Zmiękczacz wody do domu: podłączenie, działanie, wady i zalety

Udostępnij

Zmiękczacz wody to niezwykle praktyczne urządzenie, które pozwala znacząco zminimalizować szkodliwe działanie twardej wody. W związku z tym, że z tym problemem borykają się zarówno domy jednorodzinne, jak i hotele czy restauracje, to coraz więcej osób decyduje się na zakup tych urządzeń. Ale czy warto? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak działa zmiękczacz do wody, a także jakie są jego wady i zalety.

Wasserenthärter

Udostępnij

Zmiękczacz wody to niezwykle praktyczne urządzenie, które pozwala znacząco zminimalizować szkodliwe działanie twardej wody. W związku z tym, że z tym problemem borykają się zarówno domy jednorodzinne, jak i hotele czy restauracje, to coraz więcej osób decyduje się na zakup tych urządzeń. Ale czy warto? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak działa zmiękczacz do wody, a także jakie są jego wady i zalety.

Czym jest twarda woda?

Zanim przejdziemy do konkretów, wyjaśnijmy, jaki jest główny powód instalacji zmiękczaczy wody. Mowa oczywiście o tzw. twardej wodzie. Są w niej rozpuszczone sole magnezu i wapnia, a także w mniejszym stopniu żelazo i mangan. Związki te powodują, że na różnych powierzchniach pojawia się kamień. Z czasem tworzy się coraz większa warstwa tego osadu, co znacząco utrudnia korzystanie z wody.

Pewnie się zastanawiasz, w jaki sposób twarda woda może być problemem? Przykładów jej złego wpływu jest wiele. Do najpoważniejszych należy zatykanie rur w instalacji wodnokanalizacyjnej. W efekcie przepływ wody stopniowo maleje, aż w końcu przestaje ona dopływać. Ponadto wiele urządzeń AGD jest wrażliwych na działanie kamienia. Powoduje on awarie pralek, ekspresów do kawy i czajników. Zmniejsza również wydajność grzewczą pieców.

Jak sam widzisz, nie powinno się bagatelizować tego tematu, zwłaszcza jeśli zależy Ci na właściwym funkcjonowaniu sprzętów w Twoim domu czy restauracji. Zanim jednak sięgniesz po zmiękczacz, dowiedz się, jak sprawdzić twardość wody.

Zmiękczacz wody – jak działa?

Większość popularnie stosowanych zmiękczaczy wody opiera swoje działanie na wymianie jonowej z wykorzystaniem przeznaczonej do tego żywicy, nazywanej też złożem. Jest ona nasycona dodatnimi jonami neutralnego sodu. Zastępują one kationy magnezu i wapnia, będące główną przyczyną powstawania osadu z kamienia. W mniejszym stopniu wychwytywane są też cząsteczki żelaza i manganu. Produktem końcowym jest miękka woda.

Do właściwego funkcjonowania urządzenia niezbędne jest regularne przeprowadzanie regeneracji złoża jonowymiennego. Proces polega na przepłukaniu go roztworem soli i wody, czyli solanką. Pozwala to ponownie nasycić żywicę jonami sodu. Nagromadzony magnez i wapń odprowadza się razem z zanieczyszczeniami do kanalizacji.

Do stworzenia solanki wykorzystuje się specjalną sól przeznaczoną do danego modelu. Może ona mieć formę tabletek, granulatu czy bloków. Niezależnie od rodzaju istotne jest kontrolowanie jej ilości w zmiękczaczu wody. Brak środka regeneracyjnego spowoduje, że zmiękczacz przestanie zapewniać miękką wodę. W cyfrowych urządzeniach na ekranach możesz sprawdzić zapełnienie zbiornika. Często niski stan solanki jest sygnalizowany alarmem dźwiękowym.

Jeśli chodzi o konstrukcję sprzętu, to zmiękczacze wody zbudowane są ze specjalnych zbiorników ciśnieniowych, w których umieszcza się żywicę jonowymienną. Posiadają także system dozowania wody i środka regeneracyjnego, a także system płuczący. W nowoczesnych zmiękczaczach nad właściwym funkcjonowaniem czuwa cyfrowa głowica do ustawiania parametrów pracy. W zależności od modelu wszystkie te elementy mogą znajdować się w jednej obudowie lub są podzielone na osobne obiekty.

Zmiękczacz wody – wady i zalety

Szukanie za i przeciw przed zakupem zmiękczacza wody to bardzo rozsądne posunięcie. Z chęcią przedstawimy Ci wszystkie zalety i wady podłączenia tego urządzenia w Twoim domu.

Jak już wspominaliśmy, twarda woda powoduje osadzanie się kamienia w rurach instalacji wodnokanalizacyjnej. Powoduje to zmniejszenie ich światła, a tym samym ograniczony przepływ. Ze zmiękczaczami wody unikniesz kosztownych napraw i wymiany instalacji.

To samo sprowadza się do urządzeń AGD. Miękka woda nie pozostawia osadu w przewodach, więc nie zatyka pralek czy ekspresów. Ponadto brak kamienia oznacza wydłużenie żywotności gumowych elementów oraz grzałek, które wydajniej gotują wodę.

