Jak otworzyć gabinet masażu? Praktyczne informacje

Udostępnij

Autor Alicja Woźniak
30 marca, 2021

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu i zadajesz sobie pytanie, jak otworzyć gabinet masażu? W naszym artykule przedstawiamy kwestie formalne, które musisz spełnić, a także udzielamy wskazówek dotyczących wyposażenia. Omawiamy również specyfikę mobilnego gabinetu masażu

wie man einen Massagesalon eröffnet

Udostępnij

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu i zadajesz sobie pytanie, jak otworzyć gabinet masażu? W naszym artykule przedstawiamy kwestie formalne, które musisz spełnić, a także udzielamy wskazówek dotyczących wyposażenia. Omawiamy również specyfikę mobilnego gabinetu masażu

Jak otworzyć gabinet masażu

Założenie gabinetu masażu podobnie jak każdej innej działalności podlega ścisłym wymogom formalnym. Decydując się na jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba przede wszystkim ją zarejestrować. W tym celu wypełnia się formularz CEIDG-1 i składa go w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostają nadane numery NIP i REGON. Ostatnimi niezbędnymi formalnościami, których musisz dopełnić, jest założenie firmowego rachunku w banku oraz podpisanie umowy z firmą świadczącą usługi księgowe.  

Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek formalne kroki, musisz zdecydować się na konkretny rodzaj świadczonych usług. Istnieje bowiem wiele rodzajów masażu i część z nich wymaga posiadania dyplomu określonych kierunków studiów. W formularzu CEIDG-1 koniecznie należy uwzględnić usługi określane przez kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).  

Dla masażystów stosujących masaż relaksacyjny jest to 96.04.Z, czyli Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej, która obejmuje m.in. prowadzenie salonów odchudzających, salonów masażu itp. mająca na celu poprawę samopoczucia. Z kolei fizjoterapeuci (wykonujący np. masaż leczniczy) są objęci kodem 86.90.A czyli Działalność fizjoterapeutyczna.  

Jeśli nie jesteś z wykształcenia fizjoterapeutą, a zastanawiasz się, jak otworzyć gabinet masażu, musisz przede wszystkim zdobyć niezbędną wiedzę o technikach masażu i umiejętności. Dobrym pomysłem będzie z pewnością kurs zawodowy, na którym zgłębisz zarówno teorię, jak i praktykę. 

Znając zagadnienia formalne i mając świadomość wymogów związanych z niezbędnymi kwalifikacjami, należy starannie przemyśleć miejsce, gdzie znajdą się Twoje fotele do masażu, na których będziesz wykonywać zabiegi. Wynajęcie lokalu wiąże się z dość wysokimi kosztami, ale zapewnienie sobie i klientom optymalnych warunków jest niezbędne. Działalność musi spełniać wymogi sanitarno-epidemiologiczne, dlatego warto rozpatrzeć wynajęcie gabinetu już dostosowanego do wykonywania masażu. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak otworzyć gabinet masażu od podstaw, koniecznie zapoznaj się z wytycznymi, najlepiej w najbliższym sanepidzie. 

Jak założyć mobilny gabinet masażu

Wykonywanie masażu nie zawsze musi się wiązać z wynajętym lub własnym lokalem. W sytuacji, kiedy nie chcesz utrzymywać stacjonarnego gabinetu, dobrym rozwiązaniem może okazać się działalność z dojazdem do klienta. Zatem jak założyć mobilny gabinet masażu? 

Decydując się na taką formę aktywności zawodowej, musisz przede wszystkim posiadać składane łóżko do masażu (najlepiej z akcesoriami zależnymi od Twojej oferty) i samochód z dużym bagażnikiem, gdzie zmieści się sprzęt. Choć zwykle informacje o wysokiej jakości usług masażystów, fryzjerów czy kosmetyczek roznoszą się pocztą pantoflową, warto zadbać o profesjonalną stronę internetową i profile w mediach społecznościowych. Zanim bowiem Twoi klienci poznają zbawienny wpływ masażu, muszą się najpierw dowiedzieć o tym, co oferujesz.  

Mobilny gabinet masażu zapewnia większą elastyczność niż praca stacjonarna, choć wiąże się ze spędzaniem czasu na dojazdach do klientów. Wielu pacjentów ceni sobie fizjoterapeutów, którzy odwiedzają ich w domach. Osoba z chorobami narządów ruchu często ma bardzo ograniczone możliwości, aby zjawić się osobiście w gabinecie i dużo wygodniejszy jest dla niej zabieg w domowych warunkach. Niekiedy zdarza się, że masażyści mobilną działalność traktują jako uzupełnienie pracy etatowej. Mogą wtedy pozwolić sobie na samodzielne układanie grafiku.  

Jak urządzić gabinet masażu

Kiedy wiesz już, jak otworzyć gabinet masażu, przyszedł czas na decyzję o jego urządzeniu. Bez wątpienia wysokiej jakości wyposażenie zapewniające komfort pacjentom i klientom będzie jedną z wizytówek Twojej działalności. Podejmując się profesjonalnej aktywności w jakiejkolwiek branży, musisz jeszcze pamiętać o solidności kupionego sprzętu oraz swojej wygodzie i bezpieczeństwie pracy. Mimo że istnieje wiele rodzajów masaży (łącznie z wykonywanymi w salonach kosmetycznych), podstawowe umeblowanie każdego gabinetu masażu wygląda podobnie. Ewentualnie różni się sprzętem przeznaczonym do specjalnych zabiegów. 

Łóżka do masażu

Łóżka do masażu to sprzęt, którego potrzebuje każdy masażysta i fizjoterapeuta. Zwykle charakteryzują się minimalistycznym designem oraz muszą posiadać solidną ramę ze stali lub drewna. Powinny zapewniać komfort zarówno klientom, jak i osobom wykonującym masaż. Zazwyczaj są wyposażone w uchwyt na rolkę ręcznika papierowego. Rozwiązanie to bardzo podnosi poziom higieny, ponieważ przed zabiegiem można szybko przykryć całe łóżko jednorazową warstwą. 

Nie bez znaczenia jest również tapicerka. Musi charakteryzować się odpornością na działanie wody, olejków i innych preparatów używanych do masażu, po to, aby w razie pochlapania można było łatwo usunąć mokrą plamę. Producenci zazwyczaj pokrywają łóżka do masażu sztuczną skórą. Modele mają różne kolory tapicerki, od jasnych po czarne, co sprawia, że dopasujesz je idealnie do wystroju wnętrza.  

Fotele do masażu 

Podstawowym elementem wyposażenia wszystkich tego rodzaju firm są też fotele do masażu. Charakteryzują się dużą uniwersalnością, ponieważ sprawdzają się również podczas zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez kosmetyczki, np. masażu twarzy. Cenią je także wykwalifikowani masażyści ze względu na możliwość regulacji wysokości oraz kątów pochylenia oparcia i podnóżka, a także dopasowania do pozycji leżącej. Większość tego rodzaju foteli ma specjalny otwór na twarz, który pozwala ułożyć się klientowi wygodnie na brzuchu do wykonania np. masażu pleców lub tyłów nóg. Wybierając fotel do masażu, warto wcześniej przemyśleć swoje oczekiwania związane z jego obsługą, ponieważ producenci oferują zwykle trzy rodzaje mechanizmów: elektryczny, hydrauliczny i ręczny. 

Krzesła do masażu 

Kiedy zdecydowałeś się na łóżka do masażu, warto uzupełnić umeblowanie o krzesła do masażu. Jest to element wyposażenia umożliwiający przede wszystkim masaż ramion i szyi. Klient może na nim wygodnie usiąść oraz komfortowo oprzeć nogi, ręce i głowę.  

Krzesła do masażu to meble o lekkiej konstrukcji. Zwykle posiadają stelaże wykonane z aluminium lub drewna. Bardzo łatwo i szybko się składają. Często są dostępne w kompletach z torbą do przenoszenia. Z tego powodu opisywany sprzęt cenią sobie przede wszystkim masażyści dojeżdżający do pacjentów. Cieszy się popularnością również w stacjonarnych firmach, ponieważ jak otworzyć gabinet masażu, to najlepiej z pełnym wyposażeniem. 

Cechy polecanego produktu

  • Ergonomia – siedzisko, podnóżki i zagłówek idealne do zabiegów na plecy
  • Solidność – wytrzymała rama ze stali może utrzymać do 130 kg
  • Komfort – otwór na twarz w zagłówku, grube i wygodne obicie PVC
  • Łatwa pielęgnacja – powierzchnie są wygodne w czyszczeniu oraz nie pochłaniają olejów i wody
  • Mobilność – torba transportowa i lekka konstrukcja ułatwiają przenoszenie

Wyposażenie gabinetu masażu – o co jeszcze warto zadbać?

Niektóre masaże mogą trwać jedynie kilkanaście minut, natomiast inne nawet około dwóch godzin. Niezależnie od długości, zabiegu zawsze należy dbać o swoją prawidłową postawę. Wspomagają ją krzesła siodłowe i taborety. Zapewniają wygodne, ergonomiczne ułożenie ciała. Ze względu na swoją uniwersalność sprawdzają się na co dzień w wielu miejscach, np. gabinetach lekarskich i rehabilitacyjnych, salonach kosmetycznych i fryzjerskich, pracowniach tatuażu.  

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak wyposażony gabinet masażu stanie się zarówno źródłem zawodowej satysfakcji dla Ciebie, jak i poprawy samopoczucia czy zdrowia twoich klientów. Wybierając sprzęt do swojej firmy, warto skupić się na produktach o prostej, a jednocześnie funkcjonalnej konstrukcji. Gabinet masażu jest bowiem miejscem, w którym od nowoczesnych i drogich nowinek technicznych bardziej liczą się umiejętności pracowników i komfort pacjentów. 

Materiały źródłowe:

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl

Co to jest NIP

Zaświadczenie o numerze REGON

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Techniki masażu – jak masować efektywnie?

Szukasz sposobu na pozbycie się stresu, napięcia i bólu mięśni? Masaż może być odpowiedzią, której szukasz!…

Czytaj więcej

Niech bąbelki uderzą Ci do głowy! Poznaj 10 powodów, dla których warto kupić jacuzzi ogrodowe 

Myślisz o zakupie jacuzzi ogrodowego, ale brakuje Ci argumentów, żeby przekonać swoją drugą połówkę? No to…

Czytaj więcej

Jak mieć więcej energii rano? 5 sprawdzonych i skutecznych sposobów!

Wiesz, że łóżko z rana ma grawitację taką jak czarna dziura? A wiesz też, że nie…

Czytaj więcej

Jak zrobić olejek eteryczny?

Pokażemy Ci, jak łatwo możesz stać się twórcą własnych olejków eterycznych. Przeprowadzimy Cię przez każdy etap…

Czytaj więcej