Jaki ozonator wybrać? Przeznaczenie i zastosowanie ozonatorów

Udostępnij

Ozonowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji pomieszczeń. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki wybrać ozonator do samochodu, a jaki do domu lub przedsiębiorstwa. Ponadto porównamy ich zastosowanie w firmach sprzątających, transportowych i warsztatach. Dowiesz się, na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze ozonatora. 

Udostępnij

Ozonowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji pomieszczeń. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki wybrać ozonator do samochodu, a jaki do domu lub przedsiębiorstwa. Ponadto porównamy ich zastosowanie w firmach sprzątających, transportowych i warsztatach. Dowiesz się, na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze ozonatora. 

Do czego służą ozonatory?

Ozonator to urządzenie służące do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach z nieprzyjemnych woni, bakterii, alergenów i zarodników pleśni. Ze względu na wysoką skuteczność działania generatory zostały docenione w wielu różnych miejscach. W lecznictwie i gastronomii zapewniają wysoki poziom higieny, a profesjonalne firmy sprzątające używają ich podczas robienia porządków w miejscach dotkniętych pożarem lub zalaniem. Doskonale sprawdzają się podczas dezynfekcji mieszkania. 

Jak działają ozonatory?

Ozonatory wykorzystują naturalne zjawisko wytwarzania trójatomowego tlenu, czyli ozonu. Sprzęt wciąga powietrze przez filtr do wentylatora, który przepuszcza je dalej. Następnie cząsteczki tlenu są rozdzielane przez wyładowania elektryczne dzięki specjalnej płytce. W ten sposób wydziela się ozon. Niezależnie od tego, jaki ozonator do samochodu lub domu czy firmy wybierzesz, będzie on działał na wyżej opisanej zasadzie. Część modeli dostępnych na rynku dodatkowo wyposażono w lampę UV, która wzmacnia działanie emitowanego gazu dzięki swoim biobójczym właściwościom.  

Nie jesteś przekonany? Przeczytaj badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną, które potwierdziły, że proces ozonowania wykonany generatorem Ulsonix może stanowić doskonałe uzupełnienie tradycyjnych sposobów dezynfekcji i usunie zanieczyszczenia biologiczne.

RAPORT GENERATOR OZONU – WYSOKA SKUTECZNOŚĆ – POBIERZ

Jaki wybrać ozonator i na co zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jaki ozonator kupić, musisz przede wszystkim przemyśleć wysokość parametrów. Powinny być one zgodne z Twoimi potrzebami. Najważniejsza wartość podawana przez producentów to znamionowa wydajność ozonu podawana w mg/h. Oznacza ona, ile ozonu wytwarza sprzęt w czasie jednej godziny pracy. Przykładowo do małych przestrzeni, np. samochodu, dobrze nadają się generatory o wydajności co najmniej 5000 mg/h. Z kolei do dużych pomieszczeń będą idealne te o wydajności np. 15000 mg/h. 

Powiązana z efektywnością sprzętu jest także kubatura. Po sprawdzeniu ile ozonu sprzęt wydziela, należy zastanowić się, jaki generator ozonu wybrać do pomieszczenia o danej pojemności. W małym mieszkaniu sprawdzi się bowiem inny model niż w hali fabrycznej. Analizując parametry, warto także zwrócić uwagę na wydajność wentylatora. Mówi ona o efektywności cyrkulacji podczas procesu ozonowania i jest podawana najczęściej w m3/h. 

Typy ozonatorów ze względu na ich przeznaczenie

Generatory ozonu to urządzenia zaprojektowane w ściśle ustalonym celu – oczyszczania powietrza z nieprzyjemnych zapachów, bakterii, alergenów i zarodników pleśni. Natomiast ich dokładne przeznaczenie zależy od wysokości parametrów. Wybrane ozonatory idealnie sprawdzają się w przemysłowym, profesjonalnym użytku, a inne w prywatnych mieszkaniach czy pojazdach. 

Jaki ozonator wybrać do firmy transportowej?

Jeśli chcesz kupić sprzęt do firmy transportowej, musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki ozonator do samochodu najlepiej wybrać? Będzie on służył Ci nie tylko do usuwania nieprzyjemnych woni z wnętrza auta, ale również do odgrzybiania klimatyzacji. Aby ją oczyścić, należy skierować wylot ozonatora w punkt zasysania powietrza przez układ klimatyzacyjny, a następnie włączyć nawiew na obieg wewnętrzny (maksymalna moc, najniższa temperatura). 

O klimatyzację w samochodzie należy dbać przez cały rok, dlatego warto ją odgrzybiać latem i zimą. Kabina kierowcy w ciężarówce czy wnętrze taksówki, które są eksploatowane regularnie, wymagają szczególnej uwagi, dlatego na wyposażeniu każdej firmy transportowej powinien znajdować się generator ozonu. Poleca się modele o wydajności co najmniej 5000 mg/h, dlatego że oczyszczają powietrze w stosunkowo krótkim czasie.


Generator ozonu – 4000 mg/h

Generator ozonu
10000 mg/h

Generator ozonu
15000 mg/h – 160 W – LCD
Moc65 W100 W160 W
Wydajność4000 mg/h10000 mg/h15000 mg/h
Cyrkulacja97,5 mᶾ/h97,5 mᶾ/h170 mᶾ/h
Timer0 – 180 min0 – 180 min0 – 24 h
Zasilanieprzewód 1,5 mprzewód 1,5 mprzewód 2,3 m
Wymiary22,00 x 17,00 x 15,00 cm30.00 x 26.00 x 24.00 cm38,00 x 24,00 x 34,00 cm
Waga2,60 kg2,85 kg5,40 kg

Jaki ozonator do firmy sprzątającej?

Inne wymagania mogą mieć właściciele firm sprzątających, którzy potrzebują sprzętu do różnego rodzaju pomieszczeń. Oni nie zadają sobie pytania, jaki ozonator do samochodu byłby najlepszy, ale jaki do dużego domu, mieszkania po pożarze czy zalaniu? Wymagają przede wszystkim sprzętu pozwalającego wydajnie ozonować pomieszczenia o dużej kubaturze. Często zdarza się, że gruntownego sprzątania połączonego z dezynfekcją wymagają nie tylko miejsca dotknięte takimi klęskami jak pożary, ale również mocno zaniedbane, wymagające gruntownego odświeżenia. 

Aby sprzęt okazał się praktyczny w profesjonalnym użytku, musi mieć dużą wydajność, np. 20000 mg/h. Najlepiej, jeśli działa w kilku trybach dopasowanych do różnej kubatury, w tym mniejszej niż 280 m3, w zakresach 280-420 m3 i 420-560 m3. Na ogół ozonatory charakteryzują się kompaktową i poręczną konstrukcją, ale w profesjonalnym użytku najlepiej zdają egzamin warianty wyposażone w uchwyt do wygodnego przenoszenia.  

Jeśli planujesz zakup większej ilości wyposażenia dla przedsiębiorstwa zajmującego się sprzątaniem, polecamy nasz artykuł poświęcony tematowi jak założyć firmę sprzątającą.

Generator ozonu – 10000 mg/h – 100 W

Opinie od:

Ronald Hasselr (07-10-2021)
SDV (22-09-2021)
Antonella (22-10-2020)

Ocena produktu

5

Generator ozonu – 10000 mg/h — ECO

Opinie od:

Classe (16-03-2021)
Anonim (18-05-2020)
Anonim (09-05-2020)

Ocena produktu

5

Jaki ozonator do pomieszczeń domowych i warsztatu?

Ozonator to sprzęt przeznaczony nie tylko do użytku profesjonalnego. Sprawdzi się także w gospodarstwie domowym, w tym przydomowym warsztacie. Jest szczególnie polecany tam, gdzie mieszkają alergicy, osoby z chorobami układu oddechowego i noworodki. Pozwala również odświeżyć powietrze w mieszkaniu nieużywanym, przekazanym np. pod wynajem.  

Jeśli zastanawiasz się, jaki generator ozonu do mieszkania wybrać, również należy porównać parametry urządzeń. Nie muszą one być tak wysokie jak w przypadku wysoce profesjonalnego sprzętu, ale warto, żeby pozwalały na wydajne działanie. Pamiętaj, że duża efektywność zapewnia szybsze ozonowanie. Wiele modeli posiada timer do ustawiania czasu pracy. Małe pomieszczenia (np. kuchnie czy łazienki) wystarczy ozonować jedynie przez kilkanaście minut. Największe do dwóch godzin (zależnie od modelu).  

Generator ozonu to nie jedyny sprzęt, który pomaga zadbać o higienę w domu. Równie przydatne, choć używane do ubrań, są stacje parowe.  

Jaki ozonator kupić – podsumowanie

Choć każdy ozonator sprawdzi się w swojej roli, to nie każdy model będzie wydajny i optymalny dla danego miejsca. Jaki ozonator do samochodu nadaje się najlepiej, a jaki do mieszkania? To jest główne pytanie pomocnicze. Cel, do jakiego będziesz wykorzystywać swój ozonator, musisz przemyśleć na samym początku. Po przeanalizowaniu go sprawdź koniecznie kubaturę pomieszczenia lub pomieszczeń, które chcesz ozonować. Następnie porównaj wydajność i cyrkulację interesujących Cię modeli. Warto przyjrzeć się dodatkowym funkcjom takim jak timer, wybór pracy lub światło UV (wbudowana lampa). Jeśli ciągle zastanawiasz się, czym dezynfekować pomieszczenia, aby proces był wydajny i skuteczny, to generator ozonu będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Naświetlone oczy od spawania – jak temu zaradzić?

Spawanie to proces niezbędny w wielu branżach, który jednak niesie za sobą ryzyko dla zdrowia, w…

Czytaj więcej

Jak wyposażyć wózek pokojowej?

W branży hotelowej profesjonalnie wyposażony wózek pokojowej jest kluczowym elementem utrzymania wysokich standardów czystości i efektywności…

Czytaj więcej

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy i panelowy?

Czyste kaloryfery to nie tylko kwestia estetyki, ale również efektywności ogrzewania i zapewnienie zdrowego środowiska w…

Czytaj więcej

Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami?

Czy zauważyłeś kiedyś małe, srebrzyste owady przemykające po kątach twojej łazienki lub kuchni? Są to rybiki…

Czytaj więcej