Czyszczenie dźwiękiem – jakie zalety ma myjka ultradźwiękowa?

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
9 kwietnia, 2021

Do mycia i czyszczenia używamy rozmaitych środków i narzędzi. Sprawa jest prosta, jeśli chodzi o duże, płaskie powierzchnie. Trudności zaczynają się, gdy w grę wchodzą przedmioty ze skomplikowaną budową i niewielkimi zakamarkami. Warto wtedy do czyszczenia użyć… dźwięku, a pomoże nam w tym nowoczesna myjka ultradźwiękowa. 

Udostępnij

Do mycia i czyszczenia używamy rozmaitych środków i narzędzi. Sprawa jest prosta, jeśli chodzi o duże, płaskie powierzchnie. Trudności zaczynają się, gdy w grę wchodzą przedmioty ze skomplikowaną budową i niewielkimi zakamarkami. Warto wtedy do czyszczenia użyć… dźwięku, a pomoże nam w tym nowoczesna myjka ultradźwiękowa. 

Czym są ultradźwięki? 

Dźwięk to słyszalny efekt rozchodzenia się fali akustycznej w ośrodku, który może być gazem, płynem lub ciałem stałym. Ludzkie ucho jest w stanie usłyszeć fale o częstotliwości od 16 do 20 000 Hz. Dźwięki poniżej tego zakresu nazywamy infradźwiękami. Z kolei ultradźwięki to fale powyżej granicy 20 kHz. Wiele zwierząt, w tym ssaki i owady, nie tylko są w stanie wychwyć takie częstotliwości, ale i wytworzyć. Wykorzystują je do lokalizowania otoczenia, polowania oraz porozumiewania się. Ludzie nauczyli się kopiować te umiejętności. 

Zastosowanie ultradźwięków 

Brak zdolności słyszenia infra- i ultradźwięków przez człowieka nie oznacza, że są one dla nas bezużyteczne. Dzisiejsza technologia pozwala nam wygenerować fale spoza zakresu słyszalności. Najczęściej wykorzystywane są ultradźwięki. Świadczą o tym sprzęty stosowane na co dzień przez wojsko oraz lekarzy. 

Czy można wyobrazić sobie okręt podwodny bez sonaru albo transport lotniczy bez radarów? Bez nich zlokalizowanie innych jednostek pod wodą lub w powietrzu po zmroku byłoby niemożliwe. Doskonałym przykładem są też ultrasonografy w szpitalach. Ułatwiają one zdiagnozowanie wielu chorób i schorzeń ukrywających się w organizmie. USG stosuje się też do badania niemowląt przed porodem. Wszystko to zostało podpatrzone w świecie zwierząt. Urządzenia, podobnie jak np. nietoperze, emitują dźwięki o małej długości fali, a następnie zapisują ich odbicia, co pozwala stworzyć obraz graficzny obiektów.  

To oczywiście tylko niektóre zastosowania fali akustycznej. Inne urządzenia, takie jak myjki ultradźwiękowe, działają dzięki prawom rządzącym tym samym zjawiskiem, ale stosują inną jego cechę. 

Jak działa myjka ultradźwiękowa? 

Zasada działania myjek ultradźwiękowych opiera się na pracy specjalnych przetworników, które emitują dźwięki o częstotliwości powyżej 20 kHz. Wprawiają one w ruch płyn umieszczony w zbiorniku oczyszczacza. W wyniku falowania cieczy wytwarzają się na przemian strefy niskiego i wysokiego ciśnienia. Przy niskim powstają mikropęcherzyki, które z czasem rozrastają się, aby w fazie wysokiego ciśnienia ulec implozji. Zjawisko to nazywamy kawitacją. Towarzyszy jemu uwolnienie ogromnej ilości energii, a jej impet wykorzystywany jest do czyszczenia. 

Zalety czyszczenia myjką ultradźwiękową 

Oczyszczacze ultradźwiękowe znacząco ułatwiają dokładne mycie i dezynfekcję wszystkich trudno dostępnych miejsc. Jest to szczególnie praktyczne w przypadku małych przedmiotów o skomplikowanej budowie. 

Czyszczenie biżuterii stanowi doskonały przykład zastosowania myjek ultradźwiękowych. Jubilerzy często muszą zajmować się odświeżaniem pierścionków, broszek, kolczyków czy nawet łańcuszków o nieregularnych kształtach. Podobny problem dotyczy grawerowanych ozdób z drobnymi zakamarkami. Pozbycie się z nich nieczystości za pomocą szczotek lub ścierek bywa bardzo czasochłonne, o ile w ogóle jest możliwe. Z pomocą przychodzą myjki ultradźwiękowe, które pozbywają się brudu z każdego miejsca. Czyszczenie złota również staje się o wiele prostsze. Zjawisko kawitacji skutecznie odświeża jego powierzchnię i usuwa nalot nagromadzony z biegiem lat. 

Zastosowanie oczyszczaczy nie ogranicza się jedynie do biżuterii. Wykorzystasz je do zegarków (wodoodpornych), monet, medali, naczyń laboratoryjnych, filtrów czy pipet. Można dzięki nim umyć także przedmioty codziennego użytku jak okulary, grzebienie, szczoteczki do zębów oraz aparaty słuchowe. Czyszczenie srebra np. sztućców, naczyń i nie tylko stanie się przyjemnością. Myjki ultradźwiękowe okażą się też niezastąpione w warsztacie. Pozwolą one pozbyć się starego smaru i nie tylko z gaźników, a także z drobnych elementów np. śrubek, nakrętek czy podkładek. Dla wygody można wybrać urządzenie o gabarytach odpowiadających naszym potrzebom (od pojemności niespełna litra do nawet 30 litrów). 

Jednak sama wanienka ultradźwiękowa może nie wystarczyć. Bardzo istotnym elementem jest preparat, który wlejesz do zbiornika. To, jaki płyn do myjki ultradźwiękowej wykorzystasz, zależy w dużej mierze od tego, co chcesz wyczyścić i w jakim stopniu jest zabrudzony ten obiekt. Jeżeli zależy Ci na bardzo dokładnym myciu, to warto rozważyć kupno modelu z wbudowanymi grzałkami podnoszącymi temperaturę preparatu. Znacząco zwiększają one efektywność czyszczenia. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Naświetlone oczy od spawania – jak temu zaradzić?

Spawanie to proces niezbędny w wielu branżach, który jednak niesie za sobą ryzyko dla zdrowia, w…

Czytaj więcej

Jak wyposażyć wózek pokojowej?

W branży hotelowej profesjonalnie wyposażony wózek pokojowej jest kluczowym elementem utrzymania wysokich standardów czystości i efektywności…

Czytaj więcej

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy i panelowy?

Czyste kaloryfery to nie tylko kwestia estetyki, ale również efektywności ogrzewania i zapewnienie zdrowego środowiska w…

Czytaj więcej

Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami?

Czy zauważyłeś kiedyś małe, srebrzyste owady przemykające po kątach twojej łazienki lub kuchni? Są to rybiki…

Czytaj więcej