Ćwiczenia na stepperze – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Autor Aleksandra Mojka
9 grudnia, 2021

W zdrowym ciele zdrowy duch! To znane już od setek lat powiedzenie rzymskiego poety Juwenalisa z Akwinu nieustannie potwierdza swoją aktualność. Dlatego coraz więcej osób stara się na co dzień dbać o swoją kondycję fizyczną – ogromną popularnością cieszą się ćwiczenia na stepperze, które z powodzeniem można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu.

Stepper-Übungen

Udostępnij

W zdrowym ciele zdrowy duch! To znane już od setek lat powiedzenie rzymskiego poety Juwenalisa z Akwinu nieustannie potwierdza swoją aktualność. Dlatego coraz więcej osób stara się na co dzień dbać o swoją kondycję fizyczną – ogromną popularnością cieszą się ćwiczenia na stepperze, które z powodzeniem można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu.

Czym jest stepper?

Stepper jest dość niewielkim urządzeniem służącym do ćwiczeń, dzięki czemu często wybierany jest jako sprzęt do domowych treningów. Wyposażony jest w dwie ruchome platformy, które wymuszają ruch podobny do tego wykonywanego podczas wchodzenia po schodach. W zależności od rodzaju, stepper do ćwiczeń może być kompaktowy – taki, który bez trudu zmieści się pod łóżkiem czy też w szafie. Te modele najczęściej wyposażone są także w linki do ćwiczenia rąk. Większe steppery – w których zamiast linek znajdziesz drążki – przeznaczone są raczej do siłowni. Niezależnie od rozmiaru, większość sprzętów tego typu zawiera w sobie minikomputery, które mierzą czas treningu i określają liczbę spalonych kalorii.

Jak ćwiczyć na stepperze?

Jak już wiadomo, stepper jest urządzeniem o bardzo prostej konstrukcji, którego użytkowanie nie jest skomplikowane. Jednak aby we właściwy sposób wykonywać każdy trening, warto kierować się kilkoma wskazówkami, dzięki którym uzyskasz najlepsze efekty i nie zaszkodzisz swojemu zdrowiu. Jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze?

Efekty ćwiczenia na stepperze

Co daje stepper? Na pewno wiele osób zanim zdecyduje się na zakup takiego sprzętu, chciałoby wiedzieć, na jakie efekty można liczyć. Trzeba jednak zaznaczyć już na samym początku, że zmiany w ciele będą widoczne jedynie wtedy, gdy będziesz ćwiczyć na stepperze regularnie i przez dłuższy czas – pierwsze efekty mogą być bowiem widoczne nawet dopiero po miesiącu treningów. Na co działa stepper?

Popularne pytania

Efekty ćwiczeń na stepperze są naprawdę obiecujące. Jednak warto przyjrzeć się innym, często zadawanym pytaniom odnośnie treningu na tym sprzęcie, aby móc się jak najlepiej przygotować do codziennej dawki ruchu.

Czy można ćwiczyć na stepperze będąc w ciąży?

Ruch jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży, jednak powinien być on dawkowany rozsądnie i bez ryzyka obciążania brzucha. Stepper w ciąży wydaje się zatem być odpowiednim wyborem. Nie warto szarżować i robić codziennie intensywnego treningu wysiłkowego – należy zafundować sobie ok. 10-15 minut spokojnych ćwiczeń każdego dnia, aby utrzymać ciało w dobrym zdrowiu i kondycji.

Ile kalorii spalają ćwiczenia na stepperze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ sporo zależy od intensywności ćwiczeń na stepperze, ale również indywidualnych uwarunkowań fizycznych każdego z nas. Można jednak przyjąć, że podczas godziny takiego treningu można spalić nawet do 500 kcal! Z pewnością więc warto podjąć się takiego wysiłku każdego dnia.

Po jakim czasie pojawiają się efekty ćwiczeń na stepperze?

Ile trzeba ćwiczyć na stepperze, żeby schudnąć? Tutaj niestety również nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Dużo zależy od tego, czy treningom towarzyszy niskokaloryczna dieta, z jaką intensywnością są prowadzone ćwiczenia oraz czy zachowywana jest ich regularność. Przy codziennych sesjach na stepperze pierwszych efektów można spodziewać się już po kilku dniach, choć najbardziej zauważalne będą po ok. miesiącu.

Czy można zrzucić brzuszek, ćwicząc na stepperze?

Tak! Choć na pewno najlepsze efekty osiąga się, jeśli przez cały trening utrzymywane jest napięcie mięśni brzucha. Jeśli na początku jest to dla Ciebie za trudne, element ten wprowadź dopiero po kilku dniach ćwiczeń.

Rekomendowany sprzęt

Dobranie sprzętu do ćwiczeń wytrzymałościowych w dużej mierze zależy od tego, czy szukasz steppera do własnego, domowego użytku, czy też chcesz wybrać urządzenie do prowadzonego przez siebie klubu fitness. W pierwszym przypadku wybór jest prosty – mały stepper z linkami to wszystko, czego potrzebujesz, by zadbać o formę. Na pewno zajmie mniej miejsca, niż bieżnia do domu, rowerek stacjonarny czy orbitrek, a pozwoli Ci w prawidłowy i satysfakcjonujący sposób wykonywać codzienny trening cardio.

Z kolei na siłowniach trzeba już postawić na profesjonalny sprzęt z drążkami, zaawansowanym komputerem i przede wszystkim wykonany z solidniejszych materiałów – należy bowiem pamiętać, że taki stepper będzie użytkowany przez kilka-kilkanaście godzin każdego dnia, podczas gdy ten domowy najwyżej przez 1-2 godziny dziennie, i to tylko jeśli korzysta z niego kilkoro domowników.

Ćwiczenia na stepperze – podsumowanie

Stepper do ćwiczeń może odmienić Twoje życie – samopoczucie, zdrowie i sylwetkę. Najważniejsze podczas treningów z jego wykorzystaniem są: regularność, prawidłowa sylwetka i intensywność ćwiczeń dopasowana do potrzeb i możliwości Twojego ciała. Jeśli będziesz trzymać się tych wskazówek, już po niedługim czasie zauważysz pierwsze efekty ćwiczeń na stepperze i z pewnością będziesz chcieć więcej! Co najważniejsze, stepper sprawdza się nie tylko jako sprzęt na siłowni – kompaktowe modele możesz trzymać w domu, co z pewnością docenią osoby, którym ciężko znaleźć czas na regularne wyprawy do klubu fitness.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli slackline dla początkujących. Poznaj podstawy chodzenia po taśmie 

Chodzenie po linie nie jest już domeną cyrkowych akrobatów. Każdy może spróbować swoich sił, Ty również!…

Czytaj więcej

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Proste sposoby, które działają!

W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie obowiązki i rozpraszacze są na każdym kroku, utrzymanie rutyny ćwiczeń…

Czytaj więcej