Jak wybrać fotel biurowy do firmy. Poradnik zakupowy

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
13 sierpnia, 2021

Praca siedząca przy biurku stała się codziennością dla wielu osób. Przyjęcie komfortowej, a zarazem zdrowej pozycji przed komputerem nie zawsze jest możliwe. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki fotel biurowy wybrać, aby był wygodny i odciążał kręgosłup? Z tego artykułu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla siebie.

Bürostuhl

Udostępnij

Praca siedząca przy biurku stała się codziennością dla wielu osób. Przyjęcie komfortowej, a zarazem zdrowej pozycji przed komputerem nie zawsze jest możliwe. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki fotel biurowy wybrać, aby był wygodny i odciążał kręgosłup? Z tego artykułu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie fotela dla siebie.

Jaki fotel biurowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Kwestia, jaki fotel biurowy wybrać nie powinna zostać pozostawiona przypadkowi. Zakup musi być dobrze przemyślany. W końcu to od fotela zależy czy będziesz mógł wygodnie usiąść przy biurku, żeby ze spokojem pracować. Nie chcesz też po 10 minutach narzekać na bóle pleców, zdrętwiałe ręce czy mrowienie w nogach. Na co powinno zwrócić się uwagę:

W dalszych częściach artykułu dokładnie opiszemy każdy z powyższych punktów. Dzięki temu zyskasz obraz mebla, który będziesz mógł postawić w biurze zarówno w firmie, jak i domu.

Typy foteli biurowych

Na rynku znajdziesz fotele biurowe posiadające różne cechy oraz elementy, które mogą wpłynąć na ich wygodę i funkcjonalność. Ogólnie wyróżnia się fotele klasyczne, kubełkowe, medyczne lub ortopedyczne.

Fotele klasyczne

Klasyczne fotele biurowe to najczęściej spotykane modele, które są kupowane zarówno przez firmy, jak i prywatnych użytkowników. Posiadają podstawowe zakresy regulacji m.in. wysokości i kąta nachylenia oparcia pleców. W ich wypadku rozstrzał cenowy jest bardzo duży. Najtańsze modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a najdroższe do 500 zł, ale zdarzają się i droższe. Jednak trzeba się liczyć z tym, że niska cena wiąże się często z brakiem podłokietników lub niewłaściwie wyprofilowanym siedziskiem. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się jaki fotel biurowy tego typu wybrać, warto rozważyć zakup droższego modelu.

Fotele kubełkowe

Fotele kubełkowe wyróżniają się większą ergonomią niż klasyczne. Ich konstrukcja jest często inspirowana fotelami stosowanymi w samochodach wyścigowych. Posiadają wyprofilowane siedziska oraz oparcia. Cechują się też dużym zakresem regulacji w różnych płaszczyznach. Fotele kubełkowe są wybierane nie tylko przez pracowników biurowych, ale i graczy. Niektóre modele są nawet nazywane fotelami gamingowymi.

Fotele medyczne lub ortopedyczne

Fotele medyczne i ortopedyczne są projektowane z myślą o osobach borykających się z wadami kręgosłupa lub chcących ich uniknąć. Bardzo często są one produkowane na zamówienie klienta. Posiadają specjalnie profilowane siedziska oraz oparcia i wyróżniają się bardzo szerokim zakresem regulacji. Często posiadają też dodatkowe elementy ułatwiające walkę z daną wadą kręgosłupa. Fotele medyczne są też najdroższym rodzajem opisywanych mebli.

Jaki design foteli biurowych

Kwestia wyglądu foteli biurowych jest bardzo często bagatelizowana i wiele osób wybiera pierwszy lepszy model. Pod względem funkcjonalności może i nie odgrywa to tak dużej roli, ale ogólna prezencja jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku mebli kupowanych przez firmy.

