Pompa do wody: jak ją wybrać? Rodzaje i zastosowanie pomp wodnych

Udostępnij

Stały dostęp do wody pozwala normalnie funkcjonować każdego dnia. Często w tym celu konieczne jest zastosowanie pompy wodnej, która ją doprowadzi do domu lub ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń. Który zatem wybrać? Tego dowiesz się po przeczytaniu naszego artykułu poświęconego pompom do wody.

Wasserpumpe

Udostępnij

Stały dostęp do wody pozwala normalnie funkcjonować każdego dnia. Często w tym celu konieczne jest zastosowanie pompy wodnej, która ją doprowadzi do domu lub ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń. Który zatem wybrać? Tego dowiesz się po przeczytaniu naszego artykułu poświęconego pompom do wody.

Rodzaje pomp do wody

Podział opisywanych urządzeń może opierać się na wielu różnych czynnikach. W pierwszej kolejności skupimy się na najczęściej wyszukiwanych rodzajach pomp do wody. W tym fragmencie artykułu poznasz charakterystykę pomp powierzchniowych, zanurzeniowych oraz głębinowych. Wspomnimy również o modelach solarnych.

Pompy powierzchniowe

Jeżeli szukasz pomp ogrodowych, które możesz wykorzystać do podlewania roślin, to śmiało zdecyduj się na pompy powierzchniowe. Są one stosunkowo tanie, ich obsługa nie należy do skomplikowanych, a do zasilania najczęściej potrzebujesz prądu 230 V, więc świetnie sprawdzą się na przydomowym podwórku lub działce.

Pod względem parametrów pompy nawierzchniowe spełniają podstawowe wymagania. Są one w stanie zassać wodę, gdy jej lustro nie znajduje się głębiej niż 7-8 m poniżej poziomu gruntu. Wydajność wynosi z kolei 50-60 l/min. Dzięki temu pompy te nadają się do pozyskiwania wody z płytkich studni, stawów, jezior, rzek, a także basenów czy beczek z deszczówką.

Bardzo ważną funkcją w pompach powierzchniowych jest samoodpowietrzanie, dzięki czemu urządzenie nie wymaga zalewania. Wysysa bowiem powietrze z rury wlotowej, a następnie zaczyna pobierać zawartość zbiornika.

Decydując się na tę pompę do wody, musisz liczyć się z koniecznością jej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy niska temperatura może zamrozić wodę w maszynie i doprowadzić do jej uszkodzenia.

Odmianą modelu powierzchniowego jest pompa hydroforowa. Poza pobieraniem wody ze studni zapewnia też odpowiednie ciśnienie w instalacji wodnokanalizacyjnej. Stosuje się je w domach z własnym ujęciem oraz domkach letniskowych.

Pompa zanurzeniowa

Kolejnym rodzajem są pompy zanurzeniowe, nazywane też zatapialnymi. Jak można się łatwo domyślić, różnią się od powierzchniowych tym, że należy je umieścić pod lustrem wody. W związku z tym posiadają hermetyczną konstrukcję.

Opisywany rodzaj pompy do wody jest w stanie zapewnić nawet 300 litrów w ciągu minuty! Wyróżniają się też większą wysokością podnoszenia słupa wody niż modele nawierzchniowe. Warunkiem jest umieszczenie urządzenia w wystarczająco głębokim zbiorniku. Może to być studnia, basen, staw, jezioro, a nawet piwnica zalana po intensywnych deszczach.

Pompy zanurzeniowe najczęściej stosowane są w celu przepompowania wody z jednego miejsca, do drugiego. W tym celu wystarczy przymocować wąż ogrodowy do króćca znajdującego się na maszynie i zanurzyć ją pod taflą. Drugi koniec przewodu należy umieścić do pustego zbiornika i włączyć pompę zatapialną.

Większość tych modeli posiada specjalne zabezpieczenie chroniące przed przegrzaniem oraz wyłączające silnik w momencie, gdy poziom wody spadnie poniżej wymaganego. Pozwala to ochronić pompę przed pracą na sucho, co może ją uszkodzić.

Pompy głębinowe

Pompy głębinowe wykorzystuje się w sytuacji, gdy lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów. Dotyczy to przeważnie studni głębinowych, które często mają stosunkowo małe średnice. W związku z tym opisywane urządzenia budową przypominają metalowe rury, z których poprowadzone są przewody dostarczające wodę.

W pompach do wody tego typu zastosowano systemy specjalnych wirników zapewniających wysoką wydajność. Pozwalają one dostarczyć ponad 10 tys. litrów w ciągu godziny i wypompować wodę na wysokość 100 m! Dlatego są one w stanie zaopatrzyć nawet duży dom.

Pompy głębinowe są najdroższym rodzajem tych urządzeń. Ponadto samo wywiercenie studni, w których są stosowane, również wymaga niemałego budżetu. Po pierwsze trzeba znaleźć żyłę wodną, a następnie skontrolować czy skład wody nie zawiera szkodliwych związków. Konieczne jest też wynajęcie fachowców posiadających odpowiedni sprzęt do tego rodzaju prac. Jednak w perspektywie czasu taka studnia pozwoli znacząco zmniejszyć rachunki za wodę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zachęcamy do przeczytania poradnika na temat kopania studni głębinowej.

Pompy solarne

Ostatnim typem pomp do wody w tym podziale są pompy solarne. Stosuje się je do przydomowych oczek wodnych lub niewielkich stawów. Służą do napowietrzania i wprawiania wody w ruch, co zapobiega rozwojowi glonów, a tym samym mętnieniu. Do ich zasilania wykorzystuje się panele słoneczne, więc są w pełni ekologiczne.

Ciekawą alternatywą dla zwykłych pomp solarnych do oczek wodnych są modele z fontannami. Nie tylko spełniają podstawowe funkcje, ale i poprawiają atrakcyjność zbiornika. Do ich właściwego funkcjonowania potrzebna jest czysta woda. W tym celu dysze wyposaża się często w filtry wyłapujące zanieczyszczenia, które mogłyby spowodować zatkanie.

Zastosowanie pomp do wody

Kolejny podział pomp do wody opiera się na ich zastosowaniu. W zależności od tego, gdzie chcesz korzystać z urządzeń oraz jaką wodę planujesz pompować, będziesz potrzebować różnych maszyn. Jak zatem można podzielić pompy do wody?

Pompy do brudnej wody

Do wypompowywania brudnej wody najczęściej stosuje się pompy zanurzeniowe. Ważne, żeby w ich specyfikacji technicznej było jasno określone, że nadają się do wody zanieczyszczonej. Urządzenia te stosuje się do osuszania zalanych piwnic, wykopów oraz szamb.

Wybierając pompę do brudnej wody, poza wydajnością sprawdź też maksymalną średnicę zanieczyszczeń, która może być zassana do maszyny. Przekroczenie tej wartości będzie powodować zatkanie przewodów, a w najgorszym wypadku – uszkodzenie sprzętu. Jeżeli masz dość środków w swoim budżecie, możesz rozważyć zakup pompy z rozdrabniaczem. Dzięki niemu unikniesz zapchania podczas pracy.

Pompy do oczek wodnych

Pompy w oczkach wodnych wykorzystuje się w celu właściwego napowietrzenia zbiornika. Jest to ważne, ze względu na ograniczenie rozwoju niektórych glonów, a także zapewnienie rybom i innym zwierzętom odpowiedniej ilości tlenu.

Pompy tego rodzaju zwykle umieszcza się na dnie zbiornika. Możesz też spotkać się z modelami pływającymi, a także takimi, w których strumień tłoczonej wody zasila fontannę lub kaskadę. Urządzenia te cechują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami i nie pobierają dużo energii.

Pompy do nawadniania

Pompy bardzo często wykorzystuje się do zapewnienia wody w systemie nawadniania ogrodu. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach, ponieważ przeważnie stosuje się wodę ze studni, beczki na deszczówkę czy stawu, a nie z wodociągów.

Wybór pompy do nawadniania będzie zależeć od zbiornika, z którego chcesz czerpać wodę. W przypadku stawów, oczek wodnych, rzek czy jezior możesz sięgnąć po modele powierzchniowe lub zanurzeniowych. Z kolei studnie będą wymagały już pomp zatapialnych albo głębinowych w zależności od poziomu lustra wody.

Przed zakupem warto określić, ile zraszaczy jest podłączonych do systemu oraz jak dużo wody będziesz potrzebować do podlania ogrodu. Pozwoli Ci to wybrać pompę o wydajności, która zapewni odpowiednią ilość wody. Więcej na temat znajdziesz w naszym artykule o tym, jak zaplanować system podlewania.

Pompy do basenu

Pompy do basenu stanowią podstawowe wyposażenie każdego właściciela basenu ogrodowego. Posiadają one filtry do oczyszczania wody z różnych obiektów np. włosów, liści, owadów, a nawet pyłków kwiatów. Zapobiegają też gromadzeniu się glonów na powierzchni wody i dnie basenu.

Wybierając pompę, musisz znać pojemność swojego zbiornika. Na tej podstawie będziesz w stanie określić, jaka wydajność pompowania będzie odpowiednia. Przyjmuje się, że urządzenie powinno przefiltrować wodę ok. 3-4 razy na dobę. Zbyt mała efektywność spowoduje rozwój glonów oraz drobnoustrojów. Chcesz wiedzieć, jak dbać o wodę w basenie? Dowiesz się tego z naszego następnego wpisu.

Pompy do wody – podsumowanie

Bardzo szeroki wybór pomp do wody może przyprawić o ból głowy. Ale gdy tylko określisz, do czego chcesz wykorzystać urządzenie, jaką powinno mieć wydajność oraz skąd ma czerpać wodę, podjęcie decyzji stanie się dziecinnie proste. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w zakupie pompy do wody, która spełni Twoje oczekiwania.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wykonać czyszczenie i dezynfekcję studni głębinowej?

Regularne czyszczenie i dezynfekcja studni głębinowych są kluczowe, aby uniknąć zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na…

Czytaj więcej

Osuszanie posadzki po zalaniu – kompleksowy poradnik

Zalana posadzka to problem, który może prowadzić do poważnych uszkodzeń struktury budynku, rozwoju pleśni i zniszczenia…

Czytaj więcej

Jak uratować podtopiony lub zalany ogród?

Podtopiony czy zalany ogród to problem, z którym coraz częściej muszą zmagać się właściciele działek i…

Czytaj więcej

Jak posprzątać dom po zalaniu? Skuteczne metody osuszania i dezynfekcji

Zalanie domu to jedno z najbardziej stresujących i niszczycielskich wydarzeń, które może nas spotkać. Po ustąpieniu…

Czytaj więcej