Jaki blender kielichowy wybrać i czym się kierować?

Udostępnij

Autor Alicja Woźniak
29 czerwca, 2021

Cenisz sobie zdrową dietę lub prowadzisz lokal gastronomiczny serwujący koktajle, smoothies i zupy o gładkiej konsystencji? Sprawdź jaki blender kielichowy sprawdzi się w codziennym przygotowaniu dań i napojów. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy sprzętu.

Welchen Krugmixer soll man wählen

Udostępnij

Cenisz sobie zdrową dietę lub prowadzisz lokal gastronomiczny serwujący koktajle, smoothies i zupy o gładkiej konsystencji? Sprawdź jaki blender kielichowy sprawdzi się w codziennym przygotowaniu dań i napojów. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze cechy sprzętu.

Najlepsze blendery kielichowe pod względem parametrów – na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka kluczowych kwestii, o których musisz pamiętać, aby dokonać wyboru najlepszego dla siebie modelu blendera kielichowego. Poniżej je przedstawiamy i zwięźle omawiamy:

  • moc,
  • pojemność kielicha i materiał wykonania,
  • liczbę obrotów na minutę i regulację prędkości,
  • dodatkowe funkcje.

Moc blendera kielichowego  

Moc jest głównym parametrem w każdym urządzeniu elektrycznym. Większa sprawia, że sprzęt może pracować długo i wydajnie. Tak jest również w przypadku blendera kielichowego. Dostępne na rynku modele mają zazwyczaj moc w zakresie 300-1800 W. Jest to dość duża rozbieżność, ale wynika z różnego przeznaczenia (użytek domowy lub profesjonalny) oraz dodatkowych funkcji.

W warunkach domowych, gdzie codzienne jedzenie i napoje przygotowuje się w niewielkich ilościach, w zupełności sprawdzi się blender o mocy wynoszącej kilkaset watów, np. 600-800 W. Poradzi sobie on zarówno z koktajlami, jak i rozdrabnianiem warzyw np. na pastę wegetariańską.

Jeśli w Twojej kuchni głównym składnikiem są twarde orzechy, wybierając model, warto przyjrzeć się czy dana moc pozwoli na ich właściwą obróbkę. Jeśli zastanawiasz się, jaki blender kielichowy wybrać do profesjonalnej działalności, bierz pod uwagę urządzenia o mocy powyżej 1000 W.

Opisywany parametr należy sprawdzić zawsze w pierwszej kolejności, wybierając także inne sprzęty kuchenne. Dlatego przed zakupem urządzeń, warto sprawdzić, jaką moc ma gofrownica czy robot planetarny.

Polecane blendery kielichowe – pojemność i materiał kielicha

Kielich jest elementem konstrukcyjnym, który odróżnia blender kielichowy od innych rodzajów. Jest zbiornikiem na składniki, a po przygotowaniu naczyniem z gotowym daniem lub napojem. Jego pojemność ma zatem niebagatelne znaczenie dla danej ilości jedzenia.

Ze względu na pojemność poleca się zwykle modele średnie – 1,5 lub 2 l. Są one optymalne, ponieważ z jednej strony pozwalają przyrządzić sporą ilość smoothies, a z drugiej nie zajmują dużo miejsca na blacie stołu i w czasie przechowywania.

Decydując się na blender kielichowy, zawsze należy szukać modelu dopasowanego do potrzeb. Przykładowo kilkuosobowa rodzina lubiąca często pić smoothies czy jeść pasty warzywne własnego wyrobu będzie potrzebowała większego sprzętu (np. ponad 2-litrowego) niż ktoś prowadzący jednoosobowe gospodarstwo domowe. W drugim przypadku najlepsze blendery kielichowe będą miały pojemność np. 1,25 l.

Kielichy różnią się nie tylko pojemnością, ale również materiałem wykonania. Do wyboru masz najczęściej tworzywo sztuczne oraz zwykłe lub hartowane szkło. Wybierając wariant z plastikowym kielichem, należy upewnić się czy nie zawiera on szkodliwej substancji BPA. Oznaczenie materiałów wolnych od BPA zwykle widnieje na opakowaniach produktów.

Wykonane z plastiku kielichy mogą jednak czasem ograniczać możliwości blendera, ponieważ nie zawsze nadają się np. do kruszenia lodu. Ostatnio do popularnych tworzyw należy tritan, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatur, lekki oraz neutralny dla zdrowia.

Jeśli wolisz materiały naturalne, możesz zdecydować się na model z dzbankiem szklanym. Szkło (w szczególności hartowane) wyróżnia się dużą odpornością zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury oraz nie zarysowuje się. Niestety, w porównaniu z plastikiem jest cięższe.

Ile ostrzy powinny mieć dobre blendery kielichowe?

Liczba i jakość ostrzy to kolejny parametr świadczący o wydajności i przydatności urządzeń. Doświadczeni użytkownicy pytani o to, jaki blender kielichowy pod względem liczby ostrzy będzie najlepszy, zwykle odpowiadają, że im więcej, tym lepiej. Podstawowe modele mają co najmniej dwie pary ostrzy. Jeśli jest ich więcej (np. trzy lub nawet 4 pary), praktycznie możesz być pewny, że sprzęt poradzi sobie z uzyskaniem całkowicie gładkiej konsystencji.

Niektórzy producenci stosują specjalne systemy cięcia, które nie rozrzucają składników na ścianki dzbanka w trakcie obróbki. W ten sposób mieszanka stale przechodzi przez noże. Opisane rozwiązanie zapobiega pozostawaniu grudek. Dobrze będzie, jeśli ostrza można wyjąć – znacząco ułatwia to ich czyszczenie. Niezależnie od liczby ostrzy priorytetem jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Za najlepszy uznaje się stal nierdzewną. Charakteryzuje się ona nie tylko solidnością i łatwością w czyszczeniu, ale również bezpieczeństwem dla zdrowia.

Same ostrza nie byłyby skuteczne, gdyby nie obracały się z optymalną prędkością. Zatem ile obrotów powinien mieć dobry blender kielichowy? Najpopularniejsze modele dysponują zwykle nieco ponad 30 tysiącami obrotów na minutę. Spotkasz również zbliżone do 40 tysięcy. Urządzenia o tak dużej prędkości mają także wyższą moc i zazwyczaj są stosowane w gastronomii. Często nazywa się je wysokoobrotowymi. Przydatną często okazuje się opcja zmiany prędkości, którą można dopasować do danego rodzaju składników.

Odpowiednio wysoka liczba obrotów wpływa na wydajność pracy. Ma ona znaczenie nie tylko w przypadku blenderów, ale też innych urządzeń wykorzystujący obrotowe elementy, dlatego mieć to względzie, gdy będziesz się zastanawiać np. na tym, jaki robot kuchenny wybrać.

Jakie funkcje mają najlepsze blendery kielichowe?

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale przytoczone powiedzenie nie ma zastosowania do blenderów. Często może wydawać się, że wiele rozmaitych funkcji zwiększa przydatność urządzenia, ale nie zawsze tak jest. Klient za nie płaci więcej pieniędzy, a na co dzień korzysta tylko z kilku dla siebie najważniejszych.

Podobnej sytuacji łatwo unikniesz, jeśli na początek przemyślisz swoje oczekiwania względem blendera: czy najczęściej przygotowujesz koktajle z twardych warzyw, gorące zupy a może sorbety? Odpowiedź na to pytanie z pewnością ułatwi wybór. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane funkcje blenderów kielichowych.

Częstym dodatkiem dołączanym do blenderów jest popychacz, zwany również tamperem. Pomaga on bezpiecznie docisnąć dodawane składniki tak, aby szybko i łatwo zostały rozdrobnione.

Zalety blendera kielichowego

Za największe zalety blendera kielichowego uznaje się:

  • Uniwersalność – sprawia, że blender pozwala przygotować dużą gamę różnych posiłków. Nadaje się zarówno do zdrowych potraw, jak i owocowo-warzywnych lub chłodzących napojów.
  • Precyzja – gwarantuje staranne zmiksowanie produktów. Niezależnie od tego, jaki blender kielichowy kupisz (mniej lub bardziej rozbudowany), zapewni Ci on dokładne rozdrobnienie składników, niemożliwe do osiągnięcia np. poprzez ręczne krojenie.
  • Bezpieczeństwo – wynika z konstrukcji sprzętu. Posiada on ostrza na dnie kielicha, dzięki czemu nie ma ryzyka przypadkowego skaleczenia.
  • Wygodna, prosta obsługa – bo blender kielichowy wykonuje pracę za Ciebie! Wystarczy jedynie dodawać składniki, a całą resztą zajmuje się sprzęt.

Jaki blender kielichowy dla lokali gastronomicznych?

Wyposażenie kuchni gastronomicznej wymaga urządzeń niezawodnych i o wysokich parametrach. Jak powiedzieliśmy na samym początku, najważniejsza dla blenderów jest moc, bo to ona świadczy o jego wydajności i sile. Z tego powodu najlepiej sprawdzą się modele o mocy wynoszącej 1200-1500 W. Rzutuje ona również na prędkość obrotów ostrzy, dlatego w gastronomii najlepiej sprawdzą się blendery wysokoobrotowe. Tak w ogólnym zarysie wygląda charakterystyka sprzętu dla profesjonalistów. A jaki blender kielichowy kupić, żeby spełniał specyficzne wymogi konkretnej działalności?

Jak wybrać blender kielichowy do baru kanapkowego?

Bar kanapkowy to lokal o dość wąskim asortymencie. Oprócz kanapek oferuje najczęściej dodatkowo napoje. Dlatego mając na uwadze najważniejsze cechy profesjonalnych blenderów opisane w poprzednim fragmencie artykułu, warto skupić się funkcjach umożliwiający przygotowywanie różnego typu past kanapkowych, np. hummusu. Dzięki temu będziesz mieć możliwość reklamowania swojego lokalu jako miejsca oferującego produkty własnego wyrobu. Świetną opcją okaże się zapewne możliwość robienia smoothies, koktajli i granity, a także kruszenia lodu, aby poszerzyć menu napojów.

Jaki blender do małego bistro?

Małe bistro ma szerszy asortyment od baru kanapkowego, więc zakres działania blendera też powinien być bogatszy. W menu często znajdują się zupy, dania z sosem, desery i oczywiście napoje. Z tego powodu przed zakupem warto upewnić się, że blender jest przystosowany do robienia np. zup-kremów czy rozdrabniania liści.

Jaki blender kielichowy wybrać do restauracji?

Restauracje, ze względu na swoje bogate menu, potrzebują nie tylko sprzętu niezawodnego, ale również uniwersalnego. W nich absolutnym minimum jest blender, który poradzi sobie z przyrządzaniem sorbetów, sosów, past, majonezu wegańskiego, siekaniem ziół, a także kruszeniem lodu. Dobre rozwiązanie stanowią także blendery barmańskie, zaprojektowane z myślą o smoothie, koktajlach mlecznych, drinkach i musach. Każdy taki sprzęt powinien koniecznie posiadać funkcję kruszenia lodu.

Blender do cukierni

W cukierni blender kielichowy świetnie sprawdzi się jako dodatkowe wyposażenie. Dzięki niemu będziesz mógł poszerzyć swoją ofertę o soki, koktajle mleczne i szejki. Wszędzie tam, gdzie piecze się słodkości niezwykle praktyczna może okazać się opcja mielenia zboża na mąkę. Blender nie będzie więc służył jedynie do przygotowywania napojów, ale również ciast. Warto o nim pomyśleć także wtedy, kiedy planujesz wyposażenie kawiarni.

Jaki blender kielichowy kupić – podsumowanie

Najlepsze blendery kielichowe to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego, aby cieszyć się z przydatności i wydajności produktu, trzeba dobrze przemyśleć swoje potrzeby. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na odpowiednio wysoką moc sprzętu i liczbę obrotów ostrzy na minutę, od których zależy efektywność i rezultat pracy. Równie ważna jest pojemność kielicha, ponieważ ten element konstrukcyjny określa jednorazową ilość przyrządzanego jedzenia. Warto, aby był solidny i mógł służyć przez długi czas.

Wszelkie dodatkowe funkcje zależą od indywidualnych potrzeb użytkownika. Inne będzie miał amator past warzywnych, a inne miłośnik koktajli mlecznych i smoothies. Przed podjęciem decyzji, jaki blender kielichowy kupić, zawsze warto zadać sobie pytanie: do czego najczęściej będę go używać?


Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.

Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Wymrażanie piwa – proces, techniki i ciekawostki

Wymrażanie piwa to fascynująca, choć nieco mniej znana technika stosowana przez browary, aby wzbogacić smak i…

Czytaj więcej

Jak zrobić wino musujące? Poczuj magię bąbelków!

Wino musujące, znane również jako szampan, to symbol świętowania i elegancji, który cieszy się popularnością na…

Czytaj więcej

Kreatywne pomysły na prezent dla kucharza amatora i profesjonalisty!

Wybór prezentu dla pasjonata kuchni może być nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś…

Czytaj więcej

Catering dla firm – czy to dobry pomysł na biznes?

Catering dla firm rośnie w siłę jako obiecujący segment rynku, przyciągając przedsiębiorców swoim potencjałem na długoterminowe…

Czytaj więcej