Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci

Udostępnij

Autor Alicja Woźniak
23 września, 2021

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest aktywność fizyczna, szczególnie w dzisiejszych czasach. Dlatego dobre nawyki należy wpajać od najmłodszych lat. Odpowiednio dobrane ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci mogą sprawić im dużo frajdy i korzystnie wpływają na rozwój oraz kondycję fizyczną. W naszym artykule przedstawiamy propozycje aktywności dla dzieci w różnym wieku.

Trampolinübungen

Udostępnij

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest aktywność fizyczna, szczególnie w dzisiejszych czasach. Dlatego dobre nawyki należy wpajać od najmłodszych lat. Odpowiednio dobrane ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci mogą sprawić im dużo frajdy i korzystnie wpływają na rozwój oraz kondycję fizyczną. W naszym artykule przedstawiamy propozycje aktywności dla dzieci w różnym wieku.

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w domu

Przez większą część roku warunki za oknem nie sprzyjają spędzaniu czasu na powietrzu, dlatego warto pomyśleć o treningu we własnych czterech ścianach. Ćwiczenia ruchowe dla dzieci mogą być w takich warunkach równie efektywne.

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o bezpieczną przestrzeń. W pokoju należy pozbierać z podłogi zbędne przedmioty (np. zabawki) i w razie konieczności poprzesuwać meble. Miejsce już jest gotowe! Aby dzieci mogły ćwiczyć samodzielnie lub razem z rodzicami, należy jeszcze zaopatrzyć się w przydatny sprzęt, m.in. maty gimnastyczne, piłki do ćwiczeń, drabinki. Niezbędna jest mata, żeby nie ćwiczyć na gołej podłodze.

Razem ze swoją pociechą możesz wykonywać w domu zarówno ćwiczenia rozciągające, równoważne, jak i spalające nadmiar energii. Dobrym pomysłem szczególnie dla najmłodszych dzieci będą zabawy ruchowe, które świetnie rozwijają motorykę i ogólną sprawność.

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 5-6 letnich

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci powinny być dostosowane do ich wieku. Inne bowiem wymagania będzie mieć kilkulatek, a inne nastolatek. Dla dzieci w wieku przedszkolnym dużą zachętą do zabawy będzie muzyka. Świetną kopalnią pomysłów w tym przypadku może stać się trening animal flow, który wykorzystuje imitację ruchów zwierząt, wzmacniający koordynację i elastyczność ciała. Do przykładowych zabaw należą:

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 10 letnich

Gimnastyka w domu zawsze powinna być poprzedzona ćwiczeniami rozciągającymi. Dziesięcioletnie dzieci i nastolatki potrzebują głównie ćwiczeń wspomagających rozwój mięśni i kości, ponieważ znajdują się w fazie intensywnego wzrostu. W tym przypadku sprawdzi się wprowadzenie elementów treningu siłowego z wykorzystaniem oporu przyrządów (np. taśm gimnastycznych) oraz własnego ciała (np. podciąganie na drążku).

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 12 letnich

Wśród ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci nieco starszych i nastoletnich mogą znajdować się klasyczne stosowane w wielu rodzajach treningów także dla dorosłych. Należą do nich:

Jeśli planujesz urządzenie domowej siłowni, z której będziesz korzystać wspólnie ze swoim nastoletnim dzieckiem, rozważ zakup rowerka stacjonarnego. Docenią go zarówno osoby chcące podnieść swoją ogólną formę, jak i odchudzające się.

Gimnastyka na kręgosłup

Przedstawione powyżej deska, pompka i bird dog to jedne z podstawowych ćwiczeń w programach gimnastyki na kręgosłup. Jednym z nich jest trening stabilizacji mięśni głębokich (core stability). Metoda wzmacnia mięśnie, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa, m.in. mięsień wielodzielny, czworoboczny lędźwi, prosty brzucha i najszerszy grzbietu. Świetnie sprawdzi się nawet u nastolatków, ponieważ pomoże zapobiegać problemom z kręgosłupem w przyszłości.

Trampolina – gimnastyka

Zupełnie innym typem treningu, także traktowanego jako ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci, są skoki na trampolinach. Mimo pewnych przeciwwskazań (problemy z utrzymaniem równowagi) uchodzi za aktywność ogólnorozwojową, która poprawia wydolność organizmu. Trampoliny np. w ogrodzie stanowią jednocześnie doskonałą rozrywkę dla dzieci w letnie dni.

Mata gimnastyczna dla dzieci

Mata gimnastyczna składana albo dmuchana nie tylko jest niezbędna na lekcjach wychowania fizycznego w szkole, ale często bardzo praktyczna w domu. Zapewnia bezpieczne wykonywanie różnych ćwiczeń: przewrotów w przód oraz tył, mostów, naukę stania na rękach i innych. Oprócz ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci sprawdzają się również w treningach np. boksu dla najmłodszych.

Przewrót w przód

Należy do podstawowych ćwiczeń gimnastycznych. Aby go wykonać prawidłowo technicznie, warto zadbać o wcześniejsze rozciąganie ciała. Nigdy nie można wykonywać przewrotu w przód na głowie! Zawsze trzeba oprzeć kark na materacu.

Przewrót w tył

To ćwiczenie, które wymaga przede wszystkim wzmacniania mięśni rąk. Na nich bowiem spoczywa ciężar ciała podczas wybijania się w tył. Podstawowym warunkiem bezpiecznego wykonania obu przewrotów jest dobry materac gimnastyczny (zobacz: materac do ćwiczeń – do 150 kg).

Podsumowanie

Wiele ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci to nie tylko dobra zabawa i sposób na wspólne spędzanie czasu z rodziną, ale również inwestycja w zdrowie na przyszłość oraz wypracowanie dobrych nawyków. Jeśli Twój kilkulatek będzie np. chętnie tańczył do rytmicznej muzyki, istnieje spora szansa, że dorastając, także będzie aktywny i wybierze interesującą dla siebie formę aktywności fizycznej.

W dzisiejszym artykule przybliżyliśmy propozycje ćwiczeń ruchowych dla dzieci. Jeśli natomiast chcesz zadbać o własną kondycję i sylwetkę, a nie jesteś pewien, od czego zacząć, polecamy nasz kolejny wpis: jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli slackline dla początkujących. Poznaj podstawy chodzenia po taśmie 

Chodzenie po linie nie jest już domeną cyrkowych akrobatów. Każdy może spróbować swoich sił, Ty również!…

Czytaj więcej

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Proste sposoby, które działają!

W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie obowiązki i rozpraszacze są na każdym kroku, utrzymanie rutyny ćwiczeń…

Czytaj więcej