Jaki wentylator kolumnowy wybrać i czym kierować się przy zakupie?

Udostępnij

Autor Rafał Predko
9 kwietnia, 2021

Podczas upałów każdy z nas stara się zapewnić sobie nieco orzeźwiającego chłodu, korzystając z rozmaitych sposobów. Jaki wentylator kolumnowy będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu lub biura, gdy temperatury za oknem osiągną wysoki pułap? Jeśli interesuje Cię ten temat, to zapraszamy do lektury naszego poradnika.

welcher Turmventilator

Udostępnij

Podczas upałów każdy z nas stara się zapewnić sobie nieco orzeźwiającego chłodu, korzystając z rozmaitych sposobów. Jaki wentylator kolumnowy będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu lub biura, gdy temperatury za oknem osiągną wysoki pułap? Jeśli interesuje Cię ten temat, to zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Czym jest wentylator kolumnowy?

Wentylatory to bardzo popularne urządzenia, które różnią się od siebie wielkością, a także konstrukcją. Oprócz zwykłych, klasycznych modeli, istnieją także wentylatory kolumnowe. Charakteryzują się one zupełnie innym wyglądem niż standardowe wiatraki oraz zupełnie innym ułożeniem poszczególnych elementów. Nowoczesne wentylatory kolumnowe dysponować mogą szeregiem dodatkowych funkcji.  

Wentylatory kolumnowe są wysokie i bardzo wąskie. Ich wygląd sprawia, że świetnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza. Z kształtu przypominają nieco głośniki, mogą wiec stanowić bardzo efektowną ozdobę. W swej konstrukcji wentylatory kolumnowe posiadają niewielkich rozmiarów skrzydełka, które umiejscowione zostały jedno nad drugim. Ponadto są one przymocowane do obracającego się walca. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu osiągnięty został kształt całego urządzenia. 

Jak działa wentylator kolumnowy?

Wentylator kolumnowy działa wedle zasady, w której to skrzydełka znajdujące się wewnątrz obudowy poruszają powietrzem. W efekcie następuje przyrost ciśnienia statycznego ze strony ssawnej, następnie zaś powstaje różnica ciśnień, generująca kojący powiew.  

Warto dodać również, że wentylator kolumnowy działa o wiele ciszej niż klasyczny wiatrak. Bez obaw można więc włączyć go w sypialni. Jest to także znakomite rozwiązanie dla biur, gdyż pracujący wentylator kolumnowy nie dekoncentruje i nie rozprasza osób pracujących w jego pobliżu.

Zalety wentylatora kolumnowego

Oprócz omówionych wcześniej zalet, czyli nowoczesnego wyglądu, cichego działania, a także możliwości usuwania kurzu, wentylator kolumnowy może posiadać wiele dodatkowych zalet. Jedną z nich jest wbudowany termometr z wyświetlaczem LCD. Pozwala on określić aktualną temperaturę w pomieszczeniu. Kolejną zaletę stanowi pilot zdalnego sterowania, dzięki któremu możliwym jest swobodna obsługa wentylatora, bez konieczności wstawania z fotela.   

Nowoczesne modele wentylatorów kolumnowych wyposażone są również w jonizator. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie oprócz chodzenia powietrza, również je oczyszcza. Wytwarzane jony ujemne skutecznie usuwają grzyby, alergeny i bakterie. Tym samym poprawia się więc jakość powietrza, które wdychamy. 

Następną zaletą, o której warto wspomnieć, jest funkcja nawilżania powietrza. Dysponujące nią niektóre modele wentylatorów kolumnowych będą więc zbawienne dla naszego samopoczucia. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może bowiem znacznie utrudnić oddychanie, a także odwodnić skórę. Warto wspomnieć także o tym, że tego typu wentylatory nie potrzebują żadnych filtrów wymiennych. Dzięki temu ich eksploatacja jest całkowicie bezproblemowa. Niezaprzeczalną zaletą wentylatorów kolumnowych jest także bardzo łatwa obsługa. 

Wentylator kolumnowy a klimatyzer

Bardzo często wentylatory kolumnowe mylone są z klimatyzerami. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami urządzeń wynika z zasad ich działania. W  przeciwieństwie do wentylatorów kolumnowych, klimatyzery do schładzania powietrza wykorzystują wodę. Pobierane, ciepłe powietrze jest więc przepuszczane przez wilgotny materiał, a następnie wypuszczone do pomieszczenia, jednakże mając znacznie niższą temperaturę. Co więcej, klimatyzery dodatkowo też nawilżają powietrze. 

Tego typu urządzenia najlepiej sprawdzają się w lokalach o powierzchni do 30 m kw. Są w stanie obniżyć temperaturę o około 4 stopnie Celsjusza. Co ciekawe istnieją modele klimatyzerów korzystające z kostek lodu lub wkładów do lodówek turystycznych. Co najważniejsze, zużycie przez nich energii jest niewielkie, a ponadto podczas pracy nie wytwarzają freonu. Śmiało można powiedzieć więc, że klimatyzery to urządzenia ekologiczne. 

Jaki wentylator kolumnowy wybrać?

Zastanawiając się nad zakupem wentylatora kolumnowego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wartości jego podstawowych parametrów. Warto więc sprawdzić, jaką mocą i wydajnością dysponuje w swojej specyfikacji technicznej upatrzony przez nas model. W sprzedaży znajdziemy wentylatory od 40 do 70 W. Im większa będzie moc, tym większą efektywność chłodzenia posiadał będzie sprzęt. Co więcej, wentylatory z większą mocą charakteryzują się także dłuższą żywotnością. 

Podczas zakupów dobrze także sprawdzić, czy nasz wentylator kolumnowy dysponuje funkcją regulacji prędkości. Ma to o tyle duże znaczenie, że pozwala użytkownikowi decydować o sile podmuchu powietrza wprawianego w ruch przez skrzydełka. Przy okazji możemy też zorientować się, czy urządzenie pozwala włączyć oscylację, czyli możliwość samoczynnych obrotów na boki. Funkcja taka przyda się w sytuacjach, gdy wentylator kolumnowy zamierzamy ustawić w pomieszczeniu, gdzie przebywa większa liczba osób.     

Nie powinniśmy zapominać również o weryfikacji głośności pracy. Poziom hałasu wytwarzanego podczas pracy wentylatora może skutecznie dekoncentrować, dlatego też najlepiej wybrać model, którego ten parametr określony jest wartością poniżej 60 dB. Wtedy to możemy być pewni, że wentylator nie zakłóci naszego snu, nie będzie przeszkadzał podczas pracy czy spotkań towarzyskich. 

Zastosowanie wentylatorów kolumnowych w gastronomii

Wentylacja w gastronomii to temat na bardzo obszerny. Istnieją określone przepisy prawne, mówiące o tym jak wyglądać powinien np. ciąg wentylacyjny. Niemniej zastosowanie wentylatorów kolumnowych w tejże branży, jak najbardziej może być rozwiązaniem sensownym. 

Tego typu urządzenia mogą sprawdzić się w salach, gdzie przebywają goście. Dzięki swym funkcjom, wentylatory kolumnowe mogą sprawić, że przebywanie w restauracji podczas upału będzie komfortowe i przyjemne. Ponadto urządzenia te, dzięki swojemu wyglądowi, będą stanowić jedyną w swoim rodzaju ozdobę, zwiększającą atrakcyjność całego lokalu.      

Zastosowanie wentylatorów kolumnowych w firmach sprzątających

Nieco inaczej sprawa prezentuje się w przypadku firm sprzątających. Dzięki temu, że wentylatory kolumnowe znakomicie nadają się do usuwania drobinek kurzu, bywają wykorzystywane przez tę właśnie branżę. Oczywiście firmy sprzątające dysponują zwykle modelami z funkcją jonizacji powietrza. Dzięki temu usługi polegające na neutralizacji bakterii grzybów oraz innych drobnoustrojów mogą być wykonywane na bieżąco. 

Podsumowanie

Wentylatory to urządzenia, które od lat służą nam podczas upalnych dni, zapewniając przyjemny chłód. Oprócz całej masy klasycznych wentylatorów wiatrakowych, dostępnych w różnych rozmiarach, kolorach a także stworzonych z różnych materiałów, istnieją też wentylatory kolumnowe, charakteryzujące się efektownym designem oraz dostępnością dodatkowych funkcji. Opcje jonizacji czy nawilżania powietrza będą szczególnie ważne w przypadku alergików. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rośliny miododajne do ogrodu i na balkon – zostań przyjacielem pszczół

Pszczoły to nie tylko pracowite owady produkujące pyszny miód, ale także kluczowy element ekosystemu. Niestety, ich…

Czytaj więcej

Jak ułożyć kostkę brukową i stworzyć idealną nawierzchnię?

Marzysz o pięknym i funkcjonalnym podjeździe, tarasie lub chodniku z kostki brukowej? Chociaż samodzielne ułożenie kostki…

Czytaj więcej

Jak zrobić okiennice drewniane zewnętrzne?

Okiennice drewniane to nie tylko praktyczny element ochrony okien, ale również wyjątkowy dodatek, który wprowadza do…

Czytaj więcej

Malowanie mebli z MDF – kompleksowy poradnik krok po kroku

Malowanie mebli z MDF to znakomity sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu osobistego charakteru. W…

Czytaj więcej