Jaki rower stacjonarny wybrać – poradnik

Udostępnij

Autor Rafał Predko
21 lipca, 2021

Rower stacjonarny to uniwersalny sprzęt treningowy, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i na siłowni. Czym charakteryzuje się to urządzenie? Jaki rower stacjonarny wybrać?

Welches Heimtrainer soll ich wählen?

Udostępnij

Rower stacjonarny to uniwersalny sprzęt treningowy, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i na siłowni. Czym charakteryzuje się to urządzenie? Jaki rower stacjonarny wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru stacjonarnego?

Przed podjęciem decyzji o tym, jaki rower stacjonarny wybrać, dobrze jest określić precyzyjnie własne potrzeby i oczekiwania względem urządzenia treningowego. Należy wziąć pod uwagę intensywność treningu, który zamierzamy sobie zorganizować.

Ten aspekt pozwoli dobrać rodzaj mechanizmu oporu roweru (np. rower mechaniczny lub magnetyczny). Nie bez znaczenia jest również rodzaj sprzętu.

Zastanawiając się, jaki rower stacjonarny wybrać, warto zwrócić uwagę również na to, czy ma on różnego rodzaju funkcje dodatkowe. Jeśli szukamy najprostszego modelu, bez zaawansowanych rozwiązań technologicznych, to z całą pewnością zapłacimy za niego mniej niż za ten, który naszpikowany będzie elektroniką.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Przyjrzyjmy się teraz kolejnym rodzajom rowerów stacjonarnych. Funkcjonujący podział pozwala pogrupować tego typu sprzęt na trzy kategorie. Jaki rower treningowy wybrać? Do wyboru są pionowy, poziomy oraz spinningowy. Różnią się one między sobą ustawieniem poszczególnych elementów. Z tego też względu użytkownicy każdego z nich przybierać będą zróżnicowane pozycje podczas treningu. Jako że ma to wpływ na obciążenie poszczególnych partii ciała, warto rozsądnie dobrać idealny dla siebie model.

Rower stacjonarny pionowy

Zacznijmy od roweru pionowego, który zdecydowanie jest najpopularniejszym wariantem. Trening na tego typu sprzęcie do złudzenia przypomina jazdę na klasycznym rowerze. Rowery pionowe są proste w obsłudze. Pozwalają też przybrać pozycję pionową, taką jak podczas używania roweru miejskiego, lub też bardziej pochyloną, gdy dosiadamy sprzętu do kolarstwa szosowego.

Rowery pionowe zwykle wyposażone są w obszerne, wygodne siedzisko, pozwalające na dłuższy i wygodny trening. Z modeli tego typu mogą korzystać wszystkie osoby, które nie uskarżają się na problemy z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym oraz na choroby układu krwionośnego.

Rower stacjonarny poziomy

Drugim rodzajem są stacjonarne rowery poziome. Tego typu sprzęt jest nieco bardziej zaawansowany niż omawiane poprzednio wersje pionowe. Z racji swojej konstrukcji zajmują też więcej miejsca, jednakże wybierając jeden z takich modeli, zapewnimy naszym plecom oparcie. W efekcie rowery poziome zupełnie wykluczają obciążenie kręgosłupa, lecz wzmagają pracę mięśni brzucha.

Rowery poziome charakteryzują się też dużą nośnością. Choć korzystać mogą z nich praktycznie wszyscy, to jest to świetny wybór zarówno dla osób zmagających się z nadwagą, jak i tych, którym doskwierają problemy z kręgosłupem.

Rower stacjonarny spinningowy

Ostatni na naszej liście znalazł się rower spinningowy. Spośród wszystkich rodzajów tego typu sprzętu, jest on przeznaczony dla osób najbardziej zaawansowanych w treningach. Jego konstrukcja wymusza bardzo pochyloną pozycję ciała, zaś siedzisko jest wąskie. Przypomina to w gruncie rzeczy przejażdżkę na rowerze szosowym. Rowery spinningowe pozwalają na precyzyjną regulację wysokości siodełka oraz kierownicy.

Moment obrotowy przenoszony jest dzięki łańcuchowi bądź też przy pomocy specjalnej taśmy, co pozwala uzyskać dużo większy opór podczas pedałowania niż w trakcie korzystania z wcześniej wymienionych typów rowerów treningowych. Stacjonarne rowery spinningowe charakteryzują się również bardzo masywną konstrukcją – są bowiem przeznaczone dla osób gotowych podjąć się bardzo intensywnego wysiłku.

Rower stacjonarny dla seniorów

Biorąc pod uwagę fakt, że wielu seniorów czynnie dba o swoją formę fizyczną, warto zastanowić się jaki rower stacjonarny wybrać w ich przypadku. Spośród omówionych wcześniej wariantów, najlepszym wyjściem będzie zakup roweru poziomego. Jak już, wiemy nie tylko nie obciąża on kręgosłupa, ale też nie zaszkodzi osobom z chorobami okładu krwionośnego.

Rower poziomy wyposażony jest bowiem w wygodne oparcie pleców, a ponadto łatwo jest na niego wsiąść. Do tego, dzięki małej różnicy wysokości pomiędzy nogami i sercem, minimalizowane jest ryzyko omdlenia użytkownika. Dla seniorów jest to więc wybór optymalny.

Rower stacjonarny do rehabilitacji

Rower stacjonarny może być także znakomitym narzędziem do rehabilitacji. Oczywiście, jeśli będzie odpowiednio obrany pod względem dolegliwości. Jednakże w tym przypadku, zanim dokonamy zakupu jakiegokolwiek modelu, należy swoje plany skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Samodzielne podejmowanie decyzji może bowiem skończyć się pogorszeniem stanu zdrowia lub całkowitą jego utratą. Bądźmy więc rozsądni i korzystajmy z porad specjalistów.   

Rower stacjonarny na odchudzanie

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie będzie najlepszym wyborem? Odpowiedź jest prosta – praktycznie każdy. Trening na rowerze stacjonarnym to bowiem znakomity sposób spalania zbędnej tkanki tłuszczowej, pod warunkiem jednak, że przeprowadzany jest regularnie i z odpowiednią intensywnością. Zdaniem specjalistów, tego typu treningi są o wiele bezpieczniejsze niż np. jogging, gdyż nie obciążają stawów oraz kości.

Korzystając z roweru stacjonarnego, można wzmocnić mięśnie brzucha, a także dolnych partii ciała. Ponadto jest to świetny sposób walki z cellulitem. Świetnie sprawdza się też jako sprzęt do ćwiczeń wytrzymałościowych.

Rower mechaniczny czy magnetyczny?

Oprócz podziału rowerów stacjonarnych na poziomie, pionowe oraz spinningowe istnieje także podział na rowery mechaniczne oraz magnetyczne. W tym przypadku, zamiast pozycji jaką przybiera ciało osoby korzystającej ze sprzętu, różnica dotyczy mechanizmu. Sprawdźmy jednak dokładnie w czym drzemią szczegóły.

Rower stacjonarny mechaniczny to zdecydowanie tańsza opcja wyboru. Dzięki fizycznemu tarciu koła zamachowego generowany jest w nim opór odczuwalny podczas pedałowania. Regulacji oporu, dokonuje się tu za pomocą specjalnego pokrętła. Mechanizm takiego rowerka generuje dość duży hałas podczas treningu, jednakże jest bardzo prosty, więc z tego względu wybierają go osoby początkujące.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku roweru magnetycznego. Tu bowiem opór wywoływany jest za pomocą magnetycznego hamulca. Zapewnia to o wiele większy zakres regulacji obciążenia niż w przypadku rowerów mechanicznych. Rozwiązanie to sprawia, że po tego typu modele sięgają osoby doświadczone. Oczywiście również początkujący miłośnicy tej formy aktywności mogą swobodnie z nich korzystać. Mechanizm magnetyczny jest też znacznie cichszy niż ten, stosowany w rowerach mechanicznych.

Oprócz tych dwóch wariantów, na rynku dostępne są także rowery elektromagnetyczne. Te jednak kosztują znacznie więcej, gdyż wyposażono je w szereg rozbudowanych opcji wspomagających trening. Tego typu sprzęt wybierają osoby poszukujący rozwiązań profesjonalnych.

Jak dobrać rower stacjonarny do warunków fizycznych?

Na koniec naszego poradnika warto przyjrzeć się jeszcze jednej rzeczy – jak dobrać rower pod względem własnych warunków fizycznych. Chodzi tu m. in. o wzrost użytkownika. Jeśli więc szukamy odpowiedniego dla nas sprzętu, który łatwo dopasujemy do naszych potrzeb, bezwzględnie powinniśmy wybierać takie modele, które dysponują regulowaną wysokością siodełka.

Optymalne ustawienia osiągnięte zostaną z chwilą, gdy noga znajdująca się na pedale bliższym podłożu będzie lekko zgięta. Zbyt wysoko ustawione siodełko sprawi, że noga będzie całkowicie wyprostowana. Zbyt niskie siodełko zaś, że będzie  zgięta za bardzo, co znacząco utrudni nasz trening. Jeśli zaś chodzi o masę ciała, to przed zakupem, należy upewnić się co do wartości maksymalnego obciążenia sprzętu.

Jaki rower stacjonarny wybrać – podsumowanie

Zastanawiając się, jaki rower stacjonarny kupić, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę własne potrzeby oraz możliwości fizyczne. Wybór rodzaju roweru dotyczy zarówno obranej na nim pozycji, jego mechanizmu, jak i dostępności rozmaitych funkcji.

Inny sprzęt zalecany jest do użytku seniorom, zupełnie inny zaś osobom czynnie uprawiającym sport. Jeśli zaś cierpimy na dolegliwości związane np. z kręgosłupem lub też układem krwionośnym, decyzję o zakupie roweru stacjonarnego warto skonsultować z lekarzem. Brak odpowiedzialności w tym względzie może doprowadzić do jeszcze większego uszczerbku na zdrowiu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli slackline dla początkujących. Poznaj podstawy chodzenia po taśmie 

Chodzenie po linie nie jest już domeną cyrkowych akrobatów. Każdy może spróbować swoich sił, Ty również!…

Czytaj więcej

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Proste sposoby, które działają!

W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie obowiązki i rozpraszacze są na każdym kroku, utrzymanie rutyny ćwiczeń…

Czytaj więcej