Nie dla psa kiełbasa, ale wyprawka już tak. Dowiedz się, jak skompletować wyprawkę dla psa! 

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
29 listopada, 2023

Pies w domu to świetna sprawa. Nie tylko ochroni Cię przed złodziejami, ale przede wszystkim jest członkiem rodziny. Dlatego przygarniając czworonoga, zrób wszystko, aby poczuł się u Ciebie jak najlepiej. Czego potrzebujesz? Sprawdź, jak skompletować wyprawkę dla psa i zaopatrz się w najpotrzebniejsze produkty. 

Dinge für den Hund

Udostępnij

Pies w domu to świetna sprawa. Nie tylko ochroni Cię przed złodziejami, ale przede wszystkim jest członkiem rodziny. Dlatego przygarniając czworonoga, zrób wszystko, aby poczuł się u Ciebie jak najlepiej. Czego potrzebujesz? Sprawdź, jak skompletować wyprawkę dla psa i zaopatrz się w najpotrzebniejsze produkty. 

O czym pamiętać przy wyprawce dla psa? 

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że każdy pies jest inny. Nie chodzi tu o ich osobowość, a raczej o rasę. Jedne są malutkie i mieszczą się w damskich torebkach, a inne ogromne i zajmują mnóstwo miejsca. Dlatego musisz o tym pamiętać przy wyborze większości rzeczy z listy dla psa. 

Kolejną sprawą jest wiek Twojego przyszłego pupila. Wyprawka dla szczeniaka będzie się różniła od wyprawki dla dorosłego czworonoga czy nawet psiego seniora. Młodsze zwierzaki są mniejsze, ale i bardziej energiczne i skore do zabawy, niż starsze, które wolą odpoczywać, a nierzadko borykają się z chorobami. Gdy już się rozeznasz w tej kwestii, możesz przystąpić do zakupu artykułów dla zwierząt domowych

Karma i miski dla psów 

Jedzenie jest jedną z podstawowych kwestii, co do tego nie ma wątpliwości. Dlatego z pewnością chcesz raczyć swojego pupila najlepszą karmą. Dieta zwierzaka powinna być zbilansowana i bogata w składniki odżywcze, które wspomogą jego rozwój. Dlatego dobieraj karmy dostosowane do preferencji Twojego psa. Uwzględnij jego rasę, wiek, wielkość, aktywność oraz stan zdrowia. 

Co do misek, to tutaj również nie stawiaj na pierwsze lepsze pojemniki. Najlepiej jeśli są metalowe lub ceramiczne, bo wtedy łatwiej je umyjesz nawet po mokrej karmie. Nie mogą też jeździć po całej podłodze, więc sprawdź, czy mają antypoślizgowe nakładki na spodzie. Z kolei ich pojemność po raz kolejny zależy od wieku, rasy i wielkości psa. Małym yorkom i szczeniakom wystarczą mniejsze miski niż rasom olbrzymim. Jeśli zauważysz, że pies wręcz pochłania karmę i potem ma problemy ze wzdęciami, to rozważ zakup miski spowalniającej jedzenie. 

Legowisko dla psów 

Gdy Twój zwierzak ma już co jeść, to pora zapewnić mu miejsce do spania. W legowisko warto zainwestować, nawet gdy będziesz pozwalać psu spać na łóżku czy kanapie. Jest to jego przestrzeń, w której będzie mógł się bezpiecznie ułożyć i odpocząć. Poza tym niektóre meble mogą zwyczajnie nie wytrzymać ciężaru dorosłego bernardyna czy mastifa. 

I ponownie kluczowymi aspektami przy wyborze legowiska są rasa, wiek i rozmiar psa. To one determinują, jak dużą leżankę potrzebujesz, aby Twój czworonóg mógł się spokojnie wyłożyć. Zwróć uwagę też na materiał wykonania. W przypadku małych psów legowiska mogą być zrobione ze stosunkowo miękkich tkanin i wypełnione np. watą silikonową. Z kolei większe rasy o dużych pazurach powinny mieć posłania z materiałów odpornych na rozdarcia i wypełnione granulatem. 

Przy okazji warto też poszukać legowiska do samochodu. Przyda się zwłaszcza w sytuacjach, gdy często wyjeżdżasz i chcesz zabierać swojego pupila ze sobą.

Akcesoria do spacerów z psem 

Jeśli nie posiadasz dużego podwórka, po którym pies mógłby się porządnie wybiegać i „podlać drzewa”, to zestaw do spacerów jest wręcz niezbędny. Mowa tutaj o smyczy, obroży lub szelkach. Oczywiście dobór poszczególnych zależy od wielkości i rasy psa, ale i nie tylko. 

Zacznijmy od smyczy. Do mniejszych ras i szczeniaków świetnie sprawdzają się automatycznie zwijane smycze. Są bardzo wygodne i kompaktowe. Niestety będą one bezużyteczne przy dużych psach, bo wystarczy jedno silniejsze pociągnięcie a mechanizm w uchwycie zostanie zniszczony. Dla nich lepiej kup mocną smycz np. ze skóry. 

Inna kwestia to teren, po którym chcesz spacerować z pupilem. W mieście i na parkowych alejkach idealne będą stosunkowo krótkie smycze, dzięki którym pies zawsze będzie przy nodze. Na bardziej otwartych przestrzeniach im dłuższy model, tym lepiej. Da on większą swobodę podczas biegania. 

Dyskusja na temat wyboru między obrożami a szelkami trwa od lat i każda strona ma swoje racje. Zwolennicy obroży argumentują swój wybór lepszą kontrolą nad psem. Pozwala ona bowiem szybciej i lepiej nauczyć chodzenia przy nodze. Z drugiej jednak strony bardziej obciąża kręgosłup zwierzęcia.  

Tego problemu nie ma jednak w przypadku szelek. Są one wygodniejsze dla czworonogów, ale trudniej w nich kontrolować bardziej niesforne psiaki. Dlatego warto zacząć od obroży, a gdy pies nauczy się chodzić na smyczy, przejść na szelki. Pamiętaj tylko, że w przypadku szczeniaków warto kupować modele z dużym zakresem regulacji. Dzięki temu posłużą Ci dłużej. 

Do innych akcesoriów do spacerów z psem z pewnością można zaliczyć przyczepki rowerowe. Pozwolą Ci zabrać ze sobą czworonoga, gdy tylko masz chęć przejechać się rowerem. Ich dużą zaletą jest to, że pies siedzi w nich bezpiecznie i doskonale widzi, co się dzieje wokół. Nie musisz więc martwić się o jego samopoczucie. Jeśli ciekawi Cię, jak wybrać przyczepkę rowerową dla psa, to przeczytaj nasz kolejny wpis. 

Zabawki dla psów 

Spacery to nie jedyna forma rozrywki dla Twojego pupila. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo różnych zabawek dla psów, dzięki którym zwierzak pozostanie aktywny nawet po wielu latach. Do wyboru masz najróżniejsze piłki, piszczałki, sznury, szarpaki, gryzaki, a nawet pluszaki! 

Przy zakupie zabawek sprawdź, jakiej są wielkości. Zbyt małymi pies może się zwyczajnie zadławić, a z kolei za duże mogą powodować ból pyska u małych ras. Poza tym patrz, jakie upodobania ma Twój ulubieniec. Szczeniaki, które gryzą dosłownie wszystko, będą przeszczęśliwe, gdy dasz im zabawkę do żucia. Rasom uwielbiającym biegać, takim jak owczarki, husky czy teriery kup piłki i inne sprzęty do łapania i aportowania. 

Szczotki i grzebienie dla psów 

Zabawa zabawą, ale o pielęgnację też należy zadbać. Najbardziej podstawowymi sprzętami w tej kategorii bez wątpienia są szczotki i grzebienie dla psów. Dzięki nim szata Twojego pupila zawsze będzie nieskazitelna i czysta. Poza tym regularne wyczesywanie pozwala pozbyć się nadmiaru sierści np. po zimie. Najważniejsze, żeby podczas czesania nie robić krzywdy zwierzęciu, nie podrażniać skóry i nie niszczyć włosów. 

Dla ras o krótkiej sierści wystarczy najprostsza druciana szczotka i metalowy grzebień. Psy długowłose wymagają nieco więcej uwagi. W ich przypadku zaopatrz się w szczotki włosienne, pudlówkę i kilka grzebieni o różnym rozstawie zębów. Są jeszcze rasy z grubym podszerstkiem takie, jak husky, szpic miniaturowy, chow-chow czy samojed. Do ich pielęgnacji przyda Ci się dodatkowo zgrzebło.  

Wyprawka dla psa skompletowana, czas pojechać po Azora 

Odhaczenie wszystkich punktów z listy z rzeczami dla psa jest ważne nie tylko dla dobra czworonoga, ale i Twojego spokoju. Gdy już kupisz całą wyprawkę dla szczeniaka czy dorosłego osobnika, możesz śmiało przystąpić do najprzyjemniejszej części – zabawy z pupilem. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli slackline dla początkujących. Poznaj podstawy chodzenia po taśmie 

Chodzenie po linie nie jest już domeną cyrkowych akrobatów. Każdy może spróbować swoich sił, Ty również!…

Czytaj więcej

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Proste sposoby, które działają!

W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie obowiązki i rozpraszacze są na każdym kroku, utrzymanie rutyny ćwiczeń…

Czytaj więcej