Budowa tarasu z deski kompozytowej

Udostępnij

Autor Rafał Predko
30 października, 2020

Deski kompozytowe już jakiś czas temu stały się świetną alternatywą dla desek drewnianych. Wykonane z konglomeratu drewna i sztucznych żywic są niezwykle trwałe, odporne na odkształcenia, działanie promieni UV, opadów oraz innych czynników atmosferycznych. Nie są też podatne na pleśń, ani na grzyby. Materiał ten, choć znakomicie imituje drewno, nie ma sęków, drzazg ani przebarwień. Budowa tarasu z deski kompozytowej jest więc pomysłem wartym zainteresowania i co ważne, stosunkowo łatwym w realizacji.

Udostępnij

Deski kompozytowe już jakiś czas temu stały się świetną alternatywą dla desek drewnianych. Wykonane z konglomeratu drewna i sztucznych żywic są niezwykle trwałe, odporne na odkształcenia, działanie promieni UV, opadów oraz innych czynników atmosferycznych. Nie są też podatne na pleśń, ani na grzyby. Materiał ten, choć znakomicie imituje drewno, nie ma sęków, drzazg ani przebarwień. Budowa tarasu z deski kompozytowej jest więc pomysłem wartym zainteresowania i co ważne, stosunkowo łatwym w realizacji.

Wybór deski kompozytowej na balkon

Zanim jednak przystąpimy do pracy, warto zrobić mały rekonesans wśród ofert sprzedażowych. Na rynku dostępne są bowiem dwa rodzaje desek kompozytowych, różniących się od siebie zarówno ceną, jak i właściwościami. Pierwszy z nich to deska kompozytowa z PVC. W jej składzie znajduje się nie więcej niż 50% mączki drzewnej, więc charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niezapalnością. Lecz co za tym idzie, jest najdroższym wariantem deski kompozytowej na rynku.

Drugim rodzajem są deski kompozytowe PP i HDPE. Ich największą zaletę stanowi fakt, że są one o wiele tańsze niż opisane powyżej deski z PVC. W składzie znajdować może się bowiem nawet do 80% mączki drzewnej, tym samym więc otrzymujemy produkt bardziej podatny na działanie czynników zewnętrznych. Tego rodzaju deski mogą nasiąknąć wilgocią, przez co zmniejszy się ich wytrzymałość. Co ważne, w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza stają się kruche, zaś elastyczne pod wpływem wysokich temperatur.

Wstępną decyzją wpływającą na wybór deski kompozytowej na balkon jest więc odpowiedź na pytanie – idziemy po kosztach, czy też stawiamy na trwałość naszego tarasu? Niezależnie jednak, który wariant bliższy będzie naszemu sercu, to i tak czeka nas podjęcie kolejnej decyzji. Tym razem jednak stajemy przed perspektywą wyboru koloru oraz faktury desek. Przed zakupem dobrze jest rozłożyć kilka sztuk na obszernej powierzchni, by zobaczyć jak będą one prezentować się na płaszczyźnie.

Jako że deski kompozytowe charakteryzują się również tym, że posiadają dwie zróżnicowane powierzchnie (gładką i perforowaną), warto obejrzeć sobie jak w praktyce wygląda każda z nich. 

Czym ciąć deskę kompozytową?

Budowa tarasu, podobnie z reszta jak wszystkie inne prace konstrukcyjne, wymagać będzie od nas użycia odpowiednich narzędzi. W przypadku desek kompozytowych zestaw ten nie będzie różnił się niczym od narzędzi używanych podczas obróbki desek z drewna litego. Oprócz wiertarki przyda się nam więc coś do cięcia .

A czym ciąć deskę kompozytową? Już podpowiadamy. Podczas wycinania precyzyjnych detali, oraz dokładnego cięcia niezastąpiona okaże się wyrzynarka. W przypadku natomiast precyzyjnych cięć prostych, wartą po sięgnięcie będzie  pilarka ukosowa. Tak wyposarzeni wzorowo poradzimy sobie z zadaniem. Oczywiście warto też zaopatrzyć się w miarkę

Montaż tarasu z deski kompozytowej

No dobrze, wybraliśmy już rodzaj, kolorystykę i fakturę naszej deski kompozytowej. Skompletowaliśmy też elementarne elektronarzędzia, czas więc przystąpić do pracy. I choć w perspektywie wydawać mogłoby się, że łatwo nie będzie, to prawda wygląda zgoła inaczej.  Deski kompozytowe wykonywane są bowiem z dużą precyzją. Charakteryzują się więc idealnie równymi krawędziami i powierzchniami, a także powtarzalnością kształtu i niewielką podatnością na odkształcenia.

Deski kompozytowe są ponadto jednolite pod względem koloru, dzięki czemu nie zaistnieje problem występowania pojedynczych sztuk w zróżnicowanych odcieniach, wpływających negatywnie na estetykę całego wzoru podłogi. Co więcej, przemyślane systemy montażu sprawiają, że nie widać na nich żadnych wkrętów czy gwoździ jak może mieć to miejsce w przypadku tarasów z  desek drewnianych.

Układanie deski kompozytowej

Kompozytowe deski tarasowe kładzie się zwykle na konstrukcjach nośnych z legarów. Legary, które również mogą być wykonane z kompozytu bądź drewna, mocuje się na plastikowych klinach lub specjalnych wspornikach. Zanim jednak nastąpi właściwe układanie deski kompozytowej, warto  przeprowadzić małą próbę generalną. Polega ona na rozłożeniu desek na powierzchni tarasu, i zwrócenie uwagi na wszelkie elementy, które koniecznym będzie pominąć.

Różnego rodzaju wnęki, filary, wmontowane donice itp. staną się więc punktami odniesienia, względem których przyjdzie nam rozplanować całą konstrukcję. Należy zwrócić uwagę również to, by ostatnia z desek dokładnie pokrywała się z krawędzią tarasu. W przeciwnym wypadku koniecznym będzie jej ucięcie wzdłuż osi długości, a jako że deski kompozytowe są puste w środku, dodatkowo będziemy musieli użyć listwy maskującej, celem zakrycia miejsca piłowania. 

Należy pamiętać również o dokładnym sprawdzeniu podłoża i wyeliminowaniu wszelkich jego nierówności. Najprostszym na to sposobem jest  używanie podkładek w trakcie układania legarów. Oczywiście można stosować też betonowe wylewki oraz wszelkie inne skuteczne sposoby. Niezależnie jednak od wybranej metody, ważną sprawę stanowić będzie w tym przypadku uwzględnienie delikatnego spadku na zewnątrz tarasu, celem umożliwienia spływania wody, np. podczas deszczu, lub mycia podłogi.

Skoro wszystko zostało już rozplanowane, pozostaje nam rozmieścić legary i solidnie przytwierdzić je do podłoża (polecamy użyć do tego celu kołków rozporowych). Teraz możemy już rozpocząć właściwe układanie desek kompozytowych. Należy pamiętać jednak o zachowaniu jednakowych odległości pomiędzy każdą z nich, gdyż w przeciwnym razie efekt końcowy wyglądał będzie bardzo niechlujnie.     

Mocowanie desek kompozytowych

Rozkładane na legarach deski, mocowane są do nich dzięki specjalnym, systemowym klipsom. Dzięki temu nie trzeba więc korzystać z gwoździ, ani wkrętów, a połączenie będzie równie solidne, co niewidoczne. Mocowanie desek kompozytowych jest zatem dziecinnie proste i trwa o wiele krócej niż desek z drewna litego. Tu jednak warto mieć na uwadze, że klipsy do deski kompozytowej są unikalne dla każdego producenta i nie będą kompatybilne z produktami innych marek.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by deski kompozytowe przybijane były gwoździami lub przekręcane wkrętami, no ale nie oszukujmy się, wizualnie nie będzie miało to zbyt atrakcyjnego wyglądu.

Łączenie desek kompozytowych

Podczas mocowania koniecznie trzeba pamiętać też o pozostawieniu min. 5 mm szerokości odstępu w miejscu, gdzie następuje łączenie desek kompozytowych. W ten sposób powstaną kanały, którymi spływać będzie woda deszczowa. Ponadto, deski w miejscu swojego łączenia powinny być trzymane: każda przez oddzielny łącznik na poszczególnym legarze.

Co ile ustawiać legary pod taras?

O ile kwestie związaną z kładzeniem, mocowaniem oraz łączeniem desek kompozytowych uznać możemy za omówioną, o tyle temat rozmieszczenia legarów wart jest nieco szerszej analizy. Ich rozmieszczenie wymaga bowiem pewnej wiedzy, która zaważyć może o solidności konstrukcji naszego tarasu. Kluczowe pytanie brzmi – co ile ustawić legary pod taras? Odpowiedź na nie jest dość banalna – jak najgęściej lecz nie przekraczając maksymalnego odstępu 40 – 50 cm.

Większe odległości mogą stać się przyczyną tego, że po zamontowaniu desek, będą się one uginać pod naporem masy stąpających po tarasie ludzi. Może to oczywiście doprowadzić do trwałych odkształceń kompozytowego podłoża, a nawet jego uszkodzenia. Jeśli więc mamy wątpliwości, czy odstępy pomiędzy przytwierdzonymi legarami są wystarczające, nie zaszkodzi zamontować pomiędzy nimi jeszcze jednego wspornika dla desek kompozytowych.

Klipsy do deski kompozytowej

Przy okazji łączenia i mocowania desek wspomnieliśmy o specjalnych systemach łączących, umożliwiających sprawny montaż. Klipsy do deski kompozytowej, bo o nich teraz mowa, występują w dwóch rodzajach – jako klipsy startowe, oraz klipsy nierdzewne. Pierwsze z nich używane są na etapie rozpoczęcia budowy, podczas kładzenia pierwszych desek. Drugie zaś służą jako elementy do łączenia ze sobą kolejnych desek.

Pomysł ten jest bardzo wygodny w użyciu i znacząco ułatwia proces budowy tarasu.

Schody z deski kompozytowej

Deski kompozytowe znakomicie sprawdzą się jako materiał wykończeniowy używany na zewnątrz. Dzięki swym właściwościom można wykorzystać je do zamontowania nawet w miejscach, które są bardzo często uczęszczane, takich jak np. schody. Jeśli więc nasz taras wyposażony jest już w podłogę z desek kompozytowych, to łącząc go ze schodami wykończonymi w tym samym stylu, nada mu, harmonijnego, prawdziwie efektownego wyglądu.

Deski kompozytowe świetnie nadają się również do upiększenia schodów wejściowych do domu. Dysponują bowiem antypoślizgowa powierzchnią, a to znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa zwłaszcza, gdy z budynku korzystają osoby starsze lub dzieci.     

Montaż, podobnie jak w przypadku desek tarasowych jest bardzo łatwy. Najważniejszą kwestię stanowi tu idealnie równa powierzchnia schodów. Deski kompozytowe muszą, jak wiemy, idealnie do niej przylegać. Dlatego wylewka powinna zostać wykonana z wielką starannością, jak i z uwzględnieniem kilkustopniowego pochyłu, pozwalającego spływać wodzie po deszczu.

Za przykład weźmy schody o wymiarach o wysokości podstopnicy 17,5 cm i stopnicy 31-33 cm.   Legary przymierzamy pionowo przy podstopnicy i poziomo na stopnicy. Jeśli zajdzie potrzeba przycinamy na odpowiednią długość, a następnie używając kołków rozporowych, przytwierdzamy do betonowych schodów. W tym przypadku odległość pomiędzy zamontowanymi legarami, podobnie jak w przypadku podłogi, powinien wynosić 40 cm. Umieszczamy je również na krańcach schodów, co stanowić będzie praktyczne  zabezpieczone zapewniające oparcie położonej na nich desce kompozytowej.      

Budowa tarasu z deski kompozytowej – podsumowanie

Jak zatem widzicie, deski kompozytowe stanowią idealną alternatywę dla klasycznych desek z drewna litego. Są od nich nie tylko wytrzymalsze, ale i o wiele łatwiej utrzymać je w codziennej czystości. Materiały kompozytowe charakteryzują się też precyzyjnie równymi krawędziami, brakiem drzazg, słojów i przebarwień, a do tego prosto się je montuje. Dzięki tym cechom budowa tarasu z deski kompozytowej przebiegnie bardzo sprawnie.

Deski kompozytowe nie wymagają też rewitalizacji, stosowania farb, ani lakierów ochronnych. Nie ulegają bowiem działaniu czynników atmosferycznych. Co więcej nie ścierają i nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc szukasz efektownego, a jednocześnie niezawodnego zamiennika dla drewna, to może warto pomyśleć o tarasie, werandzie lub nawet balkonie, którego podłoże stanowić będzie kompozyt.

Przeglądając liczne oferty sprzedażowe, lub też odwiedzając sklepy branżowe, z pewnością znajdziesz idealny dla siebie kolor oraz fakturę deski tarasowej. Zaś dzięki naszym poradom, stworzysz swoje własne miejsce relaksu, spotkań ze znajomymi czy też rodzinnych biesiad.      

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej

Szlifowanie betonu w praktyce – techniki i sprzęt

Szlifowanie betonu to kluczowy etap wykończenia, który nie tylko zwiększa trwałość, ale także poprawia estetykę betonowych…

Czytaj więcej

Jak wykonać wiercenie w betonie i żelbetonie?

Wiercenie w betonie to zadanie, które może wydawać się skomplikowane dla wielu majsterkowiczów i profesjonalistów. Beton,…

Czytaj więcej