Spawanie TIG – opis, informacje i sprzęt

Udostępnij

Autor Alicja Woźniak
30 października, 2020

Zastanawiasz się, jaki typ spawania wybrać? W naszym poradnikowym artykule przedstawiamy spawanie metodą TIG. Dowiesz się, jakie są jego najważniejsze parametry, jak wybrać odpowiedni sprzęt, a także poznasz najczęściej popełniane przez spawaczy błędy. Znajdziesz tu również odpowiedź na kluczowe pytanie: co można spawać TIG-iem? 

Udostępnij

Zastanawiasz się, jaki typ spawania wybrać? W naszym poradnikowym artykule przedstawiamy spawanie metodą TIG. Dowiesz się, jakie są jego najważniejsze parametry, jak wybrać odpowiedni sprzęt, a także poznasz najczęściej popełniane przez spawaczy błędy. Znajdziesz tu również odpowiedź na kluczowe pytanie: co można spawać TIG-iem? 

Parametry spawania TIG 

Opisywana metoda wykorzystuje nietopliwą elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych (najczęściej argonu i helu) lub ich mieszanek. Do produkcji elektrod wykorzystuje się zarówno czysty wolfram, jak i wzbogacony tlenkami. Na skład chemiczny wskazują oznaczenia kolorystyczne: 

  • Zielona – z czystego wolframu 
  • Szara – z dodatkiem tlenku ceru (cerowa) 
  • Biała – z dodatkiem tlenku cyrkonu (cyrkonowa) 
  • Złota – z dodatkiem tlenku lantanu (lantanowana) 
  • Czerwona – z dodatkiem tlenku toru (torowana) 

Elektrody różnią się także średnicą. Najcieńsze pręty mają grubość 1 mm, a najgrubsze 6,4 mm. 

Do zajarzenia łuku dochodzi między elektrodą a obrabianym materiałem. Podczas procesu spawania gaz osłonowych chłodzi elektrodę i zabezpiecza jeziorko spawalnicze przed działaniem gazów atmosferycznych. Dzięki temu, że nie jest używany topnik, łączenie nie generuje znaczących zmian w składzie chemicznym materiałów. Nie pojawiają się także rozpryski.  

Do najważniejszych parametrów spawania TIG należą: 

Jak dobrać prąd spawania TIG 

Doświadczony spawacz pracujący latami w zawodzie intuicyjnie wie, jak ustawić prąd. Co więc zrobić, jeśli nie ma się dużej wprawy i trudno samemu oszacować, jaka wartość jest najwłaściwsza? Postępując metodą prób i błędów, można doprowadzić do marnowania materiału. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą tabele zależności. Pokazują one, co spawać, jakim prądem i jaką elektrodą. Przykładowo: stal miękka o grubości 2-3 mm wymaga natężenia 60-70 A i użycia elektrody o średnicy 2 mm. Z łatwością znajdziesz je na portalach dotyczących spawalnictwa, stronach producentów elektrod oraz poradnikach dla techników. Początkującym poleca się spawarki z funkcją płynnej regulacji prądu.  

Spawanie TIG spoina 

Metoda TIG pozwala wykonać czystą spoinę o wysokiej jakości, co uważa się za jedną z jej głównych zalet. Niezależnie jednak od tego, z jaką starannością i jaką metodą spoina została wykonana, przyjmuje się ogólny podział: 

SPAWARKI STAMOS
DLA POCZĄTKUJĄCYCH I PROFESJONALISTÓW

Błędy przy spawaniu TIG 

Każdy, kto stawia pierwsze kroki w spawalnictwie, może popełnić błędy wynikające z braku doświadczenia. To zupełnie normalne, a wprawa przychodzi z czasem. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej pojawiających się błędów: 

Jeśli popełnisz te błędy, w konsekwencji otrzymasz nieregularną spoinę, a także przegrzaną blachę. Oczywiście taki spaw można wykonać, ale nie będzie on staranny ani estetyczny.  

Zawsze należy mieć na uwadze właściwy dobór prądu spawania, przepływ gazu oraz rodzaj spoiwa. Jeśli mimo tego spoina ma porowatą strukturę, warto upewnić się co do materiału. Niekiedy stal okazuje się trudno spawalna i wykonanie idealnej spoiny staje się prawie niemożliwe.  

Co można spawać TIGiem 

Spawanie metodą TIG uznaje się za bardzo wszechstronne. Ceni się je przede wszystkim dlatego, że nadaje się do łączenia aluminium oraz jego stopów. Wykorzystuje się do tego celu prąd przemienny. Oprócz aluminium TIG stosuje się do innych metali nieżelaznych, np. magnezu, tytanu, miedzi i niklu. Nadaje się również do wszystkich typów stali o właściwościach spawalnych (w tym nierdzewnych i kwasoodpornych). Zwykle opisywaną metodę poleca się do spajania cienkich blach, np. karoserii samochodowych. Oprócz motoryzacji wykorzystuje się ją w wielu branżach, w tym budownictwie (różne rurociągi i rury), lotnictwie, a nawet przemyśle kosmicznym.  

Tigomat 

Jednym z rodzajów spawarek jest Tigomat. To spawarka służąca do spawania metodą TIG. Na rynku znajdziesz wiele modeli umożliwiających spawanie TIG prądem stałym, a także przemiennym. Tego rodzaju urządzenia dodatkowo zapewniają spawanie elektrodą otuloną. Jednym z producentów oferujących sprzęt w korzystnych cenach jest Stamos. Charakteryzuje się on dużą uniwersalnością, ponieważ sprawdza się w różnych pozycjach spawania. 

Decydując się na zakup spawarki, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje ułatwiające pracę. Wcześniej w artykule wspomniano o płynnej regulacji prądu, która upraszcza ustawianie tego parametru przez spawaczy, którzy dopiero uczą się fachu. Przydatne okażą się również dwutakt i czterotakt.  

Polecany produkt
Spawarka TIG – 250 A – 230 V – Puls

Wysoka wydajność – technologia inwertorowa V-MOSFET
Uniwersalność – TIG i spawanie elektrodą otuloną
Precyzyjne i czyste spajanie cienkich materiałów – funkcja Puls
Intuicyjna obsługa – czytelny panel sterowniczy z pokrętłami
Bezpieczeństwo – ochrona przed przegrzaniem

Best deals

Najważniejsze, czyli praktyka spawalnicza 

Znając podstawową teorię spawania elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych, możesz zabrać się za kompletowanie sprzętu: spawarki TIG, elektrod i innych niezbędnych akcesoriów. Wprawę spawacze zdobywają przez wiele lat, dlatego nie można zrażać się początkowymi niepowodzeniami: nierówną spoiną albo przegrzanym materiałem. Warto poznać najczęściej popełniane błędy, a wtedy łatwiej będzie korygować swoje własne. Zwód spawacza także polega na ciągłym doskonaleniu. Nie tylko zdobywaniu nowych uprawnień, ale również jak najlepszym wykorzystywaniu już posiadanych.  


Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Spawanie pachwinowe w praktyce – techniki i ich zastosowanie

Spawanie pachwinowe jest kluczową techniką spawalniczą stosowaną w wielu dziedzinach przemysłu, od konstrukcji stalowych po motoryzację.…

Czytaj więcej

Strefa wpływu ciepła i jej znaczenie w spawaniu

Spawanie to proces, który wymaga nie tylko precyzji, ale także głębokiej wiedzy o wpływie ciepła na…

Czytaj więcej

Jaki wózek spawalniczy wybrać? – poradnik zakupowy

Spawanie to nie tylko umiejętności i dobry sprzęt, ale także odpowiednie akcesoria, które czynią pracę łatwiejszą…

Czytaj więcej

Lutowanie kabli – poradnik dla początkujących i nie tylko!

Lutowanie kabli to kluczowa umiejętność dla każdego, kto zajmuje się elektroniką, od amatorów po profesjonalistów. To…

Czytaj więcej