Jak otworzyć bar

Udostępnij

Autor Wojciech Kaczałek
28 kwietnia, 2021

Bar jest szerokim pojęciem, obejmującym bardzo różne rodzaje lokali gastronomicznych. Bez względu na profil działalności, kwestie związane z formalnościami, wyposażeniem czy marketingiem są do siebie zbliżone. Jak otworzyć bar i co brać pod uwagę podczas planowania?

wie man eine Bar öffnet

Udostępnij

Bar jest szerokim pojęciem, obejmującym bardzo różne rodzaje lokali gastronomicznych. Bez względu na profil działalności, kwestie związane z formalnościami, wyposażeniem czy marketingiem są do siebie zbliżone. Jak otworzyć bar i co brać pod uwagę podczas planowania?

Typy barów

W dzisiejszych czasach nie ma sztywnych podziałów, jeśli chodzi o rodzaje obiektów gastronomicznych. Dany lokal może łączyć w sobie cechy kilku różnych typów działalności. Szykowna restauracja z obsługą kelnerską może być urządzona i funkcjonować na kształt bistro. W pubie często zjesz nie tylko paluszki i krakersy, ale i ciekawe dania ze składnikami nawiązującymi do browarnictwa, przygotowywane przez profesjonalnego szefa kuchni.

Niemniej jednak, można w przybliżeniu podać elementy, którymi powinien charakteryzować się bar. Zazwyczaj jest to lokal samoobsługowy, który serwuje potrawy i napoje w przystępnych cenach. Ponadto, dania są często dostępne od ręki. Jakie są główne rodzaje barów. Na co zwrócić uwagę, wybierając dany profil działalności?

Jak otworzyć bar szybkiej obsługi?

Bar szybkiej obsługi to lokal gastronomiczny, który oferuje jedzenie od ręki. Często wybór dań głównych jest szeroki, uwzględnia zarówno potrawy mięsne, jak i wegetariańskie. Klienci samodzielnie nakładają sobie porcje, które następnie są ważone przy kasie.

Jak otworzyć bar szybkiej obsługi, które kwestie są istotne? Przede wszystkim, musisz znaleźć lokal, który zmieść stosunkowo dużą liczbę osób w godzinach obiadowych. Dobre lokalizacje to m.in. biurowce czy kampusy studenckie. Nastaw się na gotowanie prostych dań, ale w dużych ilościach. W barze szybkiej szczególnie istotne jest utrzymanie niskiego poziomu food cost, czyli kosztu przygotowywania potraw.

Jak otworzyć bar mleczny?

Bar mleczny to prawdziwa klasyka, jeśli chodzi o obiekty gastronomiczne. Chociaż mogą wydawać się reliktem minionej epoki, to wiele lokali tego typu przeżywa obecnie renesans.

Jak wskazuje nazwa, w barze mlecznym serwuje się głównie potrawy bazujące na mleku, a także nabiale i mące. Najczęściej oferta obejmuje dania jarskie, czasami z uzupełnieniem menu pod postacią mięsa.

Charakterystyczne dla baru mlecznego jest to, że za jego prowadzenie można otrzymać dotację. Tanie składniki oraz wsparcie z budżetu państwa sprawiają, że obiekty tego typu są w gronie lokali gastronomicznych oferujących jedne z niższych cen na rynku.

Jak założyć bar sushi?

Lokal z sushi wyróżnia się na tle innych barów bardzo sprecyzowanym profilem. W ofercie znajdują się konkretne dania kuchni azjatyckiej.

W odróżnieniu od innych barów, lokalizacja baru sushi nie jest kluczowa. Oczywiście, umiejscowienie obiektu na osiedlu czy w galerii handlowej może pomóc w zdobyciu tak stałych, jak i doraźnych klientów, jednak często o sukcesie decyduje wysoka jakość potraw. Miłośnicy sushi będą w stanie zapłacić więcej lub wybrać się na drugi koniec miasta, jeśli kuchnia będzie się wyróżniać pod względem smaku.

Jak założyć tego typu bar, żeby mieć szansę na odniesienie sukcesu? Przede wszystkim, powinno się zatrudnić specjalistów, którzy będą mieli odpowiednią wiedzę i doświadczenie w przygotowywaniu sushi. Trzeba też znaleźć dostawców dobrych składników. Dobrze jest się też od razu nastawić na sprzedaż na wynos.

Jak założyć bar z alkoholem?

Bar z alkoholem może być albo osobnym obiektem, albo lokalem umiejscowionym przy restauracji czy hotelu. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w taką działalność, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, co będzie podawane w takim wyszynku: czy głównie piwo (wtedy będzie to pub), czy także inne trunki, z naciskiem na drinki, z ofertą piwną jako dodatkiem.

Jak otworzyć pub bądź bar z alkoholem? W tym wypadku jedzenie jest zazwyczaj sprawą drugorzędną. Bardziej liczą się umowy z dostawcami piwa oraz innych alkoholi. Istotna jest lokalizacja, umiejscowienie baru – albo w miejscu, w którym nie ma podobnych obiektów, a tym samym konkurencji, albo wręcz przeciwnie, w skupisku pubów, gdzie można liczyć na klientelę szukającą wieczorem miejsca.

Otwarcie baru – co brać pod uwagę?

Jak otworzyć bar, żeby mieć szansę powodzenia? Wiele zależy od tego, jakie masz doświadczenie, gdzie uda Ci się znaleźć lokal oraz w jakich godzinach chcesz prowadzić działalność. Bar szybkiej obsługi czy mleczny będzie otwarty raczej w godzinach obiadowych, pub wieczorem.

Adaptacja lokalu gastronomicznego

Szukając lokalu dobrze w pierwszej kolejności brać pod uwagę miejsca, w których znajdował się już inny obiekt gastronomiczny. Może to znacząco obniżyć koszt adaptacji. Bez względu na profil, bar powinien zostać dostosowany do wymogów BHP w gastronomii, mieć oddzielone ścieżki “czyste” (przenoszenie gotowe jedzenia, umytych naczyń itp.) od “brudnych” (naczynia do mycia, odpadki, ścieżka do transportu półproduktów), łatwą do umycia podłogę, wydzielone toalety, szatnię dla personelu itp.

Nazwa i marketing baru

Nazwa baru powinna być przede wszystkim prosta, łatwa do zapamiętania i wymówienia. Jeśli chodzi o obiekty serwujące jedzenie, dobrze jest już samym szyldem komunikować profil działalności. Nie ma nic złego w nazwie typu “Bar mleczny u Staszka”. Nazwa może też podpowiadać jakiego typu dania są oferowane. Przykładowo, “Bar po kiełkami” może sugerować, że serwowane są potrawy jarskie.

Jeśli chodzi o puby czy bary z alkoholem, można sobie pozwolić na większą dowolność i oryginalność. Takie lokale mają być charakterystyczne, przyciągać wystrojem, klimatem, więc także nazwą.

Zanim podejmiesz decyzję o tym, jak zwać się będzie Twój lokal, zrób research i upewnij się, że z danej nazwy nikt nie korzysta. Inaczej możesz mieć problem, jeśli będziesz zakładać stronę internetową i profil w mediach społecznościowych.

O ile social media nie będą miały tak dużego znaczenia w przypadku baru mlecznego czy szybkiej obsługi, o tyle mogą być istotnym narzędziem marketingowym dla sushi baru, pubu czy baru z alkoholem. Może być tablicą, na której będziesz ogłaszać promocje, wprowadzenie nowych potraw, organizować konkursy. Jeżeli zamierzasz sprzedawać na wynos, zadbaj o stronę internetową z interaktywnym menu oraz szeroką ofertą płatności online.

Klasyczne formy promocji dalej mogą być skuteczne. Potykacze, banery, ulotki mogą przyciągnąć do Twojego lokalu klientów, zwłaszcza tych, którzy wejdą do baru z ulicy, a nie będą szukać konkretnie Twojego obiektu.

Otwarcie baru – kwestie formalne

Prawne aspekty otwarcia baru z jedzeniem i alkoholem muszą być dopięte na ostatni guzik, bowiem bez akceptacji organów kontrolnych lokal nie będzie mógł funkcjonować. Przygotowując biznesplan, weź pod uwagę koszty związane z:

Dodatkowo weź pod uwagę opłaty na ZAiKS-u (jeśli w lokalu ma być grana muzyka), a także formalności i wydatki powiązane z licencją na detaliczną sprzedaż alkoholu. Jeżeli planujesz wiosną i latem otwarcie ogródka, konieczne może być zdobycie pozwolenia od zarządcy drogi. Dla osób, które będą mieć jakikolwiek kontakt z żywnością, napojami czy naczyniami, konieczne będzie wyrobienie książeczki sanepidowskiej.

Wyposażenie baru – co wybrać?

Wyposażenie baru będzie różne w zależności od rodzaju lokalu gastronomicznego, jednak wiele sprzętów jest uniwersalnych. Potrzebne będą urządzenia chłodnicze (do przechowywania półproduktów i doraźnego chłodzenia gotowych dań), zlewy, stoły i szafki gastronomiczne.

W przypadku baru szybkiej obsługi przyda się sprzęt, który usprawni produkcję i pozwoli trzymać koszty przygotowywania potraw (food costs) pod kontrolą. Będą to m.in. krajalnice, tostery, prasy do hamburgerów i kotletów czy opiekacze.

Do tego dochodzą oczywiście naczynia, garnki, sztućce i patelnie. Również drobne akcesoria mogą mieć znaczenie i wpłynąć na funkcjonowanie baru. Mogą to być listwy do bonowania, ekspozytory, serwetniki. W pubie przydadzą się kostkarki, pojemniki barmańskie, kubełki na lód, miarki barmańskie i shakery.

Otwarcie baru – podsumowanie

Jak otworzyć bar, żeby mieć nadzieję na profity? Zacznij od zbadania rynku oraz znajdź w nim lukę. Jeśli na nowym osiedlu nie ma baru mlecznego lub szybkiej obsługi, może to być dla Ciebie szansa. W przypadku pubu, sukces możesz odnieść dzięki ciekawej ofercie piw oraz atmosferze.

Materiały źródłowe:

Projekt technologiczny – składowe

Wymagania higieniczne – system HACCP

Formularz zlecenia na pobór próbek wody i badanie próbek środowiskowych


Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.

Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wybrać dobrą torbę termiczną na jedzenie do zamówień z dowozem?

Wybór odpowiedniej torby termicznej do zamówień z dowozem to kluczowy krok, który może znacząco wpłynąć na…

Czytaj więcej

Jak wyliczyć koszt produkcji lodów? Zwiększ zyski lodziarni!

Lody to nie tylko letni przysmak, ale również poważny biznes. Z każdym rokiem popyt na lody…

Czytaj więcej

Opłata serwisowa w restauracji – czy warto ją wprowadzić?

Właściciele restauracji i lokali gastronomicznych nieustannie poszukują nowych sposobów na zwiększenie satysfakcji klientów i rentowności operacyjnej.…

Czytaj więcej

Jak ułożyć menu weselne w restauracji?

Wybór menu na wesele to jedna z najważniejszych decyzji, jakie para młoda musi podjąć w trakcie…

Czytaj więcej