Rodzaje oraz zastosowanie wierteł
Wiertło to podstawowe narzędzie w rękach każdego technika: stolarza, dekarza, montera, mechanika czy budowlańca. Służy do wykonywania otworów przy użyciu wiertarki (lub innej obrabiarki) wyposażonej w napęd obrotowy. W naszym artykule poznasz rodzaje wierteł i ich przeznaczenie. Dowiesz się także, z jakimi sprzętami najefektywniej je wykorzystasz.
Typy wierteł
Podział najpowszechniejszych typów wierteł obejmuje poniższe wiertła:
- do metalu z ostrzem stalowym
- do drewna
- do betonu, z ostrzem z węglików (tzw. „widiowe”)
- uniwersalne do metalu lub betonu z ostrzem z węglików
- do blach
- uniwersalne (do metalu, drewna, tworzyw)
Ich podział opiera się nie tylko na kryterium zastosowania, ale również budowy. Kolejna klasyfikacja obejmuje wiertła:
- kręte
- płaskie
- spiralne
Z pewnością z tymi rodzajami wierteł spotkał się każdy, kto zajmował się urządzaniem warsztatu majsterkowicza. Doceniają je jednak nie tylko amatorzy, ale również profesjonaliści, którzy na co dzień obrabiają np. beton, metal czy drewno. W kolejnych częściach artykułu omówimy wiertła do tych właśnie trzech materiałów.
Wiertła do betonu
Decydując się na obróbkę jakiegokolwiek materiału, zawsze należy mieć na uwadze jego właściwości. Doskonałym tego przykładem jest beton, ponieważ jego twardość wymaga wiertła o szczególnie dużej wytrzymałości. Np. do miękkiego drewna zostałoby w tym przypadku zniszczone. Z tego powodu różne rodzaje wierteł do betonu produkuje się przeważnie z mieszaniny węglików wolframu, tytanu lub kobaltu.
Narzędziami do wiercenia w betonie są wiertarka udarowa z młotem i wiertnica diamentowa. Sprawdzają się one w takich pracach jak przewierty przy budowie budynków, mostów, wiaduktów, konstrukcji z żelbetu, a także przewierty pod różnego rodzaju instalacje: wodno-kanalizacyjne, grzewcze, elektryczne, gazowe i klimatyzacyjne.
Wiertła do metalu
Kolejnym materiałem o szczególnych wymaganiach jest metal. Ogólnie charakteryzuje się kowalnością i ciągliwością, co sprawia, że dobrze nadają się do różnego typu obróbki. Urządzenia przeznaczone do jego wiercenia to wiertarki magnetyczne. Silne elektromagnesy (np. o przyciąganiu 13800N) i silniki o dużej mocy zapewniają wytrzymałość sprzętu. Łączy on w sobie solidność oraz precyzję. Umożliwia pracę nawet w pionie. Idealnie sprawdza się na placach budowy i w warsztatach, a także podczas prac montażowych i konstrukcyjnych z użyciem powierzchni metalowych.
-
Wiertarka magnetyczna – 1680W – walizka akcesoriów 3,349.00 zł
-
Wiertarka magnetyczna – 1680W 2,679.00 zł
-
Wiertarka magnetyczna – 1380W – walizka akcesoriów 2,849.00 zł
-
Wiertarka magnetyczna – 1380W 1,979.00 zł
Zastanawiasz się, jakie rodzaje wierteł są potrzebne do wiertarek magnetycznych? One również muszą spełniać surowe wymogi: być twarde i odporne na zużycie. To wyróżnia wiertła rdzeniowe, nazywane również frezami trepanacyjnymi. Wykonanie ze stali szybkotnącej HSS zapewnia im długą żywotność. Ich specjalna konstrukcja z wieloma zębami o naprzemiennej geometrii i cienkich ściankach przekłada się na znaczną wydajność pracy. Cięcie jest mocniejsze i szybsze.
Do metalu nadają się także wiertła kręte. Powinny być one przede wszystkim odporne na złamania i również wykonane ze stali o wysokiej jakości np. HSS. Uchodzą za sprzęt uniwersalny. Nadają się do pracy z różnymi konstrukcjami stalowymi. Stanowią podstawowe akcesoria w wielu miejscach. Dlatego, jeśli planujesz założenie własnej działalności i zastanawiasz się np. jak otworzyć warsztat samochodowy, planując wydatki, musisz uwzględnić też zakup kilku rodzajów wierteł HSS.
Wiertła do drewna
Drewno podobnie jak metale często poddaje się obróbce mechanicznej. Jako materiał budowlany opisują je następujące parametry: wytrzymałość, twardość i ścieralność. Najpowszechniej stosowanymi w budownictwie gatunkami drewna stały się jodła, modrzew, sosna i świerk. W porównaniu do liściastych są miękkie oraz łatwe w obróbce.
Warto zatem dowiedzieć się, jakie istnieją rodzaje wierteł do drewna. Każde zadanie z zakresu stolarstwa wymaga bowiem użycia innych akcesoriów ze względu na średnicę, głębokość i przeznaczenie otworu. W tym miejscu uszczegółowimy podział zaprezentowany w pierwszej części tekstu, skupiając się na sprzęcie do drewna. Najpopularniejsze rodzaje to:
- wiertła spiralne z kolcem centrującym – najlepsze do wykonywania małych i średnich otworów, mają średnicę od 3 do 16 mm;
- płaskie wiertła piórkowe – do wiercenia dużych otworów, nawet o średnicy 45 mm, jednak o małej precyzji;
- wiertła kręte z gwintowanym ostrzem – do wiercenia głębokich otworów o średnicy maks. 40 mm, np. w belkach;
- wiertła cylindryczne – często nazywane sednikami służą przede wszystkim do wykonywania płytkich nieprzelotowych otworów z płaskim dnem, np. gniazd pod zawiasy puszkowe;
- środkowce dwuostrzowe – o podobnym przeznaczeniu do cylindrycznych (płaskie nieprzelotowe otwory) wyposażone dodatkowo w ostrza nacinające;
- otwornice stalowe – do wiercenia otworów o dużych średnicach, nawet do 210 mm, nie tylko w drewnie, ale też materiałach drewnopochodnych i tworzywach sztucznych.
Przedstawione powyżej rodzaje wierteł służą do rozmaitych prac z drewnem, m.in. budowania stropów, składania mebli, mocowania parapetów czy instalowania zawiasów. Są również niezastąpione w stawianiu całych konstrukcji, np. podczas budowy altany ogrodowej.
Zastosowanie wierteł
Jak już wiesz, każdy materiał ze względu na swoje właściwości wymaga użycia innych wierteł. Kiedy już jesteś zdecydowany na obróbkę konkretnego tworzywa, musisz wybrać odpowiednie parametry wiertła:
- długość – zależną od głębokości otworów;
- szerokość – zależną od średnicy otworów;
- system mocowania – zależny od elektronarzędzia, jakiego używasz do wiercenia.
Po spełnieniu trzech wymienionych warunków, możesz przystąpić do precyzyjnej, bezpiecznej i wydajnej pracy.

ELEKTRONARZĘDZIA MSW DLA MAJSTERKOWICZÓW I ZAWODOWCÓW
Narzędzia i części do wykorzystania z wiertłami
Wspomniany wyżej system mocowania jest integracyjną częścią wiertarki, do której mocuje się wiertło. Bez uprzedniego sprawdzenia może okazać się, że Twoje rodzaje wierteł nie pasują do urządzenia. Aby uniknąć takich sytuacji, należy zapoznać się z systemami mocowania wierteł. SDS stał się standardowym po wyparciu zacisku kluczykowego. Dzieli się na kilka typów:
- SDS-plus o średnicy uchwytu 10 mm – najpowszechniejszy;
- SDS-top o średnicy uchwytu 14 mm;
- SDS-max o średnicy uchwytu 18 mm;
- SDS-quick o średnicy uchwytu ok. 6,5 mm – najrzadziej spotykany.
Należy pamiętać, że w system SDS wyposaża się nie tylko wiertarki, ale również inne elektronarzędzia do wykorzystania z wiertłami, w tym wiertarko-wkrętarki, młotowiertarki i młoty udarowe. Do SDS można dobrać nie tylko wiertła, ale również w razie konieczności przedłużki.
Rodzaje wierteł i ich zastosowanie – podsumowanie
Dobór wiertła to kwestia indywidualna. Sklepy stacjonarne i internetowe oferują różne rodzaje wierteł, co nie oznacza, że np. te najdroższe są najbardziej wytrzymałe. W pierwszej kolejności musisz dopasować je do obrabianego materiału. Inne akcesoria nadają się bowiem do drewna, a inne do betonu czy metalu. Jeśli już wiesz, np. jaka brama garażowa będzie najlepsza dla Twojego garażu, możesz zacząć dobierać odpowiedni sprzęt. W tym przypadku z pewnością sprawdzą się wiertła do betonu m.in. do montażu kątowników.
W drugiej kolejności warto upewnić się co do posiadanego elektronarzędzia. Nie każde wiertło pasuje do uchwytu, który ma Twój sprzęt. Jeśli znasz już swoje potrzeby i wymagania urządzenia, możesz zająć się wyborem akcesoriów.