Spawarka inwertorowa – jaką kupić?

Udostępnij

Autor Rafał Predko
15 marca, 2021

Spawarki inwertorowe dzięki swym zaletom, zrewolucjonizowały branżę spawalniczą. Są to bowiem urządzenia, charakteryzujące się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, niedużą wagą, a także możliwością używania ich w każdym praktycznie miejscu, gdzie dostępne jest standardowe gniazdo prądu przemiennego 230 V. Jeśli zastanawiasz się jaka spawarka inwertorowa będzie najlepsza dla Ciebie, przeczytaj nasz poradnik.

Udostępnij

Spawarki inwertorowe dzięki swym zaletom, zrewolucjonizowały branżę spawalniczą. Są to bowiem urządzenia, charakteryzujące się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, niedużą wagą, a także możliwością używania ich w każdym praktycznie miejscu, gdzie dostępne jest standardowe gniazdo prądu przemiennego 230 V. Jeśli zastanawiasz się jaka spawarka inwertorowa będzie najlepsza dla Ciebie, przeczytaj nasz poradnik.

Jak działają spawarki inwertorowe?

Spawarki inwertorowe, zależnie od modelu, umożliwiają spawanie wszystkimi możliwymi metodami spawania, stanowią więc znakomite narzędzie pracy zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów spawania.

Żeby zrozumieć wszystkie cechy spawarek inwertorowych, należy najpierw poznać zasadę ich działania. Zacznijmy od tego, że sprzęt ten wyposażony jest w inwertor stanowiący w tym przypadku przysłowiowe „serce” naszej maszyny. Dzięki elektronicznemu układowi sterującemu, pobierany przez urządzenie prąd przemienny jest prostowany. Następnie przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości dochodzi do ponownej jego zmiany w prąd przemienny.

Następnie trafia on do wspomnianego inwertora, gdzie po raz kolejny ulega prostowaniu, czyli metamorfozie w prąd stały, lecz tym razem obniżone zostaje jego napięcie. Poziom napięcia osiąga tym samym wartość odpowiednią do zajarzenia łuku elektrycznego. Widzimy zatem, że w spawarkach inwertorowych zachodzi zjawisko przemian prądu, w którym znaczącą rolę odgrywa inwertor. Warto dodać jednak, że ma on jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję.

Pełni bowiem rolę aktywnego separatora, oddzielającego prąd spawania od prądu pobieranego z sieci elektrycznej. Stanowi więc jednocześnie skuteczne zabezpieczenie nie tylko dla spawacza, ale i dla samego urządzenia spawalniczego, które mogłoby ulec uszkodzeniu. Rozwiązanie takie jest możliwe dzięki półprzewodnikom o dużej mocy, takim jak tranzystory bipolarne z izolowaną bramką. Umożliwiają one stworzenie zasilaczy impulsowych wytrzymałych na duże obciążenia.

W spawarkach inwertorowych stosuje się ponadto nowoczesne mikrokontrolery, pozwalające na zmianę charakterystyk prądu spawania w czasie rzeczywistym. Dzięki zaprogramowaniu mikrokontrolera zwanego także sterownikiem, zamiast wprowadzać jakiekolwiek zmiany w ciągu wielu następujących po sobie cykli, zrobimy to natychmiast. Urządzenia spawalnicze oparte na inwertorze mogą dzięki temu być wyposażone w rozmaite funkcje usprawniające pracę.

Rodzaje spawarek inwertorowych ze względu na amperaż

Decydując się na zakup sprzętu spawalniczego, musimy wiedzieć, jakie urządzenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. W tym względzie warto zwrócić uwagę na amperaż, który jest najbardziej podstawowym parametrem w przypadku wszystkich spawarek inwertorowych. Wyróżnić możemy trzy rodzaje urządzeń.

Pierwsze z nich to spawarki inwertorowe 160 A, które przeznaczone są do spajania ze sobą niewielkich elementów, takich jak druty, cienkie kątowniki itp. Spawarki o takim prądzie spawania nie poradzą sobie z bardziej solidnymi konstrukcjami metalowymi.

Drugim rodzajem są spawarki inwertorowe 250 A. Te pozwolą już na wykonywanie spoin łączących większość elementów metalowych. Nadają się tym samym do prawie wszystkich rodzajów prac spawalniczych, włączając w to konstrukcje z grubych kątowników. Oczywiście, względem urządzeń o amperażu 160 A charakteryzują się także większym poborem mocy.

Ostatnie na naszej liście są spawarki powyżej 250 A, które uznawane są za urządzenia stricte profesjonalne. Charakteryzują się one bowiem wyższą ceną, lecz także olbrzymią funkcjonalnością. Używa się ich głównie w przemyśle ciężkim.

Jak zatem widać, im większy amperaż spawarki inwertorowej, tym grubsze elementy metalowe możemy nią spawać. Można by więc pomyśleć, że najlepiej będzie zainwestować w sprzęt o najwyższym prądzie spawania, lecz tak naprawdę, do prac w gospodarstwie domowym wystarczy spawarka 160 A lub 250 A. Te, powyżej 250 A polecamy wybierać profesjonalistom.

Rodzaje spawarek inwertorowych

Spawarki inwertorowe możemy podzielić także wedle metod spawania, jakie oferują. Podobnie jak w przypadku urządzeń transformatorowych mamy więc do wyboru trzy rodzaje spawarek.

Pierwsze z nich to spawarki inwertorowe MIG/MAG, które pozwalają łączyć metale przy użyciu elektrod topliwych w postaci drutu oraz gazów osłonowych obojętnych lub aktywnych. Spawarki MIG/MAG wykorzystywane są do spawania materiałów w postaci metali nieżelaznych takich jak np. miedź, aluminium, a także ich stopy. Jako gazy osłonowe obojętne najczęściej stosowane są hel bądź też argon, zaś gazy aktywne to dwutlenek węgla lub jego mieszanka z argonem.

Drugi rodzaj spawarek ze względu na metodę spawania to spawarki inwertorowe MMA. W ich przypadku wykorzystywane są topliwe elektrody otulone. Otulina pełniąca rolę osłony łuku spawalniczego, wykonywana jest z żelazostopów, metali oraz składników organicznych. Proporcje uzależnione są od rodzaju elektrody. Spawarki MMA znakomicie sprawdzają się podczas prac na otwartej przestrzeni, a także podczas prac w trudno dostępnych miejscach.

Trzecim rodzajem spawarek inwertorowych są spawarki TIG. Metoda z której korzystają polega na wykonywaniu spoin przy użyciu elektrody nietopliwej oraz materiału spawanego. Podczas tej metody używany jest obojętny gaz osłonowy, czyli argon lub hel, a materiały do których się jej używa to niektóre rodzaje stali – stal nierdzewna, stale wysokostopowe oraz miedź, nikiel, tytan, a także ich stopy. Warto wiedzieć również, że wszystkie spawarki TIG posiadają także funkcję spawania MMA.

Jeśli temat spawania stali nierdzewnej cię zaciekawił to zachęcamy zapoznać się z naszym artykułem na ten temat

Dodajmy jeszcze, że ze względu na odmienność elektrod, spawarki przeznaczone do konkretnych metod spawania, różnią się od siebie konstrukcją uchwytów spawalniczych.

Jaką kupić spawarkę – inwertorową czy transformatorową?

Częstym pytaniem wśród osób, które rozważają zakup sprzętu spawalniczego jest to, jaką kupić spawarkę – inwertorową czy transformatorową. W zasadzie przecież jedne i drugie służą do tego samego. Ponadto, zarówno korzystające z transformatorów, jak i te inwertorowe oferują dokładnie takie same metody spawania. W czym więc tkwi różnica? Sprawdźmy.

Tym, co zauważalne jest już na pierwszy rzut oka jest wielkość. Spawarki inwertorowe są znacznie mniejsze niż ich transformatorowe odpowiedniki, Charakteryzują się przy tym także mniejszą wagą. Jak zatem nie trudno się domyślić, spawarki transformatorowe są o wiele mniej mobilne. Na ich korzyść przemawia jednak cena, gdyż za spawarkę inwertorową zapłacimy dużo więcej. Fakt ten wynika z konstrukcji.

Urządzenia transformatorowe charakteryzują się bowiem dużo mniej skomplikowaną budową. W przypadku awarii można je więc o wiele łatwiej naprawić, nie angażując w tym celu aż tak dużych nakładów finansowych. Droższe spawarki inwertorowe są za to mniej podatne na wahania i skoki prądu sieciowego. Wytrzymają więc o wiele bardziej drastyczne zmiany energii elektrycznej, niż tańsze urządzenia transformatorowe.

Niepodważalną zaletą spawarek inwertorowych jest również fakt, że można podłączyć je do każdego gniazdka prądu przemiennego, bez konieczności stosowania generatorów przemysłowych. Co więcej, dzięki zaawansowanym układom elektronicznym, urządzenia wyposażone w inwertor pozwalają spawaczowi ustawić precyzyjniejszą wartość prądu spawania, a także korzystać z wielu dodatkowych funkcji wspomagających pracę.

Zatem przed zakupem i ostateczną decyzją, warto dobrze przemyśleć sprawę i dopiero biorąc pod uwagę powyższe cechy, dobrać urządzenie na miarę własnych potrzeb.

Spawarka inwertorowa do domu a spawarka do firmy

Zakup spawarki powinien być także uwarunkowany rodzajem wykonywanych nią prac. Mowa tu nie tylko o rodzajach materiałów, które zamierzamy ze sobą łączyć, ale też o tym, czy sprzęt będzie wykorzystywany na płaszczyźnie zawodowej, czy też może wyłącznie do czynności amatorskich. Warto więc wziąć pod uwagę zarówno omawiany wcześniej amperaż. Być może wystarczy nam najtańsze urządzenie, którym spawać będziemy cienkie elementy metalowe.

Poszukując spawarki inwertorowej do firmy, możemy zdecydować się na taką o amperażu 250 A, jednakże ze względu na możliwą, zwiększoną intensywność prac warto wybrać urządzenie, które podoła każdemu wyzwaniu. Przy okazji warto zwrócić uwagę również na cykl pracy. Parametr ten określa ile procent czasu w ciągu dziesięciu minut możemy spawać bez przerwy. Dla przykładu – 180 A w cyklu 60% mówi nam, że prądem o wartości 180 A możemy spawać przez równe 6 minut, zaś 4 minuty powinny być przeznaczone na wystygnięcie urządzenia.

Zatem wybierając spawarkę inwertorową, która ma służyć nam wydajnie podczas profesjonalnych prac spawalniczych, wybierajmy tę z najdłuższym cyklem pracy.

Jaką spawarkę inwertorową kupić – podsumowanie

Zakup spawarki to inwestycja, którą warto przemyśleć. Nie bez znaczenia w tym względzie są jej parametry, metody spawania, jakie oferuje, a także dostępność funkcji oraz gabaryty i cena. Trzeba też wziąć pod uwagę to, do jakiego rodzaju prac będziemy używać urządzenia.

Jeśli spodobał Ci się artykuł polecamy również zapoznać się z artykułem o tym jaką kupić przyłbicę spawalniczą.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyposażyć warsztat spawalniczy?

Spawanie to sztuka wymagająca nie tylko umiejętności, ale również odpowiedniego wyposażenia. Dobrze zorganizowany i wyposażony warsztat…

Czytaj więcej

Naświetlone oczy od spawania – jak temu zaradzić?

Spawanie to proces niezbędny w wielu branżach, który jednak niesie za sobą ryzyko dla zdrowia, w…

Czytaj więcej

Spawanie pachwinowe w praktyce – techniki i ich zastosowanie

Spawanie pachwinowe jest kluczową techniką spawalniczą stosowaną w wielu dziedzinach przemysłu, od konstrukcji stalowych po motoryzację.…

Czytaj więcej

Strefa wpływu ciepła i jej znaczenie w spawaniu

Spawanie to proces, który wymaga nie tylko precyzji, ale także głębokiej wiedzy o wpływie ciepła na…

Czytaj więcej