Opryski drzew owocowych – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Autor Aleksandra Mojka
23 września, 2021

Marzy Ci się mały, przydomowy sad, dzięki któremu będziesz mieć łatwy dostęp do świeżych owoców, które następnie przerobisz na przetwory? Bardzo ważnym elementem jego pielęgnacji okaże się wykonywanie oprysków drzew owocowych – to właśnie dzięki niemu możliwa będzie ochrona roślin i ich owoców przed chorobami i szkodnikami.

Besprühen von Obstbäumen

Udostępnij

Marzy Ci się mały, przydomowy sad, dzięki któremu będziesz mieć łatwy dostęp do świeżych owoców, które następnie przerobisz na przetwory? Bardzo ważnym elementem jego pielęgnacji okaże się wykonywanie oprysków drzew owocowych – to właśnie dzięki niemu możliwa będzie ochrona roślin i ich owoców przed chorobami i szkodnikami.

Dlaczego warto pryskać drzewa?

Prace ogrodowe toczą się swoim rytmem – pielęgnacja każdej z roślin przebiega nieco inaczej, a dla ostatecznego, pięknego wyglądu otoczenia równie istotne okazują się podlewanie trawnika, jak i przycinanie tui. Jednym z zabiegów o dużym znaczeniu jest wykonywanie oprysków drzew owocowych. Mają one bowiem wpływ na bardzo wiele aspektów uprawy roślin. Środki chemiczne zwalczają patogeny grzybów, chroniąc drzewka przed chorobami. Tworzą też barierę ochronną przed popularnymi insektami. To z kolei wpływa na wygląd roślin, ale też na ich kwitnienie i owocowanie. Okazuje się zatem, że opryski drzew owocowych są niezbędne w każdym przydomowym ogrodzie i sadzie.

Jak wykonać oprysk drzew owocowych?

Proces wykonywania oprysków na drzewach owocowych nie jest skomplikowany. Zarówno uniwersalne środki do oprysku drzew owocowych, jak i te bardziej specjalistyczne, przeznaczone są do rozrabiania z wodą. Optymalne proporcje podawane są na etykietach przygotowywanych przez producentów. Do wykonania oprysku potrzebny jest opryskiwacz ogrodowy – w zależności od tego, ile drzew musisz zabezpieczyć, wybierz model o odpowiadającej Ci pojemności.

Różne rodzaje oprysków należy nakładać w różny sposób. Jednymi preparatami, np. olejowymi na szkodniki, trzeba spryskać całe drzewa intensywnie – tak, by środek skapywał obficie z gałązek i pędów. Inne natomiast stosuje się bardziej oszczędnie – np. tylko na gałązkach z zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Każdy środek jest inny, dlatego konieczne jest każdorazowe zapoznawanie się z instrukcją ich stosowania.

Są jednak pewne wymogi dotyczące wszystkich oprysków drzew owocowych – dotyczą one idealnej pogody do przeprowadzenia takiego zabiegu. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 6°C i dobrze, jeśli niebo byłoby zachmurzone. Jednocześnie jednak niewskazane jest wykonywanie oprysków w deszczowej aurze – środki chemiczne od razu spłynęłyby z drzew owocowych wraz z opadami. Niepożądane jest także słońce – to z kolei mogłoby doprowadzić do poparzenia pokrytych preparatami części roślin.

Kalendarz oprysków drzew owocowych

Kiedy pryskać drzewa owocowe? Jeśli zabiegi te wykonywane są prewencyjnie, wówczas najlepszym okresem jest wiosna (a właściwie pierwsze opryski wykonuje się jeszcze zimą, ale o tym przeczytasz dalej) oraz późna jesień – gdy drzewa stracą już wszystkie liście. Inaczej wygląda sprawa w przypadku oprysków interwencyjnych – te należy wykonywać na bieżąco, gdy pojawią się problemy. Warto jednak wiedzieć, że koniecznych działań wiosną i latem można uniknąć, jeśli zadba się o jesienne i wiosenne opryski drzew owocowych.

Wiosenne opryski drzew owocowych

Pierwsze opryski drzew owocowych wykonuje się pod koniec lutego, a zatem jeszcze zimą. Następne można z powodzeniem aplikować w kolejnych fazach rozwoju roślin – w okresach nabrzmiewania i pękania pąków, pojawiania się pierwszych liści, kwitnienia i przekwitania. Gdy pojawią się owoce, zrezygnuj z chemii – możesz jednak nadal wykonywać ekologiczne opryski drzew owocowych, np. z wykorzystaniem wyciągu z pokrzywy, wywaru ze skrzypu polnego czy też z cebuli i czosnku.

Jesienny oprysk drzew owocowych

Jesienna pogoda sprzyja rozwojowi patogenów grzybów. Dlatego też bardzo ważne jest pryskanie drzew owocowych w tym okresie – pozwala zatrzymać choroby grzybowe, a tym samym nie dopuścić do ich ujawnienia się w kolejnym roku. Do najpopularniejszych oprysków o tej porze roku należą te wykonywane miedzianem – to właśnie one działają przeciwko grzybom – oraz mocznikiem – te są ekologiczne i wzmacniają rośliny, chroniąc je m.in. przed parchem.

Opryski jako sposób zabezpieczenia drzew

Wiesz już, jak ważne jest opryskiwanie drzew owocowych. Sprawdź, przed jakimi konkretnie chorobami i szkodnikami mogą chronić ekologiczne i chemiczne opryski.

Ochrona przed szkodnikami

Drzewom owocowym zagrażają przede wszystkim przędziorki, mszyce czy też gąsienice zjadające liście. W przypadku jabłoni problemem może okazać się także owocnica jabłkowa, czyli popularny z bajek robaczek żyjący w jabłkach. Bardzo popularne w sadach z jabłoniami i gruszami są natomiast miodówki – drobne, ale mające negatywny wpływ na drzewa owocowe owady. Opryski drzew pomogą także na obecność szpecieli, kwieciaka gruszkowca, nasionnicy trześniówki czy bawełnicy korówki.

Ochrona przed chorobami

Równie skuteczne, jak w przypadku szkodników, są opryski na choroby drzew owocowych. Do najpopularniejszych z pewnością można zaliczyć parch jabłoni i gruszy, objawiający się mało estetycznymi plamami na owocach. Z kolei brzoskwiniom dolega najczęściej kędzierzawość liści, która zmniejsza plony, a w przypadku młodych roślin może doprowadzić nawet do ich obumarcia. Do częstych chorób, z którymi można walczyć opryskami drzew owocowych, należy zaliczyć także: brunatną zgniliznę drzew pestkowych, drobną plamistość liści, raka bakteryjnego, mączniaka prawdziwego, zarazę ogniową czy też rdzę gruszy.

Opryski a typ drzew

Ważną kwestią jest także dopasowanie odpowiedniego typu środka – chemicznego lub ekologicznego – do konkretnych oprysków drzew owocowych. Zobacz, po które preparaty sięgać w przypadku najpopularniejszych drzew.

Opryski jabłoni wiosną i jesienią

W przypadku jabłoni z ekologicznych oprysków drzew owocowych skuteczne okażą się wywary z wrotyczu pospolitego, wyciągu ze skrzypu polnego czy też z krwawnika. Jesienią warto sięgać po roztwór z mocznika. Jeśli chcesz wybrać gotowe środki do jabłoni, postaw na Miedzian (można go stosować w uprawach ekologicznych), Mospilan 20 SP, Zato 50 WG, Topsin 500, Amistar 250 S.C., Deltam Ogród lub Karate Gold – więcej o tych preparatach dowiesz się z etykiet na opakowaniach.

Opryski śliw na wiosnę

Chorobą zagrażającą śliwom jest torbiel śliw – na nią najlepiej działa preparat chemiczny Syllit 65 WP. W przypadku pojawienia się mączniaka skuteczny okaże się Siarkol Extra lub Siarkol 800 S.C. Choroby grzybowe zwalczaj natomiast Miedzianem lub Topsinem. Naturalne metody sprawdzające się w przypadku oprysków na śliwę to wyciąg z krwawnika, skrzypu polnego oraz pokrzywy.

Kędzierzawość liści brzoskwini – jaki oprysk?

Aby ochronić brzoskwinie przed chorobami, warto stosować preparat niechemiczny LIMOCIDE – możesz robić oprysk nawet do 6 razy w sezonie! Z innych ekologicznych środków zalecany jest Evasiol oraz Lecitec, które pomogą Ci się uporać z kędzierzawością liści brzoskwini. Oprócz tego do wyboru masz oczywiście również cały arsenał oprysków chemicznych – znajdziesz je w każdym sklepie ogrodniczym.

Czym pryskać gruszę?

W zdecydowanej większości przypadków gruszy zagrażają te same choroby, co jabłoni, więc można je leczyć tymi samymi środkami. Wyjątek stanowi rdza gruszy oraz kwieciak gruszowiec – w przypadku tego pierwszego zastosuj oprysk z Zato 50 WG, drugiego zaś Deltam Ogród 015 EW.

Narzędzia niezbędne do opryskiwania drzew

Aby odpowiednio przygotować się do wykonania oprysku drzew owocowych, musisz zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty – zarówno te konieczne od strony technicznej, jak i środki, które ochronią Cię przed szkodliwym wpływem chemikaliów. Oto lista potrzebnych Ci produktów:

Opryskiwanie drzew owocowych – podsumowanie

Opryski na drzewa owocowe mogą niejednokrotnie uratować Twoje zbiory. Chorób i szkodników zagrażających jabłoniom, gruszom czy brzoskwiniom jest całe mnóstwo, więc warto spróbować się przed nimi bronić, zanim jeszcze się pojawią. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rok do roku stosować ekologiczne opryski drzew owocowych – z pewnością nie zaszkodzą, a mogą pomóc zabezpieczyć rośliny przed niechcianymi siłami natury. Jeśli jednak pojawi się choroba czy szkodniki, czasami nie ma innego wyjścia, jak tylko sięgnąć po środki chemiczne – jednak stosując je zgodnie z instrukcją, nie musisz obawiać się ich negatywnego wpływu na zdrowie.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej