Dowiedz się, jak założyć nowoczesny ogród i daj swoim sąsiadom powód do rozmów

Udostępnij

Nowoczesny ogród łączy w sobie to, co dla każdego miłośnika wypoczynku na świeżym powietrzu jest najważniejsze. Mowa o eleganckim designie otoczenia, w którym główną rolę odgrywa natura oraz komfort oferowany przez funkcjonalne rozwiązania. Dowiedz się, jak wykreować taką przestrzeń na własnej działce!

Udostępnij

Nowoczesny ogród łączy w sobie to, co dla każdego miłośnika wypoczynku na świeżym powietrzu jest najważniejsze. Mowa o eleganckim designie otoczenia, w którym główną rolę odgrywa natura oraz komfort oferowany przez funkcjonalne rozwiązania. Dowiedz się, jak wykreować taką przestrzeń na własnej działce!

Charakterystyka nowoczesnego ogrodu

Jak zaprojektować ogród, by jego wygląd odpowiadał aktualnym trendom? Rekordy popularności biją obecnie nowoczesne ogrody, w których praktyczne rozwiązania idą w parze z naturalnym pięknem roślin. Takim aranżacjom najczęściej towarzyszy minimalizm, geometryczne formy, stonowane barwy. Chętnie sięga się także po drewno, beton i metal.

Można więc stwierdzić, że nowoczesne ogrody w dużej mierze przypominają wnętrza modnych mieszkań – i tak właśnie ma być. W końcu strefa wypoczynkowa na świeżym powietrzu będzie stanowiła przedłużenie każdego domostwa.

Jednak prostota niejedno ma imię! Nowoczesne ogrody minimalistyczne mogą przybierać naprawdę różną postać w zależności od indywidualnych potrzeb i Twojego zmysłu estetycznego. Oto kilka przykładów realizacji nowoczesnych ogrodów:

Rośliny do nowoczesnego ogrodu

Jak już wspomnieliśmy, aranżacje nowoczesnych ogrodów opierają się na minimalizmie. Ciekawy może wydawać się pomysł z leśną stylizacją – tutaj do wyboru masz brzozy, świerki, jodły, klony, lipy czy wiązy.

Osoby marzące o mniejszym, prostym i geometrycznym ogrodzie docenią bardziej drzewa i krzewy, które można samodzielnie formować, takie jak tuje, bukszpany i niektóre drzewa owocowe, np. jabłonie czy śliwy.

Aranżacje małych ogrodów uzupełnią niebanalne rozwiązania. Krzykiem mody w ostatnich latach są także trawy – te w niezwykle subtelny, ale i oryginalny sposób wykańczają przestrzeń przydomowych ogrodów w nowoczesnym stylu. Niższe odmiany zasadzisz wzdłuż ścieżek, a wyższymi otoczysz taras, by stworzyć za ich pomocą naturalną zasłonę na letni okres. Nowoczesny ogród z trawami nadal pozostaje w minimalistycznym duchu, choć dla delikatnego urozmaicenia otoczenia można sięgać po odmiany w różnych kolorach, np. Red Baron o czerwonych liściach lub kwitnącą na różowo trawę pampasową.

Zbiorniki wodne w nowoczesnych ogrodach

Czy w nowoczesnym ogrodzie znajdzie się miejsce na tradycyjne oczko? Zbiorniki wodne to strzał w dziesiątkę w minimalistycznych aranżacjach, o ile oczywiście nie przesadzisz z ich dekoracyjnością. Zdecyduj się na prostokątne lub okrągłe kształty, unikaj rozwiązań falowanych czy nadmiernie fantazyjnych.

Fontanna? Jasne, dopóki jej forma jest uproszczona, a woda nie tryska z niej na wszystkie strony świata, lecz delikatnie przelewa się z góry na dół! Zapomnij też o barokowych aniołkach czy antycznych postaciach – zniweczyłyby one cały trud włożony w stworzenie minimalistycznego ogrodu nowoczesnego.

Ogród w stylu nowoczesnym i wyjątkowa rola światła

Ogrody nowoczesne stronią od dekoracji. Dlatego też ich największą ozdobą mogą stać się iluminacje świetlne, które będą podkreślały naturalne piękno roślin, a jednocześnie zapewnią Ci komfort przebywania na zewnątrz również w nocy.

I tutaj musisz się jednak trzymać zasady im mniej, tym lepiej – przynajmniej w kwestii dekoracyjności opraw źródeł światła. Ich ilość może być natomiast dowolna, szczególnie jeśli chcesz pobawić się lampkami o różnej jasności czy temperaturze barwowej.

W nowoczesnym ogrodzie drobne diody LED mogą efektownie oplatać gałęzie drzew, a niewidoczne na pierwszy rzut oka reflektory rzucać blade, romantyczne światło na taflę oczka wodnego. Warto oświetlać także piękne solitery, a nawet zielone ściany tworzące tylną część nowoczesnego ogrodu.

Koniecznie pamiętaj też o funkcjonalnym świetle na tarasie. Przede wszystkim powinno ono być na tyle mocne, aby wieczory przy książce lub rozmowa z przyjaciółmi były możliwe do zrealizowania.

Strefa wypoczynkowa w przydomowym ogrodzie nowoczesnym

Ogólny obraz nowoczesnego ogrodu jest już mniej więcej zarysowany. Jednak teraz warto przejść do kwestii, która z pewnością okaże się dla Ciebie najważniejsza w czasie wiosny i lata – miejsce do wypoczynku.

Jeśli w Twoim salonie znajdują się duże, przeszklone drzwi prowadzące na ogród, najlepszym rozwiązaniem okaże się wykonanie dużego, zadaszonego tarasu przy ścianie budynku. Świetnym materiałem na podest są deski kompozytowe – dostępne w kolorach czerni, grafitu lub naturalnego drewna idealnie wpisują się w koncepcję aranżacji nowoczesnego ogrodu. Ponadto wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Zadaszenie natomiast wykonaj z drewnianych belek lub metalicznych słupków i ułożonych na nich płyt poliwęglanowych – prosto i elegancko.

Nie masz możliwości stworzenia tarasu? Zdecyduj się na budowę altany ogrodowej lub wykonanie podestu i zadaszonej konstrukcji w głębi działki. Takie rozwiązanie będzie szczególnie atrakcyjne w leśnym, nowoczesnym ogrodzie.

Jakie meble sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie?

Na tym etapie z pewnością nikogo nie zdziwi, że do nowoczesnego ogrodu najlepiej pasują proste meble. Ogromną popularnością cieszą się te wykonane z aluminium. Nieskomplikowane, często czarne lub grafitowe stelaże z dużym urokiem wpasowują się w minimalistyczną estetykę otoczenia. Jednocześnie nie konkurują z roślinnością, która ma przecież stanowić główną atrakcję przydomowej przestrzeni.

Pamiętaj, że surowy design mebli nie musi oznaczać, że nie będą one wygodne! Na prostych stelażach z powodzeniem mogą wylądować grube, miękkie poduchy, w których odnajdziesz zasłużony relaks w spokojnym otoczeniu natury.

Narzędzia niezbędne do pielęgnacji nowoczesnego ogrodu

Kiedy już Twój wymarzony, nowoczesny ogród będzie gotowy, zacznij korzystać z jego uroków w wolnym czasie. Musisz sobie jednak zdawać sprawę z tego, że aby zawsze wyglądał perfekcyjnie, będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji. Dotyczy to przede wszystkim roślin.

Na szczęście wiele prac ułatwisz sobie, wybierając odpowiednie urządzenia do ogrodu. Do pielęgnacji trawnika niezbędna okaże się kosiarka. Nie chcesz skracać trawy samodzielnie? Zdecyduj się na automatyczny robot koszący, który będzie utrzymywać wysokość źdźbeł na jednym poziomie. Dowiedz się też, jak zaplanować nawadnianie ogrodu, by nie musieć się martwić, że zapomnisz o podlewaniu krzewów w okresie suszy.

Niektóre prace musisz jednak wykonać samodzielnie. Wybierz rozsiewacze do rozprowadzania nawozów oraz sekatory pozwalające na przycinanie i formowanie roślin. Nie zapomnij o podstawowych narzędziach do sadzenia i pielęgnowania rabat – szpadlach, motykach czy grabiach. Sprzątanie ogrodu jesienią ułatwią Ci natomiast dmuchawy do liści.

Nowoczesny ogród – podsumowanie

Minimalizm, geometria i połączenie naturalnego ciepła brązu i zieleni z chłodnymi kolorami betonu czy aluminium. Zaaranżowanie nowoczesnego ogrodu jest proste, choć wymaga stosownego wyczucia. Nie można dać się ponieść fantazyjnym formom i nadmiernej ilości dekoracji czy nawet roślin.

Ważne jest zachowanie umiaru i wcześniejsze przygotowanie odpowiedniego projektu. Stworzenie przestrzeni wypoczynkowej w duchu prostoty i siły przyrody sprawi, że każda chwila spędzona na relaksie w ogrodzie będzie dla Ciebie niezwykłym doświadczeniem.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej