W jakiej temperaturze piec pizzę, aby zadziwiała smakiem i aromatem?

Udostępnij

Autor Rafał Predko
7 marca, 2022

Trudno znaleźć lepiej kojarzący się ze słoneczną Italią symbol niż pizza. Danie stało się przebojem w wielu zakątkach świata, a Ty przygotuj je we własnym domu. Z naszego poradnika dowiesz się, w jakiej temperaturze piec pizzę i jaki sprzęt musisz mieć. Włoska kuchnia jest bliska Twojemu sercu? Koniecznie przeczytaj!

Udostępnij

Trudno znaleźć lepiej kojarzący się ze słoneczną Italią symbol niż pizza. Danie stało się przebojem w wielu zakątkach świata, a Ty przygotuj je we własnym domu. Z naszego poradnika dowiesz się, w jakiej temperaturze piec pizzę i jaki sprzęt musisz mieć. Włoska kuchnia jest bliska Twojemu sercu? Koniecznie przeczytaj!

Jak piec pizzę w piekarniku?

Pizzę skomponujesz z dowolnych składników. Ograniczają Cię wyłącznie fantazja i indywidualne preferencje smakowe. Pizza jest więc atrakcyjnym daniem zarówno dla sympatyków kuchni wegetariańskiej, jak i potraw mięsnych. Doceniają ją także wielbiciele owoców morza. Przygotowana na ostro lub też w wersji łagodnej sprawi radość każdemu podniebieniu. Dlatego niemal każda karta menu restauracji po prostu musi ją zawierać.

Najlepsza nawet pizza niestety nie zrobi się sama. Dlatego zadbaj o odpowiednio wypieczone ciasto, które bez wątpienia stanowi podstawę dania. Tu kluczowa okaże się wiedza na temat tego, w jakiej temperaturze piec pizzę i znajomość samego procesu.

W jakiej temperaturze piec pizzę w piekarniku?

Piece do pizzy, czyli profesjonalne urządzenia gastronomiczne, osiągają nawet 500°C. Niestety, sprzęt przeznaczony do użytku domowego nie jest w stanie rozgrzać się do takiej temperatury. Jednak nic straconego! W warunkach domowych skorzystaj z klasycznego piekarnika gazowego czy elektrycznego. Wystarczy, że ustawisz go na najwyższą możliwą temperaturę.

Choć wynosi ona zwykle 220°C, to i tak pozwoli Ci osiągnąć kulinarny sukces. Im będzie wyższa, tym szybciej ciasto będzie gotowe do spożycia. Oczywiście na pizzę przygotowaną w domu zaczekasz nieco dłużej niż w pizzerii. W zamian otrzymasz swoją własną kompozycję smakową ze sprawdzonych składników. A przecież nic nie napawa taką dumą jak udany domowy wypiek, prawda?

Chwila i gotowe, czyli czas pieczenia pizzy w piekarniku

Oprócz kwestii, w jakiej temperaturze piec pizzę, ważny jest również czas jej pieczenia. W tym przypadku wiele zależy od samego piekarnika. Sprzęt domowy często dysponuje funkcją termoobiegu. Ogólna zasada mówi, aby pieczenie trwało jak najkrócej. Pizza na cienkim cieście przy temperaturze 220°C powinna piec się około 4-5 minut.

Pamiętaj jednak o stałej kontroli tego, co dzieje się w piekarniku. Sprawdzaj równomierność wypieczenia ciasta od dołu i od góry. Jeśli ciekawi Cię, jaki piekarnik do pizzy wybrać, przejdź do naszego kolejnego artykułu.

A może termoobieg?

Rozwińmy wątek funkcji termoobiegu. Sprawia on bowiem, że ciasto pizzy piecze się równomiernie po obu stronach. Wystarczy włączyć tylko dolną grzałkę, a rozgrzane powietrze, które zostanie rozprowadzone po komorze, zrobi resztę. W internecie znajdziesz także porady na temat stosowania termoobiegu razem z funkcją grilla.

Co jednak zrobić, gdy Twoja kuchenka nie ma termoobiegu? W tym przypadku wystarczy włączyć ogrzewanie górne i dolne. Kiedy już upieczesz swoją upragnioną pizzę, skorzystaj z informacji, jak wyczyścić piekarnik.

Na czym piec pizzę w piekarniku?

Skoro wiesz już, w jakiej temperaturze piec pizzę i jak długo, to idźmy dalej. Na czym piec pizzę w piekarniku? W tym przypadku poradzisz sobie w dwojaki sposób. Masz do wyboru klasyczną blachę do pieczenia lub kamień do pizzy.

O ile blacha znajduje się w niemal każdej kuchni, o tyle kamień brzmi dla wielu tajemniczo. Jest to sprzęt praktyczny podczas wypieku różnego rodzaju pieczywa. Kamień sprawia, że pieczenie trwa krócej, gdyż bardzo szybko nagrzewa się on do odpowiedniej temperatury. Zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła. W efekcie pizza ma pięknie przypieczony i chrupiący spód. Ponadto kamień długo utrzymuje temperaturę. Dzięki temu nawet po wyłączeniu piekarnika pizza tak szybko nie ostygnie.

Popularna blacha do pieczenia nie charakteryzuje się takimi zaletami, ale również da sobie radę. Pamiętaj jednak, że korzystając z blachy, umieść ją na najniższym poziomie komory piekarnika. Sprawia to, że temperatura od spodu oddziałuje bardziej intensywnie, zapewniając tym samym równomierne pieczenie.

W jakiej temperaturze piecze się pizzę w gastronomii? Sekretem jest piec!

W jakiej temperaturze piec pizzę w warunkach gastronomii? Tu w grę wchodzą tylko profesjonalne piekarniki, a w zasadzie piece do pieczenia pizzy. Tego typu sprzęt zdaje egzamin w pizzeriach, gdzie pizzę trzeba wypiekać szybko. Temperatura w piecach sięga zwykle 500°C, co sprawia, że upieczesz pizzę nawet w 90 sekund. Praca przy tak wysokiej temperaturze bezwzględnie wymaga przestrzegania przepisów BHP w gastronomii.

W przypadku gastronomicznych pieców do pizzy wyróżnia się urządzenia elektryczne, gazowe oraz opalane drewnem. Te ostatnie wymagają jednak odpowiednich warunków, dlatego są najrzadziej spotykane. Bez względu jednak na sposób zasilania piece do pizzy dzielą się na jednopółkowe i dwupółkowe.

Kolejny podział wykorzystuje kryterium obudowy. Modele mają pełną stalową obudowę lub ze szklanym oknem do kontrolowania procesu pieczenia. W drugim przypadku wnętrze oświetlają lampy halogenowe. Piece modułowe umożliwiają ustawianie jednego na drugim.

W elektrycznych piecach do pizzy znajdują się grzałki, emitujące fale podczerwieni. Dzięki temu komora i płyta z kamienia (lawa wulkaniczna, granit, bazalt) osiągają szybko wspomniane wcześniej 500°C. Co ciekawe, temperatura ta, oprócz szybkiego pieczenia pizzy, zapewnia również samoczyszczenie pieca.

Modele profesjonalnych pieców do pizzy dysponują zwykle funkcją niezależnej regulacji temperatury powierzchni górnej i dolnej. Dzięki temu precyzyjnie określisz parametry ogrzewania do potrzeb. Oprócz pizzy podajesz swoim gościom także inne wypieki? Pomyśl o obrotowych piecach wielopoziomowych. W ich przypadku uregulujesz odstęp pomiędzy grzałkami a płytami. Zobacz także: ➔ profesjonalna łopata do pizzy!

Już wiesz, w jakiej temperaturze piec pizzę

Pieczenie pizzy w domowej kuchni jest sprawą bardzo prostą. Masz do dyspozycji sprawdzoną recepturę i ulubione składniki? W mgnieniu oka wyczarujesz pyszną potrawę! Chcąc jednak uzyskać jak najlepszy rezultat, przestrzegaj kilku kluczowych zasad. Dzięki nim Twoja domowa pizza stanie się prawdziwym kulinarnym przebojem. Podstawą jest wiedza, w jakiej temperaturze piec pizzę, a także jak długo powinien trwać proces.

Jeśli Twój piekarnik dysponuje odpowiednimi funkcjami, skorzystaj z termoobiegu. Smaczną pizzę przygotujesz także w każdym innym piekarniku, jednak wtedy włącz podgrzewanie górne i dolne.

Planujesz unowocześnienie swojej kuchni? Sprawdź w naszym kolejnym wpisie, co będzie lepsze: płyta indukcyjna czy elektryczna.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Opłata serwisowa w restauracji – czy warto ją wprowadzić?

Właściciele restauracji i lokali gastronomicznych nieustannie poszukują nowych sposobów na zwiększenie satysfakcji klientów i rentowności operacyjnej.…

Czytaj więcej

Jak ułożyć menu weselne w restauracji?

Wybór menu na wesele to jedna z najważniejszych decyzji, jakie para młoda musi podjąć w trakcie…

Czytaj więcej

Rodzaje drożdży piwowarskich – Jak dobrać szczep do typu piwa?

Drożdże piwowarskie to serce każdego piwa! Dzięki różnorodności dostępnych drożdży – od klasycznych szczepów górnej i…

Czytaj więcej

Przyprawy do piwa – stwórz własną mieszankę i odkryj nowe smaki!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak podnieść doświadczenie degustacyjne Twojego ulubionego piwa? Personalizowanie smaku piwa poprzez dodawanie…

Czytaj więcej