Zostań snajperem na budowie i mierz dokładnie! Jaki dalmierz laserowy wybrać?

Udostępnij

Mierzenie odległości czy powierzchni na oko to marny pomysł. Jasne, masz do dyspozycji miarki lub taśmy, ale ich rozwijanie i zwijanie zajmuje mnóstwo czasu. A Ty się przecież spieszysz, bo chcesz wybudować swój dom jak najszybciej! Na szczęście wystarczy, że razem z nami dowiesz się, jaki dalmierz laserowy kupić, aby wszystko poszło sprawnie.

Udostępnij

Mierzenie odległości czy powierzchni na oko to marny pomysł. Jasne, masz do dyspozycji miarki lub taśmy, ale ich rozwijanie i zwijanie zajmuje mnóstwo czasu. A Ty się przecież spieszysz, bo chcesz wybudować swój dom jak najszybciej! Na szczęście wystarczy, że razem z nami dowiesz się, jaki dalmierz laserowy kupić, aby wszystko poszło sprawnie.

Laserowa precyzja na budowie, czyli jak działa dalmierz laserowy

Dalmierze laserowe, pomimo zastosowania zaawansowanej technologii, nie są skomplikowanymi urządzeniami. Zwykle są stosunkowo małe i zmieszczą Ci się do każdej kieszeni. Nawet nie zauważysz, że masz jakiś przy sobie. Jednak w tym niewielkim mierniku kryje się ogromny potencjał.

Wszystko za sprawą dwóch elementów – emitera i odbiornika. Pierwszy z nich wysyła laser w ustawionym kierunku. Po dotarciu do nieprzezroczystej powierzchni, np. ściany, odbija się od niej i wraca do odbiornika. Miara laserowa na podstawie czasu, jaki pokonała wiązka, oblicza przebyty dystans.

To nie fizyka kwantowa. Obsługa dalmierza laserowego

Niezależnie od tego, jaki dalmierz laserowy chcesz wybrać, obsługa większości modeli wygląda bardzo podobnie. Producenci zadbali o to, aby dodatkowo nie utrudniać pracy na budowie.

Najpierw ustaw swoje narzędzie pomiarowe na stabilnym podłożu. Najlepiej sprawdzi się statyw, ale równy stół czy podłoga też zdadzą egzamin. Trzymanie urządzenia w rękach źle wpłynie na dokładność pomiaru.

Po ustawieniu wyceluj emiter w stronę, którą chcesz zmierzyć. Wiązka musi się odbić od powierzchni, więc nakieruj ją na ścianę, płot czy słup. Jeśli nie masz punktu odniesienia lub ma on nieregularny kształt (jest okrągły/zakrzywiony), to sięgnij po tarczki celownicze. Ułatwią Ci pracę, a i zapewnią lepsze wyniki.

Teraz pozostaje Ci wcisnąć przycisk i odczytać wartość na wyświetlaczu. Po naciśnięciu guzika nie ruszaj dalmierza, żeby nie wpłynąć na efekt końcowy. I już.

Jaki dalmierz laserowy? Słów kilka o parametrach

Zastanawiając się, jaki dalmierz laserowy wybrać na własne potrzeby, bardzo dobrym pomysłem, jest porównanie parametrów poszczególnych modeli. Ale na co dokładnie masz zwrócić uwagę? Chociażby na:

Porównuj ze sobą różne modele, aby znaleźć dalmierz laserowy najlepszy dla siebie. Inne potrzeby będzie miał wykończeniowiec, inne płytkarz, a jeszcze inne elektryk. Jeśli szukasz sprzętów dla tego ostatniego, przeczytaj kolejny wpis i dowiedz się, jakie narzędzia dla elektryka będą najlepsze.

Dalmierz laserowy a ultradźwiękowy. Który lepszy?

Twoja decyzja nie ogranicza się jedynie do tego, jaki dalmierz laserowy wybrać. Trafisz też na inne urządzenia, a wśród nich będą dalmierze ultradźwiękowe. Czym się różnią i który jest lepszy?

Jak się pewnie domyślasz, miary ultradźwiękowe do pomiarów wykorzystują dźwięki. Ich zasada działania jest dość podobna do modeli laserowych. Emitują fale akustyczne, które odbijają się od powierzchni, a następnie wracają do odbiornika urządzania. Oblicza on, ile czasu trwała podróż i na tej podstawie określa odległość.

Zaletą tych sprzętów jest niższa cena, więc są częstym wyborem amatorów i domowych majsterkowiczów. Niestety wiąże się z tym jedna ogromna wada – gorsza jakość pomiaru.

Na fale dźwiękowe wpływ mają takie czynniki jak wiatr, temperatura otoczenia czy nierówne powierzchnie. Ponadto materiały wygłuszające np. dywany czy specjalne gąbki również utrudniają uzyskanie dokładnego wyniku. W związku z tym miary ultradźwiękowe nadają się jedynie do pustych pomieszczeń.

Przyjmij pozycję, wyceluj i zmierz

To jaki dalmierz ultradźwiękowi w końcu trafi do Twojej skrzynki, zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich potrzeb. Zwróć uwagę przede wszystkim na zasięg i dokładność wybranego urządzenia. Nieodpowiednie parametry sprawią tylko, że wyrzucisz pieniądze w błoto, a tego lepiej uniknąć. Trafiony zakup z kolei na pewno ułatwi Ci pracę podczas niejednego remontu.

Interesujesz się budowlanką? Wykorzystaj to i otwórz własną działalność! Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak założyć firmę budowlaną, żeby poznać szczegóły.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej