Zmierz się z żywiołami ziemi, wody i powietrza! Sprawdź, jak przesadzać kwiaty doniczkowe i ogrodowe

Udostępnij

Uprawiasz rośliny doniczkowe? A może starasz się zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu roślinom zewnętrznym w ogrodzie? W obu przypadkach musisz wiedzieć, jak przesadzać kwiaty. Nieraz spotkasz się z koniecznością zmiany stanowiska lub pojemnika, w którym rosną Twoje rośliny. Z naszego poradnika dowiesz się, jak często i kiedy należy to robić.

Udostępnij

Uprawiasz rośliny doniczkowe? A może starasz się zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu roślinom zewnętrznym w ogrodzie? W obu przypadkach musisz wiedzieć, jak przesadzać kwiaty. Nieraz spotkasz się z koniecznością zmiany stanowiska lub pojemnika, w którym rosną Twoje rośliny. Z naszego poradnika dowiesz się, jak często i kiedy należy to robić.

Kiedy przesadza się kwiaty doniczkowe?

Rośliny doniczkowe to najlepsza dekoracja każdego domu. Wprowadzają do otoczenia naturalność i świeżość, a co więcej, zdobią otoczenie przez 365 dni w roku. Zdecydowanie daje im to przewagę nad kwiatami ciętymi. Jednak, aby zapewnić im prawidłowe warunki do rozwoju, pamiętaj o zmianie pojemników, w których rosną. Duże znaczenie ma nie tylko kwestia „jak przesadzać kwiaty”, ale również kiedy.

Po pierwsze warto przesadzać rośliny doniczkowe od razu po ich zakupie. W sklepach często wzrastają one w nieprzystosowanych do konkretnych gatunków podłożach. Ponadto mają kontakt z ogromną liczbą innych roślin, dlatego ich ziemia może stanowić siedlisko rozmaitych patogenów.

Inną sytuacją wymagającą przesadzania kwiatów doniczkowych jest po prostu rozrastanie się roślin. Korzenie potrzebują odpowiedniej ilości miejsca do rozwoju, a małe pojemniki nie są w stanie im go zapewnić. Wówczas znajdź dla roślin nowe, większe doniczki. Jeśli wiesz, jak dbać o storczyki, to z pewnością znasz zagadnienia związane z systemem korzeniowym.

Jaka pora jest odpowiednia do przesadzania roślin doniczkowych? Przyjmuje się, że najlepiej przeprowadzać ten zabieg wiosną. Lepiej jednak kieruj się tym, kiedy nie należy przesadzać kwiatów doniczkowych. Odpuść sobie to zadanie, jeśli roślina jest w rozkwicie lub w fazie spoczynku. Nie przesadzaj roślin, które są stare lub bardzo duże. W ich przypadku raz na jakiś czas wymieniaj wierzchnią warstwę podłoża.

Kiedy przesadza się kwiaty ogrodowe?

Przesadzanie roślin ogrodowych rzadko wynika z faktu, że mają one mało przestrzeni do rozwoju czy składników odżywczych potrzebnych do wzrostu. Często zabieg ten przeprowadza się w związku ze zmianami w aranżacji nowoczesnego ogrodu. Jest to dla Twojej zieleni mała rewolucja, dlatego warto upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze, wprowadzić coś nowego, i po drugie, pomyśleć nad tym, jak przesadzać kwiaty.

Powodów do przesadzania roślin może być naprawdę wiele. Na szczęście w większości przypadków da się to zrobić bez uszczerbku na ich kondycji. Zastanawiasz się, kiedy i jak wysypać kamienie w ogrodzie w wybranym miejscu, ale obecnie rośną tam byliny czy krzewy? Możesz z powodzeniem zmienić ich stanowisko! Najlepszą porą na zmianę stanowiska roślin jest jesień lub wczesna wiosna. – Nie rób tego natomiast zimą oraz w okresie intensywnego wzrostu.

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe prawidłowo? To bardzo proste! Wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami, aby zrobić to bez zarzutu i bez uszczerbku na zdrowiu roślin:

Jak przesadzać kwiaty ogrodowe?

Kiedy myślisz, jak przesadzać kwiaty ogrodowe, czujesz intuicyjnie, że będziesz mieć do czynienia z większymi okazami od tych żyjących w doniczkach. Zadanie to jest więc trochę bardziej wymagające. Zanim zaczniesz wykopywać rośliny, obficie je podlej i przygotuj im nowe stanowisko. Dopiero później zacznij je podkopywać i podważać tak, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić bryłę korzeniową. Wykopując drzewa lub duże krzewy, pamiętaj, że roślina z korzeniami oblepionymi ziemią będzie bardzo ciężka. Zapewnij więc sobie pomoc przy jej przewożeniu. Umieść roślinę w nowym dołku i zasyp świeżą ziemią ogrodową ze sklepu wymieszaną z glebą z ogrodu. Na koniec ją podlej. Ta wiedza przyda Ci się również, kiedy planujesz, jak zrobić skalniak w ogrodzie.

Jak często przesadzać rośliny doniczkowe?

Większość roślin powinna być przesadzana raz do roku lub raz na dwa lata. Jednak nie ma potrzeby sztywno się trzymać tej zasady. Im dłużej będziesz obcować z roślinami doniczkowymi, tym więcej nabierzesz wprawy. Z czasem w lot pojmiesz, które okazy wołają o więcej miejsca do życia. Warto też poznać wymagania poszczególnych kwiatów doniczkowych. Np. w przypadku noliny, zwanej również nogą słonia, charakterystyczną cechą jest zgrubienie w jej dolnej części. Wytworzenie się jej byłoby niemożliwe, gdyby roślina była przesadzana zbyt często i rosła w zbyt dużych doniczkach.

Narzędzia niezbędne do przesadzania kwiatów

W przypadku przesadzania kwiatów doniczkowych nie będziesz potrzebować wielu narzędzi. Jednak podczas zmieniania stanowisk roślinom zewnętrznym niezbędne okażą się rozmaite urządzenia do ogrodu.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe? Najlepiej za pomocą niewielkiej łopatki pomagającej w wypełnianiu nowego pojemnika ziemią. Oprócz niej przydatna może okazać się wkrętarka. Jeśli w dnie nowych doniczek nie przygotowano fabrycznie otworów, koniecznie pamiętaj, aby wywiercić je samodzielnie. Zaopatrz się także w rękawiczki, dzięki którym ochronisz ręce przed brudem i skaleczeniami.

Jeśli natomiast chcesz przesadzać rośliny ogrodowe, na pewno nie obędziesz się bez szpadla. To właśnie za jego pomocą przygotujesz otwór na nowym stanowisku oraz wykopiesz krzewy i drzewa ze starego. Jak przesadzać rośliny o dużych gabarytach? Tak samo, z tym, że może przydać Ci się również taczka. Zamiast dźwigać drzewa, lepiej je przewieźć. Pamiętaj też o nawodnieniu nowych nasadzeń. Użyj konewki, węża ogrodowego lub automatycznego systemu podlewania.


Wąż ogrodowy na bębnie – 15 + 1,5 m

Wąż ogrodowy na bębnie – 20+2m

Wąż ogrodowy na bębnie – 30 + 2 m
Długość węża15 + 1,5 m20 + 2 m30 + 2 m
Zakres ciśnienia8 barów8 barów8 barów
Rozmiar przyłącza3/4″3/4″ NPT/BSP3/4″
Temperatura roboczaOd -5 do 45°COd -5 do 45°COd -5°C do 45°C
Wymiary (DxSxW)46,50 x 19,00 x 35,50 cm18,50 x 51,00 x 34,50 cm51,50 x 22,50 x 41,00 cm
Waga5,60 kg6,30 kg10,50 kg

Popularne pytania o to, jak przesadzać kwiaty

Przyjrzyjmy się jeszcze kilku dodatkowym pytaniom, które często pojawiają się podczas przesadzania kwiatów doniczkowych. Odpowiedzi na nie pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do pracy!

Co z poskręcanymi korzeniami?

Podczas przesadzania rośliny doniczkowej widzisz, że jej bryła korzeniowa jest silnie poskręcana? Możesz ją nieco rozluźnić i spróbować rozplątać, a nawet poskracać te korzenie, które będą zbyt długie. Takie działanie przyniesie wymierne korzyści. Pobudzi roślinę do wytwarzania nowych korzonków, a to z kolei ją wzmocni.

Czym jest warstwa drenażu?

Drenaż jest warstwą wysypaną na dnie doniczki. Do jej wykonania wykorzystuje się kamyczki, keramzyt, a nawet potłuczoną porcelanę. Dzięki niej nadmiar wody z podlewania roślin nie zalega w korzeniach. Mogłoby to spowodować ich gnicie, lecz woda swobodnie przesącza się na podstawkę doniczki. Co więcej, drenaż sprawia również, że do korzeni roślin doniczkowych łatwiej przedostaje się życiodajne powietrze.

Jak głęboko sadzić kwiaty doniczkowe?

Głębokość sadzenia przesadzanej rośliny powinna być dokładnie taka sama, jak w poprzednim pojemniku. Postaraj się, aby nad podłoże wystawała cała łodyga, w przeciwnym wypadku może zgnić w ziemi. Natomiast podłoże powinno wypełniać doniczkę do wysokości ok. 1,5 cm od krawędzi. Jeśli będzie go więcej, woda z podlewania zamiast wsiąkać w ziemię zacznie przelewać się na boki.

Jak przesadzać kwiaty? Bez przesady!

Prawidłowe przesadzanie kwiatów doniczkowych i ogrodowych w teorii jest łatwym zadaniem. W praktyce możesz się spotkać z pewnymi trudnościami, ale głowa do góry! Rozwiążesz je z pomocą powyższych wskazówek. Pamiętaj jednak, że przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne. W przeciwnym razie mając za mało miejsca na korzenie oraz niedostateczną ilość składników odżywczych w starej ziemi przestaną rosnąć lub nawet zaczną obumierać. Z kolei przesadzanie roślin ogrodowych ogranicz do minimum. Niemniej pamiętaj o wzbogacaniu stanowisk kompostem i nawozami organicznymi, na których rosną.

Interesują Cię tematy związane z sadzeniem roślin i pielęgnacją zieleni? Przeczytaj nasz kolejny wpis, z którego dowiesz się, jak siać trawę.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej