Autor: Maciej Skorżepo

Wyposażenie salonu kosmetycznego. Czego potrzebujesz i jak wybrać najlepszy sprzęt?

Odpowiednie wyposażenie salonu kosmetycznego, podobnie jak w przypadku każdej innej działalności, to jeden z podstawowych elementów udanego biznesu. Jego oczywistym zadaniem jest zapewnienie wysokiej jakości usług, ale nie możesz też zapomnieć o designie pasującym do Twojego salonu. Jak wybrać urządzenia i meble do salonu kosmetycznego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Od czego zacząć urządzanie salonu kosmetycznego?

Zanim zabierzesz się za zakup sprzętów kosmetycznych do swojego salonu warto, żebyś już miał ustalony profil swojej działalności. Będzie to podstawowy wyznacznik tego, co musisz kupić. Oczywiście jest szereg podstawowych produktów, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego salonu kosmetycznego, ale mimo to, zaplanowanie zakresu usług na tym etapie jest konieczne. Inne urządzenia wykorzystasz bowiem do zabiegów twarzy, a inne do dłoni.

Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, to ogólny wystrój pomieszczenia lub pomieszczeń. Ważne, żeby zakupione sprzęty pasowały wizualnie do siebie, koloru ścian, dekoracji czy dodatków. Tyczy się to głównie mebli kosmetycznych o różnobarwnych tapicerkach.

Wysokość budżetu też jest bardzo istotna. Planując własną działalność, musisz mieć na uwadze konieczność zakupu całego wyposażenia salonu kosmetycznego. To, czy wybierzesz najdroższe urządzenia i meble, zależy wyłącznie od tego, jakimi środkami dysponujesz. Gdy już ustalisz wszystkie powyższe kwestie, możesz przystąpić do szukania odpowiednich sprzętów kosmetycznych.

Meble do salonu kosmetycznego

Eleganckie meble to podstawa każdego gabinetu kosmetycznego. Pozwalają one nie tylko przyjąć wygodną pozycję do pracy, ale i podkreślają elegancki wystrój salonu piękności. Wybierając meble kosmetyczne dla swojej działalności, będziesz potrzebować poniższych produktów.

Jak wybrać fotel kosmetyczny?

Fotele kosmetyczne to niezwykle praktyczne elementy wyposażenia gabinetu kosmetycznego. Warto w nie zainwestować, ponieważ znacząco ułatwiają przeprowadzanie zabiegów związanych ze skórą, np. przy ujędrnianiu czy oczyszczaniu. Sprawdzają się też przy pedicure. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze fotela kosmetycznego?

Tapicerka odgrywa ogromną rolę. Powinna ona być wykonana z materiału, z którego łatwo zetrzesz kosmetyki, wodę i inne zabrudzenia. Ponadto wybieraj fotele z obiciem odpornym na przetarcia. Rzecz jasna kolor tapicerki najlepiej dobierać tak, aby pasował do designu salonu. W przypadku wypełnienia przede wszystkim musi być wygodne i nie może odkształcać się nawet po długim leżeniu/siedzeniu.

Sprawdź też, czy fotel ma funkcję regulacji. Zwykle sprowadza się ona do ustawiania wysokości siedziska, ale są też modele z możliwością określenia kąta nachylenia oparć, a także z rozdzielnym podnóżkiem idealnym do pedicure. Fotele można podzielić ze względu na sposób regulacji. Wyróżnia się:

  • fotele manualne – poszczególne elementy ustawia się ręcznie,
  • fotele hydrauliczne – specjalne pompki umożliwiają wygodne podnoszenie i opuszczanie mebli,
  • fotele elektryczne – wyposażone w silniki sterowane za pomocą pilotów.

Krzesła i taborety do salonu kosmetycznego

Chcąc zapewnić klientom oraz pracownikom odpowiednią wygodę podczas wielogodzinnych zabiegów, musisz zaopatrzyć swój salon w krzesła i hokery kosmetyczne. Podobnie jak w przypadku foteli kosmetycznych tutaj też zwróć uwagę na materiał tapicerki, jej kolor oraz wypełnienie. Część modeli posiada dodatkowo możliwość odczepienia obicia, co ułatwia czyszczenie krzesła.

Kolejną kwestią jest rodzaj siedziska. Oczywiście znajdziesz tradycyjne okrągłe taborety dające duże pole manewru. Jednak bardziej ergonomicznym rozwiązaniem są hokery i krzesła z siedziskami siodłowymi. Zmniejszają one nacisk na kręgosłup, a w efekcie minimalizują ryzyko zmęczenia oraz bólu pleców i ramion po długiej pracy w pozycji siedzącej.

Krzesła i taborety kosmetyczne muszą posiadać funkcję regulacji wysokości. Jest to związane z koniecznością dostosowania mebla do wzrostu pracownika lub klienta. Podstawą są też kółka znajdujące się na podstawach. Pozwalają one wygodnie przejechać z jednego końca salonu na drugi, bez konieczności wstawania.

Biurka kosmetyczne do manicure

Jeżeli planujesz otwarcie salonu kosmetycznego, w którym będą przeprowadzane zabiegi pielęgnacji dłoni, wówczas biurka do manicure będą niezbędnym elementem wyposażenia. Ich duże blaty są przystosowane do pomieszczenia najpotrzebniejszych narzędzi i przyborów kosmetycznych. Ale to, co wyróżnia biurka najwyższej jakości to wbudowane pochłaniacze kurzu. Jak sama nazwa wskazuje, pochłaniają one pył powstały podczas pielęgnacji dłoni. Są więc niezastąpione podczas piłowania paznokci czy ściągania hybrydy.

Wybierając biurko do manicure dla siebie, zwróć też uwagę na liczbę szuflad i przegród, w których schowasz narzędzia pracy. Dzięki nim unikniesz bałaganu na stanowisku. Część modeli posiada też kółka, które umożliwiają wygodne przemieszczanie całego mebla. Wyposażono je w hamulce, żeby zapewnić stabilność podczas postoju.

Urządzenia do salonu kosmetycznego

Meble to niejedyny element wyposażenia salonu piękności. Ogromną rolę odgrywa również szeroka gama urządzeń kosmetycznych o różnym zastosowaniu. Lista tych sprzętów jest bardzo długa, a jej zawartość zależy od profilu Twojej działalności. Wśród nich są np. kombajny kosmetyczne, czyli maszyny umożliwiające przeprowadzanie kilku zabiegów. Są również urządzenia, których nie może zabraknąć w każdym salonie kosmetycznym.

Lampy kosmetyczne z lupą

Do zabiegów wymagających dużej dokładności, np. związanych z paznokciami, brwiami czy skórą twarzy niezwykle pomocne są specjalne lampy kosmetyczne z lupami. Nie tylko zapewniają one doskonałe oświetlenie, ale pozwalają też dostrzec najmniejsze elementy czy niedoskonałości skórne do poprawki.

Lampy kosmetyczne wysokiej jakości posiadają zintegrowane diody LED. Generują one przyjemne białe światło, które oddaje barwę oświetlonego obiektu zbliżoną do rzeczywistej, co jest bardzo ważne podczas nakładania makijażu. Zwróć też uwagę na stopień powiększenia lupy. Jeżeli chcesz oferować usługi wymagające precyzji, wówczas wybierz szkło powiększające o dużym skupieniu.

Kupując lampę do swojego salonu kosmetycznego, sprawdź też, czy będzie wygodna w manewrowaniu. Świadczyć o tym będą ramiona, które umożliwiają swobodne podnoszenie, opuszczanie i przechylanie głowicy z diodami LED. W zależności od potrzeb możesz też wybrać model ze stojakiem na kółkach, a także stawiany lub mocowany bezpośrednio do biurka kosmetycznego.

Sterylizatory do narzędzi kosmetycznych

Otwierając salon kosmetyczny, z pewnością chcesz oferować swoim klientkom i klientom wysokiej jakości usługi. Nie możesz przy tym zapominać o ich bezpieczeństwie oraz zdrowiu. Dlatego tak ważne jest właściwe odkażanie narzędzi i przyborów kosmetycznych takich jak cążki, pęsety, nożyczki, pilniki itd. W tym celu niezbędne będą sterylizatory, które usuwają z powierzchni przedmiotów drobnoustroje. Do wyboru masz kilka rodzajów:

  • Sterylizatory UV – wykorzystują odkażające działanie światła ultrafioletowego. Wystarczy, że umieścisz narzędzia w komorze i zamkniesz drzwiczki, a lampy UV zrobią swoje. Ich zaletą jest to, że możesz w nich dezynfekować urządzenia elektryczne.
  • Sterylizatory na parę wodną – podstawą ich działania jest para wodna o bardzo wysokiej temperaturze nawet do 230°C. Skutecznie zabija ona wszelkie mikroby, zapewniając idealną sterylność narzędzi kosmetycznych.
  • Sterylizatory kulkowe – posiadają kulki kwarcowe przewodzące i utrzymujące wysoką temperaturę. Wyparzają one cążki, nożyczki lub pęsety w kilkanaście sekund. Kulki nadają się do wielokrotnego użytku po opłukaniu wodą.

Teraz już wiesz, jak wyposażyć salon kosmetyczny!

To, jak wyposażysz salon kosmetyczny, zależy od wielu czynników. Na pewno musisz wziąć pod uwagę własną wizję tego, jak w ogóle ma wyglądać Twój gabinet i jakie zabiegi będą w nim przeprowadzane. Następnie uwzględnij wszystkie koszty związane z zakupem nowego sprzętu.

Fotele, krzesła, hokery, a także biurka do manicure to podstawowe wyposażenie salonu kosmetycznego, o które musisz zadbać. Bez tego Twoi klienci i pracownicy nie będą mogli wygodnie przystąpić do zabiegów. Kwestia urządzeń kosmetycznych wynika przede wszystkim z zakresu świadczonych usług. Mimo to nie możesz pominąć na liście niezbędnych sprzętów: lamp kosmetycznych z lupą oraz sterylizatorów do narzędzi.

Z wiedzą zdobytą z tego artykułu z pewnością uda Ci się otworzyć wymarzony salon kosmetyczny.