Budowa garażu z płyt betonowych – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Garaż betonowy stanowi świetną alternatywę dla konstrukcji drewnianych, blaszanych czy murowanych z cegieł. Jest wytrzymały, ma dobre parametry izolacji termicznej, a w zależności od użytego typu płyt – jego postawienie może być dość tanie. Jak wygląda budowa garażu z płyt betonowych?

Bau einer Garage aus Betonplatten

Udostępnij

Garaż betonowy stanowi świetną alternatywę dla konstrukcji drewnianych, blaszanych czy murowanych z cegieł. Jest wytrzymały, ma dobre parametry izolacji termicznej, a w zależności od użytego typu płyt – jego postawienie może być dość tanie. Jak wygląda budowa garażu z płyt betonowych?

Charakterystyka garaży z płyt betonowych

Na prywatnej działce bez pozwolenia (wymagane jest zgłoszenie robót) postawimy garaż o powierzchni do 35 m kw. Wysokość budynku nie może przy tym przekroczyć 4 m przy dachu płaskim oraz 5 m przy spadzistym.

Do budowy używa się szerokiej gamy płyt betonowych. Nadają się do tego specjalne zbrojone płyty budowlane czy gotowe elementy do płotów. Mając doświadczenie budowalne i odpowiednie warunki, możemy również takie płyty wykonać samemu, a nawet przy odpowiednim oszalowaniu „odlać” prawie cały garaż. Istnieją także firmy budowlane, które dostarczą na miejsce i zamontują prefabrykowane garaże z betonu. Ich usługi nie należą jednak do tanich.

Ile wyniesie wybudowanie garażu z płyt? Całkowity koszt zależy oczywiście od rodzaju użytego surowca, wielkości budynku oraz typu zadaszenia. Najtańszy (i najszybszy w budowie) może okazać się garaż z płyt na ogrodzenia, ponieważ wraz z zadaszeniem i zwykłą podłogą z kostki da się zamknąć budżet w kwocie poniżej 20 tys. zł. Będzie to jednak konstrukcja charakteryzująca się niewielką ochroną termiczną. Bardziej solidne budynki z bramą wjazdową, betonową podłogą i mocnym dachem wymagają wyłożenia kwoty co najmniej dwa razy większej.

Kiedy warto zbudować garaż z płyt betonowych?

Inwestując w garaż, zyskamy nie tylko świetną ochronę dla samochodu i rowerów przed warunkami atmosferycznymi, ale także praktyczny schowek na narzędzia i maszyny ogrodnicze. Jest to też miejsce wymarzone na urządzanie warsztatu majsterkowicza.

W wydzielonym kąciku mogą znaleźć się również drewutnia lub pralnia z suszarnią. Garaż będzie też dobrym miejscem na zainstalowanie pieca centralnego ogrzewania czy modułów sterujących różnymi systemami (np. podlewaniem ogrodu). Wszystko to pozwala zaoszczędzić metraż wnętrza domu.

Garaż z płyt betonowych zalety i wady

Garaże z płyt betonowych mają szereg zalet. Przede wszystkim realizacja inwestycji będzie doskonałym pomysłem, jeżeli zależy nam na trwałej konstrukcji, która posłuży długie lata. Tego typu budynki są bardziej stabilne od blaszaków, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w miejscach, gdzie wieją silne wiatry – np. na terenach podgórskich lub na działkach położonych w nieosłoniętym terenie. Po odpowiednim przygotowaniu (np. pomalowaniu i otynkowaniu) stanowić będą także dużo bardziej estetyczne rozwiązanie.

Innymi mocnymi stronami garaży z płyt betonowych są:

Niestety, wybudowanie garażu z płyt betonowych będzie dużo droższe niż budowa drewnianej wiaty czy postawienie garażu blaszanego. Inwestycja taka potrwa też dłużej (nawet kilka tygodni). Za inną wadę można uznać niską elastyczność. Taka konstrukcja, w przeciwieństwie do blaszaka, jest bardzo trudna do późniejszego przestawienia (o ile to w ogóle będzie wykonalne).

Na co zwrócić uwagę przed budową garażu z płyt betonowych?

Wybierając miejsce pod budowę garażu, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Powinien to być możliwie jak najbardziej płaski i suchy teren. Najlepiej wybrać miejsce o solidnym, gliniastym podłożu. Garaż umiejscowiony na piaszczystej glebie wymagał będzie bowiem bardzo mocnych fundamentów. Z kolei wybudowany w miejscu zabagnionym i grząskim po pewnym czasie może zacząć osiadać. Istnieje też ryzyko wystąpienia problemów z podciekaniem do wnętrza wody oraz wilgocią. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy myślimy o wykonaniu w garażu kanału.

Przez rozpoczęciem prac należy także sprawdzić, czy w miejscu planowanej inwestycji nie przebiegają elementy publicznej infrastruktury (rury wodociągowe, gazowe, światłowody itp.). Ostatnimi kwestiami, które trzeba wziąć pod uwagę są: łatwy dostęp do mediów oraz dogodne dojście do garażu z domu (nie powinien znajdować się zbyt daleko). Jeżeli nie będzie miał on bezpośredniego połączenia z mieszkaniem, to warto chociażby skonstruować zadaszenie, które umożliwi przejście do mieszkania „suchą stopą” w czasie niesprzyjającej aury.

Narzędzia niezbędne do budowy garażu z płyt betonowych

Podczas stawiania garażu z płyt betonowych niezbędny jest dobry sprzęt budowlany. Wybór zależy ściśle od zakresu prowadzonych prac. Prawie każdy garaż wymagał będzie urządzeń do mieszania betonu na wylewkę oraz fundamenty (ewentualnie zakotwienia słupów nośnych), a także różnych akcesoriów umożliwiających wykończenie konstrukcji. Planując więc inwestycję, należy wziąć pod uwagę, że na placu budowy mogą się przydać:

  • betoniarka,
  • taczka,
  • zacieraczka do betonu,
  • zagęszczarka do gruntu,
  • zagęszczarka płytowa,
  • gilotyna do kostki brukowej na podjazd,
  • kielnie, łopaty, szpadle, poziomice, drabiny itp.
  • Jeżeli planujemy skonstruować zadaszenie z belek, na pewno niezbędne okażą się wszelkiego rodzaju piły do drewna, wciągarki linowe i łańcuchowe, wkrętarki, młotki, gwoździe i wkrętaki. Przy budowie garażu czasami przydaje się także cięższy sprzęt – np. koparka oraz urządzenia typu kafary czy młoty wyburzeniowe (do usuwania starych fundamentów, skał itp.).

    Jak postawić garaż z płyt betonowych krok po kroku?

    Przed rozpoczęciem prac należy dokonać stosowanych pomiarów i przygotować ziemię (wyrównać ją i usunąć wierzchnią warstwę gleby). Następnie – w zależności od potrzeb – robi się betonową wylewkę lub układa podłogę z kostki lub płyt. Wylewkę warto dozbroić siatką, co zapobiegnie jej osiadaniu i kruszeniu. Ważne jest także prawidłowe odwodnienie, które pozwoli spłynąć np. naniesionemu na elementach nadwozia śniegowi czy ułatwi zmycie błota. Dlatego dobrze, aby podłoga była nachylona o 1%. W przypadku garażu o dł. 5 m wjazd powinien być więc umiejscowiony o ok. 5 cm niżej niż podłoga przy tylnej ścianie. Na progu można zainstalować też kanał do odprowadzenia wody.

    Warto, aby garaż posiadał przynajmniej jedno okno, które pozwoli doświetlić wnętrze bez konieczności używania energii elektrycznej. Przełoży się to na oszczędności na rachunkach oraz będzie wygodne podczas ewentualnych przerw w dostawie prądu. Szukasz odpowiedniego oświetlenia do swojego garażu? Zobacz naszą ofertę oświetleniowych opraw hermetycznych!

    Rzeczą kluczową po wybudowaniu ścian oraz położeniu dachu jest kwestia zabezpieczenia garażu przed dostępem niepowołanych osób czy zwierząt. Jaka brama garażowa jest najlepsza? Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce, świetny pomysłem będzie wybór modelu o segmentowej, wciąganej pod sufit konstrukcji. Dla wygody warto, aby napęd był elektryczny, a jego sterowanie mogło odbywać się za pomocą pilota.

    Niekiedy w dużych garażach stosuje się rozwiązania analogiczne do wykorzystywanych w bramach wjazdowych na posesję. Zawsze należy się przy tym zapoznać ze specyfikacją techniczną danego sprzętu, ponieważ żywotność mechanizmu będzie ściśle skorelowana z częstotliwością użytkowania oraz dostępnymi funkcjami (miękkim startem, stopem, lampą ostrzegawczą i innymi). Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać, należy zatem przeanalizować wiele czynników i odnieść je do naszych potrzeb.

    Ocieplanie garażu z płyt betonowych

    Ocieplenie garażu z płyt betonowych to rozwiązanie, które okaże się niezbędne w budynkach dodatkowo dogrzewanych w zimie. Pozwoli zapobiec ucieczce ciepła, a dzięki temu obniży rachunki. Również konstrukcje nieogrzewane warto wyposażyć w dodatkową warstwę izolacji, która zapobiegnie występowaniu wewnątrz ekstremalnych temperatur w trakcie mrozów. Jest to o tyle istotne, że pozwoli wydłużyć żywotność akumulatora oraz elementów silnika, ponieważ tzw. „zimny start” źle wpływa na jego blok.

    Jakich materiałów użyć? Jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości, to styropian wydaje się być rozwiązaniem optymalnym. Koszt ocieplenia 1 m kw. garażu zaczyna się już od ok. 60 zł.

    Garaż można ocieplić zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Ta druga metoda pozwala na zaoszczędzenie miejsca w środku.

    Budowa garażu z płyt betonowych – podsumowanie

    Posiadając dom z ogrodem, warto zainwestować w postawienie garażu z płyt betonowych. Jest to rozwiązanie wprawdzie droższe od kupna blaszaka czy drewnianej wiaty, będzie jednak dużo bardziej praktyczne. Przełoży się też na większe bezpieczeństwo znajdującego się wewnątrz pojazdu oraz cennych przedmiotów.

    Posiadanie garażu sprawdza się podczas zimy, ponieważ odpada odśnieżanie samochodu oraz skrobanie szyb. Auto będzie także zabezpieczone na wypadek wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych typu grad czy wichura. Należy bowiem pamiętać, że zerwany podmuchem wichru konar drzewa może przelecieć nawet dziesiątki metrów, a jeżeli trafi w nasz samochód, straty mogą być duże.

    Posiadanie odpowiedniego garażu przyda się także osobom, które lubią majsterkować przy samochodzie. Budynek świetnie sprawdzi się również jako magazyn, pralnia, warsztat czy nawet spiżarnia na domowe przetwory.

    Osoby zastawiające się, jak otworzyć warsztat samochodowy, wiedzą, że posiadanie odpowiedniego lokum dla firmy jest kluczowe. Znalezienie właściwego bywa problematyczne, a wynajem zwykle drogi. Warto więc zainwestować w sprawdzone, a przy tym stosunkowo niedrogie rozwiązanie, czyli postawić samodzielnie garaż z płyt betonowych.

    Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

    Najnowsze posty

    Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

    W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

    Czytaj więcej

    Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

    Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

    Czytaj więcej

    Jak uszczelnić przeciekający beton?

    Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

    Czytaj więcej

    Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

    Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

    Czytaj więcej