Sterylizacja i dezynfekcja myjką ultradźwiękową

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
31 stycznia, 2021

Czyszczenie, sterylizacja oraz dezynfekcja delikatnych elementów lub przedmiotów o nieregularnych kształtach i porowatej powierzchni może okazać się niezwykle trudne. Szczotki, gąbki oraz ściereczki nie zawsze są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka, a nawet mogą się przyczynić do uszkodzenia obiektu. Na ratunek przychodzą myjki ultradźwiękowe. Czym są, jak działają i jak nimi dezynfekować? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. 

Udostępnij

Czyszczenie, sterylizacja oraz dezynfekcja delikatnych elementów lub przedmiotów o nieregularnych kształtach i porowatej powierzchni może okazać się niezwykle trudne. Szczotki, gąbki oraz ściereczki nie zawsze są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka, a nawet mogą się przyczynić do uszkodzenia obiektu. Na ratunek przychodzą myjki ultradźwiękowe. Czym są, jak działają i jak nimi dezynfekować? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. 

Sterylizacja ultradźwiękami, czyli jak działa myjka ultradźwiękowa? 

Myjka ultradźwiękowa to urządzenie elektryczne mające kształt skrzynki, pudełka bądź pojemnika. Jej wyposażenie obejmuje zbiornik, do którego wlewamy wodę, preparat myjący, ewentualnie środek dezynfekujący. Zanim napełnisz wanienkę, warto sprawdzić jaki płyn do myjki ultradźwiękowej pasuje do przedmiotów, które chcesz zdezynfekować. 

Pomimo że w zbiorniku odbywa się czyszczenie, to najważniejszym elementem łaźni jest przetwornik ultradźwiękowy. Generuje on fale dźwiękowe o częstotliwości ponad 20 kHz, które rozchodzą się w płynie. W wyniku tego w cieczy powstają strefy wysokiego i niskiego ciśnienia. Podczas gdy ciśnienie jest niskie, wytworzone zostają mikropęcherzyki, które następnie przez wysokie ciśnienie ulegają rozszerzeniu, aż w końcu implodują. Proces ten nazywany jest kawitacją i przebiega cyklicznie. 

W wyniku tego zjawiska powstają ogromne ilości energii, które myjka ultradźwiękowa wykorzystuje w procesie czyszczenia, dezynfekcji, a w określonych wypadkach również sterylizacji. Ultradźwięki powodują bowiem u niektórych bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów rozrywanie komórek od wewnątrz. Przeważnie impet wytworzonej energii stosuje się do usuwania wszelkich zabrudzeń jak osady, pyłki, zarodniki pleśni i grzybów. Dodatkowo wybrane modele oczyszczaczy posiadają grzałki podnoszące temperaturę płynu. Zwiększa to skuteczność dezynfekcji. 

Jak używać myjki ultradźwiękowej? Co można zdezynfekować? 

Dzięki takim urządzeniom jak myjki ultradźwiękowe zwanymi też łaźniami lub wannami ultradźwiękowymi możliwe jest czyszczenie i dezynfekcja obiektów, których tradycyjne mycie byłoby czasochłonne, a nawet niemożliwe. Tyczy się to drobnych elementów, przedmiotów z porowatymi powierzchniami oraz sprzętów o skomplikowanych kształtach utrudniających dokładne wyczyszczenie każdego zakamarka. Za pomocą myjek ultradźwiękowych pozbędziesz się nieczystości z filtrów, biżuterii, podzespołów, zegarków, okularów, sztućców, ornamentów, monet oraz medali. Sprawdzą się także w dezynfekcji pipet, kolb, szczypiec i innych akcesoriów stosowanych w laboratoriach.

Gdzie czyszczenie ultradźwiękowe znajduje zastosowanie? 

Myjki ultradźwiękowe są bardzo przydatne w wielu branżach. Czyszczenie złota i czyszczenie srebra to ich główne zadanie w zakładach jubilerskich i złotniczych. Sprawdzają się, gdy trzeba odświeżyć stare kolczyki czy łańcuszki lub usunąć pozostałości poprodukcyjne. Laboratoria analityczne oraz instytuty badawcze używają łaźni ultradźwiękowych do sterylizacji naczyń, jak też narzędzi laboratoryjnych, a salony fryzjerskie i kosmetyczne do dezynfekcji grzebieni, nożyczek, cążków oraz pęset. Stosowane są również w muzeach do czyszczenia zbiorów numizmatycznych. Z kolei w warsztatach samochodowych pomagają przy usuwaniu smarów i zabrudzeń z drobnych elementów (np. zardzewiałych śrub, nakrętek albo wkrętów).  

Myjki ultradźwiękowe coraz częściej trafiają też do prywatnego użytku, gdzie służą do przywrócenia połysku i efektownego wyglądu starych, zaśniedziałych sztućców. Przydadzą się również w myciu okularów, wodoszczelnych zegarków czy komponentów urządzeń, w tym rurek do ekspresów ciśnieniowych do kawy. Profilaktyka alergii myjką ultradźwiękową jest kolejnym argumentem wykorzystania tych sprzętów w domu. Za sprawą oczyszczającego działania fal dźwiękowych pozbędziesz się z przedmiotów codziennego użytku takich alergenów jak roztocza, pyłki roślin czy zarodniki pleśni. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Naświetlone oczy od spawania – jak temu zaradzić?

Spawanie to proces niezbędny w wielu branżach, który jednak niesie za sobą ryzyko dla zdrowia, w…

Czytaj więcej

Jak wyposażyć wózek pokojowej?

W branży hotelowej profesjonalnie wyposażony wózek pokojowej jest kluczowym elementem utrzymania wysokich standardów czystości i efektywności…

Czytaj więcej

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy i panelowy?

Czyste kaloryfery to nie tylko kwestia estetyki, ale również efektywności ogrzewania i zapewnienie zdrowego środowiska w…

Czytaj więcej

Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami?

Czy zauważyłeś kiedyś małe, srebrzyste owady przemykające po kątach twojej łazienki lub kuchni? Są to rybiki…

Czytaj więcej