Miękka woda przyczynia się również do zmniejszenia kosztów za ogrzewanie. W jaki sposób? Z czasem osad z twardej wody jest w stanie stworzyć grubą warstwę wewnątrz pieca. Przez to urządzenie potrzebuje więcej energii, aby zapewnić wymaganą temperaturę, co przekłada się na wyższe rachunki.

Kolejną zaletą jest wydajniejsze zużycie detergentów np. płynu do mycia naczyń czy proszku do prania. Wynika to z braku soli, które hamują rozpuszczanie tych środków. W efekcie potrzebujesz ich mniejsze ilości. Dodatkowo na ubraniach nie pozostają resztki proszku, więc są przyjemniejsze w dotyku.

Ostatnim plusem, o którym warto wspomnieć to ogólna poprawa samopoczucia związana z korzystaniem z miękkiej wody. W przeciwieństwie do wody twardej nie wysusza oraz nie podrażnia włosów i skóry, więc nie potrzebujesz drogich balsamów do pielęgnacji. Mniejsza twardość poprawia też smak napojów oraz potraw pozwalając na wydobycie ich pełnego smaku.

W przypadku wad niektórym osobom może przeszkadzać głośny dźwięk generowany przez niektóre modele podczas regeneracji złoża jonowymiennego. Jest to szczególnie uciążliwe nocą. Radą na tę bolączkę jest właściwe ustawienie zmiękczacza wody. Najlepszym miejscem będzie piwnica lub wygłuszone pomieszczenie.

Zastosowanie opisywanego urządzenia po długim korzystaniu z twardej wody nie powoduje, że kamień zniknie w miejscach, w których już się pojawił. Konieczne jest jego usunięcie. W zależności od jego lokalizacji musisz podjąć inne działanie. Przeczytaj i dowiedz się, jak odkamienić czajnik, aby był czysty.

Zmiękczacz wody a zdrowie

Szukając informacji na temat zmiękczaczy wody, z pewnością spotkasz się z pytaniami w stylu „czy zmiękczona woda jest zdrowa?”. Wiele z nich związanych jest z niedostateczną wiedzą na temat wymiany jonowej oraz właściwości produktu końcowego. Jaka zatem jest prawda?

Jedną z najczęściej pojawiających się wątpliwości jest to, czy woda po zmiękczeniu jest całkowicie pozbawiona minerałów, a co za tym idzie, czy powoduje niedobory w organizmie. Wspominaliśmy już, że zmiękczanie wody przez wymianę jonową powoduje zmniejszenie zawartości wapnia i magnezu, a także w pewnym stopniu żelaza i manganu. W przypadku pozostałych pierwiastków np. cynku czy potasu, ich poziom pozostaje bez zmian, a więc woda nadal zawiera cenne minerały. Co do ich niedoboru w organizmie, to należy mieć na uwadze fakt, że wapń i magnez przyswajamy głównie z jedzeniem, a nie z wodą. Aby zaspokoić zapotrzebowanie człowieka na te pierwiastki, musielibyśmy pić jej ogromne ilości.

Wiele osób martwi się również zwiększoną zawartością sodu zastępującego magnez i wapń. Przytaczają przy tym przykład soli, o której ograniczeniu mówi się coraz częściej. Warto nadmienić, że zawartość sodu w zmiękczonej wodzie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jedynie osoby będące na diecie niskosodowej muszą pamiętać o wliczeniu go do dziennego bilansu. Sód nie powoduje też, że woda ma słony smak.

Mając to wszystko na uwadze, można śmiało powiedzieć, że zmiękczona woda jest bezpieczna dla człowieka.

Zmiękczacz wody – podłączenie

Wiele osób, które zamawia zmiękczacz wody dla siebie, zleca jego podłączenie fachowcom. Nie ma w tym nic złego, zwłaszcza gdy nie masz pewności, jak zrobić to poprawnie. Nie oznacza to jednak, że montaż urządzenia jest skomplikowany. Wręcz przeciwnie. Jeśli więc masz w sobie zacięcie majsterkowicza, trochę czasu i odpowiednie narzędzia, możesz zrobić to samodzielnie.

Zanim przystąpisz do pracy, musisz zaopatrzyć się w dodatkowy filtr przepływowy. Należy go założyć przed zmiękczaczem, aby ochronić złoże jonowymienne przed większymi zanieczyszczeniami mechanicznymi pochodzącymi z wodociągów czy studni. Mogą to być kawałki rdzy, ziarenka piasku czy elementy uszczelnienia. Dowiedz się jaki filtr wody wybrać, aby móc przystąpić do dalszych prac.

W pierwszej kolejności należy określić lokalizację, w której ma znaleźć się maszyna. Przyjmuje się, że powinna ona być podłączona do instalacji wodnokanalizacyjnej za licznikiem, ale przed piecem. Jest to ważne, ponieważ wielu producentów pieców za warunek uzyskania gwarancji przyjmuje doprowadzenie miękkiej wody. Poza tym w pobliżu musi znajdować się kontakt do podłączenia zmiękczacza do prądu oraz odpływ do kanalizacji na wypłukane zanieczyszczenia. Nie zapominaj też o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni na postawienie całości.

Kolejny etap obejmuje podłączenie urządzenia. Najpierw trzeba zakręcić główny zawór, aby nie zalać całego pomieszczenia oraz odkręcić fragment instalacji, w której ma znaleźć się zmiękczacz wody. Teraz możesz zamontować filtr narurowy, a tuż za nim podłączyć elastyczny przewód doprowadzający twardą wodę do zmiękczacza. Następnie od urządzenia poprowadź rurkę, w której będzie płynąć miękka woda, do dalszej części instalacji. Pamiętaj, aby podłączyć sprzęt do odpływu i źródła prądu.

Alternatywą jest wykorzystanie tzw. by-passu. Polega on na utworzeniu dodatkowej „drogi” doprowadzającej twardą wodę do instalacji budynku. Sam montaż filtra i zmiękczacza przebiega tak samo z jedną różnicą. Przed filtrem przepływowym należy bowiem poprowadzić rurę, a następnie pociągnąć ją aż za urządzenie zmiękczające, gdzie podłączysz ją do instalacji. Istotnym elementem jest kranik zamykający/otwierający by-pass. Instalację tego typu wykonuje się w razie awarii zmiękczacza lub filtra. Po odkręceniu zaworu zapewnia ona dostęp do wody. Co prawda będzie ona twarda, ale lepsza taka niż żadna.

Zmiękczacz wody na cały dom

Bardzo istotną kwestią związaną z zakupem zmiękczacza wody jest miejsce, w którym będzie użytkowane. Znaczna ich część trafia do prywatnych domków jednorodzinnych, ale wiele restauracji oraz hoteli również je instaluje, aby móc korzystać z dobrodziejstw miękkiej wody. Jak zatem wybrać zmiękczacz wody na cały dom lub lokal?

Przed zakupem właściwego modelu, musisz skontrolować kilka czynników wpływających na Twoją decyzję. Są to:

Przykładowo dla 4-osobowej rodziny zużywające do 10 m3 wody na miesiąc idealnie sprawdzi się zmiękczacz mieszczący 20 l złoża. Z kolei dla 5-6 osób lepszą wydajność zapewni 30-litrowe urządzenie.

Wybór zbyt małego modelu spowoduje, że żywica jonowymienna będzie wymagała częstszej regeneracji, co z kolei wpłynie na wzrost kosztów użytkowania. Żywotność takiego zmiękczacza wody również będzie znacznie krótsza, jeśli nie zostanie odpowiednio dopasowany do potrzeb użytkownika.

Zmiękczacz wody do mieszkania

Istnieje przekonanie, że mieszkańcy bloków nie mogą zamontować u siebie urządzenia do zmniejszania twardości wody. Nic bardziej mylnego! Należy jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii.

Na początku warto wyjaśnić, że polecany przez niektórych producentów filtr narurowy ze złożem jonowymiennym, nie zawsze zda egzamin w takich warunkach. Co prawda, kompaktowy rozmiar przemawia za jego wyborem, ale wiąże się to ze znacznie mniejszą pojemnością rzędu 1-2 litrów. Jest to stanowczo za mało na typowe zapotrzebowanie rodziny czy nawet singla.

Wybierając zmiękczacz wody do mieszkania, masz nieco utrudnione zadanie ze względu na znacznie mniejszą powierzchnię niż w domku jednorodzinnym. Postaraj się więc kupić model o pojemności na złoże odpowiadające Twoim potrzebom, a jednocześnie mieszczące się w Twojej łazience czy kuchni.

Musisz też pamiętać, że zmiękczacz można podłączyć tylko do ujęcia z zimną wodą. Jeżeli więc do jej ogrzania używasz pieca gazowego, wówczas montaż przebiega podobnie, jak wcześniej opisywaliśmy. W wielu mieszkaniach istnieją jednak dwa osobne ujęcia. Wówczas konieczne jest zainstalowanie urządzenia do rur z zimną wodą. Warto zaznaczyć, że będzie miało to wpływ na zmniejszenie twardości ciepłej wody, ponieważ oba rodzaje mieszają się ze sobą po odkręceniu kranu. Niestety nie osiągniesz takiego efektu, jak po podłączeniu zmiękczacza do wspólnego ujęcia. Z drugiej strony ochronisz swoją pralkę czy zmywarkę przed szkodliwym działaniem kamienia.

Zmiękczacz wody – podsumowanie

Jak wspominaliśmy na samym początku artykułu, zmiękczacz wody to bardzo praktyczne urządzenie, o czym mamy nadzieje przekonałeś się po przeczytaniu naszego wpisu. Za jego pomocą w można w łatwy sposób zapomnieć o problemach z twardą wodą. Ponadto z jego montażem poradzi sobie każdy, kto nie obawia się sięgnąć po narzędzia hydraulika.

Szukasz innych sprzętów do swojego domu, które poprawią panujące w nim warunki? Zapoznaj się z naszym następnym artykułem o tym, jaki oczyszczacz powietrza wybrać!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej