Jaką spawarkę kupić dla początkującego do domu?

Udostępnij

Autor Wojciech Kaczałek
15 marca, 2021

Naprawa płotu, reperacja stolika ogrodowego, zbudowanie prostego stojaka – znajdziesz wiele zastosowań dla spawarki w domu. Który model najlepiej sprawdzi się do codziennych, prostych zadań? Jaka spawarka dla początkującego będzie odpowiednia?  

Udostępnij

Naprawa płotu, reperacja stolika ogrodowego, zbudowanie prostego stojaka – znajdziesz wiele zastosowań dla spawarki w domu. Który model najlepiej sprawdzi się do codziennych, prostych zadań? Jaka spawarka dla początkującego będzie odpowiednia?  

Jak zbudowana jest spawarka? 

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w dziedzinie spawania lub nie masz żadnego doświadczenia, dobrym pomysłem będzie przyswojenie sobie wiedzy dotyczącej konstrukcji oraz metod użytkowania spawarek. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o tym, który rodzaj urządzenia kupić na start. 

Jak zbudowana jest spawarka? Poszczególne rodzaje spawarek różnią się od siebie sposobem działania, ale pod względem konstrukcyjnym mają wiele cech wspólnych. Spawarka może się składać z takich elementów, jak: 

Jaka jest najlepsza spawarka dla początkującego? 

Jaką spawarkę wybrać? Do wyboru masz trzy główne typy maszyn: 

Jaka spawarka dla początkującego będzie najlepsza? Do polecanych urządzeń należy m.in. spawarka MIG/MAG, zwana popularnie migomatem. 

Spawanie metodą MIG/MAG polega na wykorzystaniu elektrody pod postacią drutu. W trakcie obróbki cieplnej, łączy się on ze stopionym metalem spawanym. W ten sposób tworzy się spoina.  

Przy spawaniu migomatem wykorzystuje się gaz osłonowy. Dzięki niemu, jeziorko spawalnicze nie ulega utlenianiu, co przekłada się na jakość oraz wytrzymałość spawu, a także odporność na korozję. Przy spawaniu MIG stosuje się gazy obojętne, typu hel czy argon. Umożliwia to pracę na elementach wykonanych z aluminium, magnezu, miedzi oraz innych metali nieżelaznych. 

Spawanie MAG odbywa się w osłonie gazów aktywnych lub mieszanin, na przykład dwutlenku węgla i argonu. Pozwala to na łączenie stali niestopowej, wysokostopowej i niskostopowej. 

Spawarki MIG/MAG poleca się początkującym m.in. ze względu na stosunkowo łatwą obsługę. Spawanie migomatem jest ułatwione ze względu na zastosowanie elektrody topliwej, której nie trzeba podawać z zewnątrz.  

Do plusów zalicza się także uniwersalność. Migomaty są używane w przemyśle, ale dobrze sprawdzą się też do przydomowych zastosowań. Pozwalają ze sobą łączyć również grubsze elementy metalowe. Wśród zalet można wymienić ponadto niskie koszty materiałów eksploatacyjnych. 

Początkującym spawaczom poleca się także spawarki inwertorowe MMA. W przypadku tego typu urządzenia, spaw powstaje w procesie łączenia rdzenia elektrody oraz spawanego materiału. Osłona łuku spawalniczego powstaje w wyniku topienia się otuliny elektrody. Dzięki temu, że gaz pochodzi z topnika, nie jest potrzebna butla, jak w typowym migomacie. Po zakończeniu pracy konieczne może być usunięcie warstwy żużla, który powstaje w trakcie spawania. 

Spawarki inwertorowe MMA są uważane za jeszcze lepsze rozwiązanie dla początkujących w porównaniu do migomatu, w którego przypadku tempo podawania drutu jest na ogół stosunkowo duże. Praca przy użyciu spawarki MMA wymaga płynności, ale jest dość powolna. Tego typu sprzęt pozwala tworzyć raczej techniczne, a nie precyzyjne spoiny, jak w przypadku metody MIG/MAG, jednak wybacza więcej błędów i dobrze nadaje się do nauki podstaw oraz wielu prostych zastosowań. 

Trzecim popularnym rodzajem urządzeń są spawarki TIG. Na jakiej zasadzie działają? Spawanie odbywa się w osłonie gazów obojętnych, poprzez tworzenie łuku elektrycznego przy wykorzystaniu elektrody nietopliwej. Często w procesie używa się także dodatkowego topnika w formie pręta. 

Spawarki TIG pozwalają łączyć ze sobą nawet bardzo cienkie elementy i tworzyć wysokiej jakości spoiny, również na poziomie artystycznym. Łączenia są także trwałe. Spawarek TIG nie poleca się jednak początkującym. Metoda pracy uchodzi po prostu za dość trudną do opanowania. Przed rozpoczęciem nauki spawania TIG, dobrze będzie opanować podstawy korzystając ze spawarek MMA czy MIG/MAT.  

Spawarka dla początkujących – mała i nowoczesnaSpawarka dla bardziej zaawansowanych – do precyzyjniejszych zadańSpawarka wielofunkcyjna – dla amatorów i profesjonalistów
Model spawarki
Spawarka MMA Stamos Pro Series S-MMA-250PI.2

Spawarka MIG/MAG Stamos Germany S-MIGMA-195

Spawarka Stamos Germany S-MULTI 195 IGBT
Typ spawaniaMMAMIG/MAG/MMA4w1: MIG/MAG / FCAW / TIG / MMA
Napięcie wejściowe230 V230 V230 V
Znamionowy cykl pracy60%15%≥85%
Prąd spawania w cyklu pracy 100%194 A75 A87 A (MIG), 115 A (TIG), 76 A (MMA)
Wymiary (DxSxW)35,00 x 12,50 x 22,50 cm53,00 x 25,00 x 46,00 cm55,00 x 19,50 x 37,50 cm
Waga7,94 kg31,50 kg20,60 kg
Funkcje dodatkoweSpawanie prądem 250 A, funkcja Hot Start, technologia IGBTPodajnik drutu, szpula drutu 0,8 mm (1 kg), końcówka kontaktowa MIG (2 szt.), dysza gazowa w zestawieHot Start, Arc Force, Anti Stick, Lift TIG, opadanie prądu, wypływ gazu przed spawaniem i po, indukcyjność

Jaką spawarkę kupić do domu?  

Gdy będziesz podejmować decyzję o tym, jaką spawarkę wybrać, zweryfikuj uprzednio, jaki układ elektryczny jest w Twoim mieszkaniu lub domu. Spawarki dzieli się bowiem na takie, które zasilane są napięciem z instalacji jednofazowej 230 V lub trójfazowej 400 V.  

Pewną podpowiedzią może być to, że sieć trójfazową stosuje się w nieruchomościach, w których wykorzystanie sprzętu elektrycznego jest większe. Jeśli w mieszkaniu masz płytę indukcyjną bądź dom ma ogrzewanie elektryczne, najpewniej masz do dyspozycji instalację 400 V. 

Wiele modeli spawarek ma możliwość przełączania faz między 230 a 400 V. Jaką spawarkę kupić do domu? W zupełności wystarczająca będzie taka, która pracuje na zasilaniu jednofazowym 230 V. Podłączysz ją bez problemu do każdego gniazdka. 

Spawarki 230 V zazwyczaj mają amperaż z zakresu 150-250 A. Co oznacza ten parametr? Jest to wartość prądu spawania. Im jest on wyższy, tym urządzenie ma większe możliwości i można przy jego pomocy łączyć grubsze elementy. Spawarka do domu może mieć prąd spawania do 200 A. Będzie to wystarczająca moc do majsterkowania. 

Istotnym parametrem jest także cykl pracy. Pokazuje on, przez jaki procent czasu w ciągu 10 minut możesz spawać bez przerwy. Przykładowo, jeżeli spawarka ma cykl pracy 60 proc. oznacza to, że po 6. minutach musisz dać urządzeniu 4 minuty na ostygnięcie. Jaką spawarkę kupić do domu? Nawet te o niższych wartościach cyklu pracy, rzędu 15-40 proc., mogą Ci pozwolić na dokonanie podstawowych reparacji. Nie musisz od razu celować w sprzęt o cyklu na poziomie 60 proc., który jest przeznaczony do bardziej profesjonalnych zastosowań. 

Kolejną kwestią ważną przy wyborze spawarki do domu dla początkującego, jest wielkość urządzenia. Najlepszym wyborem będzie spawarka przenośna. Będzie ona miała stosunkowo małe gabaryty, więc będzie łatwa w przechowywaniu. Nie będziesz potrzebować wózka, żeby przetransportować ją z domowego schowka do ogrodu czy garażu. 

Jaki migomat dla początkującego będzie najlepszy?  

Jaką spawarkę MIG/MAG kupić? Poza wymienionymi wyżej parametrami, typu wartość prądu spawania, sposób zasilania czy gabaryty, istotne są także czynniki, które wpływają na łatwość obsługi. 

W przypadku spawarek MIG/MAG, ważny będzie m.in. podajnik drutu. Jeżeli jesteś początkującym spawaczem, wybierz model z wbudowanym, a nie zewnętrznym podajnikiem, którego cena może być wyższa od samej spawarki. Podajnik wewnętrzny powinien mieć regulowaną prędkość posuwu oraz przyłącze gazu osłonowego. 

Szukaj też sprzętu, którego ustawienia łatwo Ci będzie zmienić również w rękawiczkach. Zwiększy to bezpieczeństwo pracy. Z podobnych względów dobrze jest postawić na maszynę, która ma wskaźnik przeciążenia. Będziesz wiedzieć, kiedy przerwać pracę i pozwolić spawarce się ochłodzić. 

Dobrą spawarką MIG/MAG dla początkującego może być model, który pozwoli Ci też pracować przy wykorzystaniu metody FCAW (ang. Flux-Cored Arc Welding). Spawanie tego typu polega na użyciu specjalnego drutu rdzeniowego, zwanego też proszkowym. 

Topnik umieszczony w drucie pod wpływem temperatury uwalnia gaz osłonowy. Dlaczego jest to ważne z perspektywy wyboru spawarki do domu? Pozwoli Ci to uniknąć przechowywania butli z gazem. 

Jaka spawarka inwertorowa dla początkującego?    

Wybór spawarki inwertorowej MMA możesz zacząć od sprawdzenia, w jakiej jest wykonana technologii. Jeżeli wykorzystuje tranzystory bipolarne z izolowaną bramką IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) będzie najpewniej sprzętem lekkim i odpornym na zwarcia. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając spawarkę inwertorową? Przydatna będzie funkcja Hot Start. Prąd spawania w momencie zajarzania łuku elektrycznego zostanie chwilowo zwiększony. Dzięki temu zainicjowanie łuku będzie prostsze. 

Plusem będzie też Arc Force. Funkcja ta reguluje dynamikę łuku spawalniczego. Przekłada się to na zapobieganie zwarciom oraz możliwość tworzenia lepszych spoin. 

Jaką spawarkę wybrać? Podsumowanie 

Jaka spawarka dla początkującego będzie najlepsza? Prawdopodobnie najrozsądniejszym wyborem na start będzie urządzenie inwertorowe MMA. Sprzęt tego typu nie wymaga zaopatrywania się w butlę z gazem osłonowym i pozwala pracować w spokojnym tempie. Spawarki inwertorowe MMA są ponadto stosunkowo tanie. Gdy zdobędziesz wprawę w spawaniu, pomyśl nad kupnem migomatu, który jest sprzętem bardzo uniwersalnym i o sporych możliwościach z zakresu łączenia różnych metali. 

Jeśli spodobał Ci się artykuł polecamy również zapoznać się z poradnikiem o tym, jaką kupić przyłbicę spawalniczą.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyposażyć warsztat spawalniczy?

Spawanie to sztuka wymagająca nie tylko umiejętności, ale również odpowiedniego wyposażenia. Dobrze zorganizowany i wyposażony warsztat…

Czytaj więcej

Naświetlone oczy od spawania – jak temu zaradzić?

Spawanie to proces niezbędny w wielu branżach, który jednak niesie za sobą ryzyko dla zdrowia, w…

Czytaj więcej

Spawanie pachwinowe w praktyce – techniki i ich zastosowanie

Spawanie pachwinowe jest kluczową techniką spawalniczą stosowaną w wielu dziedzinach przemysłu, od konstrukcji stalowych po motoryzację.…

Czytaj więcej

Strefa wpływu ciepła i jej znaczenie w spawaniu

Spawanie to proces, który wymaga nie tylko precyzji, ale także głębokiej wiedzy o wpływie ciepła na…

Czytaj więcej