Jak ćwiczyć na orbitreku – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Autor Aleksandra Mojka
9 grudnia, 2021

Szukasz treningu, dzięki któremu zadbasz o swoje ciało w kompleksowy sposób? Doskonałym wyborem okażą się ćwiczenia na orbitreku stanowiące połączenie treningu wytrzymałościowego oraz siłowego. Dzięki niemu możesz się poważnie zmęczyć, a przy tym wzmocnić mięśnie. Sprawdź, jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku!

Orbitrek-Übung

Udostępnij

Szukasz treningu, dzięki któremu zadbasz o swoje ciało w kompleksowy sposób? Doskonałym wyborem okażą się ćwiczenia na orbitreku stanowiące połączenie treningu wytrzymałościowego oraz siłowego. Dzięki niemu możesz się poważnie zmęczyć, a przy tym wzmocnić mięśnie. Sprawdź, jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku!

Czym jest orbitrek?

Orbitrek jest nieocenionym sprzętem do ćwiczeń wytrzymałościowych i siłowych. Możesz spotkać go również pod nazwą trenażera eliptycznego lub crosstrainera. Ćwiczenia na orbitreku wykonywane są w pełni bezpiecznie dla Twojego organizmu – nie musisz się obawiać przeciążeń stawów i pleców, ponieważ na tej maszynie nogi poruszają się wzdłuż eliptycznego łuku. Treningowi nie towarzyszą zatem wstrząsy i gwałtowne obciążenia – dlatego też ćwiczenia na orbitreku polecane są nawet osobom starszym i rehabilitującym się po przebytych kontuzjach. Co istotne, uważa się, że trening na tej maszynie stanowi połączenie ćwiczeń na bieżni, rowerze stacjonarnym oraz na stepperze, a zatem sprzęt ten jest idealny, jeśli szukasz ogólnorozwojowej rekreacji na każdy dzień. Jeśli się więc zastanawiasz, co kupić – rower stacjonarny czy orbitrek – wybór zdaje się dość oczywisty.

Czym kierować się przy wyborze orbitreka?

Jak urządzić siłownię w domu? Przede wszystkim należy zacząć od wyboru sprzętu, który będzie w pełni odpowiadał Twoim oczekiwaniom. W przypadku orbitreka warto dopasować go do wzrostu i wagi użytkownika, a także postawić na model wpasowujący się w Twój budżet. Cena urządzenia będzie natomiast zależała w dużej mierze od rodzaju orbitreka. Jaki orbitrek warto wybrać?

Co można ćwiczyć na orbitreku?

Ćwiczenia na orbitreku są świetnym treningiem cardio – wzmacniającym kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz przyspieszającym metabolizm. To właśnie takie ćwiczenia zalecane są dla osób chcących spalić zbędną tkankę tłuszczową. Jednak to nie wszystko – specyficzna budowa orbitreku i wymuszane przez niego ruchy ciała sprawiają, że podczas sesji na tej maszynie możesz jednocześnie ćwiczenia na nogi czy ćwiczenia na kręgosłup oraz modelować mięśnie ud, łydek, pośladków, ramion, klatki piersiowej i pleców, a więc zadbać o prawidłową postawę ciała i zdrowy wygląd całej sylwetki.

Prosty plan treningowy dla początkujących

Jak zacząć ćwiczyć na orbitreku? Początki są zawsze trudne, dlatego warto rozpisać sobie plan, dzięki któremu łatwiej wejdziesz w codzienną rutynę ćwiczeń i wyrobisz sobie nawyk regularnych treningów. Zacznij od krótkich sesji po 15-20 minut, podczas których będziesz robić lekkie interwały – ustawiaj wysokie obciążenie na ok. 15 sekund, a następnie odpoczywaj podczas ćwiczeń bez oporu przez ok. 1 minutę.

Z biegiem czasu i zwiększających się możliwości wytrzymałościowych Twojego ciała możesz modyfikować system interwałowy, a także zwiększyć czas trwania treningu i częstotliwość jego wykonywania – nawet do 5 razy w tygodniu po 40-60 minut. Oprócz tego warto też wykonywać inne ćwiczenia, np. na spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha, takie jak brzuszki, skłony czy planki.

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć?

Jak ćwiczyć na orbitreku żeby spalić tłuszcz na brzuchu? Podczas treningu warto trzymać się kilku prostych wskazówek, które to umożliwią:

Jak długo należy ćwiczyć na orbitreku?

Jak długo ćwiczyć na orbitreku, by zadbać o piękny wygląd? Ludzki organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową dopiero po ok. 20 minutach treningu, dlatego jednorazowa sesja na trenażerze eliptycznym powinna trwać minimum 30 minut. Oczywiście nie mówimy tutaj o planie treningowym dla początkujących – pierwsze treningi na orbitreku mogą być nawet 15-minutowe, pod warunkiem że z biegiem czasu długość ćwiczeń będzie odpowiednio wydłużana. Kiedy już wyrobisz sobie odpowiednie nawyki, a Twój organizm będzie wzmocniony, jednorazowy trening może trwać nawet godzinę.

Jak poprawnie ćwiczyć na orbitreku?

Prawidłowy trening na orbitreku powinien się składać z 3 faz. Pierwszą jest rozgrzewka – może być wykonana już na trenażerze eliptycznym, po prostu wystarczy przez pierwsze 10 minut chodzić na orbitreku bez obciążenia. Możesz jednak także wykonać rozgrzewkę przed wejściem na urządzenie – sprawdzą się tutaj podskoki, wymachy, przysiady czy nawet krótki bieg. Dzięki rozgrzewce rozciągniesz mięśnie, co pomoże Ci uniknąć niechcianych skurczów i urazów podczas ćwiczeń na orbitreku.

Druga faza to ćwiczenia interwałowe – na początek wystarczy 15 sekund wzmożonego wysiłku i 60 sekund wypoczynku. Później możesz zwiększyć długość ćwiczeń na wysokim obciążeniu do 20-25 sekund, pozostawiając 60 sekund chodzenia bez obciążeń.

Ostatnią fazą jest schładzanie mięśni – tutaj również możesz postawić na chodzenie na orbitreku bez obciążeń lub wykonać serię ćwiczeń rozciągających już poza nim. Dzięki temu stopniowo uspokoisz serce i mięśnie.

Rekomendowany sprzęt

Jaki orbitrek najlepiej sprawdzi się w domu? Dużo zależy od wymiarów Twojego ciała – wzrostu oraz wagi. Jeśli ważysz do 100 kg, Twoje możliwości są niemal nieograniczone – właściwie wszystkie urządzenia mają przynajmniej takie obciążenie. Dla cięższych osób wybór orbitreku jest już bardziej ograniczony, a taki sprzęt jest także odpowiednio droższy.

Sprawdź również długość kroku urządzenia. Jeśli masz mniej niż 165 cm wzrostu, najwygodniej będzie Ci się ćwiczyło na orbitreku o długości kroku do 38 cm. Masz 165-180 cm? Tu optymalny okaże się krok 40-centymetrowy. Natomiast wyższe osoby najlepiej będą się czuły na maszynach o długości kroku przekraczającym 40 cm.

W przypadku orbitreku do domu sprawdź także rodzaj gwarancji sprzętu. Gwarancja domowa pozwala na użytkowanie urządzenia maksymalnie przez 1 godzinę dziennie. Jeśli wszyscy domownicy chcą regularnie korzystać ze sprzętu, zdecyduj się na orbitrek z gwarancją półprofesjonalną, sprawdzający się nawet przy 3 godzinach działania w ciągu dnia. Z kolei na siłownie i do klubu fitness koniecznie wybierz sprzęt z gwarancją komercyjną.

Polecany produkt: Rowerek eliptyczny - do 120 kg
  • Efektywność – do ćwiczeń mięśni ramion, nóg, brzucha i tułowia
  • Wyświetlacz – pokazuje czas, prędkość, dystans, powtórzenia i spalone kalorie
  • Kompaktowy – dzięki niewielkim rozmiarom 85,5 x 58,5 cm nadaje się do każdego pomieszczenia
  • Wygoda – szeroka poduszka na brzuch i miękko powlekane rączki
  • Mobilność – 2 kółka ułatwiające transport urządzenia

Jak ćwiczyć na orbitreku – podsumowanie

Jak ćwiczyć na orbitreku w domu? Po zakupie odpowiedniego sprzętu nie ma nic prostszego! Wystarczy trzymać się wszystkich wskazówek i dbać o regularność czy optymalną intensywność treningów. Wówczas już po miesiącu zobaczysz pierwsze efekty ćwiczeń na orbitreku. Nie przejmuj się, jeśli początkowo nie będzie spadać Ci waga – ćwiczenia na trenażerze eliptycznym rozwijają także masę mięśniową, dlatego lepszą metodą obserwacji rezultatów ćwiczeń okaże się mierzenie obwodów w talii, udach czy na rękach.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli slackline dla początkujących. Poznaj podstawy chodzenia po taśmie 

Chodzenie po linie nie jest już domeną cyrkowych akrobatów. Każdy może spróbować swoich sił, Ty również!…

Czytaj więcej

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Proste sposoby, które działają!

W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie obowiązki i rozpraszacze są na każdym kroku, utrzymanie rutyny ćwiczeń…

Czytaj więcej