzacz parowy? Najważniejsze informacje o czyszczeniu parą

Udostępnij

Autor expondo expert
11 października, 2021

Czyszczenie parowe zyskuje obecnie coraz większą popularność. Jest to metoda skuteczna, tania w użytku i nie wymagająca wykorzystywania dodatkowych środków chemicznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu oraz w jaki sposób prawidłowo czyścić rozmaite powierzchnie? Tego dowiesz się z dzisiejszego poradnika.

Dampfreiniger oder Staubsauger

Udostępnij

Czyszczenie parowe zyskuje obecnie coraz większą popularność. Jest to metoda skuteczna, tania w użytku i nie wymagająca wykorzystywania dodatkowych środków chemicznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu oraz w jaki sposób prawidłowo czyścić rozmaite powierzchnie? Tego dowiesz się z dzisiejszego poradnika.

Czyszczenie parowe – na czym polega?

Czyszczenie parą polega na wykorzystywaniu urządzeń generujących wydzielaną pod ciśnieniem tzw. przegrzaną parę wodną. Ma ona temperaturę wyższą od temperatury wrzenia wody przy danym ciśnieniu. Niewielka wilgotność sprawia, że nazywana jest suchą parą wodną. Ma tę zaletę, że błyskawicznie odparowuje – może być więc wykorzystywana do czyszczenia wrażliwych na wodę powierzchni.

Metoda odznacza się bardzo dużą skutecznością. Likwiduje też roztocza, bakterie, wirusy i pleśnie. W zależności od rodzaju użytego sprzętu oraz dodatkowych końcówek (dysz, szmatek) dobrze usuwa również zacieki (też kamień z armatury), zapieczony tłuszcz, kurz z drewnianych elementów, a także wszelkiego rodzaju brud z podłóg (zeschnięte błoto, piasek, sierść itp.). Para niweluje nieprzyjemne zapachy, np. stęchlizny, papierosów, perfum lub zwierząt. Z tego powodu może być z powodzeniem wykorzystywana do odświeżania tapicerek mebli, dywanów oraz ubrań.

Dodatkowo jest to sposób ekologiczny i bardzo bezpieczny. Nie wymaga wykorzystywania czyszczących środków chemicznych, które bywają nieobojętne dla zdrowia – np. mogą uczulać czy powodować podrażnienia. Technika ta zatem świetnie nadaje się dla alergików.

Do najpopularniejszych urządzeń używających do pracy suchej pary należą odkurzacze, stacje parowe i różne myjki. Różnią się przeznaczeniem, wydajnością oraz parametrami wytwarzanej pary. Wybór odpowiedniego sprzętu zależeć będzie więc od naszych potrzeb.

Odkurzacz parowy – rodzaje, parametry i zastosowanie

Odkurzacze parowe to urządzenia przeznaczone głównie do czyszczenia podłóg, dywanów oraz tapicerowanych mebli. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza do konserwacji ozdobnych paneli winylowych i laminowanych, drewnianych parkietów oraz ceramicznych posadzek. Dysza parowa w połączeniu ze szmatką z miękkiej mikrofibry doskonale poradzi sobie nawet z dawno zaschniętym brudem.

Jaki odkurzacz z mopem parowym będzie najlepszy? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na moc, wielkość zbiornika (bojlera) oraz ciśnienie pary. Do domu, restauracji, hotelu czy hostelu odpowiedni jest odkurzacz parowy o mocy 1500 W z pojemnikiem mieszczącym 2 l oraz operujący ciśnieniem 4-5 bar. Jeżeli natomiast mamy do posprzątania bardzo duże powierzchnie przemysłowe lub znajdujące się w budynkach użyteczności publicznej (szkoły, szpitale) zainwestujmy w urządzenie o większej wydajności (np. 3000 W, 5 l i 10 bar). Warto też, aby temperatura pary w wytwornicy wynosiła ok. 180°C, a w zestawie znajdowały się końcówki o różnych kształtach. Wyczyścimy dzięki nim zarówno powierzchnie płaskie, jak i dywany, dotrzemy do szczelin oraz zakamarków.

Dla osób chcących wykorzystywać parę jedynie do pielęgnacji podłóg, odpowiedni będzie natomiast mop parowy. Sprzęt sprawdzi się do czyszczenia twardych powierzchni z rozmaitych materiałów w pokojach, kuchniach czy łazienkach. Do domowych zastosowań wystarczy zwykle urządzenie o mocy od 1000 W ze zbiornikiem 0,5 l oraz ciśnieniem 3 bar.

Myjka parowa – rodzaje, parametry i zastosowanie

Sprzętami wytwarzającymi parę pod ciśnieniem podobnym do mopa są ręczne myjki. Mobilne urządzenia nadają się z powodzeniem do czyszczenia mebli, armatury sanitarnej, płytek łazienkowych, luster, a nawet okien czy elementów dekoracyjnych, np. kloszy lub żyrandoli. Poręczność (mają zwykle zbiorniki 0,2-0,3 l) sprawia, że świetnie nadają się także do doraźnych dezynfekcji klamek, uchwytów, poręczy schodów oraz stolików w restauracjach. Dokładne czyszczenie parą pozwala bowiem wyeliminować z otoczenia nawet 99,9% chorobotwórczych patogenów.

Odmianą myjki parowej jest tzw. parownica do sprzątania. Sprzęt może być z powodzeniem wykorzystywany do parowego czyszczenia zasłon, tapicerki oraz ubrań. Z racji tego, że tkaniny po użyciu stacji parowej pozostają wygładzone, świetnie nadają się również do prasowania. Z reguły temperatura pary jest w sprzętach tego typu nieco niższa (ok. 100°C), a w zestawie znajdują się wieszaki ułatwiające prasowanie koszul czy sukienek. Moc takich urządzeń oscyluje zwykle w okolicach 1500-2000 W, mają 3-litrowe zbiorniki, a ciśnienie pary wynosi ok. 4-5 bar.

Czyszczenie parowe kanapy

Czyszczenie mebli tapicerowanych: kanap, foteli, sof i innych bywa bardzo problematyczne. Kurz oraz inne nieczystości wnikają pomiędzy włóknami materiału do wnętrza, przez co bywają trudne do usunięcia. Podobnie sprawa ma się z odorami. Nie każda tkanina też dobrze znosi mycie z użyciem wody oraz środków czyszczących (tapicerka może stracić kolor), dodatkowo ich schnięcie będzie zwykle długo trwać. Istnieje też ryzyko, że źle osuszona kanapa nabierze przykrego zapachu stęchlizny.

Rozwiązaniem w takim wypadku jest czyszczenie parowe. Para nagrzewa i rozbija wszelkiego rodzaju nieczystości, przez co są one łatwe do usunięcia. Dodatkowo penetruje wnętrze tapicerki, więc skutecznie zlikwiduje roztocza i bakterie, a mebel po czyszczeniu na dłużej odzyska świeżość.

W jaki sposób czyścić materiałowe powierzchnie? Najlepiej użyć do tego odkurzacza parowego do tapicerki z odpowiednią końcówką lub parownicy. Można wykorzystać także myjkę parową, warto jednak zweryfikować w instrukcji obsługi, czy dany sprzęt będzie na pewno odpowiedni. Jeżeli mamy wątpliwości, należy najpierw wyczyścić na próbę niewielki kawałek tapicerki w celu sprawdzenia, czy efekt będzie zadowalający.

Czyszczenie parowe podłóg i dywanów

Do czyszczenia parowego podłóg i dywanów najlepsze są odkurzacz i mop parowy. Sprzęty te posiadają dużą wydajność, co sprawia, że mycie przebiega szybko i sprawnie. Mają też odpowiednio długie dysze, w trakcie pracy nie trzeba się więc schylać. Podczas czyszczenia dywanów obowiązują te same zalecenia, jak przy meblach tapicerowanych.

Para może być używana do każdego rodzaju posadzek (ceramiczne, kamienne) oraz większości powierzchni z drewna. Niska wilgotność pary oraz brak dodatkowych środków chemicznych sprawia, że panele z drewna lub sklejki uzyskują zwiększoną żywotność w porównaniu do tradycyjnego mycia z użyciem mopa: nie wypaczają się, brak jest otarć, a kolory dłużej pozostają żywe. Należy przy tym pamiętać, że niektóre drewniane podłogi mogą być wrażliwe na wysoką temperaturę. Warto zatem zachować pewne środki ostrożności, np. dozować mniejszą ilość pary lub używać grubszej ścierki. Zwykle w instrukcji obsługi producent zamieszcza informację odnośnie optymalnej mocy pary w zależności od czyszczonej powierzchni.

Mycie parowe samochodu

Wielu właścicieli pojazdów ceni sobie urządzenia parowe, ponieważ umożliwiają bardzo szybkie i dokładne umycie całego auta. Za pomocą pary da się bowiem z powodzeniem wyczyścić zarówno fotele, jak i szyby oraz plastikowe elementy kokpitu. Nadaje się również do mycia nadwozia czy komory silnika.

Warto przy tym zaznaczyć, że do mycia aut używa się raczej profesjonalnych parownic wyprodukowanych właśnie zgodnie z takim przeznaczeniem. Są one dużo bardziej wydajne od zwykłych myjek. Dysponują też optymalną temperaturą pary (140°C), a zbyt wysoka może poskutkować złuszczaniem się lakieru.

Parownice poradzą sobie świetnie z zaschniętym błotem, resztkami soli, ptasimi odchodami lub sokami z drzew. Kłęby gorącej pary skutecznie docierają też do trudno dostępnych miejsc, usuwając zanieczyszczenia z ozdobnych felg, klamek lub atrap chłodnic. Metoda ta należy do bezdotykowych, więc lakier nie ulegnie porysowaniu.

Inną zaletą mycia parowego stanowi niewielkie zużycie wody – ok. 15 l na samochód. Jest to więc metoda ekonomiczna i przyjazna dla środowiska.

Mycie parowe – podsumowanie

Podsumowując, czyszczenie za pomocą pary to bardzo dobry sposób mycia rozmaitych powierzchni. Do domu doskonale sprawdzi się parownica do fug, odkurzacz parowy i mop w jednym lub myjka parowa do tapicerki. Dzięki nim cotygodniowe porządki przebiegną szybko i sprawnie!

Jeżeli zaś mamy do obsługi duży hotel lub zajmujemy się sprzątaniem obiektów fabrycznych, warto rozejrzeć się za odkurzaczem o zwiększonej wydajności. W hotelach oraz sklepach odzieżowych (np. second handach) będą natomiast pożądane stacje parowe, które umożliwią łatwe wyprasowanie koszuli, zmiętego garnituru lub sukienki.

Zaletą gorącej pary jest też fakt, że oprócz czyszczenia świetnie likwiduje bakterie i wirusy. Poręczne myjki będą więc też przydatne w gastronomii – np. przy dezynfekcji stolików, blatu barowego lub klamek w drzwiach prowadzących do lokalu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Naświetlone oczy od spawania – jak temu zaradzić?

Spawanie to proces niezbędny w wielu branżach, który jednak niesie za sobą ryzyko dla zdrowia, w…

Czytaj więcej

Jak wyposażyć wózek pokojowej?

W branży hotelowej profesjonalnie wyposażony wózek pokojowej jest kluczowym elementem utrzymania wysokich standardów czystości i efektywności…

Czytaj więcej

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy i panelowy?

Czyste kaloryfery to nie tylko kwestia estetyki, ale również efektywności ogrzewania i zapewnienie zdrowego środowiska w…

Czytaj więcej

Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami?

Czy zauważyłeś kiedyś małe, srebrzyste owady przemykające po kątach twojej łazienki lub kuchni? Są to rybiki…

Czytaj więcej