Skończ się wiercić w krześle i zacznij wiercić na stole. Sprawdź, jaką wiertarkę stołową kupić!

Udostępnij

Są sprzęty, których zwyczajnie nie może zabraknąć w warsztacie, niezależnie, czy profesjonalnym, czy hobbysty. Jednym z nich jest wiertarka stołowa, bez której nie ma mowy o precyzyjnym wywierceniu otworów w deskach, blachach i nie tylko. Potrzebujesz takiego sprzętu u siebie? Dowiedz się, jaką wiertarkę stołową wybrać, aby spełniła wszystkie Twoje oczekiwania.

Tischbohrer

Udostępnij

Są sprzęty, których zwyczajnie nie może zabraknąć w warsztacie, niezależnie, czy profesjonalnym, czy hobbysty. Jednym z nich jest wiertarka stołowa, bez której nie ma mowy o precyzyjnym wywierceniu otworów w deskach, blachach i nie tylko. Potrzebujesz takiego sprzętu u siebie? Dowiedz się, jaką wiertarkę stołową wybrać, aby spełniła wszystkie Twoje oczekiwania.

Specyfika wiertarki stołowej, czyli trochę teorii na początek

Specyficzną cechą wiertarek stołowych jest ich pionowa konstrukcja. W przeciwieństwie do wiertarek ręcznych tutaj zamiast rękojeści przypominającej pistolet masz korpus zamontowany na stałe do metalowej kolumny. Stąd też inna nazwa tych urządzeń – wiertarki kolumnowe. Całość jest umieszczona na dużej podstawie. Wiertarki stołowe wymagają przykręcenia do blatu, aby mogły stać stabilnie.

W korpusie znajduje się serce maszyny – silnik elektryczny. Za pośrednictwem pasa transmisyjnego napędza on głowicę roboczą wyposażoną w trzpień zakończony uchwytem wiertarskim. Element obraca się z dużą prędkością, co pozwala na wykonanie otworów. Co istotne, trzpień jest ruchomy i można go opuszczać oraz podnosić pod kątem prostym względem blatu roboczego. Do jego obsługi służy boczne pokrętło z długą wajchą.

W zależności od modelu wiertarki stołowej może ona mieć różny uchwyt na wiertła. Pierwszym rodzajem jest uchwyt kluczykowy. Jak sama nazwa wskazuje, do jego obsługi potrzebny jest specjalny kluczyk. Zwalnia się i zaciska nim szczęki samocentrujące uchwytu wiertarskiego, co umożliwia założenie wiertła. Drugi rodzaj to uchwyt samozaciskowy lub bezkluczykowy. W nim, aby zwolnić i zamocować wiertło, musisz ręcznie obrócić obudowę uchwytu, aby poruszyć zacisk.

Wiertarki stołowe mają też przełącznik kierunku obrotów, a także możliwość ustawienia stałej głębokości wiercenia. O ile znaczenia tej pierwszej funkcji nie trzeba nikomu wyjaśniać, o tyle ta druga warta jest chwili uwagi. Dzięki niej wykonasz wiele otworów o tej samej głębokości. Przyda Ci się to przy pracach wymagających powtarzalności.

Spora część warsztatowych wiertarek stołowych ma też stoliki robocze. Znajdują się one pod głowicą. Położysz na nich obrabiane materiały. Stolikami można manewrować, przesuwając w dół lub w górę kolumny, a także zablokować na wybranej wysokości. Dodatkowo niektóre modele wiertarek stołowych wyposażone są również w poręczną szufladkę na różne rodzaje wierteł, klucze i inne drobiazgi.

Zastosowanie wiertarki stołowej. Do czego ją wykorzystać?

Zastosowanie wiertarki stołowej z początku wydaje się bardzo oczywiste. W końcu, do czego może służyć wiertarka, jak nie do wywiercenia otworów? Jest to prawda, ale wiertarkę kolumnową wykorzystasz też do innych zadań. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb.

Ogólnie mówiąc, wiertarkami stołowymi wierci się głównie w drewnie, metalu i tworzywie sztucznym. To, do którego materiału ją użyjesz, wynika z rodzaju założonego wiertła. Inne bowiem służy do obróbki elementów z sosny czy sklejki, a inne do stali i aluminium.

W przydomowej pracowni wykonanie kilku dziurek standardowym wiertłem jest normalnością. Jednak w profesjonalnym warsztacie stolarskim to dopiero początek. W wiertarkach stołowych bez przeszkód zamocujesz specjalne sedniki do drewna. Przydają się przy produkcji mebli, ponieważ służą m.in. do robienia gniazd na zawiasy do drzwiczek szafek. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby założyć otwornice do wykonywania otworów o średnicach większych niż zwykłe wiertło.

Wiercenie to nie jedyne zastosowanie wiertarek stołowych. Bez przeszkód wykorzystasz je też do frezowania, czyli skrawania powierzchni materiałów. Dzięki temu uzyskasz fantazyjne i eleganckie wzory na frontach swoich mebli.

A co ze szlifowaniem i szczotkowaniem? W tym również pomoże Ci wiertarka stołowa. Potrzebujesz jedynie specjalnych końcówek, które przymocujesz w uchwycie wiertarskim. Może to być wałek szlifierski z papierem ściernym lub druciana szczotka. Wybór należy do Ciebie.

Czym kierować się przy wyborze wiertarki stołowej? Najważniejsze parametry

Jaka wiertarka stołowa będzie więc najlepsza i czym kierować się, dokonując jej wyboru? Wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję, znajdziesz w opisach poszczególnych urządzeń. Zawarte są nich parametry, na podstawie których porównasz ze sobą modele. Tylko na co dokładnie zwrócić uwagę?

Moc wiertarki stołowej

Parametr ten określa wydajność silnika. Im większa jego moc, tym z twardszym materiałem poradzi sobie określona wiertarka stołowa. Poza efektywnością moc wpływa też na żywotność sprzętu. Im jest ona większa, tym maszyna lepiej znosi intensywne użytkowanie. Nie przegrzewa się przy długotrwałych pracach i jest mniej podatna na uszkodzenia. Warto o tym pamiętać, jeśli planujesz korzystać z wiertarki stołowej często i przez dłuższy czas.

Każdy medal ma jednak dwie strony – nie inaczej jest w tej sytuacji. Do zaspokojenia mocy silnika niezbędna jest energia elektryczna. Większa moc oznacza wyższe zapotrzebowanie. To z kolei sprowadza się do wzrostu rachunków za prąd. Miej to na uwadze, gdy wpadnie Ci w oko najmocniejsze urządzenie w ofercie.

Prędkości obrotowe wiertarki stołowej

O uniwersalności konkretnej wiertarki stołowej świadczy także regulacji prędkości obrotowej. Im większy jest zakres, tym więcej materiałów obrobisz za pomocą takiego urządzenia.

Dużą uwagę przykłada się tutaj do maksymalnej wartości, bo pozwala określić jak szybko uda się wywiercić otwór np. w drewnie czy plastiku. Jednak nie mniej ważna jest minimalna prędkość obrotowa wiertarki stołowej. Dlaczego?

Metali i innych twardych materiałów nie powinno się wiercić z dużą prędkością obrotową, bo doprowadzi to do uszkodzenia wiertła. Może ono wówczas pęknąć i narazić Twoje zdrowie. Dlatego konieczne jest ustawienie niskiej prędkości, aby można było wykonać zadanie w sposób bezpieczny dla wszystkich.

Średnica wiercenia

Średnica wiercenia, czyli to, jak duże wiertło jest w stanie obsłużyć wiertarka stołowa, zależy od dwóch aspektów. Pierwszym z nich jest moc – większa oznacza możliwość założenia wiertła o większej średnicy. Przykładowo, wiertarka stołowa o mocy 800 W poradzi sobie z wiertłami o średnicy do 16 cm.

Drugim czynnikiem jest twardość materiału. Obiekty metalowe stawiają większy opór podczas obróbki, przez co duże wiertła mogą nie przebić się na drugą stronę. Z kolei w drewnie wiertła o tej samej średnicy mogą przejść jak gorący nóż przez masło.

Coś dla hobbystów, czyli jaka wiertarka stołowa do domu?

Urządzanie warsztatu majsterkowicza to moment, w którym warto rozważyć, jaką wiertarkę stołową kupić i gdzie ją ulokować. Jedno jest pewne, do sporadycznych prac gospodarczych lub hobbystycznych niepotrzebna jest wiertarka o dużej mocy. Nie będziesz przecież codziennie wiercić w twardej stali po kilka godzien. Dlatego do zastosowań stricte amatorskich wystarczy sprzęt z silnikiem o mocy 300-600 W.

Jeśli zaś chodzi o prędkość obrotów, to ważne by nie była ona mniejsza niż 2500 obr./min. Chcąc obrabiać szeroką gamę materiałów, zwróć uwagę na zakres regulacji prędkości. Im będzie on większy, tym bardziej wszechstronny sprzęt wybierzesz.

A teraz coś dla fachowców. Jaka wiertarka stołowa do warsztatu?

W przypadku profesjonalnych warsztatów należy wziąć pod uwagę wyłącznie urządzenia o dużej mocy. Wielogodzinna praca z twardymi materiałami jest bardzo niebezpieczna dla wiertarek stołowych. Dlatego móc działać bez przeszkód koniecznie wybieraj modele o bardzo dużej mocy.

Z wielką mocą wiąże się też wielka odpowiedzialność. Mowa tutaj o zapewnieniu odpowiedniego komfortu i ochrony użytkownikom wiertarki. Dlatego zastanawiając się, jaka wiertarka stołowa sprawdzi się najlepiej w Twojej firmie, warto zwrócić uwagę na konstrukcję urządzenia. Musi być ona solidna, ciężka i posiadać masywną podstawę. Tylko dzięki temu zachowasz stabilność, a tym samym zapewnisz bezpieczeństwo.

Pora coś wywiercić z Twoją nową wiertarką stołową!

Wiertarki stołowe to bardzo przydatne urządzenia warsztatowe, które sprawdzają się zarówno w zastosowaniu amatorskim jak i przemysłowym. W sprzedaży dostępny jest szeroki wachlarz tego typu sprzętu o różnych specyfikacjach.

To, jaka wiertarka stołowa będzie dla Ciebie najlepsza, powinno być uwarunkowane Twoimi potrzebami i zamiarami. Dlatego, zanim ją kupisz, zdecyduj z jakim materiałem chcesz pracować, jakiej wielkości mają być otwory, a także jak często będziesz korzystać z narzędzia.

Do użytku przydomowego w zupełności wystarczy sprzęt o niższej mocy. Do profesjonalnego zaś, jak najbardziej wydajny i o szerokim zakresie regulacji prędkości obrotów. Bez względu jednak na przeznaczenie wiertarki stołowej, zwróć uwagę na jakość wykonania jej konstrukcji. Tylko w ten sposób upewnisz się, że sprzęt posłuży Ci przez lata i zadbasz o bezpieczeństwo siebie oraz pracowników.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej