Ozonowanie biura i mieszkania

Udostępnij

Autor expondo expert
16 kwietnia, 2021

Ozonowanie pomieszczeń to sprawdzony patent na ich dezynfekcję i odświeżenie. Pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów oraz niepożądanych zapachów. Metoda jest ekonomiczna, oraz bardzo wygodna. Podpowiadamy, jak przeprowadzić ozonowanie biura i mieszkania w sposób maksymalnie skuteczny, a przy tym bezpieczny. 

Ozonierungs-Coronavirus

Udostępnij

Ozonowanie pomieszczeń to sprawdzony patent na ich dezynfekcję i odświeżenie. Pozwala pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów oraz niepożądanych zapachów. Metoda jest ekonomiczna, oraz bardzo wygodna. Podpowiadamy, jak przeprowadzić ozonowanie biura i mieszkania w sposób maksymalnie skuteczny, a przy tym bezpieczny. 

Ozonowanie – co to jest?

Ozon (O₃) to odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząstek. Najczęściej spotykana w atmosferze cząsteczka tlenu (O₂) ma dwa atomy. Specyficzna budowa sprawia, że ozon jest bardzo niestabilny. Trzeci atom tlenu ma tendencję do odłączania się, a następnie wchodzenia w reakcje z innymi związkami. Właściwości te wykorzystywane są w celach dezynfekcyjnych. Efekt bakteriobójczy ozonu notuje się już w bardzo niskich stężeniach (13 μg/dm³). Odznacza się tym samym ponad 50 razy większą skutecznością niż chlor, działa też 3000 razy szybciej.  

Zaletą ozonu jest wysoka zdolność do penetracji. Można go użyć zarówno do dezynfekcji wody, jak i powietrza w pomieszczeniach. Stosuje się go także w rolnictwie oraz przemyśle, czego przykładem jest np. ozonowanie żywności lub odkażanie ziarna przeznaczonego na siew. Jako gaz doskonale przenika w najdrobniejsze zakamarki, wnętrza mebli czy przewody wentylacyjne. Doskonale zdezynfekuje także tkaniny (np. tapicerkę i dywany) oraz elementy znajdujące się wewnątrz urządzeń mechanicznych. Ozonowanie często przeprowadza się podczas przygotowania samochodu do sprzedaży. Pozwala ono oczyścić klimatyzację i odświeżyć środek. 

Do przeprowadzenia procesu wykorzystuje się generatory ozonu. Są to maszyny produkujące gaz z powietrza poprzez zassanie go i poddanie działaniu wyładowań elektrycznych (koronowych). Ozon można wytworzyć także za pomocą promieniowania ultrafioletowego (UV). Potrzebna jest do tego specjalna wbudowana lampa. Obie metody przebiegają w sposób bardzo prosty i niebywale ekonomiczny, ponieważ wystarczy jedynie dostęp do energii elektrycznej. 

Co daje ozonowanie?

Ozon działa na organizmy żywe w sposób kompleksowy. Powoduje uszkodzenie błon biologicznych, hamuje działanie enzymów oraz uniemożliwia oddychanie wewnątrzkomórkowe. Właściwości te sprawiają, że świetnie nadaje się do wykorzystania jako środek bakteriobójczy. Doskonale poradzi sobie także z grzybami, pleśniami, a nawet wirusami. 

Wysoka reaktywność ozonu powoduje, że można go z powodzeniem zastosować do usuwania z pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów. Spisze się zatem podczas odświeżania lokali po pożarze, powodzi, budynków wykorzystywanych do hodowli zwierząt oraz pokoi przesiąkniętych tytoniowym dymem. Użycie ozonatora będzie niezbędne w mieszkaniach przeznaczonych do kapitalnego remontu – często zaniedbanych i zagrzybionych. Ozon sprawdza się także do niwelowania aromatycznych związków pierścieniowych stosowanych jako rozpuszczalniki do farb i lakierów. Oprócz nieprzyjemnego zapachu działają one toksycznie, niektóre mają też działanie rakotwórcze. Rozbija on tworzący je pierścień węglowy, a powstałe związki utlenia do dwutlenku węgla, wody oraz tlenków. 

Profilaktyczne ozonowanie jest korzystne zwłaszcza dla alergików oraz astmatyków. Proces pozwala pozbyć się z otoczenia roztoczy, wydzielanych przez pleśnie substancji alergennych, a także insektów, których wydzieliny mogą stanowić źródło poważnych reakcji uczuleniowych. W dużych stężeniach gaz zniszczy pasożyty (pchły, wszy, pluskwy), wszelkiego rodzaju szkodliwe owady (mrówki, mole, rybiki, karaluchy) oraz ich jaja oraz poczwarki. Działa także zabójczo i odstraszająco na gryzonie. Coraz częściej stosuje się go więc z powodzeniem jako pomocniczy środek deratyzacyjny. 

Ozonowanie mieszkania

Przed uruchomieniem generatora ozonu trzeba się odpowiednio przygotować. Aby ozonowanie mieszkania przyniosło pożądany efekt, należy przez odpowiednio długi czas utrzymać jego dość wysokie stężenie. Ważne jest zatem dokładne zamknięcie okien i drzwi, a w przypadku stwierdzenia otworów umożliwiających wymianę powietrza, należy je uszczelnić. Zalety odkażające ozonu – silne własności utleniające – sprawiają, że posiada on także niestety właściwości postarzające przedmioty. Przed ozonowaniem warto więc rozważyć zabezpieczenie cennych rzeczy (obrazów, skórzanych mebli) poprzez ich wyniesienie lub chociażby okrycie folią.  

Rzeczą niezbędną jest usunięcie z dezynfekowanych miejsc zwierząt (także rybek akwariowych) oraz roślin. Absolutnie nie mogą w nich przebywać ludzie. Osoba obsługująca generator ozonu powinna posłużyć się zdalnym pilotem lub być wyposażona w specjalny kombinezon oraz maskę ochronną.  

Ozon jest cięższy od powietrza, więc dla jak najlepszego efektu warto ustawić maszynę do jego wytwarzania np. na szafie umieszczonej na środku pokoju. 


Generator ozonu – 98 W – 7000 mg/h


Generator ozonu – 10000 mg/h – ECO

Generator ozonu – 20000 mg/h – 205 W
Moc98 W95 W205 W
Wydajność7000 mg/h10000 mg/h20000 mg/h
Cyrkulacja170 mᶾ/h170 mᶾ/h170 mᶾ/h
Timer0 – 60 min0 – 120 min0 – 60 min
Zasilanieprzewód 1,8 mprzewód 1,5 mprzewód 1,8 m
Wymiary32,00 x 23,50 x 24,00 cm23,50 x 19,00 x 26,50 cm32,00 x 23,50 x 23,50 cm
Waga3,80 kg2,50 kg4,70 kg

Ozonowanie biura

Systematyczne ozonowanie biur stało się w obecnych czasach standardem. Przestrzenie te z racji nagromadzenia i przepływu ludzi, a także przedmiotów wykorzystywanych wspólnie przez wielu pracowników (komputery, telefony, drukarki) stanowią idealne siedlisko dla bakterii i wirusów. Problem jest zauważalny zwłaszcza w miejscach typu open-space oraz wyposażonych w systemy klimatyzacyjne starszego typu. Pomieszczeniami, które wymagają regularnego ozonowania są także kuchnie, stołówki oraz sale konferencyjne. Istnieją dowody naukowe, że regularna dezynfekcja biur pozwala w istotny sposób ograniczyć absencję chorobową pracowników, co przekłada się na wymierne oszczędności. Ponadto ludzie przebywający w higienicznych warunkach i oddychający czystym powietrzem są nie tylko zdrowsi, ale także odznaczają się lepszym samopoczuciem oraz wydajniej wykonują powierzone im obowiązki. 

Ozonowanie najlepiej jest przeprowadzać w godzinach, kiedy w biurowcu nikt nie pracuje – w nocy lub weekend. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy dane pomieszczenie odpowiednio wyizolować i zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem. 

Dezynfekcja ozonem – kiedy będzie skuteczne?

Ozonowanie to metoda skuteczna (niszczy 99% drobnoustrojów), szybka oraz jeżeli jest przeprowadzane w sposób właściwy – bardzo bezpieczna. Czas potrzebny na zdezynfekowanie danego pomieszczenia wylicza się na podstawie jego kubatury oraz wydajności generatora. Ozonator, jaki wybrać należy do danego zastosowania, zależy więc od jego specyfikacji technicznej. Producent zazwyczaj umieszcza szczegóły odnośnie optymalnego użycia w instrukcji obsługi. Zazwyczaj na przeprowadzenie ozonowania wystarczy kilka godzin pracy. Po wyłączeniu generatora należy jeszcze odczekać ok. 30-40 minut (ozon w tym czasie zamienia się w nieszkodliwy ditlen O2) i następnie dobrze przewietrzyć pomieszczenie.  

Warto jednak pamiętać, że działanie metody jest wybitnie doraźne i ściśle uzależnione od źródła problemu. Aby usunąć nieprzyjemny zapach po imprezie, na której palono papierosy lub po remoncie z malowaniem wystarczy zazwyczaj jeden zabieg. Jeżeli natomiast pragniemy zaadaptować na cele mieszkalne zagrzybiony i zapuszczony lokal, proces warto powtórzyć kilka razy. Najlepiej zrobić to przed odnowieniem, w trakcie jego trwania i na koniec. Również po pożarze odór spalenizny może być bardzo uporczywy, co będzie wymagało kilkukrotnego ozonowania. 

Przed użyciem generatora ozonu należy także ustalić przyczynę nieprzyjemnych zapachów i postarać się je wyeliminować. Jeśli problemem jest np. odór z kanalizacji lub wydobywający się spod zawilgoconej podłogi, ozonowanie pomoże na bardzo krótko. Podobnie ma się sprawa ze źródłami pochodzenia zwierzęcego – jeżeli nadal będą one przebywać w danym miejscu, to po pewnym czasie zapach znowu się pojawi.  

Ozonowanie samochodu i odgrzybianie klimatyzacji przeprowadza się z reguły w razie wykrycia nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z nawiewu. Niektórzy kierowcy lubią jednak dmuchać na zimne i robią to profilaktycznie raz do roku – zwykle po zimie. Jest to zalecane zwłaszcza dla osób mających problemy z układem oddechowym lub o obniżonej odporności. 

W budynkach użyteczności publicznej (szkoły, szpitale), a także biurach, restauracjach i gabinetach kosmetycznych warto jest przeprowadzać odkażanie w miarę możliwości, często i regularnie. Proces pozwoli zachować wysoki poziom higieny oraz skutecznie usunąć z otoczenia chorobotwórcze mikroorganizmy. 

Ozonowanie – czy jest szkodliwe?

Jak już kilkukrotnie wspomniano powyżej, podczas ozonowania należy bezwzględnie opróżnić pomieszczenie ze zwierząt oraz wyprosić przebywających tam ludzi. Jest to bardzo istotne, ponieważ aby ozonowanie było skuteczne, trzeba osiągnąć poziom jego stężenia w granicach 3-5 ppm. Natomiast groźne objawy zatrucia u ludzi pojawiają się już przy poziomie 0,7 ppm! Niższe stężenia (przekraczające 0,1 ppm) działają także szkodliwie – przede wszystkim drażniąco.  

Przy przewlekłej ekspozycji na ozon pojawiają się problemy z błonami śluzowymi. Nawet krótkotrwałe wdychanie gazu prowadzi do reakcji zapalnych w oskrzelach i płucach. Przy dłuższej ekspozycji błona śluzowa ulega patologicznemu rozrostowi, a pęcherzyki zwłóknieniu. Skutkuje to postępującą niewydolnością oddechową. Równie niekorzystnie działa ozon na oczy i skórę, prowadząc do jej przedwczesnego starzenia. 

Aby ozonowanie powietrza było bezpieczne, należy zatem rygorystycznie przestrzegać wymaganych środków ochronnych. Na korzyść ozonu przemawia jego wysoka reaktywność oraz szybki rozpad, który skutkuje niemal zupełną neutralizacją z otoczenia. Po odczekaniu wymaganego czasu od wyłączenia generatora i przewietrzeniu pomieszczenia wszelkie zagrożenie znika.  

Uznaje się zatem, że w przeciwieństwie do innych popularnych substancji odkażających i biobójczych, jest to środek o wysokim profilu bezpieczeństwa. Dodatkowo, aby go użyć, wystarczy jedynie uruchomić generator. Co ważne, odpada problem zaopatrzenia w puszki z chemikaliami. Nie dość, że są one kłopotliwe w transporcie, to jeszcze mogą stwarzać potencjalne zagrożenie podczas ich przechowywania lub wpadnięcia w niepowołane ręce. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy i panelowy?

Czyste kaloryfery to nie tylko kwestia estetyki, ale również efektywności ogrzewania i zapewnienie zdrowego środowiska w…

Czytaj więcej

Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami?

Czy zauważyłeś kiedyś małe, srebrzyste owady przemykające po kątach twojej łazienki lub kuchni? Są to rybiki…

Czytaj więcej

Czyszczenie fug domowymi sposobami, które działają!

Brudne fugi to zmora wielu domów. Te niewielkie szczeliny między płytkami mogą znacząco wpłynąć na estetykę…

Czytaj więcej

Jak myć panele fotowoltaiczne aby zwiększyć ich wydajność?

Panele fotowoltaiczne stały się popularnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają oszczędności i ekologicznych opcji wytwarzania energii.…

Czytaj więcej