Meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej. Urządź stanowisko profesjonalnego kucharza, jak należy!

Udostępnij

Autor Rafał Predko
4 listopada, 2022

Twarde niczym stal! Takie powinny być meble kuchenne w Twojej restauracji. Dlatego otwierając własny lokal, w pierwszej kolejności zaopatrz się w meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej. Nie tylko zniosą intensywną pracę w kuchni, ale i nie zardzewieją przy pierwszym kontakcie z wodą. Co konkretnie będzie Ci potrzebne? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Edelstahlmöbel in einer professionellen Küche

Udostępnij

Twarde niczym stal! Takie powinny być meble kuchenne w Twojej restauracji. Dlatego otwierając własny lokal, w pierwszej kolejności zaopatrz się w meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej. Nie tylko zniosą intensywną pracę w kuchni, ale i nie zardzewieją przy pierwszym kontakcie z wodą. Co konkretnie będzie Ci potrzebne? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Jakie meble gastronomiczne są potrzebne w profesjonalnej kuchni?

Profesjonalna kuchnia, by mogła działać wydajnie i efektywnie, musi być miejscem zapewniającym komfortową pracę personelu. Osiągniesz to wyłącznie przez odpowiednie wyposażenie zaplecza kuchennego. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj meble gastronomiczne, które dzięki swej funkcjonalności i cechom pomagają utrzymać porządek i higienę.

W co konkretnie należy więc wyposażyć lokal gastronomiczny, by zapewnić odpowiednią ergonomię pracy? Otóż przede wszystkim w stoły gastronomiczne ze stali nierdzewnej. Oprócz tego w profesjonalnej kuchni nie powinno zabraknąć regałów, szafek, półek, taboretów, ani też zlewu. Oczywiście wszystkie te meble, podobnie jak stoły powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

Regały ze stali nierdzewnej do kuchni

Na początek słów kilka o regałach. Ten rodzaj mebli gastronomicznych jest niezastąpiony, gdy chcesz magazynować duże ilości akcesoriów, urządzeń gastronomicznych, naczyń czy produktów spożywczych. Regały ze stali nierdzewnej są wyposażone w solidne półki, pozwalające na swobodne składowanie nawet dużych i ciężkich przedmiotów.

Ze względu więc na swą funkcjonalność, ten rodzaj mebli musi charakteryzować się trwałą konstrukcją oraz stabilnością. W tym celu producenci łączą półki bezpośrednio z nogami regału, dzięki czemu, nawet przy dużym obciążeniu, zachowuje równowagę bez konieczności przytwierdzania go do ściany.

Jednym z parametrów wyróżniających są wymiary. Mowa tu zarówno o wysokości, jak i szerokości. Taka różnorodność pozwala dopasować mebel do potrzeb Twojej kuchni, a jednocześnie do jej architektury. Pamiętaj o tym gdy zastanawiasz się, jak wyposażyć cukiernię i piekarnię lub inny lokal gastronomiczny.

Drugim z parametrów jest liczba półek. Spotkać możesz regały stojące, o takiej samej wysokości i różnej liczbie półek. Wtedy istotną sprawą będzie odległość między poziomami, ograniczająca lub umożliwiająca ustawienie na nich przedmiotów o większej wysokości. Należy też wspomnieć, że istnieją różne rodzaje półek – wykonane z litych płyt ze stali nierdzewnej, perforowane, a także druciane.

Regał metalowy - 4 maty - 1500 x 450 x 1800 mm
Regał metalowy z wieszakami - druciany - 4 półki - do 270 kg
Regał metalowy - 4 maty - 1500 x 450 x 1800 mm

Kolejną cechą regałów jest też brak jakichkolwiek ścianek, drzwi, zamykanych schowków i innych tego typu elementów. W efekcie możesz łatwo i szybko sięgnąć po potrzebny w danej chwili przedmiot. Na koniec warto wspomnieć też o cechach wynikających z konstrukcji ze stali nierdzewnej. Mowa tu oczywiście o biologicznej obojętności, odporności na uszkodzenia mechaniczne, a także braku podatności na korozję.

Szafki ze stali nierdzewne stojąca i wiszące

Szafki ze stali nierdzewnej podobnie jak regały wyposażone są w półki. One również służą do przechowywania naczyń, akcesoriów oraz sprzętu kuchennego. Podstawową różnicę stanowi fakt, że są całkowicie obudowane i zostały wyposażone w drzwi, najczęściej przesuwne. Konstrukcja taka sprawdza się, gdy wewnątrz szafki magazynowane są rzeczy, po które rzadko sięgasz lub nie chcesz, żeby się zakurzyły np. naczynia.

Szafki ze stali nierdzewnej ponadto występują w zróżnicowanych rodzajach. W tym względzie wyróżniamy np. szafki stojące lub wiszące. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, na czym polega różnica. Warto jednak dodać, że szafki wiszące świetnie sprawdzają się w mniejszych kuchniach, gdzie należy zadbać o jak najbardziej ograniczone zagospodarowanie przestrzeni na podłodze. Szafkę taką powiesisz na przykład nad przyściennym stołem roboczym, co pozwoli Ci wygodnie sięgać po jej zawartość.

Szafki ze stali nierdzewnej bardzo często stanowią też element innych mebli gastronomicznych. Przeglądając oferty znanych marek, natkniesz się na zlewy gastronomiczne lub stoły robocze z szafką. Rozwiązanie takie łączy dwa meble w jednym. Oczywiście trzeba mieć na uwadze fakt, że jeśli potrzebna będzie Ci większa szafka, to ta znajdująca się pod stołem lub zlewem, może nie spełnić Twoich oczekiwań. Bez względu jednak na rodzaj, mebel ten powinien charakteryzować się trwałością i stabilnością.

Zlew ze stali nierdzewnej

Na żadnym profesjonalnym, kuchennym zapleczu nie może zabraknąć zlewu. To w nim przecież zmywane są naczynia, a także przeprowadzana jest obróbka wstępna niektórych produktów spożywczych. Zmywalnia zatem podobnie jak wszystkie strefy kuchennego zaplecza odznaczać musi się czystością i bezwzględną higieną. Z tego względu również profesjonalne zlewy gastronomiczne wykonywane są ze stali nierdzewnej.

Jeśli więc zamierzasz wybrać dla swojego lokalu zlew ze stali nierdzewnej, pamiętaj, że do wyboru mieć będziesz wersje jednokomorowe, dwukomorowe, a nawet trójkomorowe. Zależnie więc od potrzeb zaplecza kuchennego, a także warunków architektonicznych, możesz wybrać odpowiedni dla siebie model.

Profesjonalne zlewy kuchenne zwykle wyposażone są też w blaty umieszczone obok komory. Służą one wygodnemu ułożeniu świeżo umytych naczyń, owoców, warzyw itp. Wspomniane blaty posiadają tzw. ranty, czyli listwy przytwierdzone na stałe, będące zabezpieczeniem przed rozlewaniem się wody. Dzięki temu znacząco zwiększa się poziom utrzymania czystości wokół stanowiska pracy.

Jak już wspominaliśmy, zlewy ze stali nierdzewnej mogą też być wyposażone w szafki z zasuwanymi drzwiami. To właśnie tam bezpiecznie przechowasz różnego rodzaju środki czystości, detergenty itp. Niektóre modele dysponują również półką, na której ustawisz zmywarkę do naczyń. Oczywiście taki rodzaj zlewu przyda się wyłącznie, jeśli zamierzasz zaopatrzyć się w takie urządzenie.

Nieco inną odmianą zlewów ze stali nierdzewnej są tzw. baseny gastronomiczne. Tego typu meble są całkowicie pozbawione blatu. Zamiast tego cała powierzchnia zagospodarowana została przez komory. Takie zlewy również wykonuje się ze stali nierdzewnej. Ponadto można wyróżnić dwa ich rodzaje – stojące, a także naścienne. Baseny gastronomiczne istnieją także w wersji mobilnej, czyli są wyposażone w kółka, umożliwiające ich swobodne przemieszczanie w dowolne miejsce.

Taborety ze stali nierdzewnej

Ostatnimi z omawianych mebli gastronomicznych są taborety ze stali nierdzewnej. Ich główną cechą jest to, że posiadają siedzisko, które jest całkowicie pozbawione jakichkolwiek poduszek czy elementów wykonanych z materiałów innych niż stal szlachetna. Są więc bardzo higieniczne, gdyż nie wchłaniają tłuszczu, zapachów, ani wilgoci.

Ponadto, jak wszystkie inne meble gastronomiczne, są trwałe i niezwykle łatwe w czyszczeniu. Zasługa tkwi w materiale, z którego je wykonano. Cechą taboretów ze stali nierdzewnej jest też ich stabilność oraz trwałość. Może się bowiem zdarzyć, że podczas gotowania, przyjdzie Ci postawić na taborecie garnek, naczynie z wodą czy też mniejsze urządzenie gastronomiczne. Dzięki swej solidnej konstrukcji mogą być eksploatowane przez wiele długich lat.

Meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej – podsumowanie

Meble gastronomiczne to jak się okazuje najbardziej podstawowe elementy wyposażenia profesjonalnej kuchni. By jednak mogły one służyć pomocą, a tym samym zapewnić wygodę i komfort pracy kucharzy, muszą spełniać określone warunki.

Z tego też względu wykonuje się je ze stali nierdzewnej, która jest materiałem idealnym do gastronomii. Nie ulega bowiem działaniu korozji i jest odporna na trwałe zabrudzenia, przez co łatwo ją umyć. Warto przy tym wiedzieć, jak czyścić i dezynfekować meble ze stali nierdzewnej. Ponadto materiał charakteryzuje się trwałością. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne w postaci zarysowań, trwałych odkształceń i wgnieceń.

Zarówno stoły gastronomiczne, regały, jak i szafki, oraz wszystkie inne profesjonalne meble kuchenne bezwzględnie muszą charakteryzować się też stabilnością i pewną konstrukcją. Niejednokrotnie bowiem ustawisz na ich powierzchni ciężkie urządzenia gastronomiczne, sterty naczyń czy przygotujesz na nich potrawy.

Wybierając meble ze stali nierdzewnej do swojego lokalu, pamiętaj, że mogą one występować w różnych wariantach i rozmiarach. Dlatego też przed zakupem dokładnie zmierz pomieszczenie kuchenne i dopiero potem skompletuj wyposażenie. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w których przez nieprzemyślane decyzję, doprowadzisz do braku ergonomii na kuchni.

Taka sytuacja mogłaby przecież przynieść skutki odwrotne do zamierzonych, a tym samym znacząco obniżyć efektywność pracy personelu. Zadaniem mebli gastronomicznych jest przecież nie tylko utrzymanie należytej higieny, ale też zapewnienie wygody pracownikom. Podczas przygotowywania dań ważne są zarówno swoboda ruchów, jak i łatwa dostępność do niezbędnych urządzeń oraz akcesoriów.

Pamiętaj, że poza ergonomią pracy ważne jest również bezpieczeństwo Twoich pracowników. Dlatego zachęcamy do przeczytania artykułu opisującego podstawy BHP i regulaminy lokali gastronomicznych.


Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.

Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Opłata serwisowa w restauracji – czy warto ją wprowadzić?

Właściciele restauracji i lokali gastronomicznych nieustannie poszukują nowych sposobów na zwiększenie satysfakcji klientów i rentowności operacyjnej.…

Czytaj więcej

Jak ułożyć menu weselne w restauracji?

Wybór menu na wesele to jedna z najważniejszych decyzji, jakie para młoda musi podjąć w trakcie…

Czytaj więcej

Rodzaje drożdży piwowarskich – Jak dobrać szczep do typu piwa?

Drożdże piwowarskie to serce każdego piwa! Dzięki różnorodności dostępnych drożdży – od klasycznych szczepów górnej i…

Czytaj więcej

Przyprawy do piwa – stwórz własną mieszankę i odkryj nowe smaki!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak podnieść doświadczenie degustacyjne Twojego ulubionego piwa? Personalizowanie smaku piwa poprzez dodawanie…

Czytaj więcej