Spawarki TIG

Zainspiruj się blogiem expondo

Kiedy Twoja praca wymaga wykonania czystych i wysokiej jakości spoin, sięgasz wówczas po profesjonalną spawarkę TIG. Gdzie taką znajdziesz? W sklepie expondo.pl oferujemy urządzenia niemieckich marek Stamos Germany oraz Welbach, które, dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia z innowacyjnym podejściem, stworzyły wydajne i nowoczesne maszyny spawalnicze. Prezentowane produkty pozwolą na precyzyjne łączenie elementów wykonanych z najróżniejszych metali. Szerokie zastosowanie spawarek TIG z pewnością docenią, zarówno profesjonaliści z warsztatów spawalniczych, jak i osoby stawiające pierwsze kroki w tej branży.

Poznaj ofertę sklepu expondo.pl, w której znajdziesz odpowiedni sprzęt dla siebie. Wszystkie prezentowane urządzenia wyposażone zostały w niezbędne przybory, jak uchwyty spawalnicze, przewody masowe z zaciskiem, a nawet części zamienne w postaci tulejek i dysz. Wybierz spawarkę TIG idealną do Twojego warsztatu już dziś!

Profesjonalne spawarki TIG – niemiecka jakość i wydajność

Profesjonalne spawarki TIG marek Stamos Germany oraz Welbach z pewnością znajdą zastosowanie w niejednym warsztacie spawalniczym, czy w przydomowym garażu. Świadczy o tym przemyślana konstrukcja prezentowanych urządzeń. Podczas ich projektowania zadbano o to, aby maszyny cechowały się bardzo wysokimi parametrami technicznymi, jak prąd spawania, wartość cyklu pracy, moc i prąd wejściowe, itp. W tym celu wykorzystano wydajne technologie MOSFET oraz IGBT. Nie tylko gwarantują one, że praca ze spawarkami TIG będzie precyzyjna, ale za sprawą tranzystorów bipolarnych, będzie też bezpieczna. Wspomniane elementy ograniczają bowiem przepływ prądu w maszynie, co skutecznie minimalizuje ryzyko zwarcia, a w efekcie wydłuża żywotność urządzenia.

Podczas projektowania spawarek TIG, inżynierowie wzięli pod uwagę wygodę użytkownika. Zostało to odzwierciedlone w intuicyjnych panelach sterujących wyposażonych w przyciski oraz pokrętła. Z ich pomocą szybko oraz precyzyjnie ustalisz parametry odpowiednie do wymogów obrabianego materiału. Zadbano o to, aby sterowniki były na tyle duże, aby można było nimi operować nawet w rękawicach roboczych. Ponadto każda spawarka posiada rozwiązania ułatwiające przenoszenie urządzeń według potrzeb. Mniejsze TIGi, idealnie sprawdzające się w niewielkich warsztatach hobbystów i majsterkowiczów, wyposażono w wygodne uchwyty do transportowania. Poza tym, maszyny, dzięki swoim rozmiarom, są łatwe w przechowywaniu. Duże i mocniejsze spawarki posiadają praktyczne kółka, które znacząco usprawniają przemieszczanie urządzeń po zakładzie pracy. Wystarczy chwycić je za wbudowane uchwyty i przeciągnąć lub przepchać do wybranego miejsca. Dodatkowo do wszystkich prezentowanych spawarek Stamos Germany i Welbach dołączono uchwyty spawalnicze umożliwiające pracę. Każde z nich wyposażono w długi przewód, który zapewnia swobodę ruchu oraz pozwala na spajanie metalu w trudnodostępnych miejscach.

Ogromną zaletą prezentowanych spawarek TIG jest duża liczba funkcji i rozwiązań usprawniających pracę oraz podnoszących jakość wykonanych spoin. Istnieje m.in. możliwość wyboru, czy spawanie ma się odbywać tylko przy wciśniętym przycisku uchwytu i zatrzymane po jego zwolnieniu (2T), czy wystarczy raz nacisnąć przycisk, żeby rozpocząć spajanie, a ponownie naciśniecie ma je zakończyć (4T). Zastosowano również tzw. gas post-flow time, czyli wypływ gazu osłonowego po zakończeniu pracy, co chroni spoinę przed utlenianiem. Opcja puls ma za zadanie zapewnienie czystej spoiny przy obróbce np. lekkich materiałów. Jest to zasługa chwilowego zmniejszenia wartości prądu i temperatury spawania. To zaledwie część funkcji, w jakie wyposażono urządzenia marek Welbach i Stamos Germany. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w opisach poszczególnych produktów.

W tej kategorii znajdziesz również praktyczną chłodnicę wodną, która można podłączyć do spawarek TIG. Jest to niezwykle przydatny sprzęt, który obniża temperaturę uchwytu podczas spawania prądem powyżej 150 A. Zapobiega to przegrzaniu się elementu, co wydłuża cykl pracy, a także żywotność uchwytu. W chłodnicy zastosowany wydajną pompę odpowiedzialną za doprowadzanie i odprowadzania wody. O optymalną temperaturę płynu dba aluminiowy radiator. Urządzenie charakteryzuje się stosunkowo niewielkim rozmiarem oraz wagą, które wpływają na wygodne przenoszenie i przechowywanie sprzętu. Można go również ustawić razem ze spawarką i innymi akcesoriami na specjalnym wózku spawalniczym, aby mieć wszystkie niezbędne elementy pod ręką.

Na czym polega spawanie metodą TIG/WIG?

Metoda TIG jest bardzo uniwersalną techniką spawalniczą, która może być stosowana w każdej pozycji, płaskiej, pionowej, poziomej, a nawet nad głową. Najczęściej jest wykorzystywana do spajania elementów wykonanych ze stali nierdzewnej i wysokostopowych. Można ją również wykorzystać do spawania aluminium, miedzi, tytanu, niklu oraz ich stopów. Dlatego spawarki TIG często można spotkać w warsztatach zajmującymi się obróbką rur, rurociągów czy cienkich blach o grubości od 0,5 mm.

Wysoka jakość i czystość spoiny to zasługa nietopliwej elektrody wolframowej. Generuje ona łuk spawalniczy, który topi obrabiany metal i tworzy płynne jeziorko, które po ostygnięciu zamienia się w złącze. W przeciwieństwie do urządzeń typu MIG MAG, prezentowane maszyny nie wymagają użycia materiału dodatkowego w postaci druta spawalniczego. Można go zastosować, ale uchwyt TIG nie jest przystosowany do jego automatycznego podawania, dlatego należy ręcznie przykładać drut w pobliże łuku. Spoinę przed działaniem czynników zewnętrznych chroni gaz osłonowy z butli, który wydobywa się z uchwytu podczas spawania. Najczęściej stosuje się argon, hel lub ich mieszaninę, ponieważ są one chemicznie obojętne i nie mają wpływu na sam proces łączenia. Podczas spajania metodą TIG żużel nie jest wytwarzany, co sprawia, że spoina jest czysta i często nie wymaga dalszej obróbki.

Prowadzisz profesjonalny warsztat spawalniczy, a może jesteś majsterkowiczem i potrzebujesz wydajnego sprzętu do spajania metalu? Niezależnie od tego, jak brzmi Twoja odpowiedź, znalazłeś urządzenia, z którymi wykonasz nawet najtrudniejsze zadanie. Szukasz też innych spawarek? Poznaj szeroką ofertę produktów marek Stamos Germany i Welbach w kategorii „spawanie” i wybierz sprzęt odpowiadający Twoim potrzebom.