Gdy Ty już przygotujesz się na zimę, zakładając sweter, solidne trapery, ciepłe kalesony i gruby płaszcz, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu swojego samochodu. Śnieg, mróz i śliskie drogi to trio, które jest niemałym wyzwaniem zarówno dla auta, jak i kierowcy. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak przygotować auto do zimy!
Gdy Ty już przygotujesz się na zimę, zakładając sweter, solidne trapery, ciepłe kalesony i gruby płaszcz, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu swojego samochodu. Śnieg, mróz i śliskie drogi to trio, które jest niemałym wyzwaniem zarówno dla auta, jak i kierowcy. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak przygotować auto do zimy!
Niezbędne podstawy do zimowania samochodu, które musisz znać
Nie czekaj zbyt długo i przygotuj się, zanim przyjdą pierwsze przymrozki. Zima ma to do siebie, że potrafi zaskoczyć i drogowców, i kierowców, więc zacznij działać już w październiku. Na pewno zaopatrz się w opony zimowe, które zapewnią niezbędną przyczepność na śliskich drogach. Pamiętaj też o wymianie letniego płynu do spryskiwaczy na zimowy, a także o dolanie płynu niezamarzającego do zbiornika wyrównawczego chłodnicy. A co z elektryką? Czy akumulator na pewno jest naładowany, a światła przygotowane na dłuższe noce?
Zmiana opon na zimowe, to bezpieczne auto na oblodzonej drodze
Jeśli nie jeździsz na oponach wielosezonowych, zmiana opon letnich na zimowe jest koniecznością. Śnieg i mróz bardzo pogarszają przyczepność na drodze, a bezpieczna jazda jest możliwa tylko na zimówkach. Przede wszystkim zwróć uwagę na głębokość bieżnika. O ile 1,6 mm jest dopuszczalne, to eksperci są zgodni, że powinna ona wynosić co najmniej 4 mm, aby zapewnić najlepszą przyczepność. Ogumienie nie tylko ma znaczenie z punktu widzenia warunków jazdy, ale skraca też drogę hamowania na oblodzonych nawierzchniach.
Wszystko widoczne jak na dłoni z zimowym płynem do spryskiwaczy
Zimą błoto pośniegowe i sól drogowa sprawiają, że przednia szyba brudzi się o wiele szybciej niż zwykle. W wielu przypadkach przetarcie wycieraczkami nie pomoże, a nawet pogorszy widoczność. Z płynem do spryskiwaczy szybko umyjesz przednią szybę. Zanim wlejesz go do zbiornika, zwróć uwagę na rodzaj. Zimowy ma znacznie niższą temperaturę zamrażania niż letni i dzięki temu nie zmieni się w lód po spryskaniu szyby, a także nie uszkodzi układu spryskiwaczy przy minusowych temperaturach. Więcej prac konserwacyjnych, które wykonasz na własną rękę, znajdziesz w naszym artykule: po co Ci mechanik? Poznaj 5 rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, aby utrzymać samochód w dobrej formie!
Ma chłodzić, a nie zamarzać: przygotowanie płynu do chłodnicy na zimę
Jeśli samochód stoi na zewnątrz przez dłuższy czas, a temperatury gwałtownie spadają, to istnieje wysokie ryzyko zamarznięcia płynu do chłodnicy. Zwykle preparaty tego typu mają bardzo wysoką odporność na zimno, nawet do -37°C, ale wielu kierowców rozcieńcza je wodą lub wlewa do układu chłodzenia samą wodę. W takich sytuacjach należy koniecznie zastosować niezamarzający płyn do chłodnicy, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie silnika i funkcjonowanie auta. Pamiętaj też o regularnym sprawdzaniu jego poziomu w zbiorniku wyrównawczym! Zimą, w wyniku dużych różnic temperatur, układ chłodzenia w samochodzie ma tendencję do rozszczelniania.