Bardzo ważne jest, żeby design pasował do ogólnego wystroju biura. Jaki fotel zatem wybrać? Jeżeli w pomieszczeniu dominuje klasyka pod postacią drewnianych mebli, wówczas warto wybrać fotel o skórzanym obiciu z drewnianymi elementami. Sprawdzą się też modele utrzymane w stylu retro.

Z kolei nowoczesne biura typu open space są idealnym miejscem na fotele o lekkiej konstrukcji z metalowym wykończeniem. Obecnie wiele firm odchodzi od bieli, czerni czy szarości na rzecz żywych kolorów. W takich biurach warto zastosować fotele o wyrazistych barwach i oryginalnym wyglądzie.

Warto poświęcić chwilę, aby znaleźć odpowiedni design pasujący do działalności. Jednak należy pamiętać, żeby ładny wygląd nie był ważniejszy od funkcjonalności i wygody.

Parametry foteli biurowych

Parametry foteli biurowych są niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze właściwego modelu. To one decydują czy dany mebel będzie gwarantował odpowiedni komfort, a także czy jego utrzymanie nie będzie problemem.

Podstawy foteli biurowych

W ostatnich latach prym wiodą fotele biurowe wyposażone w podstawy z kółkami. Nie ma się czemu dziwić. Dzięki nim meble stały się bardzo mobilne. Nie tylko pozwalają szybko odsunąć się od biurka, ale nawet przemieszczać się po całym pomieszczeniu bez konieczności zmiany pozycji. Kółka mocowane są do podstaw w kształcie gwiazdy o pięciu lub czterech ramionach. Jaki fotel biurowy wybrać? Z pięcio- czy czteroramienną podstawą? Pierwszy wariant uznawany jest przez wielu za lepszy. Większa liczba ramion sprawia, że cała konstrukcja jest stabilniejsza i nie jest tak podatna na przewracanie, jak fotele z czteroma ramionami.

W podstawach umieszczany jest też mechanizm pozwalający na obracanie siedziska o 360°. Rzadko można spotkać fotel biurowy bez tej funkcji. Ale zawsze warto sprawdzić, czy ją zastosowano. Ułatwia ona bowiem manewrowanie po biurze i nie tylko.

Regulacja wysokości i siedziska foteli

Regulacja wysokości siedziska to jedna z podstawowych funkcji wszystkich foteli biurowych. Dzięki niej użytkownik może dostosować mebel do swojego wzrostu oraz wysokości blatu mebla. Ważne jest, żeby sprawdzić, ile wynosi zakres regulacji. Dla wysokich pracowników powinien on być jak największy. Przy ustawianiu wysokości siedziska należy zwrócić uwagę na ułożenie stóp i kolan. Podeszwa powinna bowiem swobodnie dotykać podłoża. Z kolei kolana muszą być ustawione pod kątem prostym. Pozwala to uniknąć dyskomfortu i bólu ud oraz pośladków.

Poza regulacją wysokości ważne jest też samo siedzisko, które musi być dopasowane do osoby korzystającej z fotela biurowego. Zbyt szerokie modele mogą utrudniać oparcie rąk na podłokietnikach, a zbyt wąskie ograniczą swobodę ruchów. Siedzisko powinno mieć zaokrąglenia po bokach odciążające uda oraz być odchylone ku dołowi w stronę oparcia na plecy. Droższe modele posiadają funkcję regulacji różnych płaszczyzn siedziska. W przypadku wypełnienia zwykle stosuje się gąbkę tapicerską, która jest odporna na długotrwały nacisk i nie odkształca się po długim użytkowaniu.

Oparcia na plecy w fotelach biurowych

Oparcie z tyłu ma za zadanie odciążenie pleców nie tylko podczas pracy przy komputerze, ale i przerwy od patrzenia w monitor. Powinno ono posiadać specjalną krzywiznę dopasowaną do kręgosłupa. Jej niewłaściwy kształt może przyczynić się do rozwoju wad postawy. Oparcie na plecy w fotelu biurowym jest przeważnie odchylone o 10-15° w kierunku podłogi. Niektóre modele posiadają funkcję regulacji kąta odchylenia, a także kształtu krzywizny.

W oparciu stosuje się też dodatkowe elementy zapewniające wygodne użytkowanie. Wśród nich jest m.in. zagłówek odciążający szyję. Jego wysokość można regulować i dostosować do wzrostu osoby siedzącej. Wykorzystuje się też specjalne ruchome poduszki na odcinki lędźwiowe kręgosłupa oraz otwory wentylacyjne zapewniające odpowiedni przepływ powietrza.

Podłokietniki w fotelach biurowych

Podłokietniki w fotelach biurowych są bardzo ważnym elementem, zwłaszcza dla graczy oraz osób, które przez większość dnia piszą na komputerze. Ich zadaniem jest odciążenie ramion i nadgarstków. Dzięki temu są one odpowiednio ustawione i nie męczą się nawet po wielogodzinnej pracy.

Materiał wykonania obić

Materiał wykonania obicia jest istotny ze względu na wygląd mebla oraz jego wygodę. Jednak nie zawsze idą one w parze. Nie da się ukryć, że tapicerka z ekoskóry wyróżnia się elegancją i atrakcyjnością. Jej gładka powierzchnia nie pochłania płynów, więc można ją łatwo wytrzeć. Z drugiej jednak strony nie zapewnia właściwego przewiewu i wymiany ciepła. W efekcie może się przyklejać do ciała, co jest szczególnie odczuwalne latem.

Obicie z tkaniny przeważnie nie dorównuje elegancji ekoskórze. Utrzymanie jej w czystości też nie zawsze jest łatwiejsze. Jest za to bardziej przewiewna i przyjazna dla skóry użytkownika. Nie musi on martwić się o to, że się poobciera przy zmianie pozycji.

Fotele biurowe do firmy

Wybierając fotele biurowe do firmy, na pewno nie można pominąć kwestii, które opisaliśmy w naszym artykule. Dodatkowo warto też uwzględnić profil działalności. Określa ona, czy pracownicy pracują głównie w pozycji siedzącej, czy jednak pojawiają się w biurze na kilka chwil i od razu ruszają dalej. Dlaczego warto to uwzględnić przy wyborze fotela?

W firmach, w których praca przed komputerem zajmuje większość dnia, warto zainwestować w lepsze, a co za tym idzie, droższe modele o dużym zakresie regulacji. Siedzenie w jednej pozycji przez kilka godzin jest niezwykle męczące i obciążające dla organizmu. Dlatego pracownicy IT czy księgowi powinni mieć zapewnione maksimum wygody, aby mogli uniknąć problemów zdrowotnych.

Z kolei pracownicy, którzy pracują w różnych pozycjach przez cały dzień, nie potrzebują aż tak drogiego wyposażenia. Zwykle wystarczą im fotele biurowe z podstawowym zakresem regulacji i profilowane siedziska oraz oparcia. Nie oznacza to, że należy kupować najtańsze modele na rynku. Pracodawca powinien dbać o swoich podwładnych i zapewniać im warunki, które minimalizują ryzyko pojawienia się problemów ze zdrowiem.

Jaki fotel biurowy kupić – podsumowanie

Szukając odpowiedzi na pytanie „jaki fotel biurowy kupić do firmy”, należy uwzględnić szereg czynników, które wpływają na użyteczność oraz wygodę mebla. Szeroki wybór różnych rodzajów foteli od klasycznych, przez kubełkowe, aż po medyczne sprawia, że znajdziesz odpowiedni produkt. Nie zapominaj o tym, żeby dopasować parametry modelu do swojego wzrostu i typu pracy, jaki wykonujesz.

Zachęcamy do przeczytania naszych pozostałych artykułów, w których opisaliśmy praktyczne wskazówki związane z prowadzeniem biura. Dowiesz się z nich m.in. jaki ekspres do kawy wybrać.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej