Jak lutować? Oto jest pytanie! Poznaj odpowiedź już teraz! Lutowanie krok po kroku z poradnikiem expondo

Udostępnij

Autor expondo expert
6 czerwca, 2022

Chcesz trwale połączyć dwa elementy? Same dobre chęci nie wystarczą. Najpierw dowiedz się z naszego poradnika, jak lutować, a następnie zaopatrz się w odpowiedni sprzęt. Wszystkie niezbędne informacje o technikach i rodzajach lutowania znajdziesz w naszym artykule. Dowiesz się też, co kupić, aby w ogóle zacząć lutować.

Wie lötet man

Udostępnij

Chcesz trwale połączyć dwa elementy? Same dobre chęci nie wystarczą. Najpierw dowiedz się z naszego poradnika, jak lutować, a następnie zaopatrz się w odpowiedni sprzęt. Wszystkie niezbędne informacje o technikach i rodzajach lutowania znajdziesz w naszym artykule. Dowiesz się też, co kupić, aby w ogóle zacząć lutować.

Albo jedno, albo drugie, czyli rodzaje lutowania

Najpierw trochę teorii. Podstawowa definicja mówi, że lutowanie to metoda łączenia metalowych elementów przy użyciu spoiwa, czyli lutu (nazywanego też lutowiem). Podczas procesu przeprowadzanego we właściwej temperaturze, o której dowiesz się później, lut się topi. Łączone elementy pozostają natomiast w stanie stałym.

Teraz możesz zapytać „to, czym się różni lutowanie od spawania?”. W końcu i tu, i tu masz wysoką temperaturę, spoiwo i metalowe elementy, które obrabiasz. Tak, ale w przypadku spawania temperatura jest tak wysoka, że dochodzi do stopienia krawędzi spawanych części, a nie tylko samego spoiwa.

Kiedy znasz już główną zasadę, przyjrzyj się rodzajom opisywanej techniki. Nie jest ich dużo, bo zaledwie dwa:

Zapewne już się domyślasz, że kwestia, jak lutować zależy od temperatury. Właśnie ona stanowi wyznacznik różnic. Poniżej znajdziesz dokładną charakterystykę lutowania twardego i miękkiego.

Lutowanie twarde

Lutowanie twarde to ściśle mówiąc lutowanie przy użyciu spoiw lutowniczych o temperaturze topnienia powyżej 450°C, tzw. lutów twardych. Ze względu na podstawowy składnik lub składnik wywierający zasadniczy wpływ na właściwości luty twarde dzieli się na:

Stworzone tą techniką połączenie lutowane charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Sprawdza się w przypadku stali węglowych, molibdenowych, wolframowych, chromowych, niklowych, płytek z węglików spiekanych, ale również złota, srebra, brązu i mosiądzu. W przypadku lutowania miedzi sprawdza się zarówno lutowanie twarde, jak i miękkie.

Do lutowania twardego konieczne jest użycie palnika propanowo-tlenowego lub acetylenowo-tlenowego. Jest to droższy sprzęt i wymagający większych umiejętności oraz doświadczenia niż lutowanie miękkie. Stawiasz pierwsze kroki w naprawach urządzeń, pracach monterskich czy nawet w domowym majsterkowaniu? Z pewnością przyda Ci się wiedza z kolejnych części naszego poradnika.

Lutowanie miękkie

Zatem czym jest lutowanie miękkie, skoro nie musisz mieć dużego doświadczenia ani budżetu na przemysłowy sprzęt? Jest to lutowanie, które odbywa się w zakresie temperatury nieprzekraczającej 450°C. Lut wymaga niższej temperatury do stopienia niż w przypadku lutowania twardego. Zwykle w spoiwach stosuje się stopy z zawartością takich pierwiastków jak bizmut, cyna, kadm i antymon.

Metoda jest uniwersalna, ponieważ umożliwia naprawy układów elektronicznych, lutowanie przewodów elektrycznych oraz łączenie blach (np. w konstrukcjach dachów, rurociągów, zbiorników). Lutowanie miękkie zdaje egzamin w łączeniu miedzi, cynku, stali i innych stopów.

Podstawy lutowania

Lutownice to urządzenia, które pozwalają spajać elementy tą techniką. Choć różnią się konstrukcyjnie, to wszystkie posiadają nagrzewający się grot. Oprócz lutownicy musisz użyć spoiwa. Kiedy masz już przygotowane obie te rzeczy, możesz przystąpić do dzieła!

Zatem jak lutować? Przede wszystkim precyzyjnie. Najpierw przyłóż rozgrzany grot do lutowanego elementu. Nigdy do spoiwa! Spowoduje to osadzanie cyny na grocie. Odczekaj chwilę, aż powierzchnie obu łączonych metali się rozgrzeją. Trwa to kilka sekund. Następnie przytrzymaj grot w miejscu spoiny. Przyłóż tam cynę. Wtedy dzięki temperaturze grota i łączonych przedmiotów spoiwo roztopi się, czyli zmieni stan skupienia. I spoina gotowa!

Temperatura lutowania

Kilkakrotnie już wspominaliśmy o tym, jak ważna jest w lutowaniu temperatura. Ma ona podwójne znaczenie. Dzięki niej lut topi się, a łączone elementy zachowują stan stały. Z tego powodu temperatura lutowania musi być wyższa od temperatury topnienia lutu, ale nie wyższa od temperatury elementów.

Spoiwo zależnie od swojego składu chemicznego różni się temperaturą topnienia. Chodzi o zawartość ołowiu. Jeśli jest on obecny, to temperatura topnienia takiego lutu jest niższa (np. 183-190°C). Natomiast jeśli nie, temperatura wynosi np. nieco mniej niż 230°C. Ta różnica ma znaczenie. Użytkownicy bezołowiowych lutów wskazują, że trudniej się roztapiają. Niemniej są bardziej przyjazne zdrowiu i środowisku.

Niezbędne przyrządy

Kiedy wiesz już, jak ogólnie wygląda lutowanie i jak prawidłowo lutować, sprawdź, co musisz mieć w swoim warsztacie. Wiadomo, że centralne miejsce zajmie w nim lutownica, ale dokup także akcesoria lutownicze. W pierwszej kolejności poznasz rodzaje lutownic, a w drugiej pozostały sprzęt.

Co jest potrzebne do lutowania?

Podstawowy sprzęt, jaki masz do wyboru to:

Kiedy masz już absolutnie niezbędny sprzęt, przyszedł czas na wybór przydatnych akcesoriów. Warto je mieć, ponieważ sprawiają, że praca jest łatwiejsza, bardziej precyzyjna i bezpieczna. Proponujemy taki sprzęt jak:

Do czego służy kalafonia?

Kalafonia to nic innego jak uzyskiwana z naturalnych źródeł miękka żywica. Jest półprzezroczysta, ma zwykle żółty lub brązowawy kolor. Występuje w formie ciała stałego lub pasty. Choć wykorzystuje się ją do rozmaitych celów, w elektronice słynie z przyspieszania i ułatwiania lutowania. Ponadto spoiny charakteryzują się mniejszą podatnością na pękanie i gładką, połyskującą powierzchnią.

Zastanawiasz się, jak używać kalafonii? Kiedy oblewasz nią łączone miejsce, zabezpiecza je przed utlenianiem. Lutowanie przebiega w wysokiej temperaturze, zatem utlenianie zachodzi bardzo szybko. Kalafonia pozwala spowolnić reakcję, co sprawia, że roztopione spoiwo wnika w metal (jeszcze przed jego utlenieniem). Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem kalafonii oczyścić obrabiane elementy z patyny, rdzy i pozostałości starego spoiwa.

Czy jest możliwe lutowanie bez kalafonii?

Teoretycznie lutowanie bez kalafonii jest możliwe, ale doświadczeni fachowcy zwykle nie wyobrażają sobie lutowania bez niej. Bywa, że cyna zawiera już kalafonię (topnik). Jednak do uzyskania spoiny wysokiej jakości taki produkt może okazać się niewystarczający.

Jak lutować – podsumowanie

Lutowanie nie należy do skomplikowanych czynności. Niemniej wymaga dwóch rzeczy – nieco wprawy i sporej precyzji. Podstawowe znaczenie ma dla niego temperatura. Właśnie od niej zależy specyfika pracy związana z lutowaniem twardym lub miękkim.

Lutowanie elektroniki, a także przewodów, ledów i innych elementów wymaga przeznaczonego do tego sprzętu. Choć istnieją porady „jak lutować bez lutownicy”, to my zdecydowanie zalecamy zakup choćby najprostszej, transformatorowej lub grzałkowej. Oczywiście, jeśli lutowanie zajmuje ważne miejsce w Twoim warsztacie, najlepszym rozwiązaniem okaże się bardziej rozbudowana stacja lutownicza.

Ostatni punkt stanowią akcesoria. Bez nich nawet lutowanie słuchawek stanie się trudniejsze i mniej precyzyjne. Samo spoiwo i kalafonia nie wystarczą. O praktyczności np. czyścika do grotów, uchwytu tzw. trzeciej ręki czy lampy ze szkłem powiększającym z pewnością przekonasz się z własnego doświadczenia.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Spawanie pachwinowe w praktyce – techniki i ich zastosowanie

Spawanie pachwinowe jest kluczową techniką spawalniczą stosowaną w wielu dziedzinach przemysłu, od konstrukcji stalowych po motoryzację.…

Czytaj więcej

Strefa wpływu ciepła i jej znaczenie w spawaniu

Spawanie to proces, który wymaga nie tylko precyzji, ale także głębokiej wiedzy o wpływie ciepła na…

Czytaj więcej

Jaki wózek spawalniczy wybrać? – poradnik zakupowy

Spawanie to nie tylko umiejętności i dobry sprzęt, ale także odpowiednie akcesoria, które czynią pracę łatwiejszą…

Czytaj więcej

Lutowanie kabli – poradnik dla początkujących i nie tylko!

Lutowanie kabli to kluczowa umiejętność dla każdego, kto zajmuje się elektroniką, od amatorów po profesjonalistów. To…

Czytaj więcej