Zamiast zamieniać siekierkę na kijek, wybierz odpowiednie narzędzia ręczne. Dowiedz się jakie

Udostępnij

Autor expondo expert
6 czerwca, 2022

Jesteś fachowcem lub majsterkowiczem? W Twojej skrzynce po prostu muszą znaleźć się niektóre narzędzia ręczne. Wygodne w użyciu i skuteczne – pozwolą przeprowadzić zarówno duży remont, jak i małe naprawy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kompletowania zestawu.

Udostępnij

Jesteś fachowcem lub majsterkowiczem? W Twojej skrzynce po prostu muszą znaleźć się niektóre narzędzia ręczne. Wygodne w użyciu i skuteczne – pozwolą przeprowadzić zarówno duży remont, jak i małe naprawy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kompletowania zestawu.

Rodzaje narzędzi ręcznych

Narzędzia ręczne są cenione ze względu na swoją kompaktową konstrukcję. Można wygodnie je przechować, a w razie potrzeby błyskawicznie wykorzystać. Nieocenioną zaletą przyborów tego typu jest też mobilność. Nie wymagają do pracy zewnętrznych źródeł zasilania, więc użyjesz ich niemal wszędzie! Kompletując wyposażenie warsztatu, warto pamiętać, aby gromadzić i uporządkowywać je zgodnie z końcowym przeznaczeniem.

Narzędzia ręczne ogrodowe

Narzędzia ręczne wykorzystywane w ogrodzie przydadzą Ci się sezonowo. Dlatego najlepiej przechowywać je w wydzielonym miejscu. Najlepsze będą domki narzędziowe, wszelkiego rodzaju skrzynie, schowki i komórki. Niezależnie od rozmiaru działki na pewno musisz mieć na wyposażeniu następujące ręczne narzędzia ogrodnicze:

Jeżeli dysponujesz działką o dużej powierzchni, na pewną przydadzą Ci się wertykulatory, opryskiwacze, rozsiewacze nawozu, wózki do ziemi czy trymery do roślin. Bardzo ułatwią one uprawę warzyw, a także przygotowanie gleby pod klomby oraz pielęgnację ozdobnych kwiatów i krzewów. Jeżeli masz trawnik, to świetnym narzędziem będzie ręczny aerator. Dzięki niemu ziemia zostanie napowietrzona, a trawa będzie rosnąć bujnie i równomiernie. Z kolei gdy chlubą Twojego ogrodu jest żywopłot, potrzebne Ci będą nożyce do jego przycinania.

Narzędzia ręczne stolarskie

Jeżeli masz warsztat stolarski lub Twoim hobby jest majsterkowanie i praca w drewnie, na wyposażeniu musisz posiadać:

Narzędzia do ręcznej obróbki drewna najlepiej przechowywać w szafkach warsztatowych lub na tablicach narzędziowych. Świetnym rozwiązaniem będzie też zakup profesjonalnego stołu warsztatowego. Dzięki niemu wszystkie potrzebne akcesoria będą zawsze pod ręką!

Narzędzia ręczne budowlane

Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć firmę budowlaną, wiedz, że potrzebne Ci będzie sporo narzędzi. Świetną decyzją jest zakup skrzynki lub torby narzędziowej, w których łatwo przewieziesz je na plac budowy. Z kolei pas narzędziowy sprawi, że wygodnie sięgniesz po nie, stojąc na drabinie czy rusztowaniu. Na Twoim wyposażeniu sprawdzą się:

Przydadzą Ci się również metrówka oraz taśma zwijana, a także różne mierniki optyczne (sprawdź, jaki dalmierz wybrać!). Musisz mieć również składaną drabinę oraz ręczny chwytak. Narzędzia ciesielskie ręczne (siekiera, ciesak czy ośnik) również w wielu przypadkach okażą się niezbędne podczas Twojej pracy.

Narzędzia ręczne do obróbki kamieniarskiej

Jeżeli jesteś brukarzem lub kamieniarzem, Twój warsztat musi zawierać z kolei:

Przydadzą Ci się również szablony oraz ołówki, dzięki którym precyzyjnie wyznaczysz kształty i linie cięcia, a tym samym obrobisz kamienne płyty. Narzędzia elektryczne ręczne (szlifierki, piły do glazur i kamienia, polerki) to również coś, czego nie może na wyposażeniu Twojego zakładu zabraknąć.

Narzędzia ręczne tapicerskie

Podczas pracy tapicera wykorzystywane są powszechnie nożyce do wykrawania płatów materiału. Obicie przybijesz do mebli dzięki młotkom tapicerskim oraz zszywaczom (takerom). Na wyposażeniu warto mieć również akcesoria do obróbki skóry: noże, dłuta, sztyfty oraz dziurkacze. Przydadzą Ci się też wszelkiego rodzaju narzędzia ręczne do drewna: pilniki, papier ścierny oraz dłuta. Dzięki nim w każdym przypadku dopasujesz tapicerkę do danego mebla.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze narzędzi ręcznych?

Podczas kompletowania zestawu narzędzi należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość. Świetnie sprawdzają się trwałe materiały w rodzaju stali, stali nierdzewnej oraz chromowanej. Dobre są również wysokojakościowe tworzywa sztuczne oraz tradycyjne drewno. Przed nabyciem trzeba koniecznie sprawdzić, jak sprzęt leży w dłoni i czy ma antypoślizgową rączkę.

Błędy przy wyborze i użytkowaniu

Kupując bardzo tanie narzędzia słabej jakości, musisz liczyć się z tym, że szybko się zużyją. Mogą również zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Spowoduje to nie tylko przestój w pracy, ale często wiąże się również z niebezpieczeństwem. Należy też zawsze dobierać sprzęty zgodnie z docelowym przeznaczeniem. Zastanawiając się, jakie narzędzia dla elektryka kupić, pamiętaj, że tego typu akcesoria muszą mieć izolowane uchwyty. Inaczej ich użytkowanie może grozić porażeniem prądem elektrycznym.

Narzędzia przechowuj zawsze w miejscu suchym i przewiewnym. Po użyciu dobrze je wyczyść, a elementy typu śruby – nasmaruj. Zabezpieczy je to przed korozją, wydłużając tym samym żywotność.

Jakie narzędzia powinny znaleźć się w każdym warsztacie?

Rekomendowane narzędzia ręczne do każdego warsztatu to przede wszystkim uniwersalne młotki, obcęgi, kombinerki, piły, śrubokręty oraz zestawy kluczy. Dobrze sprawdzą się zarówno płaskie, jak i nasadowe. Te ostatnie ułatwiają odkręcanie śrub w trudno dostępnych miejscach. Na wyposażeniu warsztatu muszą znaleźć się również sprzęty miernicze (taśmy, rozkładane metrówki) oraz wszelkiego rodzaju akcesoria montażowe: gwoździe, kołki rozporowe i śruby. Podobnie, zastanawiając się, jaka stacja lutownicza będzie pasować do Twojej majsterkowni, pamiętaj o niezwykle przydatnych lupach powiększających, szczypcach czy czyścikach do grotów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi ręcznych – podsumowanie

Obojętnie czy Twoją pasją jest ogrodnictwo, majsterkujesz w garażu, czy jeździsz do klientów naprawiać instalacje elektryczne lub hydrauliczne, musisz mieć bogaty zestaw narzędzi. Ręczne przybory niezwykle ułatwią Ci pracę, sprawdzą się również, jeżeli w domu zdarzy się awaria. Docenisz je zwłaszcza wtedy, gdy zabraknie dostępu do energii sieciowej i wszelkiego rodzaju elektronarzędzia staną się bezużyteczne.

Jeśli interesuje Cię tematyka hobbystyczna, sprawdź, jaka lutownica transformatorowa jest najlepsza.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyposażyć warsztat spawalniczy?

Spawanie to sztuka wymagająca nie tylko umiejętności, ale również odpowiedniego wyposażenia. Dobrze zorganizowany i wyposażony warsztat…

Czytaj więcej

Spawanie pachwinowe w praktyce – techniki i ich zastosowanie

Spawanie pachwinowe jest kluczową techniką spawalniczą stosowaną w wielu dziedzinach przemysłu, od konstrukcji stalowych po motoryzację.…

Czytaj więcej

Strefa wpływu ciepła i jej znaczenie w spawaniu

Spawanie to proces, który wymaga nie tylko precyzji, ale także głębokiej wiedzy o wpływie ciepła na…

Czytaj więcej

Jaki wózek spawalniczy wybrać? – poradnik zakupowy

Spawanie to nie tylko umiejętności i dobry sprzęt, ale także odpowiednie akcesoria, które czynią pracę łatwiejszą…

Czytaj więcej