Najlepsze patelnie do domu i gastronomii – poradnik

Udostępnij

Autor Alicja Woźniak
9 kwietnia, 2021

Patelnia to bez wątpienia jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. W naszym poradniku przedstawiamy najlepsze patelnie zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Przybliżamy różne rodzaje materiałów, z których są najczęściej produkowane oraz podpowiadamy, jakie stosować np. do smażenia, duszenia i grillowania.  

welche Pfanne zu wählen

Udostępnij

Patelnia to bez wątpienia jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. W naszym poradniku przedstawiamy najlepsze patelnie zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Przybliżamy różne rodzaje materiałów, z których są najczęściej produkowane oraz podpowiadamy, jakie stosować np. do smażenia, duszenia i grillowania.  

Najlepsze patelnie – typy

Szukasz odpowiedzi na pytanie, jaką patelnię kupić? Planując poszukiwania najlepszego dla siebie modelu, trzeba zacząć od przeanalizowania potrzeb. Jeśli podstawę Twojej diety stanowią potrawy duszone, potrzebujesz innego sprzętu niż np. osoby urozmaicające posiłki składnikami smażonymi. Kolejnym kryterium jest miejsce, w którym patelnia ma być używana. Kucharze stosujący najlepsze patelnie dla profesjonalistów mają bowiem wyższe wymagania niż ludzie gotujący dla siebie i rodziny w domu. Ostatnim istotnym czynnikiem są źródła ciepła. Nie wszystkie patelnie nadają się na indukcję, co wyjaśnimy w kolejnych częściach artykułu. Na początek skupimy się na przybliżeniu najpowszechniejszych i najbardziej cenionych typów. 

Jaką wybrać patelnię teflonową?

Patelnie teflonowe cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją nieprzywierającą powierzchnię. Wystarczy niewielka ilość tłuszczu, aby usmażyć na niej jajka, mięso czy warzywa. Wiele osób jednak zadaje sobie pytania: jakie patelnie są najzdrowsze  i czy na pewno teflon jest bezpieczny? Zwykle wynikają z obawy przed szkodliwym związkiem PFOA, czyli kwasem perfluorooktanowym. Współcześnie produkowane patelnie oznaczone znakiem Teflon™ nie zawierają tego związku. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda powierzchnia odporna na przywieranie jest oryginalnej marki Teflon™. 

Jaka patelnia ceramiczna?

Jeśli nie przekonują Cię patelnie teflonowe, warto sięgnąć po podobne rozwiązanie, czyli patelnie ceramiczne. Mają one również powierzchnię odporną na przywieranie, a do tego trudniej ją zarysować. Wiele osób uznających je za najlepsze patelnie wskazuje na przyjazny dla środowiska i człowieka materiał – ceramikę. Powłoka ceramiczna może także nagrzewać się do wyższych temperatur niż teflonowa. Ze względu na swoją głębokość, patelnia ceramiczna charakteryzuje się zwykle dużą uniwersalnością: nadaje się nie tylko do smażenia, ale również duszenia. Modele ceramiczne zwykle oferuje się w wyższych cenach w stosunku do patelni teflonowych.  

Jaka patelnia żeliwna?

Wielu kucharzy uważa, że zdecydowanie najlepsze patelnie to te wykonane z żeliwa. Skąd tak pozytywna opinia? Żeliwne naczynia praktycznie się nie zużywają, a wręcz z czasem nabierają coraz lepszych właściwości. Dodatkowo bardzo długo utrzymują wysoką temperaturę. Ceni się je także za swoją wagę. Choć może się wydawać, że sprzęty lekkie wyróżniają się łatwą i wygodną obsługą, to naczynia żeliwne dzięki znacznemu ciężarowi są bezpieczniejsze. Żeliwnej patelni nie strącisz niechcąco z palnika. Początkujący użytkownicy jako jej wadę wymieniają często przypalanie smażonego lub pieczonego mięsa, dlatego najpierw należy nabrać niezbędnej wprawy. Później będziesz cieszyć się jej trwałością i niezawodnością, ponieważ jest to inwestycja na lata! 

Czy warto kupić patelnię emaliowaną?

Patelnia emaliowana stanowi dobry wybór szczególnie do domowej kuchni. Ma dość delikatną powierzchnię z emalii po obu stronach. Nie wchodzi ona w reakcje z żywnością, a także poleca się ją alergikom. Patelnie emaliowane dość długo utrzymują ciepło. Spośród wszystkich rodzajów uchodzą za najlepsze patelnie pod względem różnorodnej estetyki. Producenci oferują bardzo wiele modeli, które dopasujesz zarówno do nowocześniej, jak i tradycyjnie urządzonej kuchni. Dlatego jeśli cenisz nie tylko funkcjonalność, ale również gustowny design, warto przemyśleć zakup patelni emaliowanej.  

Jakie właściwości ma patelnia kamienna? 

Patelnie kamienne produkuje się głównie z granitu lub marmuru. Długo utrzymują ciepło i są trwałe, choć nie tak wyjątkowo jak żeliwne. Dlatego poleca się je użytkownikom obawiającym się zarysowania powierzchni grzewczej. Decydując się na patelnię kamienną danej marki, warto mieć pewność co do składu kamiennej powłoki, ponieważ nie zawsze musi być to czysty granit albo marmur. Zdarza się, że producenci stosują własne, autorskie domieszki.  

Nowoczesne patelnie szklane i miedziane 

Lista materiałów, z których produkuje się patelnie, stale się wydłuża. Stosunkowo niedawno w porównaniu z opisywanym powyżej sprzętem pojawiły się patelnie szklane. Charakteryzują się przede wszystkim przezroczystością, co umożliwia pełną kontrolę w czasie smażenia. Zwolennicy zdrowego przyrządzania posiłków cenią je także za bezpieczeństwo dla alergików. Szkło, jak mało który materiał, świetnie nadaje się do mycia w zmywarce.  

Patelnie i garnki w całości wykonane z miedzi często polecają kucharze, doskonale bowiem przewodzą ciepło. Pod tym względem charakteryzują się dużą większą wydajnością od sprzętu ze stali nierdzewnej. Wysoka temperatura rozchodzi się równomiernie, co zapobiega przypaleniu nawet delikatnych składników. Na patelni miedzianej żywność smaży się szybciej niż na innych typach. Materiał jest neutralny dla zdrowia. Wystarczy jedynie dbać o to, aby miedź nie pokryła się patyną. Trzeba ją starannie usuwać.  

Wadą patelni miedzianych jest ich wysoka cena. Produkty renomowanych marek kosztują nawet kilkaset złotych za sztukę. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaką patelnię kupić, żeby zainwestować mądrze w swoją kuchnię, warto rozważyć właśnie ten wybór. Dotyczy to nie tylko patelni, ale również bardziej zaawansowanych urządzeń, w tym robotów kuchennych. W kolejnym artykule podpowiadamy, jaki robot kuchenny wybrać.  

Najlepsze patelnie ze względu na przeznaczenie

Powyżej znajduje się krótka charakterystyka najpopularniejszych patelni pod względem materiału wykonania. To jednak nie wszystko. Choć patelnie należą do jednych z najbardziej uniwersalnych narzędzi w każdej kuchni, czasem są przeznaczone do wąskiego użytku. Do tak wyspecjalizowanych należą: 

Jeśli jesteś miłośnikiem grillowanych potraw (nawet bez użycia tłuszczu), musisz w swojej kuchni mieć patelnię specjalnie do tego celu. Posiadacze płyt indukcyjnych potrzebują z kolei specjalnie przystosowanych do nich patelni i garnków.  

Jaką patelnię grillową wybrać? 

Patelnie grillowe występują w rozmaitych kształtach. Mogą być okrągłe lub kwadratowe. Każda z nich pasuje do różnych dań. Kwadratowe poleca się zwykle do steków, a okrągłe do jaj oraz warzyw. Zatem w pierwszej kolejności należy przemyśleć, do grillowania głównie jakich potraw będzie używana.  

Podobnie jak wszystkie inne rodzaje, także najlepsze patelnie grillowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Od Twojej decyzji zależy czy wybierzesz model z powłoką teflonową, ceramiczną czy żeliwną.  

Decydując się na grillowanie z użyciem tłuszczu, warto zaopatrzyć się w model ze specjalnym dziobkiem, który ułatwia zlewanie cieczy. Nie stanowi on absolutnego wymogu, ponieważ aby patelnia spełniała swoje podstawowe zadanie, wystarczą jej rowki na wytopiony tłuszcz. Dodatkiem umożliwiającym zapiekanie w piekarniku jest odczepiana rączka. Nie każdy wariant jednak nadaje się do tego celu. Jeśli interesuje Cię technika zapiekania/opiekania, dowiedz się z naszego kolejnego artykułu, jaki opiekacz do kanapek wybrać.  

Dobre patelnie na indukcję

Jakie warunki musi spełniać patelnia na indukcję? Przede wszystkim musi posiadać magnetyczny spód, bo tylko wtedy będzie działać na płycie indukcyjnej. Informacja o tym (np. piktogram obok) zawsze powinna znajdować się w opisie produktu i na opakowaniu.  

Ważnym parametrem tego rodzaju patelni jest średnica. Należy ją dobrać tak, aby pasowała do płyty. Najpowszechniejszymi wielkościami są: 

Aby zoptymalizować proces przyrządzania posiłków, warto zaopatrzyć się w każdy rodzaj. Mała patelnia sprawdzi się bowiem w przygotowaniu śniadania dla jednej osoby (np. jajka sadzonego), a duża w przygotowaniu obiadu dla kilku osób. Warto nadmienić, że patelnia indukcyjna zda egzamin również na innych kuchenkach, w tym gazowych i elektrycznych. 

Najlepsze patelnie do gastronomii

Producenci oferujący wyposażenie kuchni gastronomicznej mają w swoim asortymencie różne modele profesjonalnych patelni. Są to sprzęty wykonane z żeliwa, stali nierdzewnej, miedzi, kamienia i innych materiałów. Każdy kucharz sam najlepiej wie, z jaką patelnią pracuje mu się najlepiej oraz jakie tworzywo szczególnie ceni.  

Patelnie w lokalu gastronomicznym, podobnie jak wiele innych elementów wyposażenia, muszą być dopasowane do jego profilu. Patelnie nierzadko mają szczególnie doprecyzowane przeznaczenie, np. do ryb, naleśników, jaj, blinów itd. Zakup wyspecjalizowanego sprzętu będzie niezbędny, kiedy zdecydujesz się na umieszczenie danej potrawy w swoim menu. Z tego artykułu dowiesz się szczegółowo, jak powinno wyglądać wyposażenie kawiarni.  

Z drugiej strony musisz zaopatrzyć się w patelnie uniwersalne, które jednakowo dobrze posłużą do przyrządzania różnych dań. Naprzeciw potrzebom profesjonalistów wychodzą sklepy z szeroką ofertą zestawów patelni. Kupując jeden produkt, otrzymujesz komplet patelni o różnej średnicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz przygotowany w swojej kuchni na każdą ewentualność.  

Jaką patelnię wybrać –podsumowanie

Trudno obiektywnie ocenić, jakie można kupić najlepsze patelnie. Wszystko zależy od Twoich wymagań: prywatnego lub profesjonalnego użytku, wprawy w obróbce termicznej żywności, cenionego materiału, a także posiadanego źródła ciepła. Przed zakupem patelni należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki.  

Patelnie nie bez powodu mają różną średnicę i rozmaite kształty. Choć są sprzętem wyjątkowo uniwersalnym, nie zawsze nadają się w takim samym stopniu do smażenia, podgrzewania, duszenia czy zapiekania potraw. Patelnie o średnicy ok. 30 cm pozwalają jednorazowo przygotować sporą ilość jedzenia, natomiast wolniej się nagrzewają. Z kolei małe (o średnicy 18 cm) są idealne do szybkiego przyrządzenia niedużego posiłku dla jednej osoby.  

Najpowszechniej stosowane patelnie, czyli teflonowe, stalowe, żeliwne, kamienne i ceramiczne, można kupić w różnych cenach. Warto uważnie przeczytać opis materiału podany przez producenta oraz zwrócić uwagę na oznaczenia widniejące na etykiecie. Trzymając się tych zasad, z pewnością ułatwisz sobie wybór najlepszej patelni. 

Wiedzę związaną z obróbką termiczną warto uzupełnić o informacje na temat przygotowywania gorących napojów i urządzeń do tego służących. Tutaj znajdziesz porady dotyczące tego, jaki ekspres do kawy wybrać.  


Prowadzisz bar, restaurację lub małe bistro? Zapraszamy na kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Razem z Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, radzimy, jak mierzyć się z wyzwaniami w branży gastronomicznej. Na Chef’s Gear Polska znajdziesz też testy sprzętu oraz przepisy.

Szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie z branży gastro? Podrzuć nam pomysł na odcinek: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wybrać dobrą torbę termiczną na jedzenie do zamówień z dowozem?

Wybór odpowiedniej torby termicznej do zamówień z dowozem to kluczowy krok, który może znacząco wpłynąć na…

Czytaj więcej

Jak wyliczyć koszt produkcji lodów? Zwiększ zyski lodziarni!

Lody to nie tylko letni przysmak, ale również poważny biznes. Z każdym rokiem popyt na lody…

Czytaj więcej

Opłata serwisowa w restauracji – czy warto ją wprowadzić?

Właściciele restauracji i lokali gastronomicznych nieustannie poszukują nowych sposobów na zwiększenie satysfakcji klientów i rentowności operacyjnej.…

Czytaj więcej

Jak ułożyć menu weselne w restauracji?

Wybór menu na wesele to jedna z najważniejszych decyzji, jakie para młoda musi podjąć w trakcie…

Czytaj więcej