Jak i czym ciąć róże na zimę – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Autor Aleksandra Mojka
17 grudnia, 2021

Królowa każdego ogrodu – róża – zachwyca pięknymi kwiatami przez kilka miesięcy w roku. Jednak aby tak było, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Jednym z niezbędnych zabiegów w przypadku tej rośliny jest jej cięcie. Kiedy przycinać róże – na zimę czy w innych miesiącach w roku? Oraz jak zrobić to prawidłowo?

Wann Rosen beschnitten werden sollten

Udostępnij

Królowa każdego ogrodu – róża – zachwyca pięknymi kwiatami przez kilka miesięcy w roku. Jednak aby tak było, należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Jednym z niezbędnych zabiegów w przypadku tej rośliny jest jej cięcie. Kiedy przycinać róże – na zimę czy w innych miesiącach w roku? Oraz jak zrobić to prawidłowo?

Po co przycinać róże?

Przycinanie róż ma kluczowe znaczenie dla ich późniejszego kwitnięcia, zachowania zdrowia rośliny oraz utrzymania jest pięknego pokroju. Jest to zabieg odmładzający, który roślinie może wyjść jedynie na dobre. Cięte są nie tylko pędy chore i obumarłe, ale również zdrowe – te, które kwitły intensywnie w poprzednim roku należy przyciąć mocno, aby pobudzić ich zdolność kwitnienia, natomiast te, na których pojawiło się mniej kwiatów, można uciąć nieco wyżej. Cięcie róż ma także znaczenie dla dalszego zdrowia rośliny. Przerzedzając krzew, zapewniasz mu lepszy dostęp do światła słonecznego, a także minimalizujesz ryzyko pojawienia się chorób grzybowych na liściach i gałęziach.

Czy trzeba ciąć róże na zimę?

Wiele osób twierdzi, że przycinanie róż na zimę to konieczność. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepsza pora na wykonywanie tego zabiegu pielęgnacyjnego. Trudno przewidzieć, w którym momencie jesieni nadejdą przymrozki, a są one bardzo niebezpieczne dla róż, które zostały przycięte i nie zdążyły się zagoić – potrzebują na to aż 4 tygodnie. Warto pamiętać, że wiele odmian róż kwitnie do późnej jesieni, zdobiąc ogród, dlatego lepiej pozostawić róże w spokoju i pozwolić im na zakończenie kwitnienia w swoim tempie. Przycinanie róż przed zimą nie jest zalecane, jednak wyjątkiem jest usuwanie przekwitniętych pąków oraz obumarłych gałęzi – to można robić przez cały okres wegetacji rośliny.

Przycinanie róż na wiosnę

Skoro przycinanie róż na zimę nie jest najlepszym pomysłem, to kiedy nadchodzi najlepszy moment na wykonanie tego zabiegu? Odpowiednia jest wczesna wiosna – trudno jednoznacznie wskazać dokładny czas na cięcie róż, ponieważ jest on uzależniony od pogody w danym roku. Na pewno powinno się to odbyć już po ustaniu najsilniejszych mrozów – najczęściej okres ten przypada na koniec marca lub pierwszą połowę kwietnia.

Przycinanie róż latem

Czy można przycinać róże latem? Tak, ale w tym czasie należy wykonywać tylko cięcia pielęgnacyjne, ograniczające się do usuwania przekwitniętych pąków oraz chorych lub słabych gałęzi. Nie należy tego bagatelizować – bieżące usuwanie pędów po kwitnieniu będzie sprzyjało zawiązywaniu się kolejnych kwiatów, ponieważ roślina nie będzie marnowała energii na wytwarzanie nasion!

Jak przycinać róże?

Skoro już jest jasne, że przycinanie róż jest konieczne i wiemy, kiedy należy do niego przystępować, czas dowiedzieć się, jak to zrobić:

Jak przycinać różne rodzaje róż?

Jak już wspomnieliśmy, w zależności od tego, z jakim rodzajem róż masz do czynienia, cięcie tej rośliny będzie się odbywało nieco inaczej. Jednak z każdym zabiegiem poradzisz sobie bez trudu, jeśli tylko zapamiętasz poniższe wskazówki.

Róże wielokwiatowe

Przycinanie róż wielkokwiatowych jest dość wymagające – najlepiej kwitną one na pędach jednorocznych, dlatego cięcie jest dość mocne. Cienkie, słabsze pędy zaleca się przycinać na wysokości ok. 15 cm (zachowując na nich 2-4 oczka, czyli widoczne zgrubienia, z których później wyrastają nowe pędy), natomiast grube na 30 cm (z 4-6 oczkami). Takie rozwiązanie pozwoli różom nie tylko pięknie się rozrosnąć, ale też zapewni im bardziej zróżnicowany wygląd – niektóre kwiaty będą kwitły pojedynczo, inne zaś w grupach po 2-3 sztuki.

Róże rabatowe

Róże rabaty wymagają cięcia podobnie intensywnego, co róże wielkokwiatowe. Jednak w ich przypadku długość pozostawionych pędów jest ok. 2 razy dłuższa. Czyli słabsze pędy należy ciąć na ok. 30 cm, grubsze zaś na ok. 60 cm. Przy takich proporcjach zapewnisz krzakom piękne i długie kwitnienie.

Róże pnące

Przycinanie róż pnących nie powinno się odbywać wcześniej, niż w czwartym roku od ich zasadzenia. W związku z tym jest to rodzaj bardzo przyjemny w uprawie, w szczególności dla początkujących miłośników róż. Kiedy jednak przyjdzie pora na cięcie róż piennych, wówczas należy pozostawić 3-5 pędów, które będą stanowiły szkielet rośliny, a pozostałe przyciąć na wysokość ok. 30 cm. Kolejne cięcia zasadnicze należy wykonywać co 3 lata, a każdego roku zajmować się jedynie usuwaniem starych i chorych pędów.

Róże okrywowe

Kolejnym łatwym w uprawie typem róż są róże okrywowe – na pewno wpadną Ci w oko, gdy będziesz się zastanawiać, jak zrobić skalniak w ogrodzie. Właściwie nie ma potrzeby regularnie ich przycinać, należy natomiast zadbać o usuwanie obumarłych lub zdziczałych pędów. Niemniej nie zaszkodzi raz na kilka lat wykonać przycinania odmładzającego – wówczas wszystkie pędy warto ciąć na wysokość ok. 15 cm.

Róże pienne

Sposób przycinania róży piennej będzie zależał od tego, jaki rodzaj róży został zaszczepiony na pniu. Wielkokwiatowe należy ciąć bardzo intensywnie – tak, by na pędach pozostały ok. 3-4 oczka. Nieco dłuższe pędy pozostaw, jeśli na pniu znajduje się róża rabatowa. Pamiętaj, by pozbywać się także wszystkich wilków wyrastającego z samego pnia rośliny.

Czym ciąć róże, czyli niezbędne narzędzia

Narzędzia i urządzenia do ogrodu, które ułatwiają pielęgnację róż? Wśród nich znajdziesz cały szereg sekatorów ręcznych – jednak w przypadku róż powinien posiadać on kilka podstawowych cech:

Jeśli planujesz wykonać przycinanie odmładzające róże, zaopatrz się także w sekator do gałęzi. O wiele lepiej poradzi sobie z cięciem grubych, zdrewniałych pędów niż mały sekator ręczny. Równie dobrze sprawdzi się w takim przypadku piła do gałęzi – najważniejsze, by narzędzie pozwalało łatwo wykonać czyste cięcia.

Jak przycinać róże zimą – podsumowanie

Zapomnij o przycinaniu róż na zimę. Jeśli chcesz, by Twoje krzewy pięknie i zdrowo rosły, a każdego roku zachwycały Cię bogactwem imponujących, pachnących kwiatów, zdecyduj się na zabiegi pielęgnacyjne dopiero wiosną. Dzięki temu nie musisz się spieszyć z cięciami przed nadejściem mrozów i do późnej jesieni możesz cieszyć oczy ciągle pojawiającymi się kwiatami. Wszystkie zabiegi natomiast zdążysz zrobić w marcu lub kwietniu – tutaj również pamiętaj o tym, że róże prędzej wybaczą Ci wykonanie przycinania zbyt późno niż za wcześnie. Zadbaj, aby po cięciu róże nie były już narażone na działanie silnych mrozów.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej

Jak zrobić schowek na piwo w ziemi? Projekt DIY

Szukasz sposobu na schłodzenie piwa bez użycia lodówki? Marzysz o własnym, ukrytym w ziemi schowku, w…

Czytaj więcej