Zamiast łapać byka za rogi, wystarczy, że złapiesz coś mniejszego. Dowiedz się jak złapać kunę

Udostępnij

Autor expondo expert
21 czerwca, 2022

Kuna to na pozór urocze, bardzo sprytne zwierzątko. Może jednak wyrządzić w domu spore szkody. Z upodobaniem przegryza kable i drąży tunele w materiałach budowlanych. Jeżeli zadomowi się na strychu, to nabrudzi. Gdy wtargnie do kurnika – podusi drób. Jak pozbyć się kuny? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Udostępnij

Kuna to na pozór urocze, bardzo sprytne zwierzątko. Może jednak wyrządzić w domu spore szkody. Z upodobaniem przegryza kable i drąży tunele w materiałach budowlanych. Jeżeli zadomowi się na strychu, to nabrudzi. Gdy wtargnie do kurnika – podusi drób. Jak pozbyć się kuny? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Kuna szkodnikiem dla domu i auta

Skąd masz wiedzieć, że w Twoim domu zadomowiła się kuna? Usłyszysz przede wszystkim dobiegające z poddasza hałasy. Zwierzę dość głośno biega po dachu, często bije się też ze współplemieńcami, wydając charakterystyczne dźwięki. Przypominają głośne prychanie kota występujące na przemian ze szczekaniem psa. Jeżeli więc pewnego dnia odniesiesz wrażenie, że na Twoim strychu zadomowił się kotopies – bez obaw! To najpewniej kuna.

Czy z kuną można skutecznie walczyć? Nie tylko można, ale i w wielu wypadkach trzeba. Zwierzęta te, szukając pożywienia lub budulca na gniazdo, z upodobaniem niszczą przewody elektryczne. Szczególnie chętnie gryzą miękkie kable pod maską samochodu, co pewnego dnia może poskutkować awarią. Dodatkowo drążą nory w materiałach izolacyjnych, wywołując mostki termiczne. Ich odchody zanieczyszczają też strychy, mogąc stać się siedliskiem różnych patogenów.

Kuna to skuteczny i bezwzględny drapieżnik. Jako swoje łowisko obiera zwykle przydomowy sad owocowy lub ogród. Łapie ptaki, małe ssaki (wiewiórki, nietoperze) oraz gady i płazy. Hodujesz kury lub gołębie? To dla kuny świetna wiadomość. Jeżeli przedostanie się do kurnika, na pewno nie pogardzi darmową stołówką.

Kuny generalnie unikają dorosłych kotów, jeżeli jednak Twój pupil zagrozi gniazdu z młodymi – marny jego los. Nie jest dla tego ssaka żadnym przeciwnikiem. Kuna mięsne menu lubi sobie urozmaicić owocami – pałaszuje chętnie zwłaszcza czereśnie, morele, wiśnie, śliwki czy winogrona. Odwiedzi też niezabezpieczony karmnik dla kur, gdzie wyżre namoczone ziarno.

Są jednak i pozytywy. Kuna skutecznie wytępi w Twoim obejściu myszy oraz szczury. Jest również bardzo ładna, dlatego jej oglądanie również może dać sporo satysfakcji.

Czym skutecznie odstraszyć kunę?

Jeżeli jednak nie chcesz obserwować kun, ale bardziej zależy Ci na przespanej nocy, sprawności technicznej auta czy dobrostanie hodowanego drobiu – spróbuj najpierw je odstraszyć. Drapieżnik ten jest pod ochroną, więc w żadnym wypadku nie powinno się kun zabijać!

Dostępne na rynku odstraszacze kun emitują różne dźwięki. Są to zwykle ultradźwięki lub charakterystyczne odgłosy borsuka – największego ich wroga. Niestety jeżeli ssak się od razu nie przelęknie i nie ucieknie, to najpewniej nic potem nie dadzą. Zwierzęta te są bardzo inteligentne i uczą się ignorować tego typu urządzenia.

Kolejnym pomysłem jest zawieszenie specjalistycznej elektrycznej instalacji. Druty pod niskim napięciem umieszcza się w miejscach przechodzenia szkodników. Zwykle jednak zwierzęta uczą się je omijać.

Co jeszcze odstrasza kuny? Plotki głoszą, że tak naprawdę jedynym skutecznym środkiem są odchody dużych zwierząt drapieżnych – niedźwiedzi, lwów czy tygrysów. Jeżeli jednak nie masz dobrych znajomości w zoo, to najpewniej trudno Ci będzie je zdobyć.

Co warto umieścić w żywołapce?

Jeśli kuna nie przestraszyła się Twoich zabiegów, pozostaje Ci ją odłowić. Sprawdzi się do tego specjalistyczna żywołapka. Jak złapać kunę do klatki? W jej wnętrzu trzeba umieścić przynętę. Ludzie, którym udała się ta sztuka, twierdzą, że najlepiej sprawdzają się:

Warto przy tym pamiętać, że drapieżniki te uwielbiają również miód. Jeżeli myślisz, jak zostać pszczelarzem, to wiedz, że kuna – zwłaszcza zimą – potrafi skutecznie dobrać się do ula. Nie wierzysz? Umieść w żywołapce kromkę chleba z miodem, a na pewno się na nią skusi.

Gdzie warto rozkładać żywołapki?

Masz już pułapkę i przynętę. Zatem – jak złapać kunę domową? Pamiętaj, że to bardzo ostrożne i sprytne zwierzę. Jeżeli po prostu postawisz pułapkę na środku strychu, to najpewniej zostanie ona zignorowana. A jeżeli nawet uda Ci się złapać jedną kunę, to reszta do niej już w tym samym miejscu nie wejdzie. Do kun trzeba podejść sposobem!

Żywołapek na kuny nie powinno się umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda. Jeżeli kuna zadomowiła się na strychu, to musisz wiedzieć, że i tak najpewniej buszuje po całej posesji. Najlepiej więc umieść urządzenie w ustronnym miejscu – garażu, drewutni lub domku narzędziowym (uchyl do nich drzwi). Jeżeli nie masz takiej możliwości, to wybierz odległy kąt na strychu.

Najpierw umieść przynętę na zewnątrz pułapki, np. na talerzyku na górze klatki. Jeżeli zauważysz, że zniknie, włóż pokarm na właściwe miejsce. Jeśli kun jest więcej, to po złapaniu jednego osobnika, przestaw żywołapkę gdzie indziej i powtórz cały zabieg. Możesz dla niepoznaki przykrywać za każdym razem pułapkę innym, najlepiej nieco stęchłym kocem. Dobre są również gałęzie czy skoszona trawa. Pamiętaj przy tym, że pułapka i maskujące elementy muszą być pozbawione zapachu człowieka. Dotykaj ich zawsze w rękawicach.

Co zrobić ze złapanym zwierzęciem?

Złapaną kunę musisz bezwzględnie uwolnić. Najpierw zweryfikuj jednak do jakiego należy ona gatunku. Czasem bowiem (rzadko) z różnych przyczyn na strychu zadamawia się kuna leśna. Rozpoznasz ją po tym, że ma żółte podgardle. Takie zwierzę wywieź i wypuść do lasu, w którym czuje się ono najlepiej. Nie musi być nawet zbyt oddalony od Twojego domu.

Jeśli natomiast w klatce pojawiła się kuna z białą plamą na szyi, będzie to kuna domowa. W przypadku gdy wywieziesz ją do pobliskiego zagajnika, to niestety prędko do Ciebie wróci. Lasy nie są bowiem obecnie podstawowym siedliskiem tego gatunku. Drapieżniki preferują tereny częściowo zagospodarowane przez człowieka. Taką kunę wywieź daleko, minimum 10 km od domu, i wypuść w miejscu, gdzie łatwo się zaaklimatyzuje.

Idealny będzie podmiejski, gęsto zarośnięty park z elementami drewnianej architektury, zrujnowane gospodarstwo z dala od wsi lub stary cmentarz. Kuny lubią siedliska nad wodą, więc z powodzeniem możesz wypuścić je nad rzeką czy jeziorem. Zwłaszcza w pobliżu wiaduktu kolejowego, nieużywanego mostu, młyna lub innych tego typu zabudowań.

Transportując kunę, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu bagażnika. Musi być wyłożony folią. Zestresowane zwierzę może nabrudzić, a zapachu jego nieczystości trudno się pozbyć.

Rekomendowane żywołapki

Najlepszymi żywołapkami na kuny są ażurowe modele wykonane z drutu. Powinny one być dostosowane wielkością do zwierzęcia. Kuny nie są zbyt duże, więc w zupełności wystarczy klatka o wymiarach 800 x 340 x 340 mm. Taka pułapka powinna być solidna, aby złapanemu zwierzęciu nie udało się jej zniszczyć i uciec. Najlepsze są modele, w których oczka siatki mają minimum 25 x 25 mm.

Jak złapać kunę – podsumowanie

Wiedza, jak pozbyć się kuny z obejścia, przyda się nie tylko osobom myślącym, jak założyć fermę drobiu. Zwierzęta te potrafią narobić szkód nawet w najmniej spodziewanych miejscach. Dziurawią wężyki i przewody w aucie, drążą styropianowe ocieplenie czy odłączają Internet, przegryzając kable. Mogą nawet doprowadzić do grożącego pożarem zwarcia instalacji elektrycznej. Dodatkowo zanieczyszczają poddasza, wywołując uciążliwy smród.

Złapanie kuny oraz wywiezienie jej w miejsce, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzać, jest najłatwiejszym i najbardziej humanitarnym sposobem rozwiązania problemu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Strój pszczelarza – jak uchronić się przed użądleniem pszczół?

Pszczelarstwo to fascynujące zajęcie, które jednak niesie za sobą pewne ryzyko, w tym możliwość użądlenia przez…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Wychów matek pszczelich krok po kroku

Matka pszczela to serce każdej pszczelej rodziny. Od jej jakości zależy siła i zdrowie całego roju.…

Czytaj więcej

Rośliny miododajne na balkon i do ogrodu – zostań przyjacielem pszczół

Pszczoły to nie tylko pracowite owady produkujące pyszny miód, ale także kluczowy element ekosystemu. Niestety, ich…

Czytaj więcej