Rodzaje spawarek oraz ich zastosowanie

Udostępnij

Autor Arthur Schmidt von Happe
30 października, 2020

Osoby pracujące na co dzień przy obróbce metalu wiedzą o całej gamie jego zastosowań. Spawanie bywa czasami kwestią nieuniknioną. Prace spawalnicze uwzględniają nie tylko konstruowanie torów lub ciężkich stalowych belek, ale również wielu metalowych przedmiotów codziennego użytku. Wykonanie metalowego krzesła lub foremki do ciastek również wymaga drobnych prac spawalniczych.

Udostępnij

Osoby pracujące na co dzień przy obróbce metalu wiedzą o całej gamie jego zastosowań. Spawanie bywa czasami kwestią nieuniknioną. Prace spawalnicze uwzględniają nie tylko konstruowanie torów lub ciężkich stalowych belek, ale również wielu metalowych przedmiotów codziennego użytku. Wykonanie metalowego krzesła lub foremki do ciastek również wymaga drobnych prac spawalniczych.

Przed rozpoczęciem spawania odpowiednia spawarka pasująca do rodzaju przedmiotów, które będziesz spawać, jest kluczowa. Pamiętaj również o podstawowej odzieży ochronnej, którą należy założyć przed wykonaniem pierwszych ruchów spawarką.

Pamiętaj – spawać może każdy. Wystarczy wziąć sobie do serca kilka ważnych środków bezpieczeństwa. Oczy należy zawsze chronić przed wyjątkowo jasnym światłem, zaś ciało przed iskrami i odpryskami spawalniczymi. Zaleca się również uczestnictwo w kursie spawalniczym, podczas którego nauczysz się podstawowych technik spawania i dowiesz się co nieco o metalu, łukach spawalniczych oraz niebezpieczeństwach czyhających za iskrami. Podczas spawania nie można lekceważyć niczego, nawet pozornie błahych spraw. Wróćmy jednak do rzeczy i odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakie rodzaje spawarek można się zaopatrzyć.

Spawanie MMA (spawanie elektrodami otulonymi) – nieskomplikowania metoda przydatna do spawania na wolnym powietrzu

Powszechnie używane spawarki elektrodowe są stosunkowo niedrogie. Metoda spawania elektrodą nazywana jest również spawaniem MMA lub spawaniem elektrodami otulonymi. Zawsze oznacza to ten sam rodzaj spawania i to samo urządzenie spawalnicze niezbędne do wykonania wszelkich prac. Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta wykorzystuje elektrodę do łączenia metali. Ważne jest, aby elektroda była dopasowana do metalu, który chcesz ze sobą zespawać i miała podobną temperaturę topnienia.

Ogromną zaletą spawania MMA jest to, że możesz wykonywać wszelkie czynności na otwartym powietrzu, nawet przy intensywnym wietrze. Metody TIG lub MIG/MAG wymagają spawania w atmosferze gazu obojętnego. Jednak w przypadku spawania MMA, wyżej wspomniany gaz jest wbudowany w elektrodę. Ma to również tę zaletę, że nie będziesz potrzebował butli z gazem podczas spawania. Spawarki MMA są często bardzo małe, a niektóre można nawet zawiesić na ramieniu. Często jednak wytwarzają mało precyzyjne spawy, które wymagają większej ilości późniejszych obróbek niż w przypadku spawania w atmosferze gazu obojętnego. Elektroda również szybko się zużywa i musi być często wymieniana podczas spawania.

Spawanie TIG – gwarancja najlepszych właściwości spawalniczych dla każdego rodzaju metalu

Do profesjonalnego spawania zaleca się stosowanie gazu osłonowego. Spawanie TIG jest powszechną metodą w osłonie gazów obojętnych, która zapewnia doskonałe rezultaty. Spawanie odbywa się za pomocą wysoce wydajnego palnika wysokoczęstotliwościowego. W przypadku metali samotopliwych, do spawania wystarczy elektroda wolframowa wbudowana w dyszę spawalniczą, dzięki której dochodzi do zajarzenia się łuku. Sama elektroda zaś spala się w nieznacznym stopniu. W celu uzyskania mocniejszych spawów można również wprowadzić dodatkową elektrodę z zewnątrz.

Dzięki spawaniu metodą TIG, kontrola poszczególnych właściwości spawalniczych odbywa się na bardzo precyzyjnym poziomie. Możesz określić początkowe oraz końcowe natężenie, ustawić końcowy czas wypływu gazu lub dostosować częstotliwości uderzeniowe do konkretnego rodzaju metalu. Spawarki TIG zasadniczo różnią się ilością parametrów, które można ustawić przed oraz podczas wykonywania prac spawalniczych. Im więcej zmiennych parametrów, tym droższe jest urządzenie, którym osiągniesz znacznie lepsze rezultaty. Zastosowanie poprawnych ustawień wymaga obycia ze sprzętem. Dla przykładu, spawanie miedzi nie może odbyć się przy użyciu tych samym ustawień, co w przypadku spawania stali nierdzewnej i innych rodzajów stali. Nie należy również lekceważyć grubości obrabianego metalu. Zbyt wysokie natężenie prądu podczas prac nad cienkimi blachami mogłoby wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Nowoczesne spawarki TIG zapisują parametry, które można łatwo przywołać podczas późniejszych prac.

Niektóre spawarki TIG są źródłem prądu stałego, zaś niektóre prądu przemiennego. Do obróbki aluminium szczególnie dobrze sprawdzają się urządzenia wykorzystujące prąd przemienny. Zwykle nie jest to możliwe w przypadku innych urządzeń spawalniczych, takich jak spawarki elektrodowe lub niektóre spawarki inwertorowe.

Spawanie MIG/MAG – precyzyjne i wydajne spawanie elektrodą topliwą

MIG/MAG to nic innego jak skrót od Metal Inert Gas/Metal Active Gas, czyli spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (MIG) lub aktywnych (MAG). To, czy korzystać będziesz z metody MIG czy MAG, zależy wyłącznie od używanego gazu. Oznacza to, że każda spawarka MIG jest również spawarką MAG, jeśli tylko dobierzesz odpowiednią butlę z gazem.

Podczas spawania metodą MIG, to drut spawalniczy służy jako elektroda. Z tego również powodu spawarki MIG wyposażone są w komorę na drut oraz jego posuw. Możesz następnie ustawić prędkość, z jaką chcesz spawać za pomocą wbudowanego drutu. Spawanie MIG/MAG jest wyjątkowo wydajną metodą. Niektóre modele przystosowane do powyższej metody wyposażone są w układ wodnego chłodzenia palnika. Pozwala to na spawanie prądem do 400 amperów i łączenie grubych warstw metali.

Urządzenia przystosowane do metody MIG często wyposażone są w transformatory do tworzenia łuków spawalniczych. Ze względu na solidną strukturę spawarek MIG, urządzenia te są zazwyczaj bardzo ciężkie. Niektóre spawarki wyposażone są w kółka, dzięki którym łatwo i przyjemnie przetransportujesz przyrząd z A do B. Jeśli jednak spawarka nie posiada dodatkowych kółek, zaleca się transportowanie urządzenia na wózku spawalniczym.

Spawanie łukowe drutem rdzeniowym (tzw. spawanie metodą FLUX) – do drobnych napraw bez osłony gazu ochronnego

W przypadku spawania łukowego drutem rdzeniowym, dodatkowe źródło gazu ochronnego nie jest potrzebne. Oprócz spawarek FLUX, można również korzystać ze spawarek MIG. Wystarczy dobrać poprawny drut i dopasować odpowiednią polaryzację. Oczywiście można też odłączyć butlę z gazem od urządzenia.

Cięcie plazmowe metalu

Przecinarka plazmowa będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, jeśli zamierzasz nie tylko spawać, ale także rozcinać metal. Za pomocą powietrza pod ciśnieniem powstaje łuk plazmowy o bardzo wysokiej temperaturze, który bez problemu rozcina nawet najgrubsze warstwy metalu.

Spawarki wielofunkcyjne – wszechstronne urządzenia do codziennego użytku

Spawarki do spawania w osłonie gazu obojętnego często pozwalają na spawanie metodą MMA. Takie urządzenie nie można jednak zaliczyć do tej samej grupy, co pozostałe spawarki wielofunkcyjne. Są to przyrządy, dzięki którym możesz ciąć metodą plazmową oraz spawać pod osłoną gazu ochronnego metodą TIG i MIG/MAG. Dzięki spawarkom wielofunkcyjnym, spawanie metodami MMA, TIG, MIG/MAG i FLUX  lub samo cięcie metalu będzie możliwe za pomocą wyłącznie jednego urządzenia.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Adhezja i kohezja – przewodnik po siłach międzycząsteczkowych i przyczepności

Adhezja i kohezja stanowią dwa fundamenty, na których opiera się zrozumienie wielu zjawisk zarówno w naturze,…

Czytaj więcej

Temperatura topnienia stali – ile wynosi i od czego zależy?

Stal to więcej niż tylko metal; to kluczowy materiał w niemal każdej gałęzi przemysłu. Jednakże, to…

Czytaj więcej

Lutowanie a spawanie – porównanie technik łączenia metali

Lutowanie i spawanie to dwie fundamentalne techniki łączenia metali, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu,…

Czytaj więcej

Spawanie mosiądzu – Kompletny przewodnik: Techniki i Porady

Mosiądz, jako materiał wszechstronnie wykorzystywany w różnorodnych branżach, od jubilerstwa po przemysł ciężki, wymaga specjalistycznych technik…

Czytaj więcej