Co ma wisieć, nie utonie. Dowiedz się, czym jest sufit podwieszany i zastosuj go u siebie

Udostępnij

Autor Alicja Woźniak
3 października, 2022

Chcesz upiększyć pomieszczenie poprzez nadanie mu oryginalnej formy? Świetnym rozwiązaniem będzie sufit podwieszany! Co więcej, nie będzie on służył jedynie jako dekoracja, ale także pozwoli ukryć przewody i zamontować oświetlenie. Przeczytaj i dowiedz się, jaki wybrać stelaż i inne niezbędne elementy, jak powinien przebiegać montaż sufitu podwieszanego, oraz jak dopasować do pomieszczenia wymarzony wzór.

Udostępnij

Chcesz upiększyć pomieszczenie poprzez nadanie mu oryginalnej formy? Świetnym rozwiązaniem będzie sufit podwieszany! Co więcej, nie będzie on służył jedynie jako dekoracja, ale także pozwoli ukryć przewody i zamontować oświetlenie. Przeczytaj i dowiedz się, jaki wybrać stelaż i inne niezbędne elementy, jak powinien przebiegać montaż sufitu podwieszanego, oraz jak dopasować do pomieszczenia wymarzony wzór.

Jak zrobić sufit podwieszany?

Sufity podwieszane są bezpiecznym i bardzo popularnym rozwiązaniem budowlanym. Producenci oferują je zwykle w całych systemach, gdzie wszystkie elementy odpowiednio do siebie pasują. Tak kompleksowe podejście zapewnia wytrzymałość podwieszanego sufitu i sprawia, że jeden element nie stanie się najsłabszym ogniwem, które zniszczy cały efekt.

Sufit podwieszany nie stanowi jednolitej całości. Buduje się go z płyt gipsowo-kartonowych umieszczonych na stelażu. Niezbędne elementy konstrukcyjne to także:

O dwóch głównych elementach, czyli stelażu i płytach, najlepiej zdecydować w pierwszej kolejności. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jakie istnieją ich rodzaje i w jakich pomieszczeniach najlepiej je stosować. Zawsze jednak pamiętaj, że nie każde rozwiązanie sprawdzi się w danym miejscu.

Stelaż w suficie podwieszanym

Podstawowym elementem konstrukcyjnym podwieszanego sufitu jest stelaż. Składa się on ze stalowych profili, które z kolei dzielą się na dwa rodzaje:

Jakie warunki powinien spełniać profil sufitowy? Choć modele zazwyczaj są do siebie bardzo podobne, zwróć uwagę na kilka aspektów. Stal, która posłużyła do ich wykonania, musi charakteryzować się dużą wytrzymałością, żeby utrzymać ciężar płyty gipsowo-kartonowej. Warto decydować się także na profile ocynkowane. Wyróżnia je odporność na korozję, co sprawia, że zdadzą egzamin w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności takich jak kuchnie i łazienki. Zależnie od potrzeb możesz także zdecydować się na profil sufitowy o właściwościach ognioodpornych.

Sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy

Kiedy już wiesz, z czego składa się stelaż na sufit, warto poznać jego rodzaje. Najbardziej ogólny podział (ze względu na stelaż) obejmuje sufit pojedynczy i sufit krzyżowy. Oba typy mają swoje zalety i można je dobrać w zależności od pomieszczenia.

Stelaż jednopoziomowy pojedynczy uważa się za najprostszy w technice montażu sufitu podwieszanego. Jego instalacja polega na mocowaniu profili przyściennych UD, a następnie równolegle do siebie profili CD ułożonych w jednym kierunku. Zrobisz to szybko za pomocą standardowej wiertarko-wkrętarki. Nadaje się on do niewysokich pomieszczeń, ponieważ może być mocowany na uchwytach ES lub wieszakach obrotowych. Akcesoria te pozwalają zachować małą odległość między stropem a płytami.

Stelaż jednopoziomowy krzyżowy buduje się z profili przyściennych UD i ułożonych podłużnie oraz poprzecznie profili CD połączonych ze sobą łącznikami jednostronnymi. Jest to rodzaj stelaża, który wymaga mniej punktów podparcia w porównaniu z opisanym powyżej. Ponadto istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia pęknięć, gdyż połączenia płyt znajdują się dokładnie w miejscach przebiegu profili.

Sufit podwieszany dwupoziomowy

Sufit podwieszany dwupoziomowy krzyżowy, jak sama nazwa wskazuje, wymaga stelażu złożonego z dwóch poziomów: górnego i dolnego. Płyty poszycia montuje się bezpośrednio do dolnej konstrukcji. Wykonanie szkieletu charakteryzuje się wyższym stopniem zaawansowania w porównaniu z opisywanymi wcześniej.

Ten rodzaj sufitu podwieszanego doskonale sprawdzi się w bardzo wysokich pomieszczeniach, np. holu czy mieszkaniu w starej kamienicy, bo najbardziej obniża ich wysokość. Dlatego montaż sufitu podwieszanego opisywanego typu nie jest zalecany przy małej kubaturze. Pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale pozwala również ukryć instalację zajmującą trochę miejsca.

Rozstaw profili w suficie podwieszanym

Każdy obniżany sufit wymaga wykorzystania profili przyściennych UD i profili CD niezależnie od wybranego projektu. Ich rozstaw warunkuje kilka czynników:

Przeważnie odstępy między profilami wynoszą 40 cm. Dzięki temu całość jest sztywna i wytrzymała. Pamiętaj, że nie zawsze przyjmuje się standardową wartość, bo każda konstrukcja może się różnić. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaki powinien być Twój rozstaw profili CD, warto skorzystać z oferty systemowej. Zawiera ona szczegółowe wytyczne producenta.

Konstrukcja sufitu podwieszanego

Same profile składające się na stelaż, choć są główną częścią sufitu, to nie wszystko. Cała konstrukcja wymaga jeszcze użycia płyt gipsowo-kartonowych tworzących poszycie (tzw. sufit gk) oraz akcesoriów montażowych: taśmy akustycznej, wieszaków, łączników i blachowkrętów. Do spoinowania sufitu przyda się gips. Warto też dowiedzieć się, jak wygląda szlifowanie i czyszczenie gładzi po jej położeniu.

Po omówieniu rodzajów profili i stelaży przyjrzymy się płytom gipsowo-kartonowym. Je również należy starannie dopasować do pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze rodzaje zgodne z normą PN-EN 520:

Oprócz właściwości fizycznych, jakie posiadają płyty gk na sufit, należy zwrócić uwagę również na ich grubość. Zazwyczaj wynosi ona 12,5 mm. Jeśli Twój projekt zakłada elementy w kształcie łuków, wybierz płyty podatne na gięcie, które wyróżniają się mniejszą grubością.

Wzory sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany pełni funkcję dekoracyjną nie tylko poprzez swoją formę, przełamującą jednolitą przestrzeń. Pozwala też ukryć mankamenty wizualne takie jak nierówny strop czy wyraźnie rzucające się w oczy przewody wentylacyjne.

Rozwiązanie ma również zalety praktyczne. Umieszczając między stropem a poszyciem z płyt wełnę mineralną, wyciszysz pomieszczenie. Dzięki tej technice montażu sufitu podwieszanego poprawią się także warunki cieplne. Oczywiście nie trzeba przypominać, że niższe pomieszczenie łatwiej jest ogrzać.

Decydując się na nowoczesny sufit, dopasuj go do konkretnego miejsca. Najlepiej sprawdzają się takie rozwiązania, które przyciągają uwagę, nadają pomieszczeniu trójwymiarowy efekt, ale jednocześnie nie przytłaczają miejsca i jego użytkowników.

Aranżacje sufitów dają pole do popisu nie tylko w kwestii formy, ale także koloru. Doskonale zdają egzamin delikatne barwne akcenty świetlne zapewniające świetną kompozycję z jednolicie pomalowanymi ścianami.

Dużą popularnością cieszy się trend polegający na dzieleniu przestrzeni za pomocą podwieszanych sufitów. Jeśli kuchnia bądź aneks kuchenny jest połączony z jadalnią i salonem, wyodrębnisz je poprzez obniżenie wnętrza. Zabudowa sufitu nad częścią kuchenną pozwala także zamontować punkty świetlne i zamaskować przewody okapu. Podobne możliwości daje to w pozostałych częściach mieszkania – osobne oświetlenie np. w jadalni czy w salonie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy okazji montażu sufitu podwieszanego zainstalować oświetlenie ogólne.

Ciekawym pomysłem na optyczne powiększenie wnętrza jest wnęka. Dzięki opasce umieszczonej na obrysie sufitu uzyskasz estetyczną przestrzeń na środku. Ponadto opaska idealnie nadaje się do montażu punktów świetlnych i karniszy do firan czy zasłon.

Jej przeciwieństwo stanowi wyspa o dowolnym kształcie umieszczana z kolei na środku. Oświetlenie znajduje się zwykle na jej krawędziach. Sufit podwieszany w formie opaski zdaje egzamin w salonach, sypialniach i pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu, natomiast wyspy poleca się do łazienek, kuchni, jadalni oraz gabinetów.

Dobry pomysł na sufit i staranne wykonanie

Prawidłowy montaż sufitu podwieszanego to nie jedyny warunek, który pozwoli Ci cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem w przestrzeni mieszkalnej lub użytkowej. Wszystko zaczyna się od dobrego pomysłu i jego starannego przemyślenia.

Koniecznie zastanów się nad tym, czy konkretny rodzaj sufitu podwieszanego sprawdzi się w danym miejscu. Weź pod uwagę nie tylko kwestie dekoracyjne, ale również praktyczne – głównie wysokość i przeznaczenie pomieszczenia.

Sama instalacja wymaga starannie dobranych profili, płyt gipsowo-kartonowych oraz akcesoriów do montażu sufitu podwieszanego. Aby uniknąć ewentualnych trudności z dopasowaniem elementów, warto zdecydować się na rozwiązanie systemowe. Producenci oferują wszystkie niezbędne elementy, które są ze sobą kompatybilne. Z tak kompleksowym podejściem montaż sufitu podwieszanego w salonie, kuchni czy sypialni okaże się na pewno trafionym rozwiązaniem.

Odkryłeś w sobie potrzebę remontu i budowy? Wykorzystaj to! Dowiedz się, jak założyć firmę budowlaną i zacznij zarabiać na swoje pasji!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej

Szlifowanie betonu w praktyce – techniki i sprzęt

Szlifowanie betonu to kluczowy etap wykończenia, który nie tylko zwiększa trwałość, ale także poprawia estetykę betonowych…

Czytaj więcej