Jak zrobić domową czekoladę? Przepis

Udostępnij

Nie tylko ciasta i chleb własnego wypieku sprawiają, że możemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem samodzielnie przygotowanych pyszności. Domowa czekolada to rarytas, który także możesz przyrządzić we własnej kuchni. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić czekoladę, jakich użyć do niej dodatków oraz do czego można ją wykorzystać. Poznasz również sprzęt pomocny w jej serwowaniu.

Udostępnij

Nie tylko ciasta i chleb własnego wypieku sprawiają, że możemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem samodzielnie przygotowanych pyszności. Domowa czekolada to rarytas, który także możesz przyrządzić we własnej kuchni. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić czekoladę, jakich użyć do niej dodatków oraz do czego można ją wykorzystać. Poznasz również sprzęt pomocny w jej serwowaniu.

Jak zrobić czekoladę z kakao?

Kakao to podstawowy składnik każdej czekolady. Jest niezbędny zarówno w domowych, jak i masowo produkowanych wyrobach cukierniczych. Do własnej czekolady poleca się zwykle ciemne kakao. W internecie znajdziesz wiele podobnych przepisów, a my podajemy jeden z najprostszych, a jednocześnie najpopularniejszych. Zatem jak zrobić czekoladę z kakao?

Potrzebujesz:

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić czekoladę z bakaliami, pamiętaj, że do powyższej listy możesz dodać ulubione dodatki np. rodzynki, żurawinę, pokruszone orzechy czy migdały.

Przygotowanie:

  1. Szklankę mleka zagotuj w małym rondlu. Dodaj 100 g masła i mieszaj, aż do rozpuszczenia.
  2. Wsyp 2/3 szklanki cukru i 3 lub 4 łyżki kakao. Mieszaj, aż powstanie ciemnobrązowy płyn o jednolitej konsystencji.
  3. Przelej go do miski i dodaj 200 g mleka w proszku. Zmiksuj tak, aby zniknęły wszystkie grudki. Wtedy możesz dodać np. orzechy lub inne dodatki.
  4. Gotową masę przełóż do płaskiej foremki i wstaw do lodówki. Czekaj aż stężeje. Na koniec pokrój w kostkę.

Jak zrobić czekoladę bez mleka w proszku?

Miłośnicy domowej czekolady nie zawsze chcą dodawać do swojego smakołyku mleko w proszku. Choć koneserzy uważają, że bez niego to nie to samo, ma jednak wielu zwolenników, szczególnie wśród wegan. Zatem jak zrobić czekoladę bez mleka w proszku?

Potrzebujesz:

Przygotowanie:

  1. Zmieszaj kakao z cukrem. Wlej roztopiony olej kokosowy i starannie wymieszaj całość do uzyskania jednolitej konsystencji.
  2. Umieść masę w foremkach. Wstaw ją na 1 godzinę do zamrażalnika.

Przed wlaniem masy do foremek możesz umieścić w nich bakalie.

Co dodać do czekolady, żeby była płynna?

Powyżej przedstawiliśmy pomysły na to, jak zrobić czekoladę w wersji przypominającej tabliczkę, tradycyjną i bez dodatku mleka w proszku. Nie jest to jedyna forma, ponieważ tak samo świetnie smakuje czekolada płynna dodawana do różnych deserów, np. ciast, szczególnie w chłodne zimowe dni.

Przede wszystkim, aby otrzymać składnik o takiej konsystencji, należy go stopić. Profesjonaliści używają do tego celu podgrzewaczy do czekolady, natomiast w domowych warunkach sprawdzi się kąpiel wodna z wykorzystaniem miseczki. Naczynie napełnione czekoladą wystarczy umieścić nad wrzącą wodą i czekać aż jego zawartość się roztopi.

Jeśli chcesz uzyskać czekoladę w formie stałej, ale bardziej miękką, to dodaj odrobinę mleka lub oleju. Sprawdzi się także żelatyna. Najprostszym sposobem na przygotowanie zdrowej czekoladowej polewy jest dwuskładnikowa mieszanka – kakao i woda. Wystarczy połączyć je w proporcji 1:2 i podgrzewać na niewielkim ogniu, stale mieszając do momentu zagotowania wody oraz osiągnięcia jednolitej konsystencji bez grudek. Skoro więc zastanawiasz się, jak rozpuścić czekoladę, możesz bez obaw przystąpić do pracy! W Twojej kuchni wystarczą rondelek i miska.

Co zrobić z czekolady?

Czekolada potrafi uświetnić niejedno przyjęcie. Stanowi nie tylko atrakcję dla najmłodszych, a także starszych amatorów wyszukanych słodkości. Do tego podawana w odpowiedniej oprawie wygląda niesamowicie widowiskowo. Sprawdza się nie tylko na weselach, ale również wyszukanych przyjęciach, gdzie serwuje się rozmaite dania.

Do najbardziej cenionych dodatków tego rodzaju należy fondue czekoladowe. Gorąca i słodka masa doskonale urozmaica przede wszystkim delektowanie się owocami, ale nie tylko. Wszystko zależy od gustu Twojego i Twoich gości. Warto pamiętać, że historia fondue rozpoczęła się od wersji wytrawnej z wykorzystaniem roztopionego sera, który świetnie pasuje np. do pieczywa.

Choć fondue przygotowane z wysokiej jakości czekolady jest pyszne, nie zapewnia tak ciekawych wrażeń wizualnych jak fontanny czekoladowe. Strumienie czekolady spływające po kilku poziomach wyglądają niezwykle efektownie. Maczanie w nich nabitych na specjalne patyczki owoców to nie tylko przygotowanie przekąski, ale również świetna kulinarna zabawa, przede wszystkim dla dzieci.

Jeżeli od czekolady nie oczekujesz jedynie doznań smakowych, a lubisz, kiedy działa rozgrzewająco, doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie czekolada pitna. W końcu mało co tak poprawia samopoczucie w długie zimowe wieczory jak kubek gorącej czekolady np. z dodatkiem bitej śmietany. Możesz oczywiście skorzystać z oferty kawiarni, która wyposażona w dyspensery do czekolady, serwuje utrzymywany we właściwej temperaturze i stale mieszany napój. A jak zrobić czekoladę do picia we własnej kuchni? Wystarczy do tego tabliczka czekolady i śmietanka 30%. Pierwszy składnik należy powoli roztopić w kremówce. Całość trzeba starannie mieszać, aby się nie zważyła. Do gotowego napoju można dodać odrobinę wanilii, cynamonu albo nawet chilli.

Domowa czekolada – deser, napój i dekoracja

Czekolada przyrządzana na różne sposoby smakuje ludziom na całym świecie. Od gustu i pomysłowości smakosza zależy, czy przygotuje ją według własnej domowej receptury, czy wykorzysta gotową do przyrządzenia fondue. Ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem fondue będą owoce w czekoladzie widowiskowo oblane za pomocą fontanny. Jedno jest pewne: niezależnie od zastosowanej techniki można poczuć „niebo w gębie”.


Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.

Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Wymrażanie piwa – proces, techniki i ciekawostki

Wymrażanie piwa to fascynująca, choć nieco mniej znana technika stosowana przez browary, aby wzbogacić smak i…

Czytaj więcej

Jak zrobić wino musujące? Poczuj magię bąbelków!

Wino musujące, znane również jako szampan, to symbol świętowania i elegancji, który cieszy się popularnością na…

Czytaj więcej

Kreatywne pomysły na prezent dla kucharza amatora i profesjonalisty!

Wybór prezentu dla pasjonata kuchni może być nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś…

Czytaj więcej

Catering dla firm – czy to dobry pomysł na biznes?

Catering dla firm rośnie w siłę jako obiecujący segment rynku, przyciągając przedsiębiorców swoim potencjałem na długoterminowe…

Czytaj więcej