Ubierz swoje auto na każdą pogodę! Sprawdź, jaki pokrowiec na samochód wybrać

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
20 czerwca, 2022

Wraz z nastaniem zimy coraz częściej myślisz o tym, żeby wskoczyć pod ciepły kocyk. Podczas gdy Ty się grzejesz w domu, Twoje auto marznie na chłodzie. Jemu też przyda się koc, ale taki samochodowy. Jak go znaleźć? Po pierwsze to potrzebujesz pokrowca na samochód, a nie koca, a po drugie wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Udostępnij

Wraz z nastaniem zimy coraz częściej myślisz o tym, żeby wskoczyć pod ciepły kocyk. Podczas gdy Ty się grzejesz w domu, Twoje auto marznie na chłodzie. Jemu też przyda się koc, ale taki samochodowy. Jak go znaleźć? Po pierwsze to potrzebujesz pokrowca na samochód, a nie koca, a po drugie wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Jakie są za i przeciw? Wady i zalety pokrowców na samochód

Mogłoby się wydawać, że kupno pokrowca na samochód to banalnie prosta rzecz. W końcu to tylko kawałek materiału naciągnięty na auto, prawda? Otóż nie! Sprawę należy dokładnie przemyśleć, aby plandeka mogła posłużyć Ci dłużej niż jeden sezon. Ale zacznijmy od początku. Czy pokrowiec na samochód na pewno się przydaje?

Główną zaletą, a zarazem podstawowym zadaniem plandek na auta, jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Jest ich naprawdę mnóstwo: od zjawisk pogodowych takich jak deszcz, śnieg i grad, przez niskie i wysokie temperatury, aż po ptasie odchody czy spadające gałęzie. To wszystko stanowi zagrożenie dla Twojego auta. Przyczynia się do rozwoju korozji, a także może wgnieść lub zarysować karoserię.

Z plandeką na samochód auto ochronisz nie tylko przed uszkodzeniem, ale i brudem. Kurz, pył, błoto, liście i wspomniane już ptasie odchody pozostają na pokrowcu, a Twój wóz jest nieskazitelnie czysty. Oszczędzasz więc czas i pieniądze, które normalnie poszłyby na mycie.

Pokrowce na samochody to doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców bloków, którzy nie posiadają własnych garaży. Jeśli do nich należysz, to wiesz, jak to jest zostawić auto na pobliskim parkingu. Wystawiasz je na wszystkie powyższe czynniki, a przez to narażasz na szybsze skorodowanie.

A co z wadami? Czy są jakieś argumenty przemawiające za tym, żeby nie kupować plandeki na samochód? Najważniejszym na pewno jest czas, jaki poświęcisz na każdorazowe rozłożenie i złożenie pokrowca. Może to być szczególnie uciążliwe zimą. Przy minusowej temperaturze starasz się równo i szybko ułożyć całość, a myślisz tylko o kubku gorącej herbaty czekającym w domu.

Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że kupisz niewłaściwy model. Ale po to czytasz ten artykuł, aby dowiedzieć się, jaki pokrowiec na samochód wybrać, żeby nie musieć się martwić.

To jest więcej niż jeden? Rodzaje pokrowców na samochód

Decydując się na własną plandekę, dobrze jest wiedzieć, jakie rodzaje w ogóle masz do dyspozycji. Dzięki temu łatwiej ustalisz, czego tak naprawdę potrzebujesz. Podział pokrowców na auto zależy głównie od ich konstrukcji oraz przeznaczenia.

Pokrowce na samochód częściowe i pełne

Pierwszym aspektem, na którym najlepiej się skupić to stopień, w jakim ma być zakryte Twoje auto. Do dyspozycji masz dwa warianty – częściowe i pełne. Czym się dokładnie różnią?

Pokrowce na samochód częściowe, jak sama nazwa wskazuje, osłaniają tylko niektóre elementy karoserii. Z tego powodu często nazywa się je półpokrowcami. Zakłada się je na szyby, dach oraz maskę wozu. Ich zaletą z pewnością jest to, że łatwiej i szybciej się je instaluje. Po złożeniu zajmują też mniej miejsca. Ale mimo wszystko nie stanowią całkowitej ochrony.

Dlatego jeśli chcesz w pełni osłonić swój wóz, to najlepszym wyborem będą pokrowce pełne. Nakłada się je na całe nadwozie pojazdu, aż pod progi. Znajdziesz też modele osłaniające koła! Stanowią one kompleksową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Pokrowce na samochód przeciwgradowe

Pokrowce przeciwgradowe, lub maty antygradowe, służą do ochrony wozu przed szkodliwym działaniem gradu. Dokładniej mówiąc – zapobiegają wgnieceniom w karoserii spowodowanym przez spadające kulki lodu. Chronią też przed gałęziami złamanymi przez wiatr.

Aby te pokrowce na samochód mogły spełniać swoje zadanie, wyposaża się je w grubą warstwę wewnętrzną. Amortyzuje ona uderzenia, a więc idealnie chroni przed wgnieceniami. Maty antygradowe z tego powodu są też o wiele cięższe. W efekcie może Ci to utrudnić szybkie rozkładanie przed nadchodzącą burzą.

Pokrowce na samochód na zimę

Pokrowce na auto najczęściej zauważysz właśnie zimą. Nie ma się czemu dziwić, w końcu nikt nie lubi odśnieżania, skrobania szyb i wsiadania do lodowatego wozu. Plandeki na zimę właśnie temu służą – mają ułatwić, a także przyspieszyć korzystanie z auta po mroźnej, śnieżnej nocy.

Modele tego typu składają się nawet z 5 warstw odpornych na działanie niskich temperatur. Projektuje się je z myślą o tym, aby nie przymarzały do karoserii, nie kruszyły się pod wpływem zimna, a jednocześnie były na tyle przepuszczalne, żeby wewnątrz nie zbierała się wilgoć.

Staraj się też wybrać plandekę na samochód odporną na pleśń. Często bowiem takie pokrowce są po prostu zwijane i wrzucane do bagażnika, a topniejący lód czy śnieg może sprzyjać rozwojowi grzybów.

Jeśli szukasz innych porad, jak przygotować swoje auto na zimę, to sprawdź artykuł o tym, jak ładować akumulator. Przyda Ci się to, gdy po mroźnej nocy wóz nie zechce odpalić.

Pokrowce na samochód garażowe

To w garażu też nakłada się pokrowiec na samochód? A czemu nie? Co prawda w garażu Twojemu autu nie grozi ani deszcz, ani mróz, ani śnieg, ale nadal może się zabrudzić. Chodzi tutaj głównie o kurz i pył, ale przyda Ci się też, jeśli garaż jest również Twoją pracownią majsterkowicza.

W związku z tym, że w tej sytuacji nie potrzebujesz bardzo grubego materiału, wystarczy najcieńszy pokrowiec. Może być wykonany z ortalionu. Grunt, żeby posiadał otwory wentylacyjne odprowadzające wilgoć, gdy np. wjedziesz do garażu po ulewnej podróży.

Szukasz narzędzi do swojego garażo-warsztatu? Warto rozważyć zakup sprzętów zasilanych sprężonych powietrzem. Przeczytaj, jaki klucz pneumatyczny wybrać dla siebie.

Co zrobić, aby nie kupić bubla? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokrowca na samochód?

Teraz, gdy znasz już rodzaje pokrowców na samochód, warto przyjrzeć się cechom, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i konieczności kupna kolejnej plandeki na samochód. Co więc jest istotne?

Rozmiar i model samochodu

Auta występują w różnych kształtach i rozmiarach. Mamy sedany, hatchbacki, kombi, SUVy i wiele innych. Dlatego wybierając pokrowiec, sprawdź, jakie są jego wymiary oraz czy pasuje do danego rodzaju nadwozia. Nie może on być zbyt mały, ponieważ przy naciąganiu zwyczajnie się porwie lub straci na szczelności. Z kolei ze zbyt dużą plandeką na samochód ryzykujesz jej zdmuchnięcie przez wiatr.

Jak duży powinien być pokrowiec na samochód? Najlepiej jeśli jest on nieco dłuższy od nadwozia. W przypadku kombi idealne będzie okrycie dłuższe o pół metra, a w sedanach o 20 cm. Dzięki temu będziesz mieć dość materiału, aby zasłonić cały pojazd. Nadmiar ściągniesz dzięki specjalnym sznurkom lub gumkom.

Materiał pokrowca na samochód

Materiał wykonania pokrowca na samochód to jeden z kluczowych aspektów przy wyborze. Musi bowiem chronić karoserię, a jednocześnie nie przyczyniać się do jej uszkodzenia. Z czego więc powinna być wykonana plandeka na samochód?

Do aut stawianych na parkingach najlepiej wybierać okrycia z tzw. oddychającego materiału. Ich struktura zapobiega przedostawaniu się pod spód wody z deszczu, śniegu czy lodu. Jednocześnie pozwala swobodnie parować wilgoci znajdującej się pod pokrowcem. Dlaczego jest to tak ważne? Gromadząca się wilgoć sprzyja powstawaniu ognisk korozji, a właśnie tego chcesz uniknąć.

Materiał musi być też dość delikatny w dotyku. Nie może być on zbyt twardy, ponieważ porysujesz nim lakier. Ale jak miękka plandeka może jednocześnie chronić auto? Dlatego produkuje się pokrowce kilkuwarstwowe. Górna powierzchnia chroni przed czynnikami zewnętrznymi w tym przed promieniami UV. Z kolei dolną wykonuje się z miękkich tworzyw, które nie szkodzą karoserii.

Upewnij się też, że materiał plandeki na samochód nie przymarznie do auta podczas nocy z minusową temperaturą. W przeciwnym wypadku podczas ściągania zostawisz jej poszarpane fragmenty na lakierze.

To co w końcu wybrać? Do użytku na zewnątrz na pewno odpadają ortalion i poliester. Nadają się wyłącznie do samochodów garażowanych. Bardzo dobrym wyborem będą za to pokrowce na auta z materiału PEVA. Znosi on działanie czynników atmosferycznych, a jednocześnie jest bardzo lekki, co ułatwia nakładanie.

Pokrowiec na samochód już nałożony. Możesz wracać do domu

Samochód bez wątpienia jest czymś, o co lepiej dbać niezależnie od aury za oknem. Deszcz, śnieg, mróz i grad stanowią niemałe zagrożenie dla lakieru Twojego auta. Dlatego pokrowiec na samochód jest doskonałym wyborem, jeśli nie masz własnego garażu. Przy zakupie pamiętaj o tym, aby wcześniej zmierzyć swój wóz oraz zwróć uwagę, z czego wykonana jest plandeka.

Chcesz zacząć zarabiać na samochodach? Spróbuj swoich sił jako mechanik! Jak to zrobić? Wystarczy, że przeczytasz nasz kolejny artykuł o tym, jak otworzyć warsztat samochodowy, a dowiesz się wszystkiego.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Wymiana opon motocyklowych – instrukcja krok po kroku

Wymiana opon motocyklowych to kluczowy element utrzymania Twojego jednośladu w doskonałej kondycji. W tym artykule przeprowadzimy…

Czytaj więcej

Spawanie blachy samochodowej – techniki i wskazówki

Spawanie blachy samochodowej to kluczowy element naprawy i renowacji karoserii, wymagający nie tylko odpowiednich umiejętności, ale…

Czytaj więcej

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem – zrób to sam!

Rysy na karoserii samochodu to nie tylko kosmetyczny defekt, ale także potencjalne zagrożenie dla długotrwałości lakieru.…

Czytaj więcej

Jak przykleić podsufitkę w samochodzie?

Zauważyłeś, że podsufitka w Twoim samochodzie zaczyna opadać lub już utraciła swoją pierwotną formę? Opadająca podsufitka…

Czytaj więcej