Małe jest piękne, czyli piękne aranżacje małych ogrodów

Udostępnij

Wszyscy marzymy o skrawku przestrzeni na świeżym powietrzu, na którym można bez reszty relaksować się w piękny dzień. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup domu lub mieszkania z przylegającą do niego działką. Aranżacje małych ogrodów nie tylko urzekają swoim wyglądem, ale zapewniają idealne miejsce do odpoczynku.

Udostępnij

Wszyscy marzymy o skrawku przestrzeni na świeżym powietrzu, na którym można bez reszty relaksować się w piękny dzień. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup domu lub mieszkania z przylegającą do niego działką. Aranżacje małych ogrodów nie tylko urzekają swoim wyglądem, ale zapewniają idealne miejsce do odpoczynku.

Jak przygotować się do aranżacji małych ogrodów?

Udało się! Wraz z nowym mieszkaniem masz do dyspozycji kawałek ziemi, którą możesz zagospodarować dokładnie tak, jak chcesz. Tylko co dalej? Aranżacja małego ogrodu musi być dokładnie przemyślana. Na niewielkiej przestrzeni nie ma bowiem miejsca na błędy. Dlatego najważniejszym punktem jest zaplanowanie działki. Zatem jak zaprojektować ogród?

Na początek zastanów się, czego oczekujesz od swojego azylu. Czy chcesz w nim uprawiać rośliny, aby krajobraz cieszył Cię zmieniającymi się barwami i kształtami kwiatów? A może marzysz o samodzielnie wyhodowanych warzywach do obiadu? Równie dobrze stworzysz także przestrzeń typowo wypoczynkową, która nie będzie wymagała od Ciebie zbyt wiele wysiłku w utrzymaniu. Przemyśl to dobrze – masz naprawdę sporo możliwości w aranżowaniu małego, przydomowego ogrodu.

Wybierz swój styl – inspiracje małych ogrodów

Mówi się, że styl przydomowego ogrodu powinien odpowiadać otoczeniu działki. Naszym zdaniem jednak nie to powinno być najważniejszym wyznacznikiem aranżacji małego ogrodu! To Ty musisz czuć się w nim dobrze. Dlatego, jeśli kochasz styl wiejski, a mieszkasz w mieście, nie wahaj się stworzyć takiego wystroju otoczenia, jaki sprawi Ci największą przyjemność! Szczególnie, jeśli zamierzasz odgrodzić się od świata wokół panelami, żywopłotem czy krzewami. Wówczas klimat poza Twoją działką nie będzie miał najmniejszego znaczenia. Ty z kolei wkraczając do własnego małego raju, poczujesz, że masz swoje miejsce na Ziemi.

Szukasz inspiracji? Małe ogrody możesz zaprojektować na wiele sposobów:

To tylko kilka z możliwości zaaranżowania małego ogrodu – zastanów się, która z nich do Ciebie najbardziej przemawia!

Elementy architektury w aranżacji małego ogrodu

Czy budowa altany ogrodowej w małym ogrodzie to dobry pomysł? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli decydujesz się stworzyć zadaszony taras przy wyjściu z domu, wówczas dodatkowy element w postaci altany jest zbędny. Chcesz, aby strefa wypoczynkowa była nieco oddalona od mieszkania? Np. aby dym z grilla nie leciał do wnętrza? Wtedy zdecyduj się na postawienie niewielkiej altanki na końcu ogrodu.

W aranżacjach małych ogrodów najczęściej jednak nie ma miejsca na wymyślne elementy architektury. Możesz się jednak pokusić o postawienie murowanego grilla z wędzarnią. Dobrym pomysłem jest też wstawienie drewutni do przechowywania drewna do palenia zimą w kominku. Szczególnie, że ściany takich budowli sprawdzają się często w roli podpory dla pnących roślin! Jeśli masz dzieci, rozważ stworzenie niewielkiej huśtawki, która także efektownie wkomponuje się w aranżację małego ogrodu.

Najlepsze rośliny do niewielkiego ogródka

Nie przepadasz za pracami ogrodniczymi? W takim razie wybierz na swoją działkę rośliny, dzięki którym nie będziesz sprzątać ogrodu jesienią. Mowa rzecz jasna o iglakach, które nie gubią liści po lecie. Ograniczenie się do trawnika oraz drzew i krzewów iglastych dla wielu osób będzie wystarczające. Jednak jeśli tylko masz w sobie zacięcie ogrodnicze, z pewnością na tym nie poprzestaniesz.

Na pewno dobrym wyborem jest rozplanowanie rabat. Znajdzie się na nich miejsce na cebulki kwiatowe, z których wczesną wiosną wyłonią się piękne, kolorowe krokusy czy tulipany. Innym rozwiązaniem jest obsadzenie ich kwitnącymi bylinami. Ich przewagą jest to, że nie muszą być sadzone rokrocznie. Zastanów się też, jak zrobić skalniak w ogrodzie. Na nim pięknie zaprezentują się rozmaite rośliny płożące. W aranżacji małych ogrodów pożądane są również niewielkie krzewy i miniaturowe drzewa. Nie warto natomiast sadzić roślin mocno rozrastających się na boki czy osiągających do kilku metrów wysokości. Po latach okazałoby się, że zajmują one większą część Twojej działki i nie ma na niej miejsca na nic innego!

Warzywnik w aranżacji małego ogrodu

Czy w aranżacji małego ogrodu znajdzie się miejsce na warzywnik? Mamy dla Ciebie dobrą informację! Dla pomidorów, sałaty, rzodkiewki czy innych nowalijek nie potrzeba wiele miejsca. Wiele osób taką uprawą zajmuje się na balkonach, więc posiadając nawet najmniejszy ogród, wygospodarujesz przestrzeń na ekologiczną żywność.

Najlepszym pomysłem będzie oczywiście zrobienie jednej dużej podwyższonej grządki. Sporych rozmiarów skrzynia pomieści warzywa. Ponieważ ziemia znajdzie się nieco wyżej niż grunt ogrodu, jej plewienie i pielęgnacja okażą się bardzo proste. Nie chcesz zajmować miejsca w ogrodzie dużą grządką? Niektóre warzywa równie dobrze poradzą sobie w donicach. Zacznij przygodę z ich uprawą od tego etapu, aby upewnić się, że jest to hobby, które sprawia Ci przyjemność.

Mały ogród ze zbiornikiem wodnym

Dla wielu osób wizja wymarzonego ogrodu nie może obejść się bez oczka wodnego. Na szczęście zrobienie go w małym ogrodzie nie będzie problemem! Kupno plastikowej, niewielkiej formy zbiornika wodnego pozwala zrobić to bez większego wysiłku. Trzeba jedynie ją wkopać, wypełnić wodą, obsadzić roślinami, a nawet można się pokusić o trzymanie w niej ryb! Fontanny, filtry i urządzenia napowietrzające sprawią, że oczko wodne pozostanie wyjątkową dekoracją aranżacji małego ogrodu na długi czas!

Narzędzia niezbędne do aranżacji małych ogrodów

Jakie narzędzia i urządzenia do ogrodu pomogą Ci w zaaranżowaniu niewielkiej przestrzeni i utrzymaniu jej w estetycznym stanie? Na pewno musisz zaopatrzyć się w przedmioty niezbędne do sadzenia, przycinania i podlewania roślin. Jeśli marzysz o zielonym trawniku, nie zapomnij także o sprzęcie do jego pielęgnacji. Poznaj zestaw podstawowych narzędzi, bez których nie obejdzie się żaden ogrodnik:

Aranżacje małych ogrodów mogą być czymś wielkim!

Czy już wiesz, jak zaaranżujesz mały, przydomowy ogród? Pamiętaj, aby kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Wybieraj to, co Ci się najbardziej podoba i będzie miało największą wartość użytkową. Podczas urządzania niewielkiego ogródka nie zapomnij zaplanować strefy wypoczynkowej. Wybierz do niej wygodne fotele, huśtawkę i stół z krzesłami, przy którym będziesz dzielić letnie posiłki z bliskimi. Nawet najmniejszy skrawek ziemi przy domu może stać się Twoim prywatnym rajem pod warunkiem, że odpowiednio go zaaranżujesz!

Jeśli interesujesz się tematyką związaną z pielęgnacją zieleni, przeczytaj nasz kolejny artykuł. Dowiesz się z niego, jak zaplanować nawadnianie ogrodu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej