Z tym sprzętem możesz bezpiecznie spawać!

Udostępnij

Autor Arthur Schmidt von Happe
30 stycznia, 2021

Podobnie jak w przypadku wszelkich prac w warsztacie stolarskim lub na placu budowy, bezpieczeństwo podczas spawania jest również kwestią priorytetową! Powszechnie dostępna jest różnorodna odzież ochronna, którą należy nosić w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Szczególnie niebezpieczne jest wydzielane ciepło, które w połączeniu z wyjątkowo jasnymi iskrami stanowi ogromne ryzyko dla źle zabezpieczonych pracowników. Poniżej przedstawiamy akcesoria spawalnicze, w które warto się zaopatrzyć.

Udostępnij

Podobnie jak w przypadku wszelkich prac w warsztacie stolarskim lub na placu budowy, bezpieczeństwo podczas spawania jest również kwestią priorytetową! Powszechnie dostępna jest różnorodna odzież ochronna, którą należy nosić w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Szczególnie niebezpieczne jest wydzielane ciepło, które w połączeniu z wyjątkowo jasnymi iskrami stanowi ogromne ryzyko dla źle zabezpieczonych pracowników. Poniżej przedstawiamy akcesoria spawalnicze, w które warto się zaopatrzyć.

Przyłbica spawalnicza – niezbędnikiem każdego spawacza

Nie ma tu znaczenia to jaka spawarka jest przez Ciebie wykorzystywana, czy spawasz elektrodami, metodą MIG/MAG czy też metodą TIG. Iskry spawalnicze są jest zbyt jasne, aby móc patrzeć na nie bez odpowiedniej ochrony. Grozi to poważnym podrażnieniom oczu, dlatego nie wolno spawać bez przyłbicy lub odpowiedniego hełmu. Zaleca się, aby Twoi pomocnicy również założyli przyłbicę spawalniczą lub zabezpieczyli się maską podczas prac. Hełm spawalniczy jest równie ważnym przedmiotem, co wyżej wspomniane artykuły spawalnicze, jednak znacznie ogranicza swobodę ruchu, a długotrwałe noszenie go może na dłuższą metę okazać się bardzo męczące. Zaleca się zatem, by przyłbica spawalnicza była na pierwszym miejscu w rankingu akcesoriów dla profesjonalnych spawaczy.

Skutecznie chroniąca przyłbica kluczowym elementem podczas spawania

Dzięki swoim właściwościom ochronnym, przyłbica spawalnicza spełnia wszelkie obowiązujące normy. Najlepsze przyłbice posiadają regulację stopnia zaciemnienia w zakresie od DIN 9 do DIN 13. Aby pole widzenia mogło zostać przyciemnione wystarczająco szybko po zajarzeniu łuku, czas reakcji osłony nie powinien być wolniejszy niż 1/25000 s. Tylko w ten sposób oczom zostanie zapewniona optymalna ochrona. Przerwania procesu spawania powoduje ponowne rozjaśnienie wizjera z niewielkim opóźnieniem wynoszącym od 0,25 do 0,8 s. Dzięki temu uzyskasz więcej czasu, aby przyzwyczaić oczy do otaczającego światła. Płynne przyciemnianie oraz rozjaśnianie wizjera umożliwia bezpieczne i precyzyjne spawanie. Kolejne właściwości, na które warto zwrócić uwagę, to klasa optyczna, poziom ochrony przed światłem rozproszonym, jednorodność powłoki ochronnej oraz zależność od pola widzenia wizjera. Możesz bezpiecznie inwestować w hełm spawalniczy, jeśli wartości klasy optycznej dla powyższych właściwości wynoszą 1 lub co najmniej 2.

Bezpieczne spawanie przy użyciu przyłbicy spawalniczej

Należyzbliżyć hełm jak najbliżej do łuku, by mieć pełny nadzór nad wykonanym spawem. Przyłbica spawalnicza nie tylko chroni przed ekstremalnymi temperaturami, ale także przed odpryskami spawalniczymi, które w przeciwnym razie mogłyby spowodować oparzenia twarzy. Możesz dodatkowo zastosować kaptur spawalniczy, który skutecznie zakrywa szyję i klatkę piersiową. Kaptur ten noszony jest tuż pod hełmem spawalniczym.

Upewnij się, że przyłbicę spawalniczą można dopasować do kształtu głowy. Jeśli czekają Cię dłuższe prace spawalnicze, niezbędna jest dobrze dopasowana przyłbica, która zapobiega zmęczeniu mięśni głowy. Podczas ewentualnych prac szlifierskich, warto skorzystać z funkcji GRIND, która umożliwia dezaktywację automatycznego przyciemniania. Kiedy ochrona wzroku nie jest już potrzebna, otwarcie przyłbicy nie powinno sprawiać jakichkolwiek problemów.

Rękawice spawalnicze – dopasuj je do rozmiaru dłoni

Rękawice do spawania chronią przed iskrami i ekstremalnymi temperaturami. Nieuniknione jest wchodzenie w kontakt z rozgrzanymi przedmiotami. Jeśli posiadasz jednak rękawice spawalnicze, możesz zapomnieć o jakichkolwiek oparzeniach. Z reguły rękawice są wykonane z dwoiny bydlęcej i szyte nićmi KEVLAR. Materiały te bez problemu radzą sobie z ekstremalnymi temperaturami.

Posiadając w zanadrzu rękawice spawalnicze pamiętaj o ostrożnym posługiwaniu się palnikiem podczas prowadzenia elektrody wzdłuż obrabianego metalu. Zmieniaj również ustawienia sprzętu tak, by zawsze uzyskać najbardziej optymalne właściwości spawalnicze. Opracowano w tym celu wygodne, pięciopalcowe rękawice spawalnicze, które zapewniają swobodę ruchu dłoni. Kiedy będziesz już zaopatrywać się w sprzęt spawalniczy, upewnij się, że możesz z niego korzystać mając na dłoniach rękawice. Nie będziesz chciał ich przecież zdejmować podczas spawania. Akcesoria umożliwiające obracanie i sterowanie przedmiotów objętych pracami spawalniczymi znacznie ułatwiają życie każdego spawacza.

Przeprowadzane są często obróbki spawów. Aby móc sprawdzić ich jakość, należy usunąć żużel lub wypolerować spoiny za pomocą szlifierki do spoin pachwinowych. Również w tym przypadku rękawice spawalnicze powinny zapewnić wystarczającą swobodę ruchu, aby móc wykonywać wszystkie niezbędne czynności bez konieczności zdejmowania rękawic.

Fartuchy spawalnicze (wedle uznania spawacza oraz jego zapotrzebowań)

Dzięki fartuchom chronisz górną część ciała podczas spawania. Skóra, z której powstają fartuchy (zazwyczaj jest to dwoina bydlęca), powinna chronić przez iskrami wytwarzanymi podczas cięć oraz wysokimi temperaturami otaczających przedmiotów. Przymierz fartuch i upewnij się, czy nałożone na dłonie rękawice spawalnicze zakrywają rękawy i mankiety.

Fartuchy spawalnicze są szczególnie przydatne podczas dłuższych prac. Powinny również zapewniać swobodę ruchu, aby nie ograniczać spawacza podczas pracy w niecodziennych pozycjach. Zapięcia na rzepy znacznie ułatwiają zakładanie fartucha. Można je również szybko rozczepić, co przyspiesza wyjmowanie narzędzi lub części zamiennych z wewnętrznych kieszeni.

Fartuch spawalniczy to prosty, lecz skuteczny zamiennik płaszczy spawalniczych zapewniających ochronę podczas łatwiejszych prac, podczas których wytwarza się mniej iskier. Są również znacznie wygodniejsze, zwłaszcza przy bardzo wysokich temperaturach.

Chroń środowisko

Prócz samego siebie, należy również chronić środowisko. Przechodnie oraz współpracownicy narażeni są na rażące światło, które powstaje podczas spawania. Nawet silne iskry mogą spowodować oparzenia. Pamiętaj, by trzymać wszystkie substancje łatwopalne z dala od spawanych przedmiotów.

Skuteczną ochronę zapewniają ścianki spawalnicze, które można ustawić w ten sposób, by zabezpieczały miejsce pracy. Materiały, z których wykonane są ścianki, są wyjątkowo odporne na ciepło i ogień. Ścianki są zazwyczaj wyposażone w kółka, dzięki którym można łatwo i przyjemnie je przestawić.

Zapewnij bezpieczeństwo sobie i innym w miejscu pracy. Nie ważne jest to, czy korzystasz ze spawarki do aluminium, przecinarki plazmowej, czy też spawarki elektrodowej. Podstawowe wyposażenie w postaci przyłbicy spawalniczej, rękawic i co najmniej jednego fartucha spawalniczego powinno zawsze stanowić integralną część Twojego obioru roboczego.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, polecamy również zapoznać się z artykułem o tym, jaką kupić przyłbicę spawalniczą.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyposażyć warsztat spawalniczy?

Spawanie to sztuka wymagająca nie tylko umiejętności, ale również odpowiedniego wyposażenia. Dobrze zorganizowany i wyposażony warsztat…

Czytaj więcej

Naświetlone oczy od spawania – jak temu zaradzić?

Spawanie to proces niezbędny w wielu branżach, który jednak niesie za sobą ryzyko dla zdrowia, w…

Czytaj więcej

Spawanie pachwinowe w praktyce – techniki i ich zastosowanie

Spawanie pachwinowe jest kluczową techniką spawalniczą stosowaną w wielu dziedzinach przemysłu, od konstrukcji stalowych po motoryzację.…

Czytaj więcej

Strefa wpływu ciepła i jej znaczenie w spawaniu

Spawanie to proces, który wymaga nie tylko precyzji, ale także głębokiej wiedzy o wpływie ciepła na…

Czytaj więcej