Spawanie MIG/MAG i TIG – jaki gaz wybrać?

Udostępnij

MIG/MAG i TIG to metody spawania wymagające użycia gazów. W naszym dzisiejszym artykule przybliżamy rodzaje gazów technicznych niezbędnych do tego celu, a także specyfikę samego spawania MIG, MAG oraz TIG. Podpowiadamy również, jak uniknąć błędów podczas spawania w osłonie gazów i na co zwrócić uwagę, wybierając butlę.

welches Gas zu wählen ist?

Udostępnij

MIG/MAG i TIG to metody spawania wymagające użycia gazów. W naszym dzisiejszym artykule przybliżamy rodzaje gazów technicznych niezbędnych do tego celu, a także specyfikę samego spawania MIG, MAG oraz TIG. Podpowiadamy również, jak uniknąć błędów podczas spawania w osłonie gazów i na co zwrócić uwagę, wybierając butlę.

Rodzaje gazów spawalniczych

Gazy spawalnicze należą do szerokiej grupy gazów technicznych, czyli używanych w różnych gałęziach przemysłu. Stanowią dość wąską grupę ponieważ dzielą się tylko na dwa rodzaje:

Pierwszy rodzaj ma za zadanie chronić spawany obszar przed wpływem gazów z atmosfery, czyli parą wodną, azotem i tlenem. Gazu osłonowego należy używać, ponieważ warunki atmosferyczne często mają wpływ na proces spawania oraz jakość spoiny. Najczęściej stosowane gazy osłonowe to:

Drugi rodzaj, czyli gazy palne, zwykle służą do podgrzewania elementów, takich jak np. zapieczone śruby. Dzięki swoim właściwościom sprawdzają się też w spajaniu i cięciu metali. Do gazów palnych należą:

Spawanie migomatem

Spawanie MIG zwykle łączy się z MAG, a technikę określa się jako MIG/MAG. Dzieje się tak dla tego, że obie metody są do siebie bardzo podobne ze względu na stosowanie elektrody topliwej. O różnicy stanowi jedynie używany gaz do migomatu. Spawarka musi mieć uchwyt ze specjalnym podajnikiem drutu. Płynnie wysuwa on drut elektrodowy, do którego doprowadzany jest prąd o odpowiednim natężeniu. Do zajarzenia łuku spawalniczego dochodzi w chwili, kiedy przewód znajduje się wystarczająco blisko obrabianego materiału. Stapia on i element, i powierzchnię. Wynikiem jest powstanie jeziorka spawalniczego. Po odsunięciu palnika płynny metal zaczyna krzepnąć i tworzy spoinę łączącą krawędzie materiałów. Gaz osłonowy chroni przed szkodliwym działaniem składników powietrza atmosferycznego mogących pogorszyć jakość spawu.

Spawanie MIG stosuje się zwykle w obróbce podatnych na utlenianie aluminium, miedzi, tytanu, magnezu, cyrkonu i ich stopów. Natomiast MAG do stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych, a także pozostałych metali nieżelaznych. Spawanie MIG MAG to tak pokrewne metody, że do ich obsługi wystarczy jeden sprzęt – migomat. O tym, jak wybrać gaz do migomatu piszemy w kolejnej części tekstu.

Jaki gaz do migomatu wybrać?

Do spawania migomatem używa się różnych gazów lub ich mieszanki, w zależności od materiału spawanego i wymaganej jakości spoiny. Oto główne rodzaje gazów używanych w tej metodzie spawania: 

Wybór gazu lub mieszanki gazów do migomatu zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju i grubości materiału, wymaganej jakości spoiny, a także od dostępności i kosztów gazu. 

Wybór gazu do migomatu w zależności od spawanego materiału

Wybór gazu do spawania MIG/MAG zależy w dużej mierze od rodzaju materiału, który jest spawany. Oto kilka ogólnych zaleceń: 

Spawanie TIG

Spawanie TIG to kolejna metoda obok spawania MIG, która wymaga stosowania gazów osłonowych. Polega na korzystaniu z nietopliwej elektrody wolframowej. Zajarzenie łuku ma miejsce między nią a obrabianym materiałem. W czasie spawania gaz osłonowych chłodzi elektrodę i zabezpiecza jeziorko spawalnicze przed działaniem gazów z atmosfery. Nie trzeba używać topnika, dlatego spajanie nie powoduje dużych zmian w składzie chemicznym materiałów. Nie występują również rozpryski.

Opisywaną metodę ceni się zwykle za wysoką jakość spoiny. Spawanie TIG nadaje się przede wszystkim do aluminium (przy użyciu spawarek TIG AC/DC) i innych metali nieżelaznych, np. tytanu, magnezu, miedzi oraz niklu. Sprawdza się również w obróbce wszystkich typów stali nadających się do spawania.

Spawanie TIG – jaki gaz wybrać?

Jaki gaz do TIG-a wybrać, to częste pytanie, jakie zadają sobie początkujący spawacze. Najogólniejsza odpowiedź brzmi: gaz obojętny. Zwykle jest to sam argon lub argon z helem. Tę mieszankę stosuje się przeważnie do spawania aluminium, miedzi i pozostałych metali nieżelaznych. W przypadku spawarki TIG, podobnie jak MIG, duże znaczenie ma jakość gazu spawalniczego. Najczęściej poleca się argon minimum 4.0 oraz czystsze 4.5 i 5.0. Ostatni z wymienionych charakteryzuje się najwyższą czystością. Jakość gazu ma wpływ na takie kryteria spawania jak np. głębokość wtopienia, poziom odprysków i dymów.

Jak ustawić przepływ gazu podczas spawania metodą MIG/MAG i TIG?

Aby prawidłowo ustawić przepływ gazu podczas spawania metodami MIG/MAG i TIG, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Oto ogólne zasady: 

Spawanie MIG/MAG: 

Spawanie TIG: 

Jak uniknąć błędów podczas spawania w osłonie gazów?

Aby spawanie w osłonie gazów było efektywne i bezpieczne dla zdrowia, należy zawsze brać pod uwagę kilka czynników (na przykładzie spawania TIG):

Przedstawione aspekty wpływają nie tylko na wydajność i bezpieczeństwo pracy, ale również jakość spoiny. Przykładowo jej porowatość może być spowodowana m.in. niedostateczną osłoną gazową lub zbyt dużym stopniem wypływu gazu.

Gazy spawalnicze w butlach – o tym trzeba wiedzieć

W poprzednich częściach artykułu kilkakrotnie podkreślaliśmy znaczenie jakości gazów spawalniczych. Muszą one nie tylko zapewniać dobrą spoinę, ale również być prawidłowo przechowywane. Dlatego jeśli kupujesz gaz np. do spawarki MIG/MAG, producent oferuje go w butlach wysokociśnieniowych o pojemnościach od kilku do kilkudziesięciu litrów. Na butlach muszą znajdować się właściwe oznaczenia:

Istotny jest także kolor butli, ponieważ oznacza on znajdujący się w środku gaz. Spośród osłonowych gazów spawalniczych argon przechowuje się w butlach ciemnozielonych, dwutlenek węgla – w szarych, azot – w czarnych, a hel – w brązowych. Z kolei dla acetylenu jest zarezerwowany kolor kasztanowoczerwony.

Spawanie MIG, MAG lub TIG byłoby nieskuteczne, gdyby butla nie posiadała reduktora. Jest to element zapewniający obniżenie zbyt wysokiego do spawania ciśnienia gazu i utrzymywania go później na stałym poziomie.

Jeśli zaciekawił Cię artykuł o spawaniu w osłonie gazowej, to polecamy nasz kolejny wpis z dziedziny spawalnictwa. Dowiesz się z niego, na czym dokładnie polega spawanie elektrodą otuloną.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Uprawnienia spawalnicze, czyli jak zostać spawaczem?

Spawanie to umiejętność ceniona na całym świecie, a sam zawód spawacza wymaga odpowiednich uprawnień, które potwierdzają…

Czytaj więcej

Jak zostać spawaczem podwodnym? Poznaj tajniki zawodu

Zawód spawacza podwodnego to fascynująca kombinacja umiejętności technicznych, odwagi i wytrzymałości, umożliwiająca pracę w jednym z…

Czytaj więcej

Wyżarzanie stali – metody i zastosowanie w przemyśle

Wyżarzanie stali to kluczowy proces w przemyśle metalurgicznym, umożliwiający znaczącą poprawę jej właściwości mechanicznych, takich jak…

Czytaj więcej

Spawalność stali a równoważnik węgla

Spawalność stali jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość i trwałość konstrukcji metalowych. W znaczącym stopniu zależy…

Czytaj więcej