Peleciarki

Zainspiruj się blogiem expondo

Co to jest peleciarka?

Peleciarki, nazywane też granulatorami, to niezwykłe urządzenia idealne zarówno dla przemysłu drzewnego, jak i osób szukających sposobów na opłacalną hodowlę zwierząt . Maszyny te służą do produkcji pelletu opałowego, ale i pasz dla bydła czy drobiu oraz nawozu do roślin.

Jak działa peleciarka?

Działanie maszyny do produkcji peletu i innych granulatów opiera się na dwóch głównych czynnikach – temperaturze i ciśnieniu. Wybrany surowiec należy wrzucić do wsypu granulatora. Następnie wałki dociskowe przeciskają go przez matrycę, w której znajdują się niewielkie otwory. Pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury biomasa gęstnieje i nabiera bardziej zwartej struktury. Po przejściu przez matrycę pellet lub pasza jest odcinana przez noże znajdujące się po drugiej stronie. Dzięki temu powstają ziarenka w tym samym rozmiarze.

Z czego zrobić pellet i paszę za pomocą granulatora?

Chcesz wykorzystać peleciarkę od expondo, ale nie wiesz co do niej wrzucić? Chętnie Ci podpowiemy! Wszystko zależy od tego, do czego chcesz wykorzystać swoją maszynę. Do wyrobu opału świetnie nadają się odpadki drzewne w postaci trocin, wiórów czy pyłu szlifierskiego. Jeśli więc masz tartak lub zajmujesz się obróbką drewna i nie wiesz, co masz zrobić z tonami resztek, to wystarczy postawić na peleciarkę do trocin.

A co z paszą dla zwierząt? Co tutaj się sprawdzi? W dużym skrócie – wszystko, czym karmisz swoje zwierzęta hodowlane. Do peleciarki do paszy wrzucisz to, co rośnie wokół Twojego gospodarstwa np. zboża czy rośliny, które nie wylądują na kompostowniku . Świetnie nadają się też odpadki np. słoma, plewy itp. Śmiało dorzuć też suplementy mineralne i witaminowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju zwierząt.

Pamiętaj tylko, żeby surowce były odpowiednio wysuszone (wilgotność ok. 10-20%) i rozdrobnione. Im mniejsze odpadki wykorzystasz w peleciarce, tym solidniejszy granulat uzyskasz. Do drewna warto więc użyć rębaków, z kolei trymer do roślin pomoże Ci z oddzieleniem liści i owoców.

Jak wybrać peleciarkę?

Wybór odpowiedniej maszyny do produkcji peletu zależy głównie od Twojego zapotrzebowania na granulat. Inne parametry będą Cię interesować w przypadku produkcji opału czy karmy. Jaką zatem wybrać peleciarkę do trocin, a jaką do paszy?

Jaka peleciarka do trocin?

Na samym początku odpowiedz sobie na pytanie „ile pelletu chcę wyprodukować?”. Jest to bardzo istotne przy zakupie granulatora, ponieważ każdy cechuje się inną wydajnością. W sklepie expondo znajdziesz modele, które są w stanie wytworzyć nawet 300 kg ziarenek w ciągu godziny! Jeśli masz np. tartak z dużą ilością odpadów lub chcesz produkować pellet do celów sprzedażowych, to taka peleciarka idealnie się nada.

Kolejnym aspektem jest matryca, a dokładniej mówiąc wielkość otworów, przez które przechodzi biomasa. Dlaczego warto na to zwrócić uwagę? Ze względu na wykorzystane surowce. Drobniejsze otwory lepiej sprawdzą się do odpadów z miększego drewna np. z drzew iglastych. Z kolei większe są idealne do trocin z buku czy dębu. Ewentualnie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model granulatora ma możliwość wymiany matrycy na taką z mniejszą perforacją.

Rada: drobniejszy pellet z miękkiego drewna pali się szybciej, ale za to mniej zużywa noże i wałki dociskowe peleciarki do trocin. Twarde drewno spala się o wiele dłużej, ale musisz liczyć się z częstą wymianą tych elementów. Przyda Ci się to, gdy zastanawiasz się, jakie ogrzewanie do garażu zastosować.

Najlepsza peleciarka do paszy

Wybierając peleciarkę do paszy, w gruncie rzeczy kieruj się wcześniej omówionymi aspektami. Sprawdź, czy dana maszyna będzie w stanie wytworzyć tyle granulatu, ile potrzebujesz, a także czy rozmiar matrycy odpowiada Twoim wymaganiom.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto skontrolować przy zakupie granulatora do produkcji pokarmu. Mowa o sposobie zasilania. W expondo znajdziesz tradycyjne modele zasilane elektrycznie. Ale co, gdy akurat nie masz dostępu do prądu? Wówczas na ratunek przychodzą peleciarki zasilane wałem odbioru mocy (WOM). Przekazuje on moment obrotowy z ciągnika do podpiętej maszyny. Jest to więc idealne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa rolnego.

Dlaczego warto wybrać peleciarkę od expondo?

Wiesz już, co to jest, jak działa i jak wybrać peleciarkę. Ale pewnie zastanawiasz się, czy jest Ci ona w ogóle potrzebna? Jest i co do tego nie ma wątpliwości! Możesz na przykład użyć pelletu jako materiału opałowego w kotle grzewczym, który zimową porą z powodzeniem zastąpi nagrzewnice w warsztacie samochodowym.

Peleciarka do trocin to świetne rozwiązanie, jeśli masz problem z dużą ilością resztek po obróbce drewna. Przerobisz je na ekologiczne i wydajne biopaliwo. Możesz je zarówno sprzedać, jak i wykorzystać na własny użytek. Dlaczego pellet jest ekologiczny? Ponieważ jest w 100% z drewnianych odpadków i do jego produkcji nie trzeba ścinać dodatkowych drzew. Ponadto podczas jego spalania nie wydzielają się szkodliwe substancje, a ilość popiołu jest mniejsza niż przy opalaniu węglem.

A co przemawia za peleciarką do paszy? Poza przyjaznym dla środowiska zutylizowaniem odpadków przetwórstwa zbóż masz pewność, że Twoje zwierzęta dostają to, czego potrzebują. Koniec z wybrednymi kurami czy krowami, które wybierają z karmideł najlepsze smaczki.

Karma w formie granulatu sprawia, że muszą zjeść całość, łącznie z suplementami, które im dajesz. Ponadto taka pasza z maszyny do produkcji peletu jest też mniej problematyczna w magazynowaniu. Wysoka temperatura podczas produkcji zabija większość grzybów, więc ryzyko zepsucia jest mikroskopijne. Przyznasz, że peleciarki mają wiele zalet. Dlatego nie czekaj i złóż swoje zamówienie już dziś!

Wskazówka: Chcesz pozbyć się szkodników z ogrodu? Zobacz kategorię ➔ żywołapki (nasz bestseller: ➔ pułapka na kuny)!