Jak wyposażyć zakład wulkanizacyjny? Poradnik

Udostępnij

Zakład wulkanizacyjny to niezwykle przydatne miejsce, w którym fachowcy potrafią zadbać o ogumienie pojazdu. Zajmują się zarówno naprawą kół oraz opon, jak i ich wymianą. Jeżeli sam chcesz zostać wulkanizatorem, to poza niezbędną wiedzą będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi. W tym artykule opisaliśmy najpotrzebniejsze wyposażenie dla wulkanizacji, które musisz posiadać w swoim warsztacie.

Vulkanisierwerkstatt

Udostępnij

Zakład wulkanizacyjny to niezwykle przydatne miejsce, w którym fachowcy potrafią zadbać o ogumienie pojazdu. Zajmują się zarówno naprawą kół oraz opon, jak i ich wymianą. Jeżeli sam chcesz zostać wulkanizatorem, to poza niezbędną wiedzą będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi. W tym artykule opisaliśmy najpotrzebniejsze wyposażenie dla wulkanizacji, które musisz posiadać w swoim warsztacie.

Wyposażenie wulkanizacji – podstawowy sprzęt

Podobnie jak każdy inny warsztat samochodowy, tak i zakład wulkanizacyjny potrzebuje podstawowych narzędzi, bez których nie mógłbyś przystąpić do pracy.

W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości klucze do kół. Możesz wybrać ręczne klucze nasadowe lub dynamometryczne, jednak w użytku prywatnym najlepiej sprawdzają się klucze pneumatyczne. Wykorzystują one sprężone powietrze z kompresorów, dzięki czemu demontaż oraz późniejszy montaż przebiegają bardzo szybko i nie wymagają użycia dużej siły.

Skoro wspomnieliśmy o kompresorach powietrza, to one również są niezbędne w wulkanizacji. Poza wyżej wspominanym zastosowaniem zasilają także inne przydatne narzędzia pneumatyczne np. podnośniki samochodowe, o których więcej w dalszej części artykułu. Sprężarki stosuje się też do szybkiego pompowania kół. W tym celu niezbędny jest specjalny pistolet wyposażony w manometr. Służy on do kontrolowania ciśnienia w kołach.

Razem z kompresorami warto kupić długie węże ciśnieniowe umieszczane na specjalnych bębnach. Ich długość powinna pozwalać na swobodne manewrowanie narzędziami na sprężone powietrze. Bębny mają z kolei za zadanie utrzymanie przewodów w jednym miejscu. Dzięki temu zadbasz o porządek w zakładzie wulkanizacyjnym, a także o bezpieczeństwo, ponieważ nikt nie potknie się o leżący wąż ciśnieniowy. W przypadku bębnów możesz wybrać modele zwijane ręcznie lub automatycznie.

Każdy wulkanizator ma na swoim wyposażeniu ciężarki do wywarzania kół. Do dyspozycji masz dwa rodzaje – klejone lub nabijane. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do felg aluminiowych, a drugi do stalowych. Jeżeli chcesz oferować szeroki zakres usług, powinieneś wyposażyć się w oba typy ciężarków. Do ich osadzania i usuwania warto wybrać specjalne szczypce wulkanizacyjne do wyważania kół.

Poza wspomnianymi sprzętami warto też zaopatrzyć swój warsztat w kilka przydatnych narzędzi i akcesoriów. Z pewnością pomocne okażą się smary i spreje ułatwiające zdejmowanie/nakładanie opon na felgi. Z kolei gumowy młotek okaże się niezastąpiony przy zdejmowaniu zapieczonych kół z samochodu. Zakłady wulkanizacyjne poza ogumieniem często oferują też wymianę takich elementów jak łożyska czy klocki hamulcowe. Dlatego dobrym pomysłem będzie też wybranie ściągaczy przeznaczonych do tych części.

Montażownica do opon

Kiedy już zakupisz podstawowe narzędzia do swojego warsztatu, możesz przystąpić do wyboru profesjonalnych urządzeń. Jednym z nich jest montażownica do opon. Jak można wywnioskować z samej nazwy maszyny, służy ona do montażu i demontażu opon w kołach samochodowych. Dawniej w tym celu używano ręcznych łyżek, jednak w zostały one wyparte prze wydajniejsze rozwiązania.

Najczęściej spotykanymi modelami są półautomatyczne montażownice do opon sterowane pedałami. Posiadają one specjalne zbijaki, którymi odpieka się oponę od obręczy, dzięki czemu powstaje szczelina. Umożliwia ona zamocowanie koła za pomocą szczęk znajdujących się na obrotowych stołach maszyn. Następnie za pomocą łyżki oraz głowic, które należy ustawić w odpowiedniej pozycji, zdejmuje się oponę.

Jeżeli planujesz korzystać z montażownicy do opon, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Zawsze korzystaj ze specjalnej pasty montażowej. Nakłada się ją na oponę za pomocą pędzla. Ułatwia ona zakładanie i zdejmowanie i chroni gumę przed uszkodzeniem. Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać to ochrona felg aluminiowych. Są one bardziej podatne na zarysowania i odkształcenia niż stalowe, dlatego należy stosować osłony na szczęki oraz głowicę montażownicy.

Wyważarka do kół

Sprzęty do warsztatu wulkanizacyjnego pozwalają nie tylko na naprawę kół, ale też na ich kontrolowanie. Służy do tego m.in. wyważarka do kół. Jej zadaniem jest sprawdzenie, czy łączna masa opony i felgi jest równomiernie rozłożona. W profesjonalnych zakładach wykorzystuje się zarówno modele sterowane elektronicznie, jak i analogowe. Te drugie zwykle stosuje się do kół motocyklowych.

Dlaczego odpowiednie wyważenie kół jest tak istotne? Źle rozłożona masa sprawia, że przy dużych prędkościach samochód drga i wibruje. Może to być uciążliwe podczas jazdy, a także przyczynia się do szybszego zużywania się istotnych części pojazdu. Wpływa też na pogorszenie sterowności i hamowania, co jest bardzo niebezpieczne.

Podnośnik samochodowy

Bardzo istotnym elementem wyposażenia wulkanizacji są różnego rodzaju podnośniki samochodowe. Pozwalają one unieść pojazd w celu zdemontowania koła lub skontrolowania podwozia. Do swojego zakładu możesz wybrać:

Warto zaznaczyć, że dwa ostatnie zwykle umożliwiają podniesienie auta w celu demontażu/montażu jednego koła.

Wybierając podnośniki samochodowe, warto nie tylko sprawdzić typ obsługi i zakres podnoszenia, ale i nośność. Dzięki temu będziesz wiedział, czy dany model udźwignie konkretny samochód.

Wulkanizator do naprawy ogumienia

Ostatnim bardzo ważnym elementem wyposażenia Twojego zakładu powinien być wulkanizator, czyli urządzenie służące do naprawy opon i dętek. Maszyna wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę (ok. 150°C), która umożliwia wypełnienie ubytku w ogumieniu.

Przeważnie sprzęt tego typu pozwala na naprawę różnych elementów koła czy dętki. Wykorzystuje się wówczas specjalne kształtki przystosowane do obróbki czoła, barku lub boku opony, a także wymianę zaworu.

Wyposażenie wulkanizacji mobilnej vs. stacjonarnej

Wraz z rozwojem branży wiele firm w poszukiwaniu nowych sposobów na zdobycie klientów zaczęło prowadzić wulkanizację mobilną. W przeciwieństwie do tradycyjnych warsztatów świadczących serwis opon zakłady mobilne przyjeżdżają do osób potrzebujących pomocy z ogumieniem samochodu. Jeżeli też chcesz oferować tego typu usługi, musisz liczyć się z kilkoma kwestiami.

Najważniejsze są ograniczenia związane z wyposażeniem. Możesz bowiem korzystać jedynie z tych sprzętów, które zmieszczą się do auta. Mając to na uwadze, odradzamy prowadzenie mobilnej wulkanizacji w osobówce. Najlepiej sprawdzą się samochody dostawcze z dużymi pakami. Nie tylko dają one możliwość przewiezienia narzędzi do klienta, ale i zaaranżowanie wnętrza pojazdu w taki sposób, aby stworzyć mały warsztat wulkanizacyjny.

Musisz jednak wybrać najpotrzebniejsze urządzenia i sprzęty, które znajdą się w Twoim zakładzie na kółkach. Nie zmieścisz bowiem dużej półautomatycznej montażownicy czy wyważarki. Na szczęście możesz znaleźć mniejsze modele. Ponadto warto zaopatrzyć się w kompresor powietrza i narzędzia pneumatyczne. Niewykluczone, że będziesz potrzebować agregatu prądotwórczego (zobacz: cichy agregat prądotwórczy) do zasilania elektronarzędzi.

Dobierając wyposażenie mobilnej wulkanizacji, patrz nie tylko na to, ile miejsca zajmują poszczególne sprzęty, ale też na ich wagę. Samochody mają określoną nośność, której nie można przekraczać. W przeciwnym wypadku pojazd ulegnie zniszczeniu. Pamiętaj też, żeby dokładnie zabezpieczyć zawartość paki. Nie możesz pozwolić, aby narzędzia leżały luzem podczas jazdy. Mogą one bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, jeśli będziesz musiał gwałtownie zahamować.

Wyposażenie zakładu wulkanizacyjnego – podsumowanie

Prowadzenie własnego zakładu wulkanizacyjnego wiąże się z wyborem profesjonalnych narzędzi oraz urządzeń pozwalających na dokonywanie napraw kół i nie tylko. Zanim jednak zabierzesz się za zakup wszystkich wyżej wymienionych sprzętów, zadaj sobie pytanie: których z nich potrzebuję? Odpowiedź znajdziesz w ofercie Twojego warsztatu wulkanizacyjnego. Może się wówczas okazać, że niepotrzebnie wydasz pieniądze na wulkanizator, skoro chcesz skupić się na wymianie opon na letnie i zimowe.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, to zachęcamy do przeczytania kolejnego wpisu poświęconego branży motoryzacyjnej. Dowiesz się z niego, jak otworzyć warsztat samochodowy.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Wymiana opon motocyklowych – instrukcja krok po kroku

Wymiana opon motocyklowych to kluczowy element utrzymania Twojego jednośladu w doskonałej kondycji. W tym artykule przeprowadzimy…

Czytaj więcej

Spawanie blachy samochodowej – techniki i wskazówki

Spawanie blachy samochodowej to kluczowy element naprawy i renowacji karoserii, wymagający nie tylko odpowiednich umiejętności, ale…

Czytaj więcej

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem – zrób to sam!

Rysy na karoserii samochodu to nie tylko kosmetyczny defekt, ale także potencjalne zagrożenie dla długotrwałości lakieru.…

Czytaj więcej

Jak przykleić podsufitkę w samochodzie?

Zauważyłeś, że podsufitka w Twoim samochodzie zaczyna opadać lub już utraciła swoją pierwotną formę? Opadająca podsufitka…

Czytaj więcej