Ciepło, cieplej… termosy gastronomiczne! Co warto wiedzieć o ich rodzajach i zastosowaniu?

Udostępnij

Trudno wyobrazić sobie jesienną imprezę pod chmurką bez miski gorącej, aromatycznej zupy albo lecza, prawda? Termos gastronomiczny to sprzęt, który niezawodnie zapewni Tobie i Twoim gościom pyszny poczęstunek w doskonałej temperaturze. Dziś przyglądamy się rodzajom oraz parametrom termosów gastronomicznych, które wprowadziły profesjonalny catering na wyższy poziom.

Udostępnij

Trudno wyobrazić sobie jesienną imprezę pod chmurką bez miski gorącej, aromatycznej zupy albo lecza, prawda? Termos gastronomiczny to sprzęt, który niezawodnie zapewni Tobie i Twoim gościom pyszny poczęstunek w doskonałej temperaturze. Dziś przyglądamy się rodzajom oraz parametrom termosów gastronomicznych, które wprowadziły profesjonalny catering na wyższy poziom.

Do czego służy termos gastronomiczny?

Głównym zadaniem termosów gastronomicznych jest ułatwianie życia. Tak, to nie żart! O ich użyteczności przekonało się już wielu restauratorów, właścicieli firm cateringowych i organizatorów rozmaitych eventów. Urządzenia służą do utrzymywania gotowego jedzenia lub napojów we właściwej temperaturze nawet przez wiele godzin. Znacząco ułatwiają także ich transport.

Dzięki rozwiązaniom, które poznasz w dalszych częściach artykułu, sprzęt zapewnia izolację i bezpieczeństwo potraw. Co ważne – nadaje się zarówno do dań na gorąco, jak i na zimno. Aby dowiedzieć się więcej o zasadach przechowywania żywności, przejdź do naszego kolejnego wpisu.

Do wyboru, do koloru, czyli różne rodzaje i pojemności termosów gastronomicznych

Termos termosowi nierówny. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny model, poznaj różne rodzaje sprzętu. Producenci oferują wiele urządzeń o rozmaitej pojemności. Tak duży asortyment sprawia, że wybierzesz wariant dokładnie dopasowany do Twoich potrzeb. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych termosów gastronomicznych.

Termosy gastronomiczne do zupy i nie tylko

Dobry, duży termos gastronomiczny powinien być wykonany z żaroodpornej stali nierdzewnej. Sekret tkwi w umieszczonej między ściankami warstwie izolacyjnej. Utrzymuje ona temperaturę zawartości. Konieczny element to także pokrywka z zatrzaskami. Szczelne zamknięcie sprawia, że gulasz, zupa, leczo czy inne danie o płynnej konsystencji nie wyleje się. Ma to szczególne znaczenie w czasie transportu.

Zastanawiasz się, jak utrzymać ciepło potraw, które dowozisz do różnych miejsc? Termos gastronomiczny ze stali nierdzewnej okaże się strzałem w dziesiątkę. Przemyśl tylko dokładnie, jakiej pojemności zbiornika potrzebujesz. Profesjonalne termosy mają zwykle po kilkadziesiąt litrów. Modele na 80 lub 60 l sprawdzają się zwykle w organizacji dużych imprez. Jeśli masz mniej gości, dobrym rozwiązaniem okażą się takie o pojemności 15, 20, 35 lub 50 l.

Część termosów gastronomicznych doskonale zdaje egzamin nie tylko w transporcie, ale i serwowaniu jedzenia. Mają one kraniki, służące do dozowania sosów lub zup. Warto zwrócić na nie uwagę, kiedy planujesz w swoim menu tego rodzaju dania i dodatki.

Termosy na napoje

A co z podawaniem gorących i zimnych napojów? Na to także mamy sposób! Wystarczy zaopatrzyć się w termos na napoje. Jego zasada działania jest identyczna jak w przypadku termosów gastronomicznych do zupy. Izolują zawartość, a pokrywa z zatrzaskami zapewnia szczelność. Kranik stanowi absolutnie konieczny element, aby wygodnie nalewać np. kawę lub herbatę. Umieszczenie w specjalnym zagłębieniu dodatkowo go zabezpiecza w czasie przewożenia.

Tego rodzaju sprzęt zwykle posiada obudowę z tworzywa sztucznego. Jej ważny element to solidne i poręczne uchwyty do przenoszenia. Pojemność termosów na napoje wynosi zwykle od kilku do kilkunastu litrów. Masz w swojej ofercie oprócz herbaty i kawy napoje w butelkach i puszkach? Sprawdź więc, jaką lodówkę na napoje wybrać.

Termosy konferencyjne

Najmniejsze spośród termosów gastronomicznych są modele konferencyjne. Jak wskazuje nazwa, zdają egzamin podczas konferencji, spotkań, targów itp. Dzięki swoim niedużym rozmiarom i konstrukcji dzbanka świetnie mieszczą się na każdym stole. Uzupełniają często tzw. szwedzki bufet.

Pamiętaj, że termosy konferencyjne nie nadają się na duże imprezy. Ich mała pojemność (np. 1,5 lub 3 l) powoduje, że przy dużej liczbie gości nie podołają zadaniu. Wtedy z odsieczą muszą przyjść kilkunastolitrowe termosy z kranikiem!

Termos konferencyjny to dobry pomysł, kiedy myślisz, jak wyposażyć kawiarnię i cukiernię. Wykorzystaj go pomocniczo, np. jako dzbanek na mleko lub napój kokosowy. Tak nieduże urządzenie będziesz mieć zawsze pod ręką.

Jak wybrać dobry termos cateringowy?

Przy wyborze termosu cateringowego istnieje kilka kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim, istotne jest sprawdzenie materiałów, z których został wykonany termos. Wysokiej jakości stal nierdzewna jest często preferowanym wyborem, gwarantując trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Kolejnym istotnym aspektem jest pojemność termosu, która powinna być dostosowana do planowanego wykorzystania. Dla firm cateringowych ważne jest, aby termos był wystarczająco pojemny, aby pomieścić odpowiednią ilość potraw. Warto również zwrócić uwagę na czas utrzymania temperatury, ponieważ niektóre termosy mogą lepiej sprawdzać się w utrzymaniu ciepła niż inne. Dodatkowo, funkcje takie jak łatwe dozowanie i ergonomiczny design mogą znacznie ułatwić obsługę termosu w codziennym użytkowaniu. Przed dokonaniem zakupu warto również sprawdzić opinie innych użytkowników oraz recenzje, aby uzyskać pewność co do jakości i efektywności wybranego modelu. Podsumowując, zakup termosu cateringowego wymaga uwagi nie tylko na design, lecz przede wszystkim na praktyczne cechy, które wpłyną na wydajność i zadowolenie z użytkowania.

Jak długo termos gastronomiczny trzyma (się) ciepło?

W profesjonalnej organizacji uroczystości stawiaj zawsze na niezawodny sprzęt. Nie pozwolisz przecież, aby Twoi klienci otrzymali np. dania, które wystygły w czasie transportu, prawda? Dlatego kiedy transportujesz potrawy, zadbaj o szczelny termos gastronomiczny.

Najlepiej jest, kiedy utrzymuje on temperaturę przez kilkanaście godzin. Niekiedy jednak wystarcza kilka godzin. Miej na uwadze, żeby początkowa temperatura jedzenia wynosiła ok. 70°C. Wtedy nawet po dość długim czasie danie będzie ciągle ciepłe!

Ciepłe potrawy to nie wszystko! Do czego jeszcze użyć termosów gastronomicznych?

A co, jeśli przyrządzasz potrawy na zimno i zależy Ci na tym, aby się nie nagrzały? Termosy gastronomiczne sprawdzają się również w tym przypadku. Zasada działania jest taka sama. Izolacja chroni nie tylko przed zimnem, ale także ciepłem z zewnątrz. Warto jej jednak pomóc. W przypadku imprez plenerowych pamiętaj, żeby nie ustawiać termosów na słońcu, tylko w cieniu.

Marzysz o własnym biznesie gastronomicznym lub chcesz doposażyć swoją domową kuchnię? Przeczytaj nasz kolejny wpis, w którym radzimy, jaki mikser kupić.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Wymrażanie piwa – proces, techniki i ciekawostki

Wymrażanie piwa to fascynująca, choć nieco mniej znana technika stosowana przez browary, aby wzbogacić smak i…

Czytaj więcej

Jak zrobić wino musujące? Poczuj magię bąbelków!

Wino musujące, znane również jako szampan, to symbol świętowania i elegancji, który cieszy się popularnością na…

Czytaj więcej

Kreatywne pomysły na prezent dla kucharza amatora i profesjonalisty!

Wybór prezentu dla pasjonata kuchni może być nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś…

Czytaj więcej

Catering dla firm – czy to dobry pomysł na biznes?

Catering dla firm rośnie w siłę jako obiecujący segment rynku, przyciągając przedsiębiorców swoim potencjałem na długoterminowe…

Czytaj więcej