Ładując akumulator samochodowy, zabezpieczasz go przed zimą
To żadna tajemnica, że akumulator rozładowuje się szybciej zimą niż latem. Dlatego, zanim temperatura spadnie poniżej zera, sprawdź poziom jego naładowania i w razie potrzeby skorzystaj z odpowiednich narzędzi samochodowych, takich jak prostowniki, aby postawić akumulator na nogi. Jeśli bateria w aucie rozładowuje się zbyt szybko, to znak, że pora ją wymienić. Mechanicy są zgodni, że główną przyczyną awarii zimą jest zbyt słaby lub rozładowany akumulator, który uniemożliwia uruchomienie pojazdu.
Stań w blasku reflektorów i sprawdź światła w swoim aucie
Akumulator naładowany? Świetnie! To teraz sprawdź reflektory. Zimą zmrok zapada znacznie szybciej, dlatego odpowiednio wcześniej skontroluj stan zarówno przednich, jak i tylnych świateł. Chcesz przecież widzieć, co się dzieje nocą na drodze, a jednocześnie pozwolić innym dostrzec Twój samochód, prawda? Wymianę przepalonych żarówek możesz przeprowadzić samodzielnie, ale kontrolę pozycji reflektorów lepiej zostawić profesjonalistom. Mają oni odpowiedni sprzęt, z którym ustawią lampy tak, aby nie oślepiały innych uczestników ruchu. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu świateł. Nawet krótka przejażdżka zimą po błocie pośniegowym zmniejszy efektywność reflektorów.
Ochrona przed mrozem to podstawa zimowania samochodu
Zamarzły Ci drzwi i nie możesz wsiąść do samochodu? Wilgoć często gromadzi się na uszczelkach drzwi, a następnie zamarza pod wpływem niskich temperatur. Próba otwarcia auta na siłę często kończy się rozerwaniem uszczelki. Wystarczy się odpowiednio przygotować, aby uniknąć takiego scenariusza. Przede wszystkim porządnie oczyść i osusz uszczelki, a następnie posmaruj je gliceryną, wazeliną techniczną lub silikonem w sprayu. Dzięki temu będą one elastyczne i przymarzną.
Zima i rdza to złowieszczy duet. Sprawdź podwozie i lakier, żeby nie zdziwić się wiosną
Sypanie soli drogowej na ulice w czasie przymrozków to częsta praktyka. Rozpuszcza ona lód, poprawiając tym samym przyczepność nawierzchni. Niestety sól atakuje również podwozie i sprzyja powstawaniu rdzy, nawet jeśli lakier jest lekko uszkodzony. Dlatego warto wcześniej zabezpieczyć karoserię swojego pojazdu. Dowiedz się, jak profesjonalnie wypolerować części samochodowe, takie jak felgi aluminiowe!
Samochód jest gotowy na zimę, ale co robić, gdy podróżujesz w śniegu i mrozie?
Jest -20°C, drzwi otwierają się płynnie, akumulator samochodowy naładowany, a płyn do spryskiwaczy usuwa brud na przedniej szybie. Jedziesz spokojnie na oponach zimowych, nawet po drogach, które nie zostały jeszcze odśnieżone. Ale czy masz wszystko na zimową wyprawę? Spakuj kilka poręcznych narzędzi do bagażnika, zanim wyruszysz w podróż. Mogą się przydać.
Koc i łopata – niezastąpieni pomocnicy na śniegu
Zimą na oblodzonych drogach zdarzają się sytuacje, na które zwyczajnie się nie przygotujesz. Nawet z najlepszymi oponami zimowymi możesz stracić panowanie na śliskiej nawierzchni. Jeśli mimo ostrożnej jazdy wpadniesz w poślizg i zakopiesz się w zaspie, w wyciągnięciu pojazdu pomoże Ci łopata. W przypadku poważniejszej awarii, wymagającej udziału pomocy drogowej, ciepły koc umili Ci oczekiwanie na lawetę.
Zabierz kabel rozruchowy, aby szybko odpalić auto
Nawet jeśli naładujesz akumulator do pełna, to jest wiele scenariuszy, w których może się rozładować. Wiele krótkich przejażdżek po mieście, wadliwy układ elektryczny czy pozostawienie włączonych świateł na noc również wpływają na efektywność baterii samochodowej. Ratunkiem okażą się kable rozruchowe. Wystarczy poprosić o pomoc innego kierowcę, który pozwoli podłączyć przewody do swojego akumulatora. W ten sposób wznowisz jazdę, nawet jeśli tylko na chwilę. Dodatkowo niektóre prostowniki mają zintegrowaną funkcję rozruchu, która pomoże ponownie uruchomić samochód.
Skrobaczka, zmiotka i folia ochronna do szybkiego odśnieżenia i zabezpieczenia samochodu zimą
Śnieg, wilgoć lub błoto pośniegowe to stały element na każdym samochodzie zimą. Warto więc wyposażyć się w takie akcesoria, jak skrobaczki, zmiotki i folie ochronne. Za pomocą skrobaczki szybko usuniesz zmarznięty śnieg i lód z szyby. Jeśli śnieg jeszcze nie zamarzł, często wystarczy zmiotka, aby oczyścić przednią szybę. Z kolei folie ochronne na przednią szybę zapobiegną tworzeniu się szronu i pozwolą szybko usunąć śnieg. Dzięki temu nie trzeba używać skrobaczki do lodu. Kompleksową ochronę zapewnią pokrowce samochodowe, które naciągniesz na cały pojazd.
- Łańcuchy na koła śniegowe – 4WD (4×4) – 16 mm – EN 16662-1 – rozmiary kół: 10 x 15 / 255/75 r15 / 31 x 10,50 r15 i inne
- Łańcuchy na koła śniegowe – rozmiary kół: 20 x 7-12 / 20 x 8,00-8 / 20 x 8,00-10 / 20 x 9,00-8 – do traktorków ogrodowych i podobnych
-
Łańcuchy na koła śniegowe – 4WD (4×4) – 16 mm – EN 16662-1 – rozmiary kół: 9 x 15 / 245/65 r17 / 255/50 r19 i inne
269,00 zł249,00 zł
Tam, gdzie zimówki nie dają rady, załóż łańcuchy śniegowe
W niektórych regionach, zwłaszcza górskich, łańcuchy śniegowe są również przydatnym dodatkiem do opon zimowych. Zanim kupisz to akcesorium samochodowe, upewnij się, że bezproblemowo je założysz i są zatwierdzone do użytku drogowego. Oczywiście łańcuchy na koła muszą pasować do rozmiaru opon. Informacje o rozmiarze znajdziesz bezpośrednio na ogumieniu. Jeśli planujesz podróżować zimą po Europie, sprawdź wcześniej, jakie przepisy dotyczące łańcuchów śniegowych obowiązują w danym kraju.
Mrozy nadchodzą, przygotuj swoje auto na zimę
Teraz już wiesz, jak przygotować auto do zimy. Kluczem jest zrobienie tego odpowiednio wcześniej. Opony zimowe, płyn do spryskiwaczy i naładowanie akumulatora – tym najlepiej zająć się już w październiku. Pamiętaj też o zabezpieczeniu uszczelek w drzwiach i sprawdzeniu reflektorów, aby później uniknąć przykrych niespodzianek. Ponadto do bagażnika warto włożyć takie sprzęty, jak kable rozruchowe, koc, łopatę, skrobaczkę i łańcuchy śniegowe. Specjalnie dla Ciebie mamy listę, z którą przygotujesz samochód na zimę:
Lista:
- Opony zimowe,
- Płyn do chłodnicy niezamarzający,
- Płyn zimowy do spryskiwaczy,
- Sprawdzenie akumulatora (naładowanie lub wymiana),
- Kontrola stanu reflektorów,
- Regularne czyszczenie reflektorów,
- Czyszczenie i smarowanie uszczelek drzwi,
- W bagażniku: kable rozruchowe, koc, łopata, skrobaczka, zmiotka, folia ochronna i łańcuchy śniegowe.
Rada na sam koniec: zaopatrz się też w odmrażacz do zamków, który schowasz w garażu lub domu. Nie przyda Ci się on w schowku w samochodzie!
Udostępnij