Uwolnij piękno wiosny: przewodnik po rewitalizacji ogrodu krok po kroku 

Udostępnij

Autor Alicja Woźniak
6 września, 2023

Wiosnę czuć w powietrzu, ale Twój ogród może nie być na nią gotowy. Jeśli masz dużo chwastów na podwórku lub system nawadniania ogrodu nie działa prawidłowo, trudno będzie cieszyć się wszystkimi nowymi wiosennymi kwiatami. Dlatego proponujemy wskazówki, z których możesz teraz skorzystać, aby upewnić się, że na wiosnę w ogrodzie wszystko będzie gotowe. 

Gartenvorbereitung

Udostępnij

Wiosnę czuć w powietrzu, ale Twój ogród może nie być na nią gotowy. Jeśli masz dużo chwastów na podwórku lub system nawadniania ogrodu nie działa prawidłowo, trudno będzie cieszyć się wszystkimi nowymi wiosennymi kwiatami. Dlatego proponujemy wskazówki, z których możesz teraz skorzystać, aby upewnić się, że na wiosnę w ogrodzie wszystko będzie gotowe. 

Zacznij od uporządkowania swojego podwórka 

Pierwszym krokiem do przygotowania podwórka do wiosny jest zabranie wszystkich śmieci. Usuń liście i gałęzie, ale także chwasty, które pozostały po ubiegłorocznej jesieni. Koniecznie sprawdź, czy w zakamarkach Twojej posesji nie ma niechcianych roślin, które mogły zapuścić korzenie w niepożądanym miejscu. 

Istnieje kilka sposobów na usunięcie chwastów z ziemi:

Usuń mech z trawnika

Mech to niekwitnąca roślina, która rośnie w wilgotnych lub zacienionych miejscach. Podobne mogą być również glony, które bywają korzystne, jeśli utrzymujesz je pod kontrolą. Mech ma tendencję do wzrostu w wilgotnych miejscach o słabym drenażu, np. w pobliżu pni drzew i na ziemi wokół domu, gdzie niedawno podlano trawnik.

Zauważenie mchu może wydawać się niemożliwe, ponieważ wygląda on tak samo jak trawa, z wyjątkiem tego, że jest bardziej zielony i żywy. Natomiast jeśli teren był nawożony, to łatwiej zauważysz, gdzie jest więcej zieleni niż zwykle. Mech rozpoczyna swój cykl wzrostu późną jesienią, gdy temperatura spada poniżej zera. Wraz z przeminięciem zimy bez żadnych ciepłych dni (z temperaturą powyżej zera), mija okres zimowego spoczynku. Tak kończy się powolne tempo wzrostu mchu aż do nadejścia wiosny w następnym roku. 

Umyj chodniki i przejścia

Aby umyć chodnik ogrodowy za pomocą myjki ciśnieniowej, najpierw upewnij się, że obszar jest wolny od wszelkich śmieci i przeszkód. Następnie ustaw myjkę ciśnieniową odpowiednio do powierzchni chodnika. Zacznij od jednego końca chodnika i trzymaj dyszę w odległości około 15-30 cm od powierzchni. Wykonuj ruchy w tył i w przód, aby dokładnie oczyścić powierzchnię. Uważaj, aby nie trzymać dyszy zbyt blisko powierzchni, ponieważ może to uszkodzić nawierzchnię. Przemieszczaj się powoli wzdłuż chodnika, aby mieć pewność, że precyzyjnie czyścisz całą powierzchnię. Po zakończeniu pracy pozwól, aby chodnik całkowicie wyschnął, zanim zaczniesz po nim chodzić. 

Wyczyść swoje doniczki i pojemniki 

Wyczyść doniczki. Usuń z nich wszystkie obumarłe rośliny, wszelkie zabrudzenia i dokładnie umyj donice. Sprawdź, czy nie ma tam szkodników, chwastów lub innych problemów, które mogłyby mieć wpływ na młode rośliny.  

Dysponujesz dużymi donicami? Upewnij się, że nie ma żadnych pozostałości lub opadłych liści wokół nich. Jeśli w doniczce znajdują się rośliny i wyglądają na zdrowe, zostaw je w spokoju do przyszłego roku. One też niebawem poczują wiosnę w ogrodzie! 

Upewnij się, że system nawadniania ogrodu działa prawidłowo 

Następnie sprawdź swój system nawadniania ogrodu. Upewnij się, że timer działa prawidłowo, a zraszacze nie są zatkane ani nie przeciekają. Jeśli masz pompę, zobacz koniecznie, czy jest ona również w dobrym stanie. Na koniec przyjrzyj się zaworom sterującym. Ważne, aby nie były uszkodzone lub złamane. Jeśli występują jakiekolwiek problemy z systemem nawadniania ogrodu, teraz masz czas na naprawę przed rozpoczęciem sezonu sadzenia! 

Przycinanie, podcinanie i cięcie 

Przycinanie to czynność polegająca na usuwaniu martwych gałęzi, liści i kwiatów. Przycinaj również drzewa i krzewy, aby wyglądały na schludne i zadbane. Do tego zadania możesz użyć sekatorów lub nożyc do gałęzi.

Podcinanie polega na usuwaniu gałęzi, które są zbyt długie lub zbyt grube. Dobrym momentem na przycinanie drzew jest wczesna wiosna, gdy pojawiają się na nich nowe przyrosty. Jeśli masz wiecznie zielone krzewy, w tym czasie również przycinaj martwe gałęzie.

Cięcie to praca polegająca na obcinaniu gałęzi, które rosną w kierunku ziemi, a nie w kierunku nieba. Kiedy gałęzie pozostają bez kontroli przez zbyt długi czas, w końcu urosną tak nisko, że można się o nie łatwo potknąć! Wiosna w ogrodzie stanowi więc dobry czas, aby zadbać o bezpieczeństwo osób w nim przebywających. 

Stwórz plan sadzenia 

Kiedy już posprzątasz swój ogród, czas pomyśleć o tym, co chcesz posadzić. Planujesz nowe nasadzenia i robisz listę niezbędnych zakupów? Pamiętaj, że istnieje wiele różnych rodzajów roślin, które mogą zgodnie rosnąć na tym samym obszarze (np. słoneczniki i kukurydza). Jeśli masz ograniczoną przestrzeń swojego skrawka zieleni, rozważ wybór tylko jednej odmiany każdego rodzaju rośliny lub uprawę kilku małych grządek zamiast jednej dużej. Dzięki temu wszystkie rośliny otrzymają odpowiednią ilość światła słonecznego i miejsce na optymalne ukorzenienie. 

Oczekuj wiosny! 

Koniec zimy to najlepszy czas na porządki w Twojej zielonej oazie. To także najlepszy czas na przygotowanie się na wiosnę w ogrodzie! 

Dlaczego? Ponieważ możesz wykorzystać mroźne zimowe miesiące, aby się zorganizować. Dzięki temu, gdy nadejdzie cieplejsza pogoda i zaczniesz myśleć o sadzeniu, będziesz mieć już mniej pracy. Nie czekaj ze wszystkim do wiosny, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Jeśli będziesz zwlekać, utrudnisz sobie pracę. W Twoim ogrodzie może być wtedy więcej chwastów, a niektóre z nich zaczną ponownie się rozrastać! 